ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Seattle, Washington - Moje iskustvo » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Zatvorena tema
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 19.09.2013, 18:05
botexag's Avatar
botexag botexag je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.12.2010
Poruke: 187
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik zvercica Prikaz poruke
Na našoj carini nitu su pitali niti smo išta pričali. A I da su pitali, ne bi im rekli. Negde smo pročitali da iz zemlje ne sme da se iznese vise od 10000 eura.

Stan nismo mi iznajmili već naši prijatelji odavde. Oni su otišli, pogledali stan, objasnili da smi imigranti, dali za application fee I čišćenje I odlučili su da nam iznajme. KOliko sam primetila u komšiluku ima jako puno indijaca I avganistanaca I deca im pričaju malo engleski, malo neki njihov tako da su najverovatnije I oni imigranti.

Ono što nisam spomenula su: prijatelji!

Nama su puno značili I mislim da bez njih ne bismo ništa uradili, ali bukvalno. Jedan divni mlađi bračni par, koje smo videli samo jednom na pola sata u Bg su nas primili na čitava tri dana. Takođe su nam našli stan a I vozali nas svuda dok smo kupovali sitnice, završavali za SSN... Ne mogu ni da zamislim kako bi to izgledalo bez njih.

Drugi prijatelji, koje smo upoznali po sletanju, su nam dali nešto od nameštaja I preko njih ćemo najverovatnije srediti I poslove.

Treći prijatelji su nam dali još nekih sitnica I igračaka. Hoću da kažem da je jako bitno da imate nekog u USA, nekog da vas dočeka I pokaže gde je šta. Nekog da vam se nadje u tih prvih nekoliko dana.
cestitam..konacno ste stigli...
Seattle je dobar za zivot.....jedino je zima strasno kisovita..
a i Kanada je blizu....
  #22  
Staro 19.09.2013, 18:23
vrhunski vrhunski je offline
Proteran
 
Datum prijave: 17.06.2010
US lokacija: San Jose, CA
YU lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 488
Nepromenjeno

@zvercica
Vidim da ste vi ludji od nas :-) Nista samo napred i svaka cast sad jos samo da nam javite za posao kako ide

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mijan Prikaz poruke
Vidite i sami da ovo nije samo lutrija. Prvi preduslov je novac. Ko nema nikakvog novca i nema ga gde zaraditi a ima brojniju porodicu moze samo da se slika sa dobitkom. Lako je reci pozajmiti, ali toliki novac se ne moze pozajmiti kada je u pitanju viseclana porodica za sadasnjeg obicnog balkanskog coveka.
Slazem se za viseclanu porodicu to zaista moze da bude problem ipo.

Last edited by vrhunski; 19.09.2013 at 18:31.
  #23  
Staro 21.09.2013, 10:33
MiCemoProbati MiCemoProbati je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.05.2012
US lokacija: Chicago
YU lokacija: CG
Poruke: 65
Nepromenjeno

Svaka cast zvercice, cestitamo na prvim uspjesima i nadamo se novim. Super je citati iskustva ljudi kojima se posrecilo da budu izvuceni. Cekamo jos postova dok ne uletite u masinu i zaboravite nas koji cekamo sa ove strane
Sve najljepse od srca
  #24  
Staro 04.10.2013, 17:28
MINA85 MINA85 je offline
Član
 
Datum prijave: 04.10.2013
Poruke: 1
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik zvercica Prikaz poruke
pozdrav svima

sleteli smo pre tačno 11 dana i konačno sam uspela da nadjem malo vremena da napisem nesto o nasem iskustvu.

Nama su pripreme počele još pre nekoliko meseci. Morali smo dosta stvari da uradimo, i neću pisati o tome, već samo da smo se spakovali još početkom avgusta. Otkazali smo stan, a kofere sa stvarima smo preneli kod svekra i svekrve. Sama činjenica da vise nemamo svoje viljuške, kašike, tv, ormare i da sve što imamo se nalazi u nekoliko kofera je bila vrlo stresna. Poslednjih nekoliko dana smo se opraštali od rodbine i prijatelja i to je bilo zaista bolno.

Poleteli smo 04.09. Iz beograda za frankfurt u 6 i 15 ujutro, pauza 2 sata i nakon toga frankfurt - seattle. Sam let je bio jeziv. Mlađa kćerka je dan pred put dobila upalu uha i visoku temperaturu tako da je svo vreme plakala. Nismo dobili ni ono mesto što bi trebalo da ima pored sebe krevetić i malo prostora, tako da je bilo jako skučeno i tesno. Poslednjih sat vremena smo preletali državu washington i uverili se da je zemlja jako lepa sa prelepim vrhovima, jezerima, rekama... Na seattle aerodrom smo sleteli u 12h po njihovom vremenu i malo sam se razočarala kako aerodrome izgleda. Napravljen je rekla bih 70-80' i čini mi se od tad nije nešto posebno sredjivan.

Prvo su nas sproveli na pasošku kontrolu gde smo čekali oko sat vremena. Nakon toga su nas uputili na poseban salter. Tu smo predali papire, konstatovali da je možda dve-tri porodice ispred nas i da nećemo dugo. Međutim u tom trenutku je došlo desetak ljudi koji su bili u kolicima i sa pratnjom i koje su počeli da procesuiraju pre nas. Rekli smo ok, to je logično, nije problem sačekaćemo. Međutim, nakon tih deset, došlo je još tri ili četiri grupe od po desetak ljudi, tako da se naše čekanje produžilo na čitava tri sata. Nakon četiri sata provedena na aerodromu konačno smo izašli.

Posle dva dana provedena kod ljudi koji su nas primili, otišli smo u svoj stan. E to je bio osećaj. Nas dvoje, sa dvoje male dece, sa nekoliko kofera i to je to. Mlađa je bolesna treba joj svašta, starija je tužna što je napustila drugare, mi još uvek pod utiskom opraštanja... Jako teško.

Međutim, ne damo se! Ovde smo došli da pobedimo, tako da smo se odmah bacilli na sređivanje svega i svačega. Otišli smo do wallmarta i pokupovali gomilu sitnica (dušeke na naduvavanje, posteljinu, jastuke, šerpe, tanjire, noževe, viljuške....) prvo veče nismo imali hranu u kući, već smo otišli napolje da jedemo. Sutra ujutro smo svratili do safeway-a i za 300 dolara nakupovali hrane i hrane... Nakon toga smo otišli opet do wallmarta i kupili tv i to je bilo to. Sledeći dan je bila nedelje i otišli smo do seattla.

Seattle je zaista prelep grad. Sa jedne strane je puget sound, sa puno galebova, marina, jahti, brodova, kruzera. Oseća se jak miris slane vode, kao ponekad ujutro na crnogorskom primorju. Najupečatljivije mesto je pike market. To je velika pijaca gde ima jako puno prodavaca svega, svačega. Prodavci riba imaju običaj da se dobacuju velikim lososima sa jedne tezge na drugu i to je svima veoma interesantno. Jeli smo nekakav fenomenalan giros (nikad sličan a ni bolji nisam jela) u nekoj grčkoj tavernici. Odatle smo otišli do dokova, pa do velike panorame, pa decu u prelepi luna park sa onim starinskim konjićima...nakon toga smo otišli na grean lake, koji okružuje seattle sa druge strane i opet sam bila oduševljena. Jezero je okruženo prelepim parkom, gde nasmejani ljudi šetaju, odmaraju opušteno na travi, igraju kriket, ili ručaju na klupama. Svi deluju opušteno i veselo.

U narednih nekoliko dana smo se preptlatili na kablovsku i cena je 106 + taxes za kablovsku (hbo included 12 months), internet (velika brzina - ne znam sad tačno koja je mrzi me da tražim) i home phone (potpuno besplatni razgovoru u usa i canada), otvorili račune u bankama, kupili auto, kupili malo nameštaja. Pokušala sam da položim za vozačku, ali to uopšte nije tako jednostavno kao što sam čitala. Polaže se usmeni test, koji košta 35 dolara, i pitanja su jako specifična tako da se mora sesti i dobro naučiti. Ja sam pala, tako da moram da polažem ponovo. Kada se položi, zakazuje se vožnja i to tek za mesec dana i to košta još 45 dolara. Već sam počela da učim i uopšte nije jednostavno.

Eto toliko... Spava mi se ne mogu vise.

Svi koje smo upoznali kažu da smo dosta stvari uradili za 10 dana, da ne klonemo, da je svima bilo teško na početku ali da se na kraju isplati. Ja iskreno verujem da će tako i biti, samo sada je stvarno jako teško, pogotovo kada se ide sa malom decom.

Sledeće na listi su vozačke i posao, tako da guramo napred.
cao zanima me kad su te izvukli kako dalje da li sam trazis smestaj da li dobijes nesto novca kako ??hvala
  #25  
Staro 04.10.2013, 18:04
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik MINA85 Prikaz poruke
cao zanima me kad su te izvukli kako dalje da li sam trazis smestaj da li dobijes nesto novca kako ??hvala
Mina,

tvoje pitanje nema veze niti sa ovom temom, niti sa postom koji si citirala. Postavljanje istog pitanja na vise tema je protivno pravilniku Foruma.

Ne dobijas nista ako te izvuku, placas sve troskove vize, stanovanja i boravka u USA.
  #26  
Staro 08.10.2013, 08:11
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

SSN broj

Za SSN broj smo aplicirali drugog dana po sletanju i rekli su nam da će stići nakon dve nedelje na adresu, a ako želimo da znamo ranije, da jednostavno dodjemo sledećeg radnog dana i dobićemo. Tako smo i uradili, sledećeg dana smo znali koji su nam brojevi dodeljeni. SSN kartice su stigle nakon nedelju dana.

Vozačke dozvole

Otišli smo u najbliži DMV i jako ljubazna teta nam je tražila pasoše i vozačke iz Srbije. Pisani test košta 35 dolara i pitala nas je da li želimo odmah da polažemo. Ja sam naivno rekla da, otišla u salu za polaganje i odmah pala. Sam test uopšte nije naivan, ima jako puno konkretnih pitanja npr na koliko najmanje feet-a se moraju isklučiti duga svetla u slučaju da naidje auto iz suprotne strane, ili na koliko dana se oduzima dozvola u slučaju da odbiješ da duvaš i slično. Za sledeće polaganje smo se spremili i položili sa dva netačna odgovora.

Za vožnju su nam rekli da možemo da polažemo tek za mesec dana, tako da smo odlučili da odemo u jednu od onih škola za polaganje. Test košta 40 dolara, i može se polagati u sopstvenom vozilu ili iznajmiti od škole što je dodatnih 50. Ja sam odmah položila ali je muž pao zato što je, koliko smo shvatili kasnije, delovao suviše sigurno. Ja sam držala obe ruke na volanu, namestila facu da sam uplašena i non stop gledala retrovizore.

Znači, način polaganja se razlikuje od države do države, tako da se nemojte oslanjati na naše komentare (da ne biste prošli kao ja na pisanom testu) već dobro proučite na web strani lokalnog DMV-a šta se tačno traži.

Vrtići i škole

Starija kćerka je krenula odmah sledeće nedelje u školu. Ono što su tražili je tačna adresa na kojoj smo i karton vakcinacije. Kada su pogledali karton, rekli su nam da joj nedostaje jedna vakcina TDP i vakcina protiv varičela. Moja kćerka je preležala varičele tako da sam im rekla da ne želim da joj se daje vakcina. Rekli su da je to OK, ali da treba da im dostavim potvrdu od doktora sa izuzećem. To smo i uradili, otišli do doktora, dali joj one vakcine koje je trebala da primi, uzeli krv i sestra nas je sutra nazvala i rekla da ona vidi rezultate, da se vidi da je preležala varičele i da je to to.

Inače je škola fenomenalno organizovana. Prvog dana smo dobili gomilu papira: školski godišnji kalendar gde se vidi koji su dani ranijeg otpuštanja, koji su dani praznici, kada su roditeljski... Dobili smo i mesečni kalendar, gde piše šta se uči tog meseca, šta treba da se donese u školu, šta se zakazano za određeni datum, koja deca slave rodjenda i slično.. Dalje dobili smo meni za naredni mesec, tako da uvek znamo šta je sutra za ručak u školi. Inače, ručak košta oko 4 dolara, ali pošto nemamo primanja, ne plaćamo.

Naša škola nema ESL časove, tako da su je odmah stavili sa ostalom decom. Ja sam malo zabrinuta, ali mi je učiteljica rekla da će se brzo privići i da će možda tako i najlakše naučiti jezik.

Ono što je mene začudili je to kako deca dolaze obučena u školu. Neka deca izgledaju kao su u ormaru pogledali šta je redom spakovano i to obukli, tako da to izgleda ovako: košulja, preko dugačak džemper, pa preko jedan kratak, helanke pa preko suknja i obavezno papuče. Druga deca dolaze u cipelama na štikle ???? (treći razred, 9 godina) i malo elegantnijim haljinama. Ali ono što me najviše čudi je da bez obzira koliko je hladno većina nosi šortseve. Jedno jutro je moja kćerka obukla farmerke, topliji duks i toplu jaknicu a dete koje je zajedno sa nama čekako autobus je obuklo široki šorts i naravno otvorene sandale i duks sa dugačkim rukavima. Kiša je malo padala, mi smo se sklonili a ona je sa majkom i sestrom kisnula. Onda joj je dosadilo da stoji pa je sela na mokri beton (onako golih nogu), a majka nije ni obrvom mrdnula. Ako se dobro sećam napolju je bilo 12-14 stepeni. Meni je to neverovatno.

Vrtići su posebna priča, postoji opcija da se dolazi po pola dana ili recimo dva dana nedeljno. Ako se dolazi ceo dan (najkasnije do 6pm) onda je cena 289 dolara nedeljno... da ne računam koliko to izadje mesečno...brrrr

Eto malo nabacano, ako ima pitanja, izvolte
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
  #27  
Staro 08.10.2013, 08:32
Green2014 Green2014 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.06.2013
US lokacija: Sacramento, CA
YU lokacija: Beograd
Poruke: 81
Nepromenjeno

Imam pitanje vezano za DMV. Moj drugar je u NJ polagao samo test znanja, a voznju nije trebao jer su mu priznali na osnovu nase dozvole. Da li je kod tebe postojala ta mogucnost? Ja cu biti u CA pa me zanima kako to funkcionise
  #28  
Staro 08.10.2013, 16:17
ASSI's Avatar
ASSI ASSI je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.11.2012
US lokacija: gde me zivot odvede :)))
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 192
Pošalji Skype™ poruku korisniku ASSI
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik zvercica Prikaz poruke
ali pošto nemamo primanja, ne plaćamo.
jesu vam trazili neku potvrdu da nemate primanja ili vam veruju na rec
__________________
(Amer u pokusaju od 01.11.2012.)!!!!!!!!!
DV 2014 x2 DV 2015 x2 DV 2016 x2 DV 2017 x2 DV 2018 x2 DV 2019 x2 DV 2020 x2 DV 2021 x2 DV 2022 x2
  #29  
Staro 08.10.2013, 17:13
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Green2014 Prikaz poruke
Imam pitanje vezano za DMV. Moj drugar je u NJ polagao samo test znanja, a voznju nije trebao jer su mu priznali na osnovu nase dozvole. Da li je kod tebe postojala ta mogucnost? Ja cu biti u CA pa me zanima kako to funkcionise
Kod nas nije postojala ta mogućnost, jednostavno kao da nikad nismo imali dozvolu. Za CA ne znam, moguće da je drugačije. Treba da se raspitaš u lokalnom DMV, sigurna sam da imaju sve informacije na sajtu.
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
  #30  
Staro 08.10.2013, 17:37
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Green2014 Prikaz poruke
Imam pitanje vezano za DMV. Moj drugar je u NJ polagao samo test znanja, a voznju nije trebao jer su mu priznali na osnovu nase dozvole. Da li je kod tebe postojala ta mogucnost? Ja cu biti u CA pa me zanima kako to funkcionise
U CA se polazu oba dela, izuzev ako nemas dozvolu iz neke od drugih USA drzava.
Zatvorena tema


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
NJ-NYC- moje (ne)iskustvo free Lokacije u USA 36 06.11.2014 10:44
Moje iskustvo sa USA Emir87 Stare teme 2 29.12.2010 02:46
Moje iskustvo sa kupovinom automobila (2/2) emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 07.08.2007 15:51
Moje iskustvo sa kupovinom automobila (1/2) emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 07.08.2007 15:09
Moje iskustvo sa bankama koje posluju samo preko interneta emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 07.06.2007 19:44

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 07:17.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.