ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Seattle, Washington - Moje iskustvo » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Zatvorena tema
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 16.09.2013, 07:54
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno Seattle, Washington - Moje iskustvo

Pozdrav svima

Sleteli smo pre tačno 11 dana I konačno sam uspela da nadjem malo vremena da napisem nesto o nasem iskustvu.

Nama su pripreme počele još pre nekoliko meseci. Morali smo dosta stvari da uradimo, I neću pisati o tome, već samo da smo se spakovali još početkom avgusta. Otkazali smo stan, a kofere sa stvarima smo preneli kod svekra i svekrve. Sama činjenica da vise nemamo svoje viljuške, kašike, TV, ormare I da sve što imamo se nalazi u nekoliko kofera je bila vrlo stresna. Poslednjih nekoliko dana smo se opraštali od rodbine i prijatelja i to je bilo zaista bolno.

Poleteli smo 04.09. iz Beograda za Frankfurt u 6 i 15 ujutro, pauza 2 sata i nakon toga Frankfurt - Seattle. Sam let je bio jeziv. Mlađa kćerka je dan pred put dobila upalu uha i visoku temperaturu tako da je svo vreme plakala. Nismo dobili ni ono mesto što bi trebalo da ima pored sebe krevetić i malo prostora, tako da je bilo jako skučeno i tesno. Poslednjih sat vremena smo preletali državu Washington i uverili se da je zemlja jako lepa sa prelepim vrhovima, jezerima, rekama... Na Seattle aerodrom smo sleteli u 12h po njihovom vremenu i malo sam se razočarala kako aerodrome izgleda. Napravljen je rekla bih 70-80' i čini mi se od tad nije nešto posebno sredjivan.

Prvo su nas sproveli na pasošku kontrolu gde smo čekali oko sat vremena. Nakon toga su nas uputili na poseban salter. Tu smo predali papire, konstatovali da je možda dve-tri porodice ispred nas i da nećemo dugo. Međutim u tom trenutku je došlo desetak ljudi koji su bili u kolicima i sa pratnjom i koje su počeli da procesuiraju pre nas. Rekli smo OK, to je logično, nije problem sačekaćemo. Međutim, nakon tih deset, došlo je još tri ili četiri grupe od po desetak ljudi, tako da se naše čekanje produžilo na čitava tri sata. Nakon četiri sata provedena na aerodromu konačno smo izašli.

Posle dva dana provedena kod ljudi koji su nas primili, otišli smo u svoj stan. E to je bio osećaj. Nas dvoje, sa dvoje male dece, sa nekoliko kofera i to je to. Mlađa je bolesna treba joj svašta, starija je tužna što je napustila drugare, mi još uvek pod utiskom opraštanja... Jako teško.

Međutim, ne damo se! Ovde smo došli da pobedimo, tako da smo se odmah bacilli na sređivanje svega i svačega. Otišli smo do Wallmarta i pokupovali gomilu sitnica (dušeke na naduvavanje, posteljinu, jastuke, šerpe, tanjire, noževe, viljuške....) Prvo veče nismo imali hranu u kući, već smo otišli napolje da jedemo. Sutra ujutro smo svratili do Safeway-a i za 300 dolara nakupovali hrane i hrane... Nakon toga smo otišli opet do Wallmarta i kupili TV i to je bilo to. Sledeći dan je bila nedelje i otišli smo do Seattla.

Seattle je zaista prelep grad. Sa jedne strane je Puget Sound, sa puno galebova, marina, jahti, brodova, kruzera. Oseća se jak miris slane vode, kao ponekad ujutro na crnogorskom primorju. Najupečatljivije mesto je Pike market. To je velika pijaca gde ima jako puno prodavaca svega, svačega. Prodavci riba imaju običaj da se dobacuju velikim lososima sa jedne tezge na drugu i to je svima veoma interesantno. Jeli smo nekakav fenomenalan giros (nikad sličan a ni bolji nisam jela) u nekoj grčkoj tavernici. Odatle smo otišli do dokova, pa do velike panorame, pa decu u prelepi luna park sa onim starinskim konjićima...Nakon toga smo otišli na Grean Lake, koji okružuje Seattle sa druge strane i opet sam bila oduševljena. Jezero je okruženo prelepim parkom, gde nasmejani ljudi šetaju, odmaraju opušteno na travi, igraju kriket, ili ručaju na klupama. Svi deluju opušteno i veselo.

U narednih nekoliko dana smo se preptlatili na kablovsku i cena je 106 + taxes za kablovsku (HBO included 12 months), internet (velika brzina - ne znam sad tačno koja je mrzi me da tražim) i home phone (potpuno besplatni razgovoru u USA i Canada), otvorili račune u bankama, kupili auto, kupili malo nameštaja. Pokušala sam da položim za vozačku, ali to uopšte nije tako jednostavno kao što sam čitala. Polaže se usmeni test, koji košta 35 dolara, i pitanja su jako specifična tako da se mora sesti i dobro naučiti. Ja sam pala, tako da moram da polažem ponovo. Kada se položi, zakazuje se vožnja i to tek za mesec dana i to košta još 45 dolara. Već sam počela da učim i uopšte nije jednostavno.

Eto toliko... spava mi se ne mogu vise.

Svi koje smo upoznali kažu da smo dosta stvari uradili za 10 dana, da ne klonemo, da je svima bilo teško na početku ali da se na kraju isplati. Ja iskreno verujem da će tako i biti, samo sada je stvarno jako teško, pogotovo kada se ide sa malom decom.

Sledeće na listi su vozačke i posao, tako da guramo napred.
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
  #2  
Staro 16.09.2013, 08:06
Inside@22's Avatar
Inside@22 Inside@22 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 25.08.2008
YU lokacija: 45.81619 N,15.973574 E
Poruke: 105
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik zvercica Prikaz poruke
Pozdrav svima

Sleteli smo pre tačno 11 dana I konačno sam uspela da nadjem malo vremena da napisem nesto o nasem iskustvu.

Nama su pripreme počele još pre nekoliko meseci. Morali smo dosta stvari da uradimo, I neću pisati o tome, već samo da smo se spakovali još početkom avgusta. Otkazali smo stan, a kofere sa stvarima smo preneli kod svekra i svekrve. Sama činjenica da vise nemamo svoje viljuške, kašike, TV, ormare I da sve što imamo se nalazi u nekoliko kofera je bila vrlo stresna. Poslednjih nekoliko dana smo se opraštali od rodbine i prijatelja i to je bilo zaista bolno.

Poleteli smo 04.09. iz Beograda za Frankfurt u 6 i 15 ujutro, pauza 2 sata i nakon toga Frankfurt - Seattle. Sam let je bio jeziv. Mlađa kćerka je dan pred put dobila upalu uha i visoku temperaturu tako da je svo vreme plakala. Nismo dobili ni ono mesto što bi trebalo da ima pored sebe krevetić i malo prostora, tako da je bilo jako skučeno i tesno. Poslednjih sat vremena smo preletali državu Washington i uverili se da je zemlja jako lepa sa prelepim vrhovima, jezerima, rekama... Na Seattle aerodrom smo sleteli u 12h po njihovom vremenu i malo sam se razočarala kako aerodrome izgleda. Napravljen je rekla bih 70-80' i čini mi se od tad nije nešto posebno sredjivan.

Prvo su nas sproveli na pasošku kontrolu gde smo čekali oko sat vremena. Nakon toga su nas uputili na poseban salter. Tu smo predali papire, konstatovali da je možda dve-tri porodice ispred nas i da nećemo dugo. Međutim u tom trenutku je došlo desetak ljudi koji su bili u kolicima i sa pratnjom i koje su počeli da procesuiraju pre nas. Rekli smo OK, to je logično, nije problem sačekaćemo. Međutim, nakon tih deset, došlo je još tri ili četiri grupe od po desetak ljudi, tako da se naše čekanje produžilo na čitava tri sata. Nakon četiri sata provedena na aerodromu konačno smo izašli.

Posle dva dana provedena kod ljudi koji su nas primili, otišli smo u svoj stan. E to je bio osećaj. Nas dvoje, sa dvoje male dece, sa nekoliko kofera i to je to. Mlađa je bolesna treba joj svašta, starija je tužna što je napustila drugare, mi još uvek pod utiskom opraštanja... Jako teško.

Međutim, ne damo se! Ovde smo došli da pobedimo, tako da smo se odmah bacilli na sređivanje svega i svačega. Otišli smo do Wallmarta i pokupovali gomilu sitnica (dušeke na naduvavanje, posteljinu, jastuke, šerpe, tanjire, noževe, viljuške....) Prvo veče nismo imali hranu u kući, već smo otišli napolje da jedemo. Sutra ujutro smo svratili do Safeway-a i za 300 dolara nakupovali hrane i hrane... Nakon toga smo otišli opet do Wallmarta i kupili TV i to je bilo to. Sledeći dan je bila nedelje i otišli smo do Seattla.

Seattle je zaista prelep grad. Sa jedne strane je Puget Sound, sa puno galebova, marina, jahti, brodova, kruzera. Oseća se jak miris slane vode, kao ponekad ujutro na crnogorskom primorju. Najupečatljivije mesto je Pike market. To je velika pijaca gde ima jako puno prodavaca svega, svačega. Prodavci riba imaju običaj da se dobacuju velikim lososima sa jedne tezge na drugu i to je svima veoma interesantno. Jeli smo nekakav fenomenalan giros (nikad sličan a ni bolji nisam jela) u nekoj grčkoj tavernici. Odatle smo otišli do dokova, pa do velike panorame, pa decu u prelepi luna park sa onim starinskim konjićima...Nakon toga smo otišli na Grean Lake, koji okružuje Seattle sa druge strane i opet sam bila oduševljena. Jezero je okruženo prelepim parkom, gde nasmejani ljudi šetaju, odmaraju opušteno na travi, igraju kriket, ili ručaju na klupama. Svi deluju opušteno i veselo.

U narednih nekoliko dana smo se preptlatili na kablovsku i cena je 106 + taxes za kablovsku (HBO included 12 months), internet (velika brzina - ne znam sad tačno koja je mrzi me da tražim) i home phone (potpuno besplatni razgovoru u USA i Canada), otvorili račune u bankama, kupili auto, kupili malo nameštaja. Pokušala sam da položim za vozačku, ali to uopšte nije tako jednostavno kao što sam čitala. Polaže se usmeni test, koji košta 35 dolara, i pitanja su jako specifična tako da se mora sesti i dobro naučiti. Ja sam pala, tako da moram da polažem ponovo. Kada se položi, zakazuje se vožnja i to tek za mesec dana i to košta još 45 dolara. Već sam počela da učim i uopšte nije jednostavno.

Eto toliko... spava mi se ne mogu vise.

Svi koje smo upoznali kažu da smo dosta stvari uradili za 10 dana, da ne klonemo, da je svima bilo teško na početku ali da se na kraju isplati. Ja iskreno verujem da će tako i biti, samo sada je stvarno jako teško, pogotovo kada se ide sa malom decom.

Sledeće na listi su vozačke i posao, tako da guramo napred.
bravo!!! svaka čast!!!
samo hrabro naprijed... nema predaje...
puno sreće vam želim...
__________________
2.5.2013 - djevojka SELECTED - CN 30xxx
14.4.2014 - obavljen liječnički
5.5.2014 - weeeeee
7.10.2014 - I'm leaving on a jet plane, I don't know when I'll be back again
  #3  
Staro 16.09.2013, 08:30
srboljub89's Avatar
srboljub89 srboljub89 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.07.2009
US lokacija: Vidjecemo. :)
YU lokacija: Bijeljina, RS
Poruke: 84
Nepromenjeno

Bravoooo! Cestitam od sveg srca. Vidim odmah ste kupili auto, kablovska, tel... tako da samo nastavite naprijed i ne odustajte. Mozda je malo teze sa malom dijecom ali nedajte se. Ja jos nisam ozenjen i nemam dijece pa ako odem, necu imati muka u tom pogledu. Jos jednom sve najbolje i ziveli.
__________________
05-Oct-14 / Prijava 1. put. NOT SELECTED
  #4  
Staro 16.09.2013, 08:32
NinaSteva NinaSteva je offline
Član
 
Datum prijave: 20.08.2012
US lokacija: Austin, Houston
YU lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 8
Nepromenjeno

Svaka cast! Ako nije tajna, mozete li okvirno napisati sa koliko ste novca otisli u USA? Jer vidim da ste mnogo stvari kupili a napisali ste da tek treba da nadjete posao. I ja se nadam Sijetlu pa cu redovno da pratim ovaj post.
POzdrav i jos jednom sve cestitke!
  #5  
Staro 16.09.2013, 09:07
IgorMAD's Avatar
IgorMAD IgorMAD je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.01.2013
US lokacija: ?
YU lokacija: Srbija
Poruke: 660
Nepromenjeno

Sve najbolje vam zelim! Da sto pre potpuno stanete na noge.
__________________

01.05.2013. Izvucen 2014EU00008xxx
21.05.2013. Poslati papiri u Kentucky
28.05.2013. Stigli papiri u Kentucky
13.09.2013. Zakazan intervju
13.11.2013. Obavljen lekarski pregled
21.11.2013. Intervju uspesno zavrsen
Od 12/13/2013 u USA
  #6  
Staro 16.09.2013, 09:59
Salec's Avatar
Salec Salec je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2013
US lokacija: Phoenix
Poruke: 168
Nepromenjeno

Svaka cast Zverčice! Toliko stvari ste uradili za tako kratko vreme, pa još I sa decom! I mi imamo jednog decaka, ali nije baš ni mali - 11 god, ali mislim da će svejedno biti stresno - škola stara, drugari, nova škola, pubertet, nova sredina, novi ljudi, sve novo.. O poslu I da ne govorimo!

Ali idemo da pobedimo!

Sve najbolje!
  #7  
Staro 16.09.2013, 10:08
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Pozdrav zvercice

Drago mi je da vidim da su početna iskustva pozitivna i želim vam sve najbolje. Istina, mnogo ste uradili za 10 dana, još uz dvoje djece, sve pohvale. Prvi dan u svom stanu, mogu samo zamisliti buru emocija; sreća, tuga sve pomiješano... Ali naravno tu ste da pobijedite, that's the spirit . U kom dijelu Seattlea ste se smjestili, jeste upisali stariju kćerku u školu, kakva su tu iskustva? Nadam se da ćeš nas izvještavati i kako napreduje potraga za poslom. Molim te piši malo i o vremenu, pada li kiša baš staaaaalno i da, jesi li osjetila taj famozni Seattle Freez? Ma piši sve što ti padne na pamet.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
  #8  
Staro 16.09.2013, 12:18
macodlak's Avatar
macodlak macodlak je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 14.05.2012
Poruke: 125
Nepromenjeno

Čestitke i od mene sve najbolje!

Imam dva pitanja vezano za novac i otvaranje računa...
Da li ste nosili novac u gotovini? Ako jeste možete li nam ispričati vaše iskustvo i slično? U kojoj valuti ste ponijeli novac, gdje ste ga razmijenili, kako je prošla procedura prijave novca i sve ostalo što se dešavalo...
Da li ste račun u banci pravili bez SSN i GC tj. samo s pasošom, koja je procedura, za koliko bude gotovo i slično???

Pitam ovo jer me zanima vaše iskustvo, da se uputim, pošto imam želju novac ponijeti u gotovini i odmah po sletanju položiti ga na račun u banci!
__________________
04.10.2012. Prijava prvi put
15.05.2013. IZVUČEN - ODABRAN 2014EU00041448
22.05.2013. Poslata Koverta
20.06.2013. Your forms have been received.
02.10.2013. Prijava drugi put za svaki slučaj! Dve prijave!
01.05.2014. HAS NOT BEEN SELECTED - Obe prijave
07.08.2014. Naj tužniji dan!!! Izgubljena poslednja nada CUT OFF 40150 septembar
07.10.2014. Prijava treći put - dve prijave
06.05.2015. HAS NOT BEEN SELECTED - Obe prijave
22.10.2015. Prijava četvrti put - dve prijave
  #9  
Staro 16.09.2013, 12:43
chicagopn's Avatar
chicagopn chicagopn je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 29.10.2008
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Srbija
Poruke: 200
Nepromenjeno

Cestitam zvercice i dobro dosli !!!
vi kako ste poceli sledeceg petka ce i plate da primite....tako i treba
hrabar i ostar start, ali nemojte da vas to obori
sad dete u skolu i posao koji ispadne da se pokrivaju troskovi pa polako...
uzivajte pozdrav iz Chicaga
  #10  
Staro 16.09.2013, 12:54
RBSMC RBSMC je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Novi Sad/Zrenjanin
Poruke: 134
Nepromenjeno

Čestitke i od mene uz želju da što pre stanete na noge i nađete poslove koji vam odgovaraju.
Mene zanima pošto si rekla da ti je mlađa ćerka putovala bolesna (ovo je jedna od većih briga onih koji imaju malu decu) da li ste nosili lekove i kako gledaju na unos istih. Kako mala deca znaju često imati temperature, razne upale grla, uha i sl., da li ste poneli neku osnovnu mini apoteku kakvu na primer preporučuju za put na more.
__________________
15.10.2012. Poslao prijavu
02.05.2013. You have been randomly selected ... 2014EU00021XXX
13.05.2013. Poslao kovertu u KCC
15.05.2013. Stigla koverta u KCC
07.04.2014. Obavljen lekarski pregled
16.04.2014. Intervju uspešno obavljen
04.05.2014. Departure day
Zatvorena tema

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
NJ-NYC- moje (ne)iskustvo free Lokacije u USA 36 06.11.2014 10:44
Moje iskustvo sa USA Emir87 Stare teme 2 29.12.2010 02:46
Moje iskustvo sa kupovinom automobila (2/2) emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 07.08.2007 15:51
Moje iskustvo sa kupovinom automobila (1/2) emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 07.08.2007 15:09
Moje iskustvo sa bankama koje posluju samo preko interneta emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 07.06.2007 19:44

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:33.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.