ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Chicago i početak života u njemu » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 17.09.2008, 22:27
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Ma ja kazem hvala covjeku sto je pustio real life informacije.. ali me je prepao do bola.. a znas kako u strahu su veliki prsti koji jako brzo i nervozno tipkaju po tastaturi.. i ja bi sve da ga ubjedim da on nije u pravu..
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #12  
Staro 18.09.2008, 00:25
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Real life

Da, prilicno odgovara istini... nema veze u kom si gradu - cifre se razlikuju ali sustina je ista. Nije lako ali ide na bolje ako se pametno postupa. Ono sto boli je deo o nama samima - zalosno ali istinito: vecina nasih ovde ce vam pozeleti da se isto mucite kao i oni. Na srecu nisu svi takvi, te ima i onih koji rado pomognu. Ja se vec dugo premisljam da napisem nesto slicno o LA ali... sacuvala word doc sa par pasusa na desktop i nikako da ga zavrsim ali ako ima nekog koga interesuje - uradicemo Inace - na hranu i nama za nas dvoje ode ista suma (ok - ukljucene i ostale potrebstine za kuhinju i hemikalije) Ja ne mogu da se previse jadam oko toga - jedemo sve organic (izuzev pljeskavica i cevapa u bosanskom restoranu ) i kupujemo prilicno kvalitetne proizvode jer cena nije previse razlicita (primer obican paradajz u grocery store $3.59 lb, organic $3.70). I ja kuvam sto stedi novac, jer uvek imam left overs da ponesem na posao za rucak. Jedemo napolju mozda jednom mesecno.
Eto... nije lako, ali preziveli smo svi mi ovde, prezivecete i vi. Ni tamo ne bi ste uspeli da izgradite savrsen zivot za par meseci - razmislite samo koliko bi vam trebalo da se snadjete u drugom gradu iako je isti jezik i sistem.
Zana
Reply With Quote
  #13  
Staro 18.09.2008, 00:33
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

Jednostavno vam je to,kada dodjete videce te.
Mala korekcija na gore navedenu svotu od 1000$,malo sam se preracunao,izvinjavam se,
Sama hrana izadje od 600-700$ razlika do 1000$ je ukupan trosak koji mi pravimo na sve ostalo gorivo,pelene, voce,povrce itd...
Izvinjavam se na unetoj zabuni realno da kuvate kod kuce i da ne jedete po restoranima treba vam oko 150$ nedeljno( nekad malo vise nekad malo manje ali tu je)

Primanja ovde na pocetku nisu velika.
Sa dve radnicke plate na pocetku daj boze da vam ostane kad sve poplacate 400$
Ja sam naveo gore 1500$ na ruke to je sa satnicom od 11$ (oduzmes takse i sve ostalo i to ti je to),ako radis preko agencije ona ti uzme jos 1-1.5 $ zavisi preko koga radis.
Satnica od 11$ bruto je velika kad dodjes.
U trgovinama ti je satnica 7$ ( bruto),Target, Woolmart,jedino Aldi ima jacu satnicu.
Mekdonalds,jos gori oko 5-6$ i tako dalje,to je realnost a sve ostalo je laz.
Za posle ne znam nisam ni ja jos stigao do toga.
Reply With Quote
  #14  
Staro 18.09.2008, 01:41
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

D$D, citajuci tvoje postove-ja bi rekao "ajte svi kod mene". Ovde su iste satnice kao te sto si ti naveo, a kirije su nize i takodje se mnogo manje putuje do posla.
Nema zime, grejanja, toplije garderobe, opushteno...Nik Sloter stil cele godine

EVO MALO I CHINJENICA:

jednosoban stan $600-700
dvosoban $850-950
gorivo $3.78 galon
osiguranje za 2 auta placam $150
hrana nekad bilo oko $600 sada sa bebom oko $800
kablovska+net+struja+telefon $300

sad jeste do posla dosta teze doci verovatno nego u Chicagu i jeste da je ovo daleko od nekog kulturno-istorijskog centra, ali ne moze i jare i pare hehe
Reply With Quote
  #15  
Staro 18.09.2008, 03:03
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

A sta ce mo sa Katrinom, Gusttavom, Ajkom i ostalim koji jos nisu ni dobili ime.
Salim se ali i to treba imati u vidu.
Chicago, Ny, mislim da je to ipak broj jedan ovde sto se tice zivota ali o ukusima ne treba raspravljati jel tako.
Slazem se sa tobom po pitanju cena i hrane,i nisam ja dosao ovde zato sto mi se svidja Chicago nego tu sam imao podrsku,a slozices se sa mnom to je najbitnije.
Troskovi su realni i mislim da ce te se svi sloziti da je ovo malo realnija slika zivota ovde.
Samo treba realno da se oslika stanje ovde i nece biti nikakvih problema za buduce imigrante,
Sve preko ovoga sto se uradi je uspeh na pocetku.
I ovakav pocetak je bolji nego li u Srbiji.
Na kraju granica izmedju zivota i smrti ovde je oko 2000$ mesecno.Nemojte me sad bukvalno shvatiti 100-200$ dolara ne igra neku veliku ulogu(gore ili dole)
Reply With Quote
  #16  
Staro 18.09.2008, 06:41
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

D$D, svaka cast na postovima, sto se mene tice samo nastavi u istom stilu - realno..Treba neko i da nas "spusti na zemlju". A i bolje cemo se spremiti na zivot tamo. Vrlo korisne i konkretne informacije.

Zana, kad budes imala vremena napisi to sto imas o LA-u, dobro je imati informaciju o vise gradova.
Lucky, izgleda da je Florida najbolja za pocetak...
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
Reply With Quote
  #17  
Staro 18.09.2008, 07:27
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik D$D Prikaz poruke
Na kraju granica izmedju zivota i smrti ovde je oko 2000$ mesecno.Nemojte me sad bukvalno shvatiti 100-200$ dolara ne igra neku veliku ulogu(gore ili dole)
Dakle, ako sam ja shvatio, na pocetku jedna plata je oko 1500$ pocetna, dakle ako je porodica i oboje imaju srece da nadju posao.. moze se zivjeti sa 3000$ i prezivjeti.. To je valjda ok za pocetak..

Jos jednom tnx za tvoje info..
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #18  
Staro 18.09.2008, 10:08
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

D$D hvala za info...puno ce mi znaciti za nepunih mesec dana

Generalno, koliko sam ja video ti si navodio plate tipa (radnik u trgovini, mc donalds i sl). Treba imati na umu da ljudi koji rade u Srbiji te poslove zaradjuju oko 200e mesecno na ruke (a mnogi i dosta manje) i da sa tim parama ne mogu ni stan iznajmiti koji kosta oko 150e. Ta plata ovde nije ni za dzeparac, a kamoli za zivot. Ako se tako nesto poredi sa onim sto je D$D ispricao, onda ipak tamo nije tako lose za pocetak.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #19  
Staro 18.09.2008, 13:18
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
(primer obican paradajz u grocery store $3.59 lb, organic $3.70).
Ok...jel moze neko ovde da potvrdi/opovrgne mit da je hrana jeftina u americi. Ja sve sto cujem o Americi je da je hrana tamo jaaako jeftina. Po ovome sto je Zana napisala, hrana je 3-4 puta skuplja nego u srbiji (koliko sam razumeo, to je 180 din 450 gr paradajza). Ispadne da je kilogram paradajza blizu 400 din, a ovde je 50 din, sto je razlika skoro 8 puta.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #20  
Staro 18.09.2008, 16:16
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Hrana

Pa zavisi sta hoces da jedes... postoje razne vrste paradajza i ostalog povrca i voca. Samo je pitanje hoces li da platis $0.99 lb sa mogucnoscu da sve ima isti ukus, ili hoces da jedes kao covek. Sa sve takvom cenom moje dve torbe povrca (uvek kupujem isto: pakovanje jaja, dve boce jogurta, 3 zelene salate, 8 paradajza, 4 krastavca, 3 velike zelene babure vezu sargarepe, ananas, banane, dve breskve... i to mu dodje oko $35 pre takse). Ako zaradjujes $15 na sat, to je malo vise od dva sata. Za organic je to po meni jeftino. Sad ti uporedi to sa cenama tamo i uporedi satnicu pa ces videti koliki je ratio. Sta znam da ti kazem... kad se kaze jeftina hrana valjda se uzma u obzir koliko sebi mozes da priustis u odnosu na koliko zaradjujes. Mozes svakakvu hranu da kupis jako jeftino, samo ja nesto sto vidim da ljudi kupuju u radnji u zivotu ne bih jela ako bas ne moram.
Zana
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Chicago, Illinois Magelan Lokacije u USA 559 14.11.2017 04:42
Chicago weather dreamerns Vaša strana 16 09.10.2012 16:13
LA vs Chicago xeg Lokacije u USA 46 08.05.2009 17:05
Minnesota ili Chicago dreamerns Lokacije u USA 10 10.05.2008 01:36
*ta je to 401K plan i da li se isplati učestvovati u njemu? emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 31.05.2007 21:51

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 22:28.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.