ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Intervju (interview) - Ambasada

Intervju (interview) - Ambasada Pitanja vezana za dokumentaciju, specijalne slučajeve i pitanja tokom intervjua

Intervju (interview) - Ambasada » Makedonija apostil » Bitni linkovi
O drugoj koverti Lekarski pregled Ambasade Intervju Korisne informacije

Zatvorena tema
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 08.12.2009, 13:15
JOJO78 JOJO78 je offline
Član
 
Datum prijave: 03.12.2009
Poruke: 3
Nepromenjeno Makedonija apostil

Pri vadenje na dokumentite ( konkretno vo sud za uverenie za neosuduvanost ) ni rekoa deka mora da ima apostil.
Bi molela da mi kazete dali site i ako ne koi dokumenti mora da bidat zavereni so apostil i kako odi taa procedura pari, cekanje , lokacija....)
Isto me interesira dali izvodot od rodeni mora da bide najmalku 6 meseci star ili moze i postar.

Za one koji ne razumeju makedonski pitanje je sledece:

Sto se tice dokumenta , konkretno za uverenje koje sam vadila u sudu , rekli su mi da zahteva apostil pre no sto se prevede.
zanima me koji dokumenti se trebaju overiti apostilom i dali izvod rodenih mora da bude 6 meseci star ili moze i stariji.

Hvala vam unapred!
  #2  
Staro 09.12.2009, 10:32
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Na zalost, na ovo pitanje ce precizan odgovor morati da ti da neko ko dobro razume makedonski, jer se do sada ispostavilo da ambasada/konzulat u Makedoniji ima malo drugacija pravila nego u ostalim drzavama. Najbolje da ih pozoves i kod njih proveris...
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
  #3  
Staro 10.12.2009, 08:10
Zvezda's Avatar
Zvezda Zvezda je offline
Član
 
Datum prijave: 03.02.2009
US lokacija: Clearwater, FL
YU lokacija: Skopje, Makedonija
Poruke: 24
Pošalji Yahoo poruku korisniku Zvezda Pošalji Skype™ poruku korisniku Zvezda
Nepromenjeno Apostil

Okolu Apostilot, od moeto iskustvo: Izvodite gi odnesov Starite{6 godini stari} bidejki se Internacionalni i ne ti treba nikakva Notarska zaverka. Dodeka ako bides izvlecena na Lotarijata nikako doadjanje samo so Internacionalen Izvot vo USA,bidejki ovie ograniceni smotanici,znaele da citaat samo na Angliski sudski prevodi.Ova go vidov kako macea edni moi prijateli tuka vo Clearwater-FL. Okolu parite,nemoj nikako da pozajmuvas golema suma na pari da ti legnat kratko vreme vo Banka,poradi Bankovna potvrda bidejki toa ti e minus,bidejki proveruvaat od koj datum si stedac! Jas zatoa go zamoliv tatko mi da napise izjava zaverena na Notar deka "sin mu e legalen zakonski naslednik" na stanot i deka istiot ke se prodade posle dobanje na Vizite. Toa i upali. Cekanjeto e razlicno ako mislis na vremeto posle intervjuto? Site voglavno cekaa 1-2 dena, a jas cekav duuri 20-tina dena poradi minatoto,prestojot vo Kanada,itn..Ako nesto zaboraviv, podseti me? Pozz
__________________
2009EU00015XXX
Negde pocetkom Maja 2008-dobili smo prvu kovertu
26/05/2008/-poslata prva koverta u KCC
Pocetak Decembra zakazan Intervju u US Embassy-Skopje
13/01/2009/ Zakazan Lekarski u IOM
20/01/2009/-Uspesno zavrsen intervju,vize odobrene:
19/02/2009 Vize u pasosu
  #4  
Staro 10.12.2009, 13:05
JOJO78 JOJO78 je offline
Član
 
Datum prijave: 03.12.2009
Poruke: 3
Nepromenjeno

Apostil me interesira dali se bara za site dokumenti( znaci uverenie od sud mora li da ima apostil , diploma , izvod -mojot izvod ke bide preveden so sudski pecat ama star , znaci prasanjeto mi bese dali ke mi pravat problem ako originalot e postar od 6 meseci)

Jas imam i stan za koj nemam imoten list , no imam dogovor, na moe ime...
Ke bide li toa nekakov validen dokument, so ogled na toa deka eve ti si nosel pismo?
  #5  
Staro 11.12.2009, 12:30
LjupkaB LjupkaB je offline
Član
 
Datum prijave: 25.11.2009
Poruke: 16
Nepromenjeno

Zdravo JOJO78

Nie se javivme vo ambasada i prasavme za izvodot.
Ni odgovorija deka treba nov izvod- ne spomnaa najmalku 6 meseci, i dodadoa deka bi bilo pozelno da si izvadime internacionalen i so toa nema potreba od prevod.
Ako ne vi se brza podobro izvadete si internacionalen procedurata trae 5 rabotni dena i cini 150 denari. Od druga strana za sudski prevod ke dades 300 denari, ako go preveduvas makedonskiot.

A sto se odnesuva do apostilot prasav kaj nekolku sudski preveduvaci i tie ne baraat. Znaci bidejki ne e navedeno vo pismoto deka treba apostil, togas sigurno i ne treba.
Nie nemame na nitu eden dokument.

Ova e nase razmisluvanje, ako sakas da bides posiguren togas slobodno pisi im email na ambasadata sigurno ke ti odgovorat za se sto te interesira i toa za eden den.

Slobodno pisuvaj na makedonski, i tie ke ti vratat na makedonski.

Pozdrav i sekoe dobro!
  #6  
Staro 11.12.2009, 20:09
krajce2 krajce2 je offline
Član
 
Datum prijave: 10.11.2009
Poruke: 13
Nepromenjeno

Ljupka, vo pogled na site dokumenti, ne treba da bidat postari od 6 meseci taka e i zakonot...izvodot za rodenite (ne postar od sest meseci) zaedno so prevod na angliski, potvrdata od mvr i sud isto ne postari od sest meseci zaedno so prevod na angliski nisto drugo ne treba okolu zaverkata....na notar nema potreba nisto da se zaveriva....izvodite od rodeni zaedno so potrdite od sud i mvr kako i internacionalnata vencanica ke gi zadrzat originalite +prevodot na angliski....edinstveno fotokopija ke ti treba od diploma od sredno ili fakultet, prevod na angliski na istata i originalot go nosis samo na uvid ne zaboravaj da im kazes da ti go vratat nazad....ako treba nesto slobodno prasajteme ili ako ne bev dovolno jasna...
  #7  
Staro 26.12.2009, 02:07
Zvezda's Avatar
Zvezda Zvezda je offline
Član
 
Datum prijave: 03.02.2009
US lokacija: Clearwater, FL
YU lokacija: Skopje, Makedonija
Poruke: 24
Pošalji Yahoo poruku korisniku Zvezda Pošalji Skype™ poruku korisniku Zvezda
Nepromenjeno

Krajce2, koj zakon veli ne postar od 6 meseci? Stariot YU i Makedonski da{sto dur bev vo MKD i tie se promenija za izvodite}, no jas bev deciden-odnesov 6 godini stari Izvodi i nikoj od Amerive ne se zamarase so starosta..Treba samo da se zapazi, se da bide kompletirano od dokumentite i za niv najvazno da si ja platite vizata..Inaku Jojo Imotniot list e dovolno da go prevedes na Sudski preveduvac-bez NOTAR toa go napravi zena mi i bese Dovolno! Oni{vrabotenite od USA ambasada} se luge vo Skopje i ako sakaat nasite na tacna ke gi usluzat bilo koj od vrabotenite vo Katastar ili bo Banka taka da sve mozat da proverat ako tolku go interesira..
__________________
2009EU00015XXX
Negde pocetkom Maja 2008-dobili smo prvu kovertu
26/05/2008/-poslata prva koverta u KCC
Pocetak Decembra zakazan Intervju u US Embassy-Skopje
13/01/2009/ Zakazan Lekarski u IOM
20/01/2009/-Uspesno zavrsen intervju,vize odobrene:
19/02/2009 Vize u pasosu
  #8  
Staro 11.01.2010, 13:13
JOJO78 JOJO78 je offline
Član
 
Datum prijave: 03.12.2009
Poruke: 3
Nepromenjeno

Eve sama da si odgovoram na prasanjeto.
Inaku bevme vo ambasada, zavrsi intervjuto( ni daleku stresno kako sto ocekuvavme).
Sto se odnesuvase do datumite na dokumentite, ne postari od sest meseci..nikoj ne obrna vnimanie.Imavme izvod koj e postar od edna godina i nemase apsolutno nikakov problem.
Vtora vazna rabota e deka dokument za regulirana voena obvrska veke ne baraat.
Apostil ne im padna na pamet....kolku li samo mozat da te uplasat luge koi se loso informirani!!!

Ako vi treba nekoja dopolnitelna informacija, tuka sum.
Fala na site za odgovorite i see you in the USA
  #9  
Staro 12.01.2010, 09:40
LjupkaB LjupkaB je offline
Član
 
Datum prijave: 25.11.2009
Poruke: 16
Nepromenjeno

Cestitame!
  #10  
Staro 26.02.2012, 20:39
zoran070 zoran070 je offline
Član
 
Datum prijave: 28.08.2011
Poruke: 3
Nepromenjeno интервју

поздрав до сите и фала ви за споделените информации!
јас сум на интервју на 3ти април па почна фрката околу собирање документи.
ме интересира дали откако ќе ги соберам документите значи
- извод од матична книга на родени
- потврда дека не сум во брак
- дека не сум осудуван (од полиција и суд)
- медицинскиот тест (некаде на сајтов прочитав дека мора да имаш направено и хив тест?? )
- диплома (дали во амбасада признаваат уверение за положени испити, бидејќи дипломата не е сеуште готова или ќе морам со диплома од средно? )

- гарантно писмо- некои луѓе поминале само со маил од пријатели од сад, планирам само да одам со поголема сума пари на сметка кои татко ми ми ги префрли поодамна на моја сметка. не сум сигурен дали ке опали само со тоа или сепак морам да прикажам адреса каде ке идам??

дали покрај овластениот превод на сите документи на англиски ке треба и да се заверат кај нотар? мислам дека во инструкциите пишува дека треба, тука читам дека некој прошол и без нотарска заверка??

фала ви однапред!
Zatvorena tema

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
MAKEDONIJA i AP KiM - Gde obaviti lekarski pregled srdjevic Uputstva za dobitnike 0 10.10.2008 08:17

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:07.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.