ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 01.11.2012, 16:17
Homer Simpson's Avatar
Homer Simpson Homer Simpson je offline
Drug član
 
Datum prijave: 19.10.2012
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 69
Nepromenjeno

@ vuxanne: Tacno, to sam zaboravio. Ali ima i jos (guranje nosa gde mu nije mesto, mali bogovi birokratije itd.), samo tesko se setiti i nabrojati sve...

@ curlika: Ne kapiram, to su moji razlozi. Materijalno sam ok, kao neka srednja klasa (ili niza-srednja, kako kad) - dakle daleko bolje nego vecina. Ali to sto sam nabrojao mi svakodnevno smeta.
Od U.S. ne ocekujem nista sem lepe prirode i vise sansi, a s obzirom da ne planiram nigde van engleskog govornog podrucja, ispadne kao najbolja destinacija (Spanija, Italija i Grcka su interesantne ali po sistemu vise lice na Srbiju nego U.S. a Nemacka, Svedska, Norveska i sl. ne dolaze u obzir zbog jezika i klime)
BTW. tesko da su to "globalni" (pa ni lokalni) razlozi - vecini ljudi npr. prve 3 stavke uopste ne smetaju, stavise, smetalo bi im da je drugacije
__________________
DV2014 - HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
  #12  
Staro 01.11.2012, 16:22
johnny_nyc's Avatar
johnny_nyc johnny_nyc je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.05.2011
US lokacija: New York
YU lokacija: Rijeka
Poruke: 296
Nepromenjeno

Ja bi otišao prvenstveno iz razloga što je kod nas primarna misao svakoga zaposlenog čovjeka kako da zadrži posao, plaća više manje ako je redovna ali bitan je posao jer ako ovog izgubiš pitanje je kada ćeš drugog naći i kada je priča tako postavljena jednostavno nema naprijed samo tapkaš na mjestu i ne mrdaš a godine prolaze. Druga stvar je da je ovdje baš nekakva kolektivna depra i sivilo a najgore je što uopće ne ide na bolje, tješim se da će dogodine biti bolje ali već su tri prošle a ja ne mrdam, nema perspektive a od života bi ipak htio nešto više od pukog životarenja, želim kvalitetan život za sebe i danas sutra za moju familiju. Da jednom godišnje mogu na skijanje, ljetovanje i još koji vikend negdje zapaliti, žalosno je što je to kod nas luksuz. Ne smatram da bi me sve to tamo dočekalo ali smatram da bi tamo dobio priliku i na meni je koliko dobro bi je iskoristio (btw bio sam u usa 4 puta, živio u nyc 3 mj i nisam upoznao ni jednog našeg čovjeka koji se nije snašao) a ovdje kod nas ne možeš dobiti ni tu jeb*** priliku. I za kraj, ljudi kažu da ni tamo više nije kako je bilo ali kad smo mi mislili da nam je najbolje njima tako nije bilo ni kada im je bilo najgore.
__________________
Prijave: 2001, 2009, 2010, 2011,2012...

06.05.2013. cura izvučena broj 15***
07.06.2013. poslani papiri za KCC
17.06.2013. papiri stigli u KCC
03.09.2013. odgovor iz KCC da su papiri u procesu
03.02.2014. interview odgođen
28.02.2014. liječnički odrađen
24.03.2014. novi datum interviewa

24.03.2014. green day
21.08.2014. USA LPR
Reply With Quote
  #13  
Staro 01.11.2012, 17:32
wladinho's Avatar
wladinho wladinho je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.06.2012
US lokacija: Anywhere in USA . . .
YU lokacija: Beograd
Poruke: 72
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Homer Simpson Prikaz poruke
Od U.S. ne ocekujem nista sem lepe prirode i vise sansi
+1, pa makar radio kao cistac ulica, jer ti i za to ovde treba veza!

Citat:
Prvobitno poslao korisnik johnny_nyc Prikaz poruke
nisam upoznao ni jednog našeg čovjeka koji se nije snašao, a ovdje kod nas ne možeš dobiti ni tu jeb*** priliku
+1, a i svi ti nasi sto kukaju, nijedan se nije vratio nazad!
__________________
15.10.2012 - Applied for DV-2014
01.05.2013 - HAS NOT BEEN SELECTED
25.10.2013 - Applied for DV-2015
01.05.2014 - HAS NOT BEEN SELECTED
21.10.2014 - Applied for DV-2016
Reply With Quote
  #14  
Staro 01.11.2012, 19:26
redovnica redovnica je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.10.2012
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 48
Nepromenjeno

Ne ocekujem nesto bolji zivot, naravno da ga prizeljkujem. Realna sam, nisam strucnjak u nicemu. Zivotarim na poslu na kojem nema napredovanja. I da se uspijem zapoliti u struci imala bi duplu placu nego ovdje, malo vise u biti. Gledala sam u njihovoj ajmo reci komori da je to prosjecna placa za moju struku, moze i biti duplo veca ali to je sreca ako na tom mjestu nadjem posao i kada platim stan ostane malo vise. To je za sada najbolji scenarij. Naravno trudila bi se, dala bi sve od sebe jer ako vidim sansu takvog sam karaktera (bar do sada bila) da cu je probati uhvatiti. Ali najvise od svega bi se zrtvovala za svoju kcer. Ona je taj okidac. Zelim da izraste u svijetu sansi. Zelim da ima da za vikend zapali negdje kada naraste. Da ne gleda na svaku kunu ako zeli s drustvom na kavu. Da ne razmislja dali ce na godisnji van grada, vec da samo bira di ce. Ne da zivi da radi, vec da radi da zivi. Ne da joj visi posao nad glavom jer ako ostanes bez njega nema vise. To je bilo to od zapslenja. I naravno ima mamu koja bi ju piknula ako bi zastala u iskoristavanju zivota.. Jos bi se raspisala ali nezgodno mi s moba..
Reply With Quote
  #15  
Staro 01.11.2012, 21:10
oskark's Avatar
oskark oskark je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.06.2010
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zrenjanin
Poruke: 676
Nepromenjeno

Krenuo sam da odgovorim odmah cim je otovrena tema, ali je nestala struja na sred pisanja i odlucio sam da sacekam malo. Bili na groblju, vratili se, pravili pizzu za veceru a ja za to vreme dobro razmislio zasto u stvari ja zelim da odem.

Radim za drzavni minimalac, kao i vecina svih nas. To je tacnije 20.000. Znaci ako se sracunam sve ukupno dodjem do 2.000 evra godisnje. Imam 26 godina jos uvek zivim sa mojima. Suvise je jadno to sto ne mogu da se osamostalim ama bas nikako. Kirija za stan bi mi izasla 150 evra, za ostatak bi platio racun za struju a za ostatak mi ne bi preostalo nista. Iako zivim kod svojih, od plate platim racun za telefon, internet i stvaim sa strane pola plate. Mada sada kako se priblizava intervju, moram da pocnem jos vise da ostavljam sa strane. I ne mogu da izvucem mesec a da ne odem u minus. Dve godine sam radio da otplatim upis apsolventskog staza. i cene izlaska na ispite. Na posao idem 9 meseci biciklom, a 3 autobusom. Kupio sam letos na kreditnu karticu patike i dve farmerke da imam za posao jos uvek nisam otplatio sve. Mesecna kamata maletene izadje kao i jedna rata, al sta da radim drugacije ne mogu da platim. Dolazi zima, ostao sam bez jakne, opet i najjeftinija jakna kod kineza je oko 5.000. A najgore od svega sto sam pre neki dan shvatio koliko smo postali siromasni. Mleka nisam pio mesec dana jer nemamo para da kupimo . Mislim da mi je sa ovim prekipela svaka casa koju imam.
Trenutno posao koji radim, 90% ljudi misle da sam dobro placen. Samo niko ne zna da me placaju minimalno. Topli obrok mi je 128 dinara mesecno. Izracunao sam da za taj topli obrok mogu nedeljno jednu kiflu(ako) da kupim za te pare. Mesecna karta je 1990, dobijam polovinu. E sad ako mesecno spunimo target dobijamo bonuse. Istina, pre smo mogli mesecno da dobijemo i do 100 evra bonusa. A sada kada dodje kraj meseca i razbijes se od posla, a moras da radis kao nenormalan, i posto je prodaja u pitanju moram da lazem i da muljam ljude i kada shvatim da sam za sav svoj mesecni trud dobio 1500-2000 bonusa, hvata me muka.
Al moram da cutim, jer po statisci spadam u tih 49.5% procenata srecnika u Srbiji koji imaju posao.Vise od polovine nezaposleno. Drugi posao ne uspevam da nadjem. Od stranaka sam odustao. I u stranci treba da imas debelu vezu da bi dobio posao. Ako mi neko kaze da preko stranke mozes dobiti posao ja cu ga licno pljunuti na sred cela. SEDAM godina sam kao budala radio po strankama. Svaka ijedna akcija bio sam medju prvima koji si dosli. Koliko puta sam bio i jedini. Nijedan posao nisam dobio. Ni veza ne pomaze za dobijanjem posla. Imam i rodbine i poznanike i prijatelje koji rade u drzavnim firmama ni oni me ne mogu ubaciti. A kaze ministar finansije da je najgore proslo. E to je deo mog finansijskog aspekta koji me tera da odem odavde i da se nikad vise ne vratim.

E druga stvar, svi mi govore kako ni u americi ne cvetaju ruze. Mozda ne cvetaju, ali bar za razliku kod nas gde se cak i korov od ruze osuilo, tamo se moze naci po koji cvet. I nek mi kaze ko sta hoce, ali tamo i sa najamnjom satnicom moze se preziveti. Znam jer sam izracunao.Ako se covek dobro ukombinuje i zna svoj plan da sprovede na delo, i na kraju zna sta zeli da postigne u svome zivotu taj ce i uspeti. Uvek volim da kazem kad se hoce sve se moze. Dobro sa delom meni je lakse jer idem sam, pa mogu kako hocu. I ovde sam konobarisao od svoje 15-te godine, mogu i tamo to da radim za pocetak dok se covek ne snadje. A sve ovo sam rekao jer me mnogi ubedjuju da je bolje da odem negde u evropu jer je bolji zivot. A iskreno ne bih se toliko slozio sa tim. Ne gledam se sa finansijskog aspekta. Meni se Amerika svidja pa svidja. Svidja mi se taj mentalitet, svidja mi se taj narod, ta zajednica i ta predela. Svidja mi se to sto je kao zemlja interesantna sama po sebi. Sto mozes da zivis u turistickim mestima umesto da ih posecujes, sto mozes da budes i ti turisticka atrakcija maletene. A sto je najvaznije to je zemlja mogucnosti. I to mi je dovoljan razlog da bi otisao.

Treca stvar....znam da je neko rekao da ne zeli da politizira i znam da zbog ovog moze nastati diskusija, ali moram da kazem par reci. Naime danas sam u blicu procitao clanak u novinama gde pise ko je koju fotelju dobio a sta je radio pre toga. Mislim dovoljna vam je cinjenica da je jedna modelsica dobila mesto poslanika, pitam se kako i zasto. Obicno nisam osoba koja cinicki omalovazava ljude, ali u ovom slucaju cu da napravim OGROMAN izuzetak. Plesacica Granda je "asistent" direktora EPS-a. Pitam li se gde su se upoznali. Vlasnik pecenjare i poker aparata je diretkor Kolubare. Da bi Koridor Srbije preuzeo biznismen cije su firme u blokadi. u UO Aerodroma je imenovana strucni veterinarski tehnicar. A na sve to ja cu da citiram autora Predraga Mihajlovica, koji je u Blicu napisao
Citat:
Kažu, “treba ljudima dati šansu”. Pa da li biste vi dali nekome da vas operiše ako nije završio medicinu i nema nikakvo iskustvo? Radi se o ozbiljnim poslovima, velikim sistemima. Mada, ako su oni spremni da uopšte prihvate tako ozbiljne poslove bez osnovnih kvalifikacija i iskustva... Logično je pomisliti da stranke organizuju lutriju pa kome šta pripadne - možda budeš direktor, možda te imenuju u neki UO, svašta je moguće. Samo da si u bubnju.
Ne zlim da ulazim u partijska desavanja jer nisam ni na jednoj strani. Prestao sam da dajem glas bilo kome. Ove godine nisam isao ni da glasam. Jer mislim da niko nije vredan mog glasa. Svi su isti. Svi gledaju samo svoja posla. Svo su oni biznsmeni, svi oni tu radi profita.

I na kraju, ako zbog niceg drugog, zelim da odem odavde zbog mentaliteta ljudi. Iskreno muka mi je od tih velikih srpskih patriota koji sveta nisu videli veceg od svog monitora, muka mi je od ljudi koji naprave krug oko zene koju je auto udario a niko da izvadi svoj smartphone da pozove hitnu sluzbu jer boze moj, to ne spada u paket. Muka mi je navijaca i ekstremista koji ubijaju ljude a prolaze nekaznjeno, muka mi je od ponosnih strejtera koji nabadaju pedere na kolac, muka mi je od ljudi koji moraju u tudj zivot da zaviruju jer svoj nemaju. A najvece zlo od svega mi je to sto se kod nas cene zlocinci. Najlaksi nacin da postanes face je da istuces zenu od batine, jer je skuvala preslan rucak, i posle isti taj dogadjaj uz rakijicu prericavas u kafani.
Necu da idem dalje od sebe...Pre nekog vremena odem kod lekara zbog bolova u grudima, doktor salje dalje na preglede. Odem kod kardiologa, ne moze da mi radi ultrazvuk jer ne radi aparat,nema tu nista, vi umisljate i tako dalje. Odemo sa kevom kod privatno kod istog tog kardiologa, uradi mi ultrazvuk na nekom prastarom masinm, kaze on ima nesto ali nista ozbiljno. Dodjite sutra u bolnicu da vam uradimo ultrazvuk sa tim boljim aparatom, a ja i keva ...odemo mi sutradan, uradi opet ultrazvuk, opet nista ozbiljno...i tako se godinu dana vukli od doktora do doktora, svi kazu dodjite kad postane ozbiljno, oni ce meni. Nedugo posle odluke da batalim lekare i da odustanem od svega, slosilo mi se dosla hitna po mene i zaglavim u bolnici, dijagnoza upala srcane kese, patoloska tecnost tek krenula da se formira, kaze meni isti taj kardiolog(sada nacelnik kardiologije) citiram njegove reci"Imao si srece ovog puta, za dlaku si izbegao operaciju. Sledeceg puta ces znati pa da na vreme ides kod lekrara"
E takvo mi zdravstvo mi placamo u Srbiji.

Ne znam vise iskreno ni sta sam napisao a sta nisam. uglavom vecinu sam napisao zasto zelim da odem odavde. Ako nekome nije dovoljno, mogu jos da pisem.
__________________
27.10.2011. Prijava prvi put
01.05.2012. 2013EU00011XXX
14.05.2012. Poslata Koverta
22.05.2012. Stigla koverta u Kentucky
29.01.2013. Obavljen lekrski pregled
20.02.2013. Interview Uspesno Obavljen
21.02.2013. Viza u pasosu!!!
08.03.2013. Avionska karta
27.04.2013. Vezite se, Polecemo POE Seattle

Oskarov Blog

zelenadvlutrija.blogspot.com
Reply With Quote
  #16  
Staro 01.11.2012, 21:59
AllenJohnJohnson AllenJohnJohnson je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.01.2012
Poruke: 70
Nepromenjeno

21 mi je godina, i na 2. sam godini povijesti i engleskog jezika i književnosti. Smatram da trebam otići dok sam mlad. Razloga imam koliko hoćeš.

Htio sam postati vojni pilot, ali nažalost slomio sam nogu 3 mjeseca prije liječničkog. Ranije sam skidao gips (s rizikom izvrnem gležanj do kraja), ali nije pomoglo. U grupi od 12 ljudi, bio sam drugi najbolji, da bi me srušili na refleksima zbog noge, i nisu mi dali drugu priliku. Prošao je lik koji je tek koji tjedan prije prestao pušit marihuanu. Od 10 mjesta, popunili su samo 6.
Osim razočaranja u sustav, i dalje želim biti pilot, ali kako da se iškolujem ovdje, s kojim novcima? I što ću, nego sam upisao se na filozofski faks (lagan je, ali mi nije do toga da budem profesor).

Dođem na faks, i učim gluposti, Hajde, na engleskom učim zanimljivo i potrebno, jer su i profe bili po svijetu i znaju kako raditi. A iz povijesti mi stavili j.... arheologe za predavače (koji naravno tupe o arheologiji i iskopavanju, a ne o povijesti i kritičkom razmišljanju) i jednog lika koji je završio srednju ekonomsku, diplomirao pravo, doktorirao nautiku, da bi mi on na kraju predavao 4 predmeta iz povijesti u prvoj godini. Onako, upali word i prepisuj svaki sat sve redom...
Faks mi je od 8-20 sati, razbacan s pauzama od 45 ili 90 minuta. Katastrofa, za ubit! Ne izlazim uopće (jer ne želim), ali sam trenirao borilačke vještine, da sam na kraju morao odustati od toga zbog rasporeda. Isto mi se dogodilo i s plesom. Jedan kolega i ja smo se htjeli pridružiti osječkim Cannonsima (američki nogomet), ali evo već dvije godine ne možemo zbog rasporeda.
Zbog istog razloga ne mogu ni posao naći.
Eto, to je ukratko moja razočaranost sistemom. Zato bih htio, dok sam mlad, iskusiti američki sveučilišni život.

E sad, ja još živim na selu. Bio sam na par mjeseci u Rijeci i Zagrebu u osnovnoj i srednjoj školi, kada su mi se ti gradovi sviđali. Sad su mi nekako maleni, jednostavno sam ih prerastao. Osijek sam doslovce u prvih mjesec dana propješačio, ali to je dosadan grad, selendra.
Jednostavno imam potrebu otići u neki svjetski velegrad. Moji prijatelji me već odavno karakteriziraju kao nekakvog nomada ili skitnicu, jer misle da bi mi i NY dosadio nakon par godina.
Rekao sam da ne izlazim, jer jedino što moji vršnjaci rade kad izlaze, jest da se obloču koliko mogu, i samo partijaju. Bez alkohola ne znaju kako da se zabave. Meni treba veliki grad s puno sadržaja. Volim ja kafiće, barove i klubove, ali oni kod nas služe samo za kavu i pivo. U srednjoj sam imao ekipu s kojom bih stalno išao na biljar ili pikado. Matere ti, ništa od toga ne mogu nać u centru Osijeka... Tu su i treninzi, ples, avijacija... Pa ovdje si ne mogu priuštiti ni da odem u teretanu!!!

Tu su i financije. Da završim ovaj faks, najbolje što mi se može dogoditi je posao u srednjoj školi. J.... to. Što da radim s 5-6 tisuća kuna? Ni stan, ni auto, ni p... materinu se ne bih mogao priuštiti. Ni moji nemaju para, i sad me jedva izdržavaju iako imam stipendiju. I otvoreno su mi rekli da nemaju para za sve nas (ja sam najstariji od 3 djece), pa se nadaju da bih ja mogao školovati brata i sestru .

Mlad sam, marljiv. Ali faks koji vrijedi k... mi ne dopušta pravi život kakav sam si zamislio kao čovjek u ranim dvadesetima. U garsonjeri u Osijeku nemam ni TV ni internet. Svoju ušteđevinu koju sam štedio cijeli život sam morao dati na glupavu školarinu zbog zavrzlama i stalnih mijenjanja pravila studiranja. Žalosno mi je da kad dođem navečer doma, jedino na pameti mi je leć u krpe. Tako bacati život i energiju...

Radim doma, učim na faksu, uopće se ne zabavljam, nemam para... kao ni razlog za ostat u Hrvatskoj. Osim jednog para smeđih očiju

Last edited by AllenJohnJohnson; 01.11.2012 at 22:04.
Reply With Quote
  #17  
Staro 01.11.2012, 23:26
Fitz's Avatar
Fitz Fitz je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.10.2012
US lokacija: TX/GA/CO
YU lokacija: Behind The Wall Of Sleep
Poruke: 36
Nepromenjeno

Pod broj 1 - klima. Čim toplija , to bolje. Negdje gdje su snijeg vidjeli samo u udžbenicima iz geografije.

Pod broj 2 - promjena okoline.

Pod broj 3 - cjeloživotni strah od toga da umrem unutar 10km od mjesta rođenja.

Eto, ne sanjam nikakve kuće u predgrađu, 2 auta ili pak dolazak natrag sa USA tablicama da cijelo selo vidi da sam gastarbajter Daleko od toga. Kretanje, čim brže i čim dalje. I skromnost, to je vrlina. Sretno svima na lutriji
Reply With Quote
  #18  
Staro 01.11.2012, 23:45
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Suprug i ja imamo sasvim fina primanja. Kada kažemo da zajedno zaradimo oko 160.000 mesečno (moja plata je oko 100.000 RSD a njegova 60.000) ljudi samo prevrnu očima. I shvatam da je za 90% ljudi to i dalje samo san. Plaćamo kiriju, počeli smo kuću da gradimo, stigli do pola ali uz kredit, auto - takođe uz kredit, ove godine smo bili na Krfu, prošle na Tasosu...Sve u svemu, nije nam loše. Budućnost iz ove perspektive u Srbiji i ne izgleda loše, a mi u poslednje dve godine razmišljamo samo o tome kako da odemo.

Ono što meni ovde najviše smeta je kolektivni nedostatak želje da nam bude bolje. I prezir prema ljudima koji žele nešto više u životu. I to neko prećutno amnestiranje zločinaca i kriminalaca... nema veze što neko prima mito dok god od mene primi mito da mi nešto završi... nema veze što je neko počinio zločin negde dok god je Srbin (Hrvat ili Bosanac za svoje)... nema veze što se poslovi dobijaju preko veze, bitno je da ja nadjem nekog da mene ubaci.... Mogu ovako u nedogled.

Ne zelim da mi deca rastu u ovakvom društvu, ne želim da prihvate ova merila vrednosti. Zato mi dižemo sidro i odlazimo.
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
Reply With Quote
  #19  
Staro 01.11.2012, 23:57
Maruko's Avatar
Maruko Maruko je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.05.2012
US lokacija: Miami, i okolina. Dosta mi je snega za 3 zivota :)
YU lokacija: Zlatibor
Poruke: 42
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik oskark Prikaz poruke
Meni se Amerika svidja pa svidja. Svidja mi se taj mentalitet, svidja mi se taj narod, ta zajednica i ta predela. Svidja mi se to sto je kao zemlja interesantna sama po sebi. Sto mozes da zivis u turistickim mestima umesto da ih posecujes, sto mozes da budes i ti turisticka atrakcija maletene. A sto je najvaznije to je zemlja mogucnosti. I to mi je dovoljan razlog da bi otisao.
Ovo je po meni sasvim dovoljno, i u potpunosti se slazem. Slazem se sa svim sto je napisao, svima nama je ovako manje-vise, ali da je dobro, NIJE. Da je dobro, ne bismo se ni prijavljivali.
__________________
Mozak na OFF!

30.01.2013. VIZA U PASOSU!
Reply With Quote
  #20  
Staro 02.11.2012, 00:13
Amra Huric Amra Huric je offline
Drug član
 
Datum prijave: 05.09.2010
YU lokacija: Brcko/RS/BiH
Poruke: 36
Nepromenjeno

Moji razlozi bi bili zelja za boljom buducnosti i buducnosti moje buduce djece.
Odrasla sam vani i vidila sta znaci kad zivis u nekoj drugoj zemlji, gdje cak kao i izbjeglica, imas mnogih mnogucnosti i opcija nego ovdje u svojoj rodjenoj zemlji. Za 8 godina roditelji su uspjeli skupiti oko 60.000KM, ne racunajuci kirija sto se placala, odjeca, hrana, putovanja razna, onda sto se rodbini slali paketi svaki mjesec ovdje u BiH sa hranom odjecom i pare su se slale.

Engleski jezik sam naucila vani, i to sto sam u BiH u 3 razredu gimnazije ucila, to sam u njemackoj ucila u 5 razredu osnovne skole. Brat zavrsio skolu u njemackoj i dobio bio ponudu za posao. Zivili smo u velikom stanu, imali smo sta god smo htijeli.

OVDJE...........

Za 13 godina sto boravimo ovdje, majka i otac nemaju marke ustedjeno, a iste poslove rade i to sa istim naporom kao i tamo, ako ne mozda jos i gore. Ne mogu da nadjem posao, studirala sam pravo. Imam hrpu odbijenica (i to taman za 2 zime imam prapira da vatru lozim). Neznam nikoga da bih imala neku stelu il nesto da me ubace za posao. Isla sam cak trazila ""cenife" da cistim, odbili su me (stvarno nisam znala da moras imati i radnog iskustva u pranju i ciscenju wc-a).
Volontirala 2 godine i dalje kao volontiram u nevladinoj organizaciji, kofol bore se za mlade bla bla...moras biti aktivan da bi dobio posao jer su trazili radnika, visila sam u njih i to sta god treba radila sam, ako im treba pomocnica odmah ja uskocim "evo me ja cu", na svaki projekat se prijavim, sve redom obavljala....i na kraju opet nekoga primili preko stele.
Kad su konkursi za posao odmah gledaju nacionalnost, ovih ima previse, ovih premalo, umesto da gledaju kvalifikaciju i radno iskustvo.
Onda zaposljavaju sve mamine i tatine sinove ili nekog sa strane dok omladina i ostali iz Brckog mogu sjediti kod kuce i gledati kako je neko iz Sarajeva, Mostara, Bijeljine, Osijeka, Beograda itd itd dobio njihovo radno mjesto.
Onda ljudi su puni mrznje, samo pricaju o proslosti i fokusiraju se na "eh to je bilo to se radilo, eh ovi su ovo, ovo je ovo", a niko ne razmislja sto nemaju hljeba da jedu i niko nema poslova, kako tu neku promjenu naciniti a ne dozvoliti da te sami tvoji lazu u oci i kradu ti mrvu hljeba iz usta.
Nemamo pozoriste, nema kina, nema kuglane, nemamo setaliste kako treba, ma nemamo jedan normalni pisljivi restoran da mozes normalno otici sa rodbinom, momkom, muzem itd na veceru.....ama bas nista....i u starim kaubojskim filmovima vise atrakcija i poslova i zanimacije nego u nas u 21 vijeku.

Eh to su razlozi sto hocu da idem....povraca mi se od cijelog balkana.
Zato molim BOga za neko cudo, jer mislim da ih i zaboravila odakle sam cim bih krocila u USA.
__________________
DV 2016 -
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako vasi roditelji reguju na vas odlazak wingreen Vaša strana 173 15.12.2016 04:14
Turistički odlazak u Ameriku i Kanadu Ivan_66 Ne-imigrantske vize 15 22.08.2015 22:10
Odlazak u USA bez igde ikoga nelson Vodič za emigrante 131 31.10.2013 00:15
Odlazak sa porodicom MinkaMilos Stare teme 15 18.09.2010 14:00

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:24.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.