ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 22.03.2011, 14:16
ZeljkoUSA's Avatar
ZeljkoUSA ZeljkoUSA je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 13.05.2010
US lokacija: Realno: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 425
Nepromenjeno Ocekivanja i realnost...

Interesuje me secanje nasih ljudi dok su se spremali za novi zivot "preko bare". Naime, svi sigurno mastamo o nekom zivotu koji nas ceka ukoliko dodjemo u situaciju da promenimo drzavu ili kontinent na kome zivimo.

Trenutno ja mastam kako bi sve to izgledalo pa me interesuje da se ljudima koliko-toliko poklapa neka ideja dok su bili ovde i ono sto ih je realno docekalo tamo. Ne racunam neki period prilagodjavanja o kome je bilo rec u drugim temama.
Reply With Quote
  #2  
Staro 22.03.2011, 16:58
spectra's Avatar
spectra spectra je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.10.2009
US lokacija: California
YU lokacija: BiH
Poruke: 291
Nepromenjeno

Dobro pitanje. I mene bi to interesovalo...
__________________
*****************************
Case No: 2011EU00021xxx
Koverta poslana iz KCC: 28.04.2010.
Prva koverta stigla: 25.05.2010.
Prva koverta vracena: 31.05.2010.
Stigla koverta u KCC: 02.06.2010.
Završen ljekarski: 21.03.2011.
The Day: 01.04.2011.
*****************************
Green Day 06.04.2011
Reply With Quote
  #3  
Staro 22.03.2011, 19:18
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Evo tacno dve nedelje sam u Americi,i moji prvi utisci su ovi(nema da uzmem u obzir raniju posetu pre nekoliko godina)
Jos dok smo putovali mogli smo da primetimo nesto,razliku na aerodromima,Skopje,Zagreb,Cirih,Nju York,kako ides na zapad sve lepse,cistije,modernije,kulturnije.Slecemo u Nju York,oblakoderi,svetla,i svuda lepa auta-nigde da vidis neka losa.Dosli,odmorili se kod mojih u Nju Dzersiju,tu smo se smestili,i poslednje dve nedelje cekamo papire(juce su dosle prve koverte).Bezisteni su prekrasni,cisto,toplo,sve mirise na vaniliju i cimet,a ne kao kod nas na neocisceno javno wc.Supermarketi su im ogromni u proseku imaju 20-30 kasa svaki.Svaka prodavnica ili ustanova ima Customer service,za bilo sta mozes da se pozalis i bices usluzen.Cene artikala,mislim na osnovne proizvode,secer,zejtin i sl. su jeftinije ili slicne nasim sa izuzetkom da najmanja satnica ovde u nasem gradu je 8.75 dolara,a kod kuce mi nije bila ni ceo 1 dolar.Obicno cetvrtkom ispred kuca bacaju novine u kojima mozes da seces kupone koji ti daju popust skoro za sve artikle.Sestra mi je pokazala kako to ide,tako sto smo napunili dvoje punih kolica u prodavnici,sa sokicima,vocem,samponima i sl,odemo do kase dodje sve 92 dolara,ona prilozi odredjene kupone i cena se smanji na 63 dolara-covece za dvoje kolica pune kojecega.I ovde se zale na krizu kazu da zivot nije kao ranije,ali ipak imaju veci standard od nas balkanaca.Ja kazem sestri barem vam je gorivo jevtino ,trenutno je 3.29 dolara za galon(skoro 4 litra),kad sve izracunas to ti dodje negde oko pola evra na 1 litar,a kad sam krenula vamo iz Makedonije kod nas je bilo 78 denara za litar a to je oko 1.30 evra,pa sad ti vidi.A sestra mi kaze ne skupo je gorivo do skoro je bilo 1.75 dolara za galon(4 litra)-pa zato svi kolima idu na poso.E sad nam ostaje jos da nam dodju papiri za rad,ja sam bila pre neki dan kod sestre sat-dva na poslu kao pripomoc,ali me strah da radim na crno,pa ce sve da bude super.Ako nista drugo nema da stradamo za jelo,pice i osnovne svari.Ovde je super ako obadvoje muz i zena rade,pa barem i za najmanju satnicu,mozes da pokrijes sve.Stanovi su skupi mi smo nasli dvosoban,trpezarija,kujna,kupatilo i dve spavace sobe,i to ide mesecno 1000 dolara,plus troskovi kao telefon,internet i slicno.Pa kao sto rekoh ako dvoje rade,jedan moze da pokrije sve te troskove a jedan da radi za hranu i provod(i toa sa srednje placenim poslom).Dobro je sto kad jednom dobijes dokumente imas izbor,mozes da trazis poso u zavisnosti od svojih ambicija,mozes svuda da se isprobas,mozes da zavrsis kurs,fakultet i sl.,ovo je stvarno zemlja mogucnosti.Za sad toliko,imam jos dosta toga da opisem i kazem,ali cu ostaviti to za kasnije.
Reply With Quote
  #4  
Staro 23.03.2011, 06:55
kaneolopa kaneolopa je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.02.2009
US lokacija: SF Bay
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 329
Nepromenjeno

Meni bi bilo interesantno da cujem sta vi ocekujete od amerike i dolaska ovamo
Reply With Quote
  #5  
Staro 23.03.2011, 07:15
Orange Orange je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.03.2011
US lokacija: California
YU lokacija: Srbija
Poruke: 105
Nepromenjeno

Poklapa se sve ono sto znas realno o Americi pa vec imas neku sliku kako sve to izgleda i funkcionise. A kako ce koga struja da nosi kad dodje ostaje iznenadjenje kao i sve u zivotu pa moze i da premasi sva mastanja ili da bude cupavo. Za mene licno je jos rano da tu nesto sumiram ali pisem o nekim utiscima. Na sve dobro se naravno odmah naviknes, recimo da je jako cisto, u stanovima (bar ovima koje smo mi iznajmljivali) sve funkcionise perfektno, ako se nesto i pokvari ima ko ce to odmah da popravi, nema ni govora o psima lutalicama (nema cak ni macaka ), nema smrdljivih kontejnera i deponija, u Kaliforniji nema insekata - nisam videla ni komarca ni muvu otkako smo dosli. Plata nema sanse da kasni jos jedna lepa razlika na koju se odmah naviknes.


A sto se tice nekih drugacijih utisaka, ja sam u Americi "osvanula" u San Diegu i prvi utisak, osim da je nebo intenzivno ( serpa) plave boje i da je vazduh toliko cist da sve nekako blista na suncu, je bio taj da nema ljudi. I osecaj je gadan, kao da si sleteo na drugu planetu. Npr. izadjes iz stana da se prosetas i dodjes do raskrsnice - ogromna raskrsnica i ti jedini cekas da je predjes, i samo gomila truck-ova siba okolo (U San Diegu skoro svi voze truck-ove). Ako odes u centar grada u sred radne nedelje isti je osecaj - da je prazno. Iako ocekujes da ce biti tako, subjektivni osecaj je nesto drugo i kod mene nije bio uopste prijatan. Ja inace obozavam guzvu, volim mesta sa gomilom ljudi i tu energiju kakvu recimo ima Beograd bas zato sto je prenatrpan. Ali zato ce neko drugi ko voli manja mesta i mirniji zivot imati verovatno potpuno drugaciji utisak. Downtown LA-ja radnim danom je meni bio super sto se gomile ljudi tice ali opet Los Angeles ima svoje "momente". Jedan od njih je ono sto jesam ocekivala ali ne u ovolikom broju i ne bas ovako "zivopisno" a to su homeless-i i raznorazni frikovi. Izgledaju strasno i tuzno - bas je teska slika.


To su prvi utisci, a generalno jedno od vecih iznenadjenja za mene u Americi je to da je sve mnogo manje urbano nego sto sam ja mislila da ce biti. Nekako na Ameriku uvek gledas kao na nesto jako razvijeno, napredno, zapad itd. i ocekujes nesto moderno i novo. Ili bar novo. U nekim segmentima kao da pedeset godina nista novo nije izgradjeno. Ima izuzetaka naravno, sigurno je izgradjeno puno toga ali to je moj opsti utisak. Nisu to recimo stare zgrade koje imaju neku istorijsku vrednost nego onako deluju bas bez veze. Stare zgrade i stanovi koji se samo krece i farbaju i izgledaju isto kao i 60-i neke kada su napravljeni sve zajedno sa wall-to-wall carpet-om koji se stavlja direktno na beton, ili recimo umesto plocica u kupatilu neka plastika. Stan sa parketom i plocicama u kupatilu se ovde iznajmljuje kao luksuz sto je recimo za Evropu, i za siromasnu Srbiju, nesto potpuno normalno da imas i svima je dostupno. Prodavnice i trzni centri su veliki i sve to funkcionise i cisto je ali vidis da je davno izgradjeno i samo se odrzava tako kako je. I tad kad je izgradjeno sigurno je za nase tadasnje pojmove bilo hay-tech jer mi tada nismo imali nista od marketa i trznih centara, ali oni kao da su na tome stali. Ne znam za New York, San Francisco i recimo Boston, nagadjam da je mnogo drugacije i novije nego u juznoj Kaliforniji ali imam osecaj da je vrlo slicno u ostatku Amerike. Ili je ovo mozda samo kalifornijski "stil" . Ne znam.

Prijatno me je iznenadio veliki broj starijih ljudi koji su jako aktivni, voze kola mada jedva hodaju, ne povlace se u sebe i svoje stanove kao nasi penzioneri, sto izgleda nema veze samo sa standardom.

Moj veliki "kulturni sok" je tolika obala Kalifornije a nema ni kafica ni muzike na plazama. Sta fali muzici?

Ali ono sto mi se uopste nije poklopilo sa onim sto sam mislila da ce biti - to je nostalgija. Ustvari pre nego sto smo dosli nisam o tome uopste ni razmisljala, nije mi bilo ni na kraj pameti. Mogla sam da potpisem da ce mi osim ljudi malo sta nedostajati verovatno zato sto mi je toliko toga smetalo ali nedostaje mi bukvalno sve i ljudi i grad i sad kad dodje prolece u Bgd bice interesantno. Eto - spoznaj samog sebe .
Reply With Quote
  #6  
Staro 23.03.2011, 09:51
ZeljkoUSA's Avatar
ZeljkoUSA ZeljkoUSA je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 13.05.2010
US lokacija: Realno: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 425
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kaneolopa Prikaz poruke
Meni bi bilo interesantno da cujem sta vi ocekujete od amerike i dolaska ovamo
Posto sam ja pokrenuo temu, a ti si vec pitala, mozemo i iz drugog ugla pa da citamo sami sebe kad odemo da vidimo da li smo pogodili i poklopili se..., barem malo

Ja ne bi imao nedoumice gde cu i kako, barem za pocetak. Kao i sto stoji u mojim informacijama, otisli bi u Chicago. S' obzirom da smo vec bili u dva navrata tamo i da imamo dobre prijatelje (takodje, pozeleneli ) imao bi ko da nas saceka na aerodromu, gde da se prespava, pomogne oko nalazenja stana. Posto smo vec bili mislim da bi nam bilo mnogo lakse jer ne bi imali taj pocetni sok prvog susreta sa USA.

Nakon nalazenja stana vec bi sigurno imao neki posao za pocetak (pica, limuzina,...). Mislim da bi mi to bilo vrlo vazno kako ne bi nas novac trosili bez ikakvih prihoda, a imamo i malo dete (2 mes. u ovom trenutku). Supruga bi sigurno cuvala malu jer verujem da nam se ne bi isplatilo da je neko cuva, a da jednu platu damo za to, koliko sam upucen u cene cuvanja dece. Dakle, ja bi radio, za pocetak bilo sta, pa bi videli koliki su nam troskovi, da li nam je dovoljno ili moram na kamion...

Iz iskustava drugih kojima verujem, kao i nekim informacijama na ovom forumu, ocekujem neki period prilagodjavanja i potpunog navikavanja na tamosnji zivot oko 2 god. Imam u planu da zavrsim nesto tamo posto sam ekonomista, ne verujem da im znaci "strucnjak" iz tako mocne ekonomije kao sto je nasa. Sta bi to bilo nemam u ovom trenutku nikakvu ideju, mislim da ce mi to doci vremenom, tamo. Supruga je farmaceutski tehnicar i koliko smo informisani, u perspektivi, ne bi joj bio veliki problem za posao iako tehnicarima nisu neke plate.

Nakon tog perioda bi mozda otvorili i nesto svoje (nista specijalno, da se zaradi plata ) posto bi poneli neki pristojan kapital... Cekao bi za tako nesto sigurno 2 god., mozda i vise, dok potpuno ne budem siguran u ono sto hocu i mogu. Treba vremena i upoznati sistem...

To su neka trenutna razmisljanja, sto ne znaci da ce tako i biti. Prva stvar (takodje u mojim informacijama) je nasa zelja da zivimo u CA. Bili, videli, dopalo nam se na prvi pogled. Ko zna, kako bi nas zivot nosio...

Generalno, ne ocekujem da USA poludi od srece sto ja dolazim i da ce mi sva vrata biti otvorena i da ce me ljudi moliti da radim i preplacuju me...., ali nada ne umira da cu jednog dana i ja ziveti u kuci kao Score...
Reply With Quote
  #7  
Staro 23.03.2011, 14:45
oligoce oligoce je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.05.2010
US lokacija: Wallington/New Jersey
YU lokacija: makedonija
Poruke: 88
Nepromenjeno

Moze li neko da kaze kako je cena struje, voda i sl. na primer kad sam bila u Parizu tamo se placalo svaki 6 meseci za voda po neku minimalnu cenu, a struja je bila bas prikladna...kako je tamo? otprilike znaci pitam...kako se dvizu cene...ako moze neko da kaze...hvala svima
__________________
aplikacija na Lutriju 5.11.2009
izvucena 24.05.2010
case number 2011EU00022XXX
prvi koverat dobien 14.06.2010
prvi koverat poslat u Kentacky 19.06.2010
drugi koverat dobili : 11.03.2011
intervju zakazan: 19.04.2011
vize u pasosima : 21.04.2011

letimo 21.08.2011 za new york
Reply With Quote
  #8  
Staro 23.03.2011, 15:18
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Sve zavisi u koju drzavu ides,ali ipak,kao sto sam napisala u drugom postu,na primer cena goriva je 3.29 dolara za galon (3.8 litara),sto je oko 36-37 denara za litar,a u Makedoniji ti je 78-79 za litar,zavisi gde uzmes apartman,negde je cena parnog vec uracunata i placas samo za kablovsku i struju.Moja sestra gledam pere dnevno oko 4-5 masine sa odecom,ima i susac kao svi ovde (znaci 4-5 puta i susi stvari)i to je ovde sasvim normalno.Na primer ako peres odecu u javnoj peraonici jedno pranje ti ide 50 centi,dve masine 1 dolar-sto je isto dosta prihvatljivo.Cena hrane je isto prilicno dobra,imas i veliki izbor,voca i povrca imas neprekinuto preko cele godine,imas jagode,grozdje,lubenice,breskve sve bas sve i nije toliko skupo.Isto tako imas povoljnosti pri kupovini,mozes da koristis kupone koje seces u novinama i da smanjis ceh i za 30%.Sve mozes da reklamiras i vratis ako ti se nedopada(sto kod nas nije slucaj).Jedino kao sto sam napisala i ranije stanovi su skuplji,i tu ti ode veci deo plate,pa da kazemo ako radite dvoje ti i muz,sa nekom pocetnom satnicom od oko 8-9 dolara,u proseku po 40 sati nedeljno koliko ti daju ovde,jedna cela mesecna plata ce da vam ode za stan(oko 1000 dolara),za druge racune,struja,smece,kablovska(oko 300 dolara),za hranu(oko 200-300 dolara).A kasnije i vise,posto cete morati da kupite auto(ovde je skoro neverovatno da prosperiras bez kola).Necu da te uplasim ali to je to,kasnije mozes da nadjes bolje placeniji poso,mozes da radis 2-3 posla po 3-4 sati,i da pravis kombinacije sto tebi odgovaraju.Sve u svemu ovde niko ne cuva pare ispod jastuka sve se vrti na kreditnim karticama,ali ipak je mnogo bolji zivot nego kod nas na Balkanu.I sta mi je najlepse sve je nekako cisto,cisto,cisto...Nema starih Zastava i Fica,nema kuca sa nedovrsenom fasadom,nema prepunih kontejnera i nema smrdljivih javnih wc-a.Po malo samo mi nedostaje sloboda sto je ima tamo,sto mi je dete samo islo u prodavnicu a ovde me strah da ga pustim napolje,ali ipak vredi zrtva ako hoces bolji zivot...
Reply With Quote
  #9  
Staro 23.03.2011, 16:52
kaneolopa kaneolopa je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.02.2009
US lokacija: SF Bay
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 329
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik oligoce Prikaz poruke
Moze li neko da kaze kako je cena struje, voda i sl. na primer kad sam bila u Parizu tamo se placalo svaki 6 meseci za voda po neku minimalnu cenu, a struja je bila bas prikladna...kako je tamo? otprilike znaci pitam...kako se dvizu cene...ako moze neko da kaze...hvala svima
Nije bas kao u Parizu, sve zavisi kakav stan ili kucu nadjes, ako si negde u hladnijim krajevima jako ti je bitno da je grejanje uracunato u cenu, npr u Chicago-u je nama odlazilo na grejanje na struju uz sve moguce shtednje 150 dolara mesecno(ali ni to nije bilo dovoljno da nas zagrejeg), dok je gas bio uracunat u cenu iznajmnjivanja. Zgrada pored te iste je imala naplatu za struju nekih 30 dolara mesecno, a grejanje je bilo uracunato. U kaliforniji gde se i grejemo na struju i kuvamo na struju je oko 80$, vodu do sada nismo placali, obicno je to uracunato u cenu iznajmnjivanja stana, ako iznajmnjujes kucu onda placas i struju i gas i vodu i djubre i reciklazu, uglavnom... sve zavisi i od mesta do mesta i od drzave do drzave. Shto se goriva tice najjeftinije je u teksasu 2,89 je bilo u decebru ako se dobro secam, a ovde je 3,90 i nesto.
Reply With Quote
  #10  
Staro 23.03.2011, 20:30
zeljkobn zeljkobn je offline
Član
 
Datum prijave: 27.10.2009
YU lokacija: bijeljina bih
Poruke: 21
Nepromenjeno

da je srece da i ja odem tam u tu ameriku da je vidim vise
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:56.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.