ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 20.03.2009, 19:11
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

I obecavam da cene vise necu spominjati, svaki put kada ih spomenem dobijem packu "zasto poredim". Postoje stvari koje se ovde smatraju luksuzom, a kod nas su skroz normalne i svakodneve i obrnuto...upravo sam zato poredio. I radi jos jedne stvari...kada sam dolazio ovde, svi koji su bili u americi ziveli su mi napricali bajke kako je ovde sve jeftino. Niko nije rekao "jeftino u odnosu na platu", nego samo "jeftino". Pri tom su se uvek davali primeri stvari koje stvarno jesu jeftinije u US, ali i onih koje nisu. Pogotovo nasi cesto umeju da kazu "Oni zapadnjaci imaju vece plate, a kod njih sve jeftinije". Kada sam dosao ovamo naoruzan tim informacijama, umalo me fras nije uhvatio. Prvi zakljucak je bio "ili ja nemam pojma gde su prave prodavnice, ili svi lazu". Ispostavilo se da i u jednom i drugom ima istine. Jednostavno ljudi ovde naviknu naspram plata da je dolar-dva nista, dok u Srbiji to ima jacu vrednost. I onda se vrati u Srbiju i uvidi stvari koje jesu tamo skuplje (npr. garderoba) i da zakljucak da je Amerika jeftinija....a nije sve bas tako....samo covek valjda prvo vidi ono sto je skuplje, kao sto sam ja prvo uvideo da je ovde plastika==zlatu...jer im je zlato i dijamanti 5x jeftinije, a plastika 10x skuplja...naravno, ne mislim bukvalno :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com

Last edited by dreamerns; 20.03.2009 at 19:18.
  #12  
Staro 20.03.2009, 19:40
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

ma molim te nemoj prestajati sa tim cjenama.. tako i mi koji jos nismo dosli tamo imamo kakvu takvu sliku sta nas ocekuje.. i mozemo se bolje pripremiti.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #13  
Staro 20.03.2009, 21:12
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

[QUOTE=dreamerns;8787]I obecavam da cene vise necu spominjati, svaki put kada ih spomenem dobijem packu "zasto poredim". [/QUOTE]

Pa nije to packa, ali nije ni za poredjenje. Tacno je da svako ima svoje prioritete ali mislim da je telefon neophodan zbog svega.
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
  #14  
Staro 21.03.2009, 06:16
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

[QUOTE=stizeljeto;8774]Zana kojeg providera koristis i dali je to family plan za 49 dolara? Moj muz za sada jedini ima prepaid jer nam je skupo obvezati se na nesto skuplje. Medutim opet mjesecno potrosi oko 40 dolara a jako rijetko koristi telefon. naplacuju mu se sve dolazne poruke, pozivi iako je neko drugi zvao (primjerice radi imao je poziv koji je trajao 15 minuta i na kraju je platio 4 dolara iako on nije zvao), naplacuje se svaka primljena poruka takoder. Za svaki dolazni poziv i odlazni, bez otvaranja linije placa oko 25 centi. Voljeli bi se prebacit na neki post paid ali stvarno nema neki povoljni izbor. Svi nude hrpetinu besplatnih minuta ili poruka (ovdje ljudi nenormalno pisu poruke, a pogotovo se to vidi u svakom drugom vozecem autu usred ceste - strasno), ali mi niti pisemo poruke, niti zovemo vise od mozda deset poziva mjesecno. Na AT&T smo sada. Obicno sve pozive obavljamo skypeom za Evropu, a unutar Amerike znaci vrlo malo. Doma nemamo fiksni telefon, a vidim i sve vise ljudi ih iskljucuje radi smanjenja mjesecnih troskova. Sto bi nam preporucila?[/QUOTE]

Ja imam najobicniji porodicni plan sa AT&T koji je cini mi se basic od 550 minuta or so... to je meni stari deal za $39.99 za prvu liniju u porodicnom planu, i $9.99 za drugu liniju. Mislim da je sada taj isti deal [URL="http://www.wireless.att.com/cell-phone-service/cell-phone-plan-details/?q_sku=sku1250066&q_planCategory=cat1370013"]$59.99[/URL]...Mozes da pogledas na njihovom sajtu. Anyway, ja ne koristim mnogo telefon, tako da standardno roll oko 3,500 minuta. Jedan iPhone placam po starom planu dodatnih $9.99 a drugi po novom $19.99. Uglavnom, zajedno sa taksama placam, oko $90 mesecno, dolar gore dole zbog international calls and messages. Ja sam prvo imala prepaid, zvala ih jedan dan da ih pitam nesto za racun i oni mi ponudili da predjem na post paid, sto sam tada i uradila. Jeste da je bilo davno, ali mislim da bi isto i sada uradili ako nekoliko meseci koristite prepaid. Znaci, bez iPhones, sa standardnim telefonima koji dolaze za dzabe sa njihovim family planom mislim da racun mesecno za dva telefona (zavisno od taksi u vasoj state) ne bi trebalo da izadje vise od $65. Koliko nesto sad gledam Tmobile i Verizon, izgleda da AT&T ima najbolje planove. Samo cini mi se Nextel ima istu cenu....

E sada, iako nisam preterani korisnik telefona ja imam fiksni iz nekoliko razloga. Kao prvo, fiksni ima prioritet kad zoves 911 (za sada), posle toga mobilni a na skype imas upozorenje kad je u pitanju 911. Nekada administrativni pozivi mogu da traju i vise od sat vremena pa ako ti se zaredja nekoliko takvih u toku meseca, rate na mobilnom izvan plana je $0.45 po minutu. Eto, zato ja za sada imam fiksni. I nije neki trosak, neki flat rate sa nekoliko ekstra features i long distance, izadje oko $30. Ne vidim da bih nesto drasticno smanjila svoje troskove ako ga otkazem... nekako sam navikla.

Idi na sajtove vecih providera pa vidi sta nude...sigurno ce se naci nesto povoljnije od onoga sto imate...
  #15  
Staro 21.03.2009, 06:58
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

[QUOTE=dreamerns;8777]
Ako sam ja nesto lose protumacio, ti me slobodno ispravi...i ja se svaki da ovde ucim, a ono gore je kako sam ja do sada ukapirao stvari.
Internet je bolji nego u Srbiji, ali je daleko iza evrope. Problemi koje sam ja imao jeste stvar koja me nervira ovde...a to je da je sve dizajnirano da ide ko po loju. Ako slucajno ne bude sve savrseno, e onda problem...zovi podrsku, pricas sa automatom sat vremena...pogub totalni. Ne kazem da je u Srbiji to mnogo bolje (bas naprotiv), ali u nekim slucajevima (kao sto je taj sa internetom) ume da bude.
Za kablovsku sam se bunio kakva je u mom stanu, to je neki sattelite america...dace bog, doci ces nam u posetu, pa ces videti taj kvalitet slike... :-) Naravno, pretpostavljam da je comcast mnogo bolji.[/QUOTE]

Ne verujem da si lose protumacio, samo svi imaju drugaciju reakciju na ono sto se zbiva... ja se oko takvih stvari ne trzam ni najmanje, prvo sto kad sam dosla "odande" jos je bio samo dial up tamo tako da u odnosu na to mi je ovde super. Drugo, kod mene su strogo podeljene "obaveze" - ne razbacujem energiju vec svoju fokusiram na ono sto efektivno najbolje radim, a jaca polovina brine o tehnickim stvarima. Kategoricno odbijam da se mesam u te stvari.... interesuje me samo da sve funkcionise a kako ce to da se napravi me zdravo zivo ne interesuje. Sad to moze nekom da zvuci cudno, ali ja licno ne vidim zasto bi dve glave razmisljale o istoj stvari, kad te dve glave u isto vreme mogu da razmisljaju i resavaju dva razlicita problema ili situacije. To ne znaci da nisam informisana - naprotiv, vec da razmenjujem misljenja ali nisam aktivna. U suprotnom, ja bih onda samo dating i radila sve sama... meni je to sve samo dobra organizacija... Dakle - telefoni, internet i satelitska nisu nesto sa cime ja deal, funkcionise kako treba i ja sam ok sa tim. Sad skoro mi je internet imao neki problem, samo sam rekla da to treba da bude reseno do pocetka mog semestra u skoli... kako je reseno nemam pojma niti me interesuje, meni je samo vazno da funkcionise.... za ono sto meni treba -i cell service i internet su mi perfect. Bar koliko mi je receno :grin: ovako ce da ide dok ne stigne FiOS :grin: Sa bankama je vec druga prica i o tome mogu i te kako da polemisem.

Da, uzet mi je broj kartice dva puta - jednom u Walgreen, drugi put dok sam placala MSN GPS service za moju dragu Lolu (moj dragi saputnik hihihihih koja tako slatko ume za Bundy Dr. N. da tako slatko kaze "take exit, on right, Bundy Doctor North", uvek mi ulepsa dan).... sta da radim sad? E sad, pola ljudi u Srbiji koje ja znam su dobar deo godine u dozvoljenom minusu (sta cu kad se nisam druzila sa Miskovicima i Karicima jbg) te stvarno i ne vidim zasto bi bilo ko u Srbiji krao kartice kad i nema uglavnom neku vajdu od toga.... ali zato vidim da da smo kao nacija aktivni u Evropi sa organizovanom kradjom istih (malo citam Blic, je li)... Checkovi se koriste ovde, pogotovo starije generacije - i to je ok, ljudi navikli sta ces.... Moja baba (koleginica od 74) nece da placa karticom niti online i sta da joj radis... i meni je to ok, iako ja radim totalno suprotno. Sta da ti kazem - evo ti prost primer: volim sto imam opciju da gledam blizu 200 razlicitih kanala ali dok sam odrastala imala sam samo dva i nista mi ne fali... koristim kompjutere, informisana sam koliko i oni koji su imali vise od mene. Ali - u mojoj skoli niko nije bio "obese" osim par njih dok ovo sada od Pinka i igrica ne izlazi napolje po nedelju dana... Da li sam protiv istih - naravno da ne, ali ipak mislim da sam ja bila better off. Pretpostavljam i da svi ovi koji razmisljaju kao moja baba Lesly razmisljaju slicno - te verovatno stoga im i nije big deal nova tehnologija u bankarstvu....

Razumem te popuno - ali ja imam malo drugacije poglede te stoga i nisam upset oko istih stvari. Ja licno kad pomislim na Srbiju ne pomislim na internet i mobilnu telefoniju vec na to sto moja sestra koja je rodjena tamo, odrasla tamo, skolovala se tamo, udala i dobila decu, ima kucu tamo - ne moze da dobije srpsko drzavljanstvo jer je moj uncle crnogorac.... e vidis, to meni i gomila takvih stvari okrene zeludac...

Pretpostavljam da ovako reagujem jer je ovo sto sada imam ovde milion puta bolje od onog sto je bilo tamo 2001-ve kad sam se ja iseljavala.... i isto tako razumem da ti imas drugacije iskustvo.
  #16  
Staro 21.03.2009, 09:58
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Nadam se da su svi OK sa odlukom da se ovi postovi izdvoje iz teme o poslovima....
  #17  
Staro 21.03.2009, 13:30
malasestra's Avatar
malasestra malasestra je offline
Drug član
 
Datum prijave: 05.02.2009
YU lokacija: Slovenija
Poruke: 51
Nepromenjeno

Ne mogu da verujem da im je internet ološ, bruka. Japan->Evropa->US ali opet sam mislio da su malo bolji, kao što reče dreamerns mislio sam da su oni 23.vek za nas ali sad kad sam sve ovo pročitao ne mogu sebe zamisliti u takvom sistemu jer sam ovisan o tehno igračkama i navikao sam da sve radi "tip top".

Slovenija jeste daleko od neke Švedske ali ovde brale internet i telefonija rade bez problema 24/7, ovde da nestane signal ili nema interneta to bi bio skandal. Plaćam 20€/mesec za 12/2 liniju pa sam medju onim slabijim, 20/20 košta 35€ a za dodatnih 5€ dobijate telefonsku liniju i internet TV (bruka kanala).

A telefon plaćam 6€ mesečno + 3€ - 4€ ćaskanje, sms, internet i pričam ogromno svaki mesec, skoro nikad me ne izadje više od 10€ zajedno. Evropa je brate zakon za ovakve stvari, pogotovo sam pojačao mišljenje sad kad sam pročitao kako to funkcioniše tamo.
  #18  
Staro 21.03.2009, 17:33
bibi's Avatar
bibi bibi je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 23.10.2008
YU lokacija: Beograd
Poruke: 104
Pošalji Skype™ poruku korisniku bibi
Nepromenjeno

Svesna sam toga da cu otici pomalo off topic, ali Zana, ne moras braniti Ameriku time sto ces napadati Srbiju. Srbija 2008 nije ista kao Srbija 2001, toga si verovatno i sama svesna. A ovo mi bas ne zvuci realno:

[QUOTE=Žana;8825]
Ja licno kad pomislim na Srbiju ne pomislim na internet i mobilnu telefoniju vec na to sto moja sestra koja je rodjena tamo, odrasla tamo, skolovala se tamo, udala i dobila decu, ima kucu tamo - ne moze da dobije srpsko drzavljanstvo jer je moj uncle crnogorac.... [/QUOTE]

Ovo jednostavno nema veze sa zivotom. Jednostavno je nemoguce nekome takvom odbiti drzavljanstvo, samo iz navedenog razloga. Mora postojati jos nesto...

Ok sam sa time sto je tebi potrebno da branis svoj dozivljaj Amerike, cak me i raduje... Ali cini mi se da bi trebalo da razumes sto su ljudi pomalo razocarani nekim aspektima zivota u Americi, jer su svi normalno ocekivali da je USA u svakom pogledu razvijenija i naprednija od Srbije. A onda su u realnosti naisli na poteskoce... I tu su tvoji saveti neprocenjivi, kao i tvoj pogled na zivot, jer se ti tamo vec duzi niz godina uspesno snalazis.

Ali ono gore mi je zazvucalo kao "Amerika je super, jer je u Srbiji mnogo gore", a to nije valjan argument...
__________________
aplicirala (peti put) za DV2012
  #19  
Staro 21.03.2009, 18:20
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

Meni to zvuci sasvim realno, iako je tacno da neki sve rese odmah (ako imaju nekoga) a neki se muce godinama.
Mim drugu sa koim sam igrao kosarku, je rodjem u Dubrovniku a u Kg zivi vise od 25 godina (a ima 31) i nema sanse da dobije drzavljanstvo a time ni pasos Srbije.
Ali kao sto si rekla, to nije merilo sta je i gde je bolje ali se ovakve stvari retko gde desavaju.
Sto se mene tice administracija, zaposljavanje, mito i korupcija su stvari koje me uzasavaju a iste su kao 2001-ve godine, samo su se ljudi kojima se daje ili koji traze promenili.
Uostalom vecina vas iz Srbije znaju za slucaj korupcije na pravnom fakultetu u Kg a ti profesori posle par meseci zatvora i suspenzije opet predaju(a ko moze da me ubedi da i dalje ne uzimaju pare)...
Dakle to je Srbija danas....mada ima i jaaako pozitivnih strana...
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
  #20  
Staro 21.03.2009, 18:23
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Ovde je stvar kako ko doživljava Srbiju i Ameriku.

U obe zemlje postoje stvari koje su bolje ili gore, mislim da je direktno poređenje neumesno i nemoguće (možda u nekim relativnim vrednostima, u apsolutnim nikako).

Npr. u Americi ja nisam imao nikakav problem sa Internetom i mobilnom mrežom. A mogao sam da povučem paralelu, jer sam u tom trenutku radio u jednom od najvećih srpskih Internet provajdera.

U USA sam dobio ADSL za nepunih 24 sata. Otišao na sajt AT&T (tj. u tom trenutku je to bila firma SouthBell ako se dobro sećam, pa ih je mesec dana od tada kupio AT&T) i uzeo paket za nekih ~$40 mesečno i naravno da je bio flat paket, brzina je bila 8mbt download i recimo nekih 512kbt upload što je za mene koji sam došao sa brzine 256kbt bilo kao munja.

Inače kao što rekoh poopunio prijavu na sajtu, sutra u toku dana zvoni mi fiksni, javim se, ono automat AT&T:"Vaš Internet je instaliran, ako ste naručili uređaj preko nas, moguće da ćete sačekati koji dan". Ja sam nabavio odmah neki modem od prijatelja i povezao se, za tri dana je stigao i wireless ruter.

Što se tiče mobilne mreže, pošto sam ja znao da ću biti samo 5-6 meseci u USA, nije mi odgovarao postpaid, već sam se odlučio za lokalnu mrežu [URL="http://www.metropcs.com"]MetroPCS[/URL] kod koje sam uzeo neki paket za recimo ~$25 i uz to sam dobio telefon (neki krš, ali je poslužio), neograničen broj poziva u okviru Džordžije + neograničen broj poruka World Wide + sve to ide bez ugovora, prvi mesec sam dobio džabe, svaki sledeći se plaćao unapred, kada više nećeš baciš telefon (u naravno obeležene kante za recikliranje mobilnih ;)) jer je samo za njihovu mrežu. Da dodam MetroPCS nije dostupan svuda, pogledajte na sajtu gde i šta pokrivaju, probleme sa dometom nisam imao. Još jedna dobra stvar je što možete da uzmete najosnovniji paket i da dodajete usluge po želji, kao što sam ja dodao npr. da imam sms neograničeno ka svim zemljama, i to vam samo dodaju na osnovnu pretplatu.

Tako da sam poruke primao na svoj 063 broj u romingu, moje kod kuće je to normalno koštalo, a ja slao neograničen broj sa usa broja.

PS. Apropo Žanine i poruke od bibi, kao što rekoh sve zavisi kako je ko prhivatio Srbiju, odnosno Ameriku. Npr. mene toliko toga nervira u Srbiji da ne mogu da vam opišem, dok sam se u Americi osećao preporođen, dok moja devojka sa kojom živim, nema tih problema, njoj ovde i nije toliko loše ... znači sve je individualno.
 


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Neki drugi zivot... nelson Vaša strana 7 02.10.2008 07:06

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:20.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.