ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 29.07.2014, 21:13
derise derise je offline
Član
 
Datum prijave: 27.07.2014
Poruke: 9
Nepromenjeno Odlazak sa 50 godina

Pozdrav svima. Citam danima forum i stvarno sam odusevljena kolicinom informacija. Puno toga mi je jasnije i hvala vam sto postojite.
Nasa situacija je da planiramo ove godine prvi put da se prijavimo. Suprug ima 50 godina, ja 36 i imamo dvoje dece od 6 i 8 godina. Nismo fakultetski obrazovani ali jesmo dugo u grafickom poslu, i moze se reci da imamo dosta iskustva. Nismo dizajneri, vise se radi o grafickoj pripremi kao i znanje rukovanja sa raznim masinama i procesima stampe. Suprugova bojazan je kako ce on doci do posla u svojih 50 god. Naravno da ne misli odmah da radi svoj posao, ali ne moze bas ni raditi poslove gde su mu mnogo mladji i snazniji mladici prosto nedostizna konkurencija.
Zanima me ima li neko licna ili neposredna iskustva kako se snaci u poznijim godinama. Kako poslodavci posmatraju stariju radnu snagu, u zanatima.

Nadam se odgovorima pa cu imati jos po nesto da pitam. Hvala u napred!
Reply With Quote
  #2  
Staro 29.07.2014, 21:40
jovancica jovancica je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.06.2014
Poruke: 42
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik derise Prikaz poruke
Pozdrav svima. Citam danima forum i stvarno sam odusevljena kolicinom informacija. Puno toga mi je jasnije i hvala vam sto postojite.
Nasa situacija je da planiramo ove godine prvi put da se prijavimo. Suprug ima 50 godina, ja 36 i imamo dvoje dece od 6 i 8 godina. Nismo fakultetski obrazovani ali jesmo dugo u grafickom poslu, i moze se reci da imamo dosta iskustva. Nismo dizajneri, vise se radi o grafickoj pripremi kao i znanje rukovanja sa raznim masinama i procesima stampe. Suprugova bojazan je kako ce on doci do posla u svojih 50 god. Naravno da ne misli odmah da radi svoj posao, ali ne moze bas ni raditi poslove gde su mu mnogo mladji i snazniji mladici prosto nedostizna konkurencija.
Zanima me ima li neko licna ili neposredna iskustva kako se snaci u poznijim godinama. Kako poslodavci posmatraju stariju radnu snagu, u zanatima.

Nadam se odgovorima pa cu imati jos po nesto da pitam. Hvala u napred!
Moja svekrva je imala 45god.,a svekor 50 god. kada su otisli. Mogu da kazem da su se snasli i jos zive tamo. Ne rade to sto su radili ovde al kazu da imaju pare za lep zivot.....lepo je da se prijavite i da imate srece da vas izvuku, najvise zbog vase dece....
Mu smo izvuceni DV 2015, i jedva cekamo da se spakujemo
Zelim vam puno srece
Reply With Quote
  #3  
Staro 29.07.2014, 21:50
derise derise je offline
Član
 
Datum prijave: 27.07.2014
Poruke: 9
Nepromenjeno

Hvala, deca i jesu jedan od najevicih motiva za prijavljivanje. Naravno, zelimo malo zivota i za sebe.
Reply With Quote
  #4  
Staro 29.07.2014, 23:01
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Ja vam ne mogu reći kakav će početak biti za nekoga u "poznijim godinama" i koliko će to uticati na brzinu kojom ćete se eventualno prilagoditi, ali mogu vam reći da jako često viđam osobe u 60im čak i 70im na radnim mjestima. Srećem ih na kasama, u državnim ustanovama, poštama i sl. To je jedna od stvari koje su me oduševile ovdje. Osoba koja pređe 40 godina nije niža klasa, kako je obično kod nas.U našoj Walgreens prodavnici radi baka za koju pouzdano znam da ima 70 i kusur godina (jer nam i komšinica radi tu), ali ona je okretna, tipka po onom touch screen monitoru bez muke komunicira sa mušterijama, šali se i njezine godine nikome ne smetaju. Također, srela sam i jako puno osoba sa invaliditetom, osoba sa posebnim potrebama kojima je također pružena prilika da rade i osjete se korisno u društvu. To mi je zaista nešto posebno.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #5  
Staro 30.07.2014, 02:48
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

To je zato sto masa nikad nece ostvariti penziju dok rade te najmanje placene poslove. Nemaju ni pravo na penziju (benefits) ni 401K. Nije to iz sporta sigurno. Meni se bas to licno ne svidja...
Reply With Quote
  #6  
Staro 30.07.2014, 05:58
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
To je zato sto masa nikad nece ostvariti penziju dok rade te najmanje placene poslove. Nemaju ni pravo na penziju (benefits) ni 401K. Nije to iz sporta sigurno. Meni se bas to licno ne svidja...
Cek da probam uprosceno svako ko godisnje zaradi $4,800 i na to plati SSI ima pravo na benefits - to je i maksimalni broj bodova: 4 godisnje, $1,200 svaki bod u zaradi. Klasicnu penziju (po definicijama na koje smo mi navikli) dobijaju drzavni zaposleni (zavisno od kolektivnog ugovora, dobijaju 80-100% od proseka od najboljih 10 godina uglavnom) ali oni nemaju pravo da podizu SSI bez obzira na to sto uplacuju u fond.

Ti sto imaju preko 70 i rade, garantovano podizu SSI od svoje 62, imaju Medicare i zaradjuju dodatne pare na part-time poslu (imam ja slucaj na poslu). Razlozi su svakojaki - pomazu deci, zive u skupoj sredini, imaju jos uvek mortgage ili jednostavno nemaju sta da rade kod kuce....

Postoji calculator, pa izracunas.... dokle god nisi u "penzionim" godinama (62) ne mozes da podizes SSI benefits osim ako nisi invalid - onda godine nemaju veze sa tim. Ako evo ubacis na primer da si rodjen/a 1975, da pravis $40,000 godisnje i da ces da se penzionises pre roka i vremena 2020-te godine, onda ces kad napunis godine za penziju 2036-te primati $795 sadasnjih iliti sa obracunatom pretpostavljenom inflacijom i povecanjem plate $1,861 tadasnjih para. Ako postanes DANAS invalid, dobices $1,339 mesecno, ako ne daj Boze umres dete dobija $1,017 mesecno a supruznik dobija pravo na $1,356 ako je u godinama za penziju ili kad dodje u godine za penziju (moze da bira svoje ili pokojnikovo osiguranje, zavisno koje je vece - neko ne radi uopste pa mu ostaje opcija od supruznika samo).

Ako radis do 62-ge i penzionises se, znaci sacekas 1936-tu, onda je mesecna nadoknada od $1,036 u sadasnjim parama (sa obracunatom inflacijom $2,038 u to vreme), a ako odlozis podizanje SSI svake godine beneficije rastu za 8% tako da ako sacekas 2040-tu, mesecna nadoknada je $1,309 u sadasnjim dolarima odnosno to ce tada da bude $3,368.

Na ovo se placa porez, kao i na 401k ko podize (jer je pre-tax kad se izdvaja u fond). Ja ovo licno ne volim, jer kad odvajas ti je taksa manja (imas supruznika i decu na taksi), a kad podizez pare deca vise nisu na tvojoj poreskoj prijavi (mnogi su vec udovci) pa ispada onda da kad izdvajas stedis 15% od takse a kad placas vrlo lako si onda single status pa placas 35% (da ne komplikujem dalje ali ispada da je Roth IRA mnogo bolja varijanta, da platis porez sada a da posle bude tax free).

I tako... zakomplikovah opet volim brojeve sta ces Sve u svemu, svi ovde zarade "penziju" odnosno dobiju pravo da podizu osiguranje (SSI), pitanje je samo da li im je to dovoljno za zivot ili ne. Najludje mi je kad mi posalju onaj Benefit Statement, sa sve porukom da ako pandrkem danas, moja porodica ce imati prava na onoliko i onoliko para Morbidno skroz.

Prilicno je slicno sa onim u Srbiji, zar ne? Sve u svemu, nije sve tako crno, sacekas da napunis 62, pa ako ti je mnogo skupo tu gde zivis (a drzavljanin si), uzmes te parice pa u jeftinije mesto (ili u assisted living). Bracni par koji se recimo sad penzionise bez 401k, moze od ovih para fino da zivi nazad u otadzbini ili negde drugde (Mexico, Argentina, etc., dosta Amerikanaca kupi neki posed tamo, pravi vino, prodaje u Costco i uziva).
Reply With Quote
  #7  
Staro 30.07.2014, 06:26
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
To je zato sto masa nikad nece ostvariti penziju dok rade te najmanje placene poslove. Nemaju ni pravo na penziju (benefits) ni 401K. Nije to iz sporta sigurno. Meni se bas to licno ne svidja...
Znala sam da će netko reći "prisiljeni su" baš iz razloga koje navodiš. Ja ne gledam sve baš na takav način. Moram priznati da nisam još detaljno upoznata kako tačno funkcioniše cijela priča oko 401K (drago mi je da se Zana nadovezala sa objašnjenjem), ali ne bih se složila da su svi koji u tim godinama rade prisiljeni na to. Znam da baka iz mog posta nije prisiljena zbog benefita, penzije itd., radi iz drugih razloga. Poenta mog posta je da vas ovdje ljudi u poslu ne gledaju kroz vaše godine. Kod nas, ako ostanete bez posla u četrdesetoj možete se pozdraviti sa vašim radnim vijekom. Teško da će vas u tim godinama netko primiti da radite bilo kakav posao, zaboga pa stari ste (na stranu generalna kriza, nezaposlenost i sl.). Nema šanse da u 60im i 70im godinama radite da bi pomogli djeci, otplaćivali mortgage ili čisto ubijali dosadu. Nitko vas ne bi zaposlio i kad bi nezaposlenost bila 0.1%, takav smo mentalitet. Ako uzmemo u obzir ratne godine, godine neuplaćivanih doprinosa, nepovezanog staža itd. mnogo je ljudi koj nezaposleni kubure sa pitanjem da li će i kada dočekati penziju. Njihov voz je prošao, oni su kao radna snaga odavno nepoželjni. I to je ono što je bilo bit mog post... ovdje nije tako. Ako hoćete i možete raditi godine ne igraju ulogu. I meni se to sviđa.

Da ne spominjem invalide i ljude sa posebnim potrebama. Njih kod nas nigdje, ali bas nigdje nećete vidjeti da rade na "prvoj liniji" u kontaktu sa ljudima. Ma pitajnje je da li ćete ih uopšte naći da rade igdje. Ružno je reći, ali oni su građani drugog reda kod nas. Ovdje im je pružena šansa da rade, da sopstvenim radom zarađuju za sebe i privređuju društvu. Možete li zamisliti koliko to njima znači? Meni je to posebno.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #8  
Staro 30.07.2014, 07:52
familly familly je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.05.2013
US lokacija: Boston
Poruke: 88
Pošalji Skype™ poruku korisniku familly
Nepromenjeno

Moji rodjaci su otisli sa 55 i 52, ali su imali olaksavajucu okolnost jer su im deca imala 18 i 19 godina i odmah su pocela obojica da rade. Onda su roditelji ispracali decu na posao . Snasli su se i to bez znanja jezika.
__________________
Izvuceni 01.5.2013.
2014EU38xxx
Intervju 5. avgust 2014.
ODOBRENE VIZE
Reply With Quote
  #9  
Staro 30.07.2014, 09:49
derise derise je offline
Član
 
Datum prijave: 27.07.2014
Poruke: 9
Nepromenjeno

Uh, uh, uuhh. Hvala svima na odgovorima, ali ja za sad ne mogu pohvatati sta vi to meni sve napricaste! Udubicu se u to cim budem mogla, sad sam samo htela da se zahvalim na paznji.
Sami termini su mi nepoznati, pa cu se malo pozabaviti sa tim. Ipak, zna li neko nekoga kako je prolazio na intervjuima za posao u tim godinama (50 god.), da li uopste pozivaju ako si preko 35-40. To me najvise zanima. Nije problem raditi, na rad smo navikli. Mislim na stvaran i efektivan rad, i prekovremeno. Ali da li uopste mozes ocekivati da ti se pruzi sansa da radis, da uopste dodjes u obzir i razmatranje pored toliko mladjih? To nas brine.
Reply With Quote
  #10  
Staro 30.07.2014, 09:55
IgorMAD's Avatar
IgorMAD IgorMAD je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.01.2013
US lokacija: ?
YU lokacija: Srbija
Poruke: 660
Nepromenjeno

Ti imas broj pod kojim si izvucen i potpuno je svejedno koliko godina imas. Nema sta da se ulazi u razmatranje ili ne.
__________________

01.05.2013. Izvucen 2014EU00008xxx
21.05.2013. Poslati papiri u Kentucky
28.05.2013. Stigli papiri u Kentucky
13.09.2013. Zakazan intervju
13.11.2013. Obavljen lekarski pregled
21.11.2013. Intervju uspesno zavrsen
Od 12/13/2013 u USA
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Odobrena iseljenička viza posle 5 godina stanko76 Porodične imigrantske vize 130 24.09.2019 10:25
DV Lutrija 2014 godina IvanDash Vaša strana 9 13.07.2014 14:29
Godina je prosla - Sumiranje troskova milosx Vodič za emigrante 30 01.08.2013 16:10

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 15:09.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.