ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Lexington, Kentucky » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 25.04.2016, 04:03
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno Lexington, Kentucky

Evo proslo je tacno dva mjeseca od kada smo doselili u ovaj grad pa je red da napisem svoje neke utiske o gradu i ljudima.

Lexington kao grad je poznat kao Konjska prijestolnica svijeta i smješten u srcu Regije Bluegrass savezna drzava Kentucky . To je drugi po veličini grad u Kentuckyju, iza Louisvillea, te 65. najveći grad SAD. Dana 1. januara 1974. Lexington je postao prva općina u Commonwealthu Kentucky koji je stvorio konsolidirani grad-okrug tako što se spojio s Okrugom Fayette. Godine 2005. je Biro za popis stanovništva SAD procijenio stanovništvo Lexingtona na oko 268 080 ljudi.

Grad je jako razudjen i ima jako slabo organizovan i uredjen javni prevoz ( ima otprilike oko 30 buseva ali nisu pokriveni svi djelovi grada) tako da je nemoguce se kretati bez automobila. Ono sto je dobro u ovom gradu je mala stopa poreza ( ako otvarate neki biznis) koja je privukla neke kompanije da se vrate svoju proizvodnju u Kentacky ( Toyota,Lexmark,Amazon itd) . Sto se tice nezaposlenosti , trenutna stopa je za drzavu Kentacky 4,9% a minimalna satnica je od jula 2016 godine 8,5$ sa tendencijom rasta do 2018 godine na 10,5$ ( tako zakon kaze ) .

Ovdje cu navesti mjesecne troskove za dvije osobe :
- Rentanje stana od 500$ - 900$ ( kvadatura 45 do 90 m3)
- Hrana je oko 300$ do 500$
- Rezije 180$ (internet,struja,voda, odrzavanje)
- Telefonski troskovi mobilni za dvije osobe oko 100$
- Osiguranje auta oko 100$
- Gorivo oko 80$ ( mjescno prelazimo oko 1300 km)
- Izlasci oko 150$ do 250$ ( restorani , kafici, parkovi, izleti )
- Gardaroba i obuca su jako povoljni



Ovdje je neka normalana prosjecna plata od 2300 $ - 2800$ za jednu osobu. Tako da dvije osobe koje rade mogu fino zivjeti i priustiti sebi osnovno za zivot i neki sasvim normalan zivotni standard. Neki nekvalifikovani poslovi ako je u pitanju "full time" su placeni oko 1200$ do 1500$ i tih poslova ima uvijek ( restorani brze hrane, dostavljaci, fizicki radnici itd) .

Ljudi u ovom gradu su veoma srdacni i gostoprimljivi i uvijek su spremni pomoci ako treba neka informacija ili imate problema u razumjevanju sistema na pocetku.
Sto se tice puteva to su jako dobro rijesili i nemaju nikakvih troskova ako se koriste te saobracajnice ( tipa cestarine, putarine,mostarine) . Oko grada postoji jedna velika zaobilaznica "new circle road" koja jako olaksava da se brzo prebacite iz jednog dijela grada u drugi i da ne upadate u gradsku guzvu.

Sto se tice vozackog ispita i dokumentacije to se ovdje sve expres rijesava mi smo sve dobili u roku mjesec dana. Ono sto je dobro u vezi vozacke da dobijete permanent driver's license kao i svi i samo polazete testove a ne i voznju.

Sto se tice populacije iz Bosne u Lexingtonu i okruzenju ima oko 500 doseljenika iz BiH , ali niko od amera nema pojma gdje se nalazi moja zemlja .

Sto se tice obrazovanja i zdravstva imaju nekoliko fakulteta( najpoznatiji Univerzitet Transylvania i University Kentuckyja (UK) ) i nekoliko jako dobrih bolnica (Baptist Health Lexington,The University of Kentucky and UK HealthCare) . Skole za klince( osnovne i srednje) su bolje i kvalitetnije sto ste blize centru gradu.

Sto se tice nas , nama se Lexington svidio i namjeravamo mozda i duze ostati ovdje , cak i planiramo kupovinu neke nekretnine za sledecu godinu.
Ono sto nas je iznenadilo (glavni razlog zasto smo ovdje dosli zato je supruga imala odmah posao ovdje ) da ovaj "manji" grad ima sve od svih tih velikih trznih centara, parkova,aerodroma,bazena itd . Za nas licno je najbolje rijesenje za sada apartman community u kojem imamo sve od bazena ,teretane, saune , dosta zelenila, malog parka itd.

Ako nekoga nesto interesuje ili je zainteresovan za zivot i dolazak u Lexingtonu stojimo na raspolaganju da pomognemo i da damo neke savjete i pomoc koji su od velike vaznosti na pocetku.

Ako imate nekih pitanja slobodno "pucajte" rado cu vam odgovoriti
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #2  
Staro 25.04.2016, 07:58
BetterFuture's Avatar
BetterFuture BetterFuture je offline
Amer
 
Datum prijave: 01.10.2015
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 1 061
Nepromenjeno

kdragan77, hvala Vam na detaljnom opisu, meni a verujem i ostalima, stvarno znaci da procitamo ovako nesto. Molim Vas samo nastavite da nam pisete kada stignete. Zelim Vam sve najlepse!
__________________
1. DV-2017 Dobitnici Tabela
2. DV-2018 Dobitnici Tabela
3. DV-2019 Dobitnici Tabela
4. DV-2020 Dobitnici Tabela

-----------------------------------
DV2017 - Has not been selected
DV2018 - Has not been selected
DV2019 - Has not been selected
DV2020 - Has not been selected
DV2021 - Has not been selected
DV2022 - Has not been selected
Reply With Quote
  #3  
Staro 25.04.2016, 12:52
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik BetterFuture Prikaz poruke
kdragan77, hvala Vam na detaljnom opisu, meni a verujem i ostalima, stvarno znaci da procitamo ovako nesto. Molim Vas samo nastavite da nam pisete kada stignete. Zelim Vam sve najlepse!
Hvala na iskrenim zeljama , nama za sada ide sve po planu ovdje u USA i nadam se da cu ubuduce cesce pisati bar malo da docaram i pomognem nekim savjetom zivot i sam pocetak u USA.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #4  
Staro 01.05.2016, 08:41
dekac12 dekac12 je offline
Član
 
Datum prijave: 01.11.2012
Poruke: 17
Nepromenjeno

Kdragan77, hvala sto ste ovako detaljno opisali Vase utiske i docarali nam jasniju sliku o ovom gradu I podelili sa nama iskustva iz prve ruke.
Ukoliko moja porodica I ja budemo selektovani razmotricemo I ovu opciju.
Mene jos interesuje kakva je klima u ovoj oblasti, prosecna temp.zimi, leti, ima li dosta padavina...
Reply With Quote
  #5  
Staro 01.05.2016, 12:11
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dekac12 Prikaz poruke
Kdragan77, hvala sto ste ovako detaljno opisali Vase utiske i docarali nam jasniju sliku o ovom gradu I podelili sa nama iskustva iz prve ruke.
Ukoliko moja porodica I ja budemo selektovani razmotricemo I ovu opciju.
Mene jos interesuje kakva je klima u ovoj oblasti, prosecna temp.zimi, leti, ima li dosta padavina...
Nema na cemu, bilo bi nam drago da nas je sto vise u ovom divnom gradu. Sto se tice klime ona je slicna nasoj klimi, samo ono sto sam primjetio da proljece stize kasnije .
Oni sto nam svi kazu da je proljece najljepse u Kentaky, toliko zelenila I toliko parkova. Oni dosta posvecuju paznju ekologiji I zastiti prirode , voda je pitka I povecana je svijest o zastiti prirode.
Lokacija Lexingtona je odlicna tako da je 4h voznje od Chikaga, ,9 h od New Yorka , 1h od Cincinatija.Ceste su one prave americke , milina voziti
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #6  
Staro 01.05.2016, 16:49
ztp ztp je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.09.2015
Poruke: 57
Arrow

kdragan77
hvala mnogo što dijelite svoje iskustvo s nama koji se nadamo da ćemo jednog dana biti dio tamošnjeg života.
Na drugoj temi sam Vas zamolila da pisete svoja iskustva (potrčala sam prerano...nisam vidjela ovu temu

Da li bi ste mogli reći (''odokativnom metodom'') za koliko bi bili veći mjesečni troškovi ako uz dvoje odraslih ima i jedno dijete od 6 godina i koliko je moguće da se snadje neko ko poznaje osnove engleskog jezika (ja) a suprug ?

Želim Vam sve najbolje!
__________________
DV 2017 - 25.10.2015 HAS NOT BEEN SELECTED
DV 2018 - HAS NOT BEEN SELECTED
DV 2019 - 15.05.2018 HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
  #7  
Staro 01.05.2016, 19:03
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ztp Prikaz poruke
kdragan77
hvala mnogo što dijelite svoje iskustvo s nama koji se nadamo da ćemo jednog dana biti dio tamošnjeg života.
Na drugoj temi sam Vas zamolila da pisete svoja iskustva (potrčala sam prerano...nisam vidjela ovu temu

Da li bi ste mogli reći (''odokativnom metodom'') za koliko bi bili veći mjesečni troškovi ako uz dvoje odraslih ima i jedno dijete od 6 godina i koliko je moguće da se snadje neko ko poznaje osnove engleskog jezika (ja) a suprug ?

Želim Vam sve najbolje!
Hvala vam na pohvalama
Ovdje je sve moguce pa i naci posao sa osnovama engleskog jezika, bitno je da hocete da radite i ucite i da idete naprijed.
Engleski se brzo uci ako ste stalno u komunikaciji sa ljudima i to vaniko nece uzeti kao otezavajucu okolnost za poslove ( naravno za neke da ali postoji i poslovi gdje je to nije slucaj)
Posto sam ja budzet frik i volim da pravim kalkulacije oko troskova, za dvije osobe troskovi su od 1500$ do 2000$ , kada ovo kazem mislim na osnovne troskove potrebne za zivot. Na pocetku treba uvijek treba vise posto trebaju ti depoziti za sve sto pokusate da uplatite od struje,mobilnog,stana itd.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #8  
Staro 01.05.2016, 19:59
Isend's Avatar
Isend Isend je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.04.2015
US lokacija: zelja: SF Bay Area
YU lokacija: Nis
Poruke: 44
Nepromenjeno

Lepo je citati ovakve teme gde se mogu naci konkretnije informacije, pre svega vezano za troskove zivota, i hvala na tome Dragane (pretpostavljam da Vam ne to ime) :-)

Mene zanima, ako mi mozete reci, koliko bi od prilike bilo potrebno novca za jednu osobu za mesec dana, racunajuci sve te depozite i troskove?

Hvala unapred...i sve najbolje u USA :-)
__________________
27.10.2015 - Prva prijava - HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
  #9  
Staro 01.05.2016, 20:16
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Isend Prikaz poruke
Lepo je citati ovakve teme gde se mogu naci konkretnije informacije, pre svega vezano za troskove zivota, i hvala na tome Dragane (pretpostavljam da Vam ne to ime) :-)

Mene zanima, ako mi mozete reci, koliko bi od prilike bilo potrebno novca za jednu osobu za mesec dana, racunajuci sve te depozite i troskove?

Hvala unapred...i sve najbolje u USA :-)
Hvala vama , u prvpm postu sam napisao neke troskove Za Lexington, sada trenutno prolazimo sa 2k mjesecno da u nicemu ne oskudjevamo. Love je uvijek potrwbno na ppcetku skoro duplo koliko su mjesecni normalno troskove. Mislim da bi za jednu osobu moze proci oko 1,5k mjesecno u Lexington.
Sto se tice depozita za stan to je dupla kirija na pocetku , struja je oko 150$ za prvih 6 mjeseci , tako nesto je I za mobitel .
Smatram za jednu osobu za Lex je potrwbno da ponese minimalno oko 5k na pocetku da bi lagodno krenuo .
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #10  
Staro 01.05.2016, 20:22
Isend's Avatar
Isend Isend je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.04.2015
US lokacija: zelja: SF Bay Area
YU lokacija: Nis
Poruke: 44
Nepromenjeno

Hvala jos jednom na odgovoru, verujem da ce mnogima pomoci...meni svakako jeste.
__________________
27.10.2015 - Prva prijava - HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:17.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.