ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Seattle, Washington - Moje iskustvo » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Zatvorena tema
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 16.09.2013, 18:03
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Hvala svima na lepim rečima. Znače

Puno pitanja, I probaću da odgovorim na sva.

Došli smo sa 25K. Prodali, ili bolje rečeno, poklonili smo jedinu nekretninu koju smo imali. Dok smo se rastalili, toliko je ostalo.

Stan nas je koštao 1100 + deposit 1100 + čišćenje 200 + application fee 60 = 2460 dolara

Auto 5200. Tu smo se jako dugo razmisljali šta da radimo, da li da uzmemo neku kantu da se samo prevezemo ili da uzmemo malo ozbiljniji auto. Mogli smo da kupimo neku hondu za 2000, potpuno razvaljenu ili golfa koji je prešao 400.000 km, ali posto smo sa decom, a I dosli smo sa nekakvim parama odlucili smo da rizikujemo. Gledali smo na craigs-u ali su auta bila prilično skupa. Našli smo jednog leksusa za oko 4000, mislim da je bio 98 ili 99, izgledao je fenomenalno. Raspitali smo se I shvaili da je takvo auto preskupo za nas (održavanje, gume...) sve I da je u odličnom stanju. Ovde je auto neophodan, a mi smo skoro nedelju dana bili bez auta, tako da smo morali brzo da reagujemo. Jedan prijatelj nam je javio za aukciju auta gde može da se kupi dobro auto za manje para. Mi smo na kraju uzeli Toyotu rav4. Nije nešto, naš fiat stilo u Srbiji je bio daleko bolji, ali ajde valjda će nas poslužiti.

Ostali troškovi, stvari za kuhinju, kupatilo, malo nameštaja oko 2000. Kupili smo sto sa 6 stolica, country stile, hrastovina, prelep za 150 dolara na garage sale. Od prijatelja smo dobili dvosed I trosed, I to u očajnom stanju. Sad gledamo kako da ga se rešimo.

I dok reče šta bi, ode 10K.

Pare smo nosili u kešu, I na američkoj granici sve prijavili. Ništa nisu komentarisali. U banci smo otvorili checking I savings account, samo sa pasošem. Takođe ćemo dobiti I secured credit card sa 300 dolara depozita, koja nam služi za pravljenje kreditne istorije.

Starija kćerka je posle nekoliko dana krenula u školu. Ide svako jutro onim žutim autobusem u 8 I 30 a vraća se u 15 I 45, osim sredom I tada je kući oko 2. U razredu su dve učiteljice, I koliko sam shvatila jedna je tu na obuci ili nešto slično. E ta druga se čak trudila da na svom telefonu skine prevodilac za srpski jezik I da joj prevodi dok nešto rade. Komunikacija škola - roditelj je savršeno organizovana. Dobili smo gomilu materijala, gde nas obaveštavaju o skoro svemu a ono što je bitno: školski kalendar, aktivnosti za naredni mesec , bitni telefoni, smo dobili na magnetima, tako da možemo da zalepimo na frizider.

Mi smo se smestili u Bothell-u u jednom apartmanskom naselju. Stan ima skorro 90 kvm, dve spavaće sobe, dva kupatila. Imamo čak I onaj veliki walk in closet. Raspored je fenomenalan, ali je sve to malo jeftino uradjeno. Boja na zidovima je grozna, ali šta je tu je. Komšije su nam uglavnom indusi I avganistanci I jako su prijatni. Deca im se po čitav dan igraju napolju, tako da malo podseća na dom .

Bothell je inače jedno od lepših predgrađa Seattla. Cene stanova su jako visoke, I svi kažu da smo našli odličan stan za te pare. Cene kuća su takođe vrlo visoke, gledali smo jednu potpuno bez veze kuću koja je prodata za 325k.Priroda je prelepa, svuda četinari, pa neko jezerce, pa tu odmah parkić....

Što se tiče ljudi, svi su preljubazni. U početku sam mislila da nas zezaju, ali se svi trude da budu maksimalno uslužni, da sve objasne. Razgovor završavaju tako što se potupno uvere da ne mogu vise ništa da učine za nas. Svi su nasmejani, veseli. Ko da su sa reklame sišli. Da li je to foliranje ili je stvarno tako videćemo. Tako da od Seattle freez za sada ništa.

Kiša je prvi put padala juče, a do tad je bilo sunčano po čitav dan I jako toplo. No rekli su nam da će uskoro početi.

Što se tiče lekova, poneli smo sve kako smo podigli kod nas u apoteci, niko nas ništa ije pitao.

Eto, ako imate još pitanja, samo napred
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
  #12  
Staro 16.09.2013, 18:19
holmes holmes je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2013
US lokacija: Ispod palmi
Poruke: 122
Nepromenjeno

Super mi je da citam kako su tekli prvi dani, jer upravo tako zamisljam sebe i svoje tamo. Znas kad sam vidio da ste auto platili oko 5000 da sam se nasmijao jer toliko mislim i sam dati, nakon sto sam pregledao sajtove za polovnjake

Ono sto bih te molilo je da malo detaljnije opises proces upisa starije kcerke u skolu. Kad stignes, naravno.

Siguran sam da cete se vrlo brzo potpuno integrisati u drustvo i zelim vam puno uzivanja u tome
  #13  
Staro 17.09.2013, 07:52
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Mali update, danas su nam stigle SSN kartice. Podneli smo zahtev prošlog petka I zamolili da nam kažu brojeve, tj da ne čekamo kartice. Rekli su dodjite u ponedeljak I reći ćemo vam. Tako smo I uradili tako da još od ponedeljka imamo SSN bojreve.

Takođe smo danas završili I osiguranje za auto, tako da je I to stavljeno u funkciju. Liability osiguranje, tj u slučaju nesreće osiguranje plaća samo troškove onog koga smo mi udarili za oboje je 71 dolar. Full je 132, mi smo izabrali liability. To smo takođe danas završili I to sve preko telefona. Pozvali ih, izdiktirali sve podatke, oni nam poslali karticu osiguranja na e-mail I to je to.

Što se tiče upisa starije ćerke u školu, bitno je da prvo vidiš kojoj školi tačno pripadate. Ja sam to uradila preko trulia.com. Ukucala tačnu adresu I u opcijama izabrala dodaj škole u blizini. Otišli smo u tu školu I poneli dokaz da živimo na toj adresi (ugovor o iznajmljivanju stana) I ono što smo dobili na pregledu kod doktora pre intervjua, kao dokaz o primljenim vakcinama. Moja ćerka nije primila vakcinu protih malih boginja, već ih je preležala, međutim oni traže potvrdu od doktora koji će da ili meni veruje na reč ili da joj vadi krv I na osnovu antitela potvdi ili ne da je ona preležala te boginnje. Imamo rok od mesec dana da donesemo potvrde. I to je to, popunili nekakve formulare I sutra ujutro je već krenula u školu.
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
  #14  
Staro 17.09.2013, 08:03
Danero Danero je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.11.2012
YU lokacija: BiH
Poruke: 52
Nepromenjeno

Bravo, zvercice! Mnogo posla ste odradili. Malo mi je i tužno bilo pročitati tvoj prvi post nakon dolaska u USA, a istovremeno i drago . Vjerujem da ćeš sva bitna iskustva dijeliti s nama. Samo hrabro naprijed!
  #15  
Staro 17.09.2013, 09:41
mijan mijan je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.09.2010
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 412
Nepromenjeno

Vidite i sami da ovo nije samo lutrija. Prvi preduslov je novac. Ko nema nikakvog novca i nema ga gde zaraditi a ima brojniju porodicu moze samo da se slika sa dobitkom. Lako je reci pozajmiti, ali toliki novac se ne moze pozajmiti kada je u pitanju viseclana porodica za sadasnjeg obicnog balkanskog coveka.
  #16  
Staro 17.09.2013, 10:35
MIRO's Avatar
MIRO MIRO je offline
Drug član
 
Datum prijave: 26.06.2013
US lokacija: Bilo gde..
Poruke: 59
Nepromenjeno

Cestitam Zvercice, mozes li nam reci posle obavljenih bitnih obaveza kakva je situacija za posao moze li se brzo dobiti pa I bilo kakav samo da nesto kaplje na pocetku, jer treba podmiriti velike pocetne troskove, a kamarica se topi
  #17  
Staro 17.09.2013, 11:46
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik zvercica Prikaz poruke
Otišli smo u tu školu I poneli dokaz da živimo na toj adresi (ugovor o iznajmljivanju stana)
Jel' ovo znači da ste iznajmili stan odmah na svoje ime samo uz davanje jedne dodatne stanarine ili depozita, bez obzira što nemate nikakvu kreditnu istoriju?
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
  #18  
Staro 17.09.2013, 12:24
Hurricane Hurricane je offline
Drug član
 
Datum prijave: 30.07.2012
YU lokacija: Srbija
Poruke: 55
Nepromenjeno

Vrlo lepe i korisne informacije. Samo nastavi tako.
Drago mi je da vam se kockice polako slazu. Samo napred!
  #19  
Staro 17.09.2013, 14:45
Taty2's Avatar
Taty2 Taty2 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.07.2013
US lokacija: Boston
YU lokacija: Sarajevo
Poruke: 122
Nepromenjeno

Nadahnjuje ...
ne bih da gnjavim, zanima me samo u vezi sa kešom jesu li išta pitali na carini domaćoj prilikom polaska, bilo koji savjet u vez s tim
  #20  
Staro 17.09.2013, 23:33
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Na našoj carini nitu su pitali niti smo išta pričali. A I da su pitali, ne bi im rekli. Negde smo pročitali da iz zemlje ne sme da se iznese vise od 10000 eura.

Stan nismo mi iznajmili već naši prijatelji odavde. Oni su otišli, pogledali stan, objasnili da smi imigranti, dali za application fee I čišćenje I odlučili su da nam iznajme. KOliko sam primetila u komšiluku ima jako puno indijaca I avganistanaca I deca im pričaju malo engleski, malo neki njihov tako da su najverovatnije I oni imigranti.

Ono što nisam spomenula su: prijatelji!

Nama su puno značili I mislim da bez njih ne bismo ništa uradili, ali bukvalno. Jedan divni mlađi bračni par, koje smo videli samo jednom na pola sata u Bg su nas primili na čitava tri dana. Takođe su nam našli stan a I vozali nas svuda dok smo kupovali sitnice, završavali za SSN... Ne mogu ni da zamislim kako bi to izgledalo bez njih.

Drugi prijatelji, koje smo upoznali po sletanju, su nam dali nešto od nameštaja I preko njih ćemo najverovatnije srediti I poslove.

Treći prijatelji su nam dali još nekih sitnica I igračaka. Hoću da kažem da je jako bitno da imate nekog u USA, nekog da vas dočeka I pokaže gde je šta. Nekog da vam se nadje u tih prvih nekoliko dana.
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
Zatvorena tema

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
NJ-NYC- moje (ne)iskustvo free Lokacije u USA 36 06.11.2014 10:44
Moje iskustvo sa USA Emir87 Stare teme 2 29.12.2010 02:46
Moje iskustvo sa kupovinom automobila (2/2) emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 07.08.2007 15:51
Moje iskustvo sa kupovinom automobila (1/2) emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 07.08.2007 15:09
Moje iskustvo sa bankama koje posluju samo preko interneta emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 07.06.2007 19:44

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 10:34.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.