ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 06.01.2011, 22:05
Ars_1980 Ars_1980 je offline
Član
 
Datum prijave: 06.10.2010
Poruke: 5
Nepromenjeno

[QUOTE=amella;19812]Ma daj....Nije moguce da niko iz Makedonije nije bio na intervju u Skoplju u proteklih par meseci...
Molim vas, podelite svoje iskustvo sa nama
Pomocice te drugima


Amella
Zdravo i ja cekam drugi koverat za intervju u Skopje pa bilo bi super ako neko da neka iskustva iz Makedonije za DV2011 :==D:

Pozdrav Amella ,taj drugi koverat mozes uzeti kad hoces na e-mail ,samo zatrazis od KCC , tako sam ja dobio moj ,inace ovaj sto je trebalo stici na obicnu kucnu adresu nikad nije stigla ,mozda ostala negde u Srbiji ,jeli nasa posta dolazi kroz Srbiju pravac Kosovo .
  #22  
Staro 07.01.2011, 11:29
martinwerdel martinwerdel je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.06.2009
Poruke: 30
Nepromenjeno

[QUOTE=Ars_1980;20254][QUOTE=amella;19812]Ma daj....Nije moguce da niko iz Makedonije nije bio na intervju u Skoplju u proteklih par meseci...
Molim vas, podelite svoje iskustvo sa nama
Pomocice te drugima


Amella
Zdravo i ja cekam drugi koverat za intervju u Skopje pa bilo bi super ako neko da neka iskustva iz Makedonije za DV2011 :==D:

Pozdrav Amella ,taj drugi koverat mozes uzeti kad hoces na e-mail ,samo zatrazis od KCC , tako sam ja dobio moj ,inace ovaj sto je trebalo stici na obicnu kucnu adresu nikad nije stigla ,mozda ostala negde u Srbiji ,jeli nasa posta dolazi kroz Srbiju pravac Kosovo .[/QUOTE]

Zdravo Amella i Ars_1980,

Koga imate zakazano??? Kako e procedurata???
Se nadevam nekoj ke se javi i ke spodeli iskustvo so nas...
Pozdrav,
  #23  
Staro 09.01.2011, 11:47
martinwerdel martinwerdel je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.06.2009
Poruke: 30
Nepromenjeno

Zdravo Amella???

Te molam, kazi mi, koga imas zakazano vo Skopje i do kade si so pripremite???

Pozdrav,
  #24  
Staro 09.01.2011, 17:51
amella amella je offline
Drug član
 
Datum prijave: 27.10.2010
Poruke: 33
Nepromenjeno Amella

martinwerdel

Imam zakazan inteviju vo Februar ...A ti kede imas zakazan pa ko pervi bude taj nek pokaza iskustva
  #25  
Staro 12.04.2011, 22:08
oligoce oligoce je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.05.2010
US lokacija: Wallington/New Jersey
YU lokacija: makedonija
Poruke: 88
Nepromenjeno

treba li da se najavis vo ambasada pred intervjuto? kolku sto znam nasite podatoci tie gi imaat tamu...na 19 april 08.00h...dali treba i telefonski da go potvrdime toa? neka pisat onie koi pominale na intervju vo skopje. fala...
__________________
aplikacija na Lutriju 5.11.2009
izvucena 24.05.2010
case number 2011EU00022XXX
prvi koverat dobien 14.06.2010
prvi koverat poslat u Kentacky 19.06.2010
drugi koverat dobili : 11.03.2011
intervju zakazan: 19.04.2011
vize u pasosima : 21.04.2011

letimo 21.08.2011 za new york
  #26  
Staro 12.04.2011, 22:17
SUNCI SUNCI je offline
Član
 
Datum prijave: 29.05.2010
US lokacija: NEPOZNATA
YU lokacija: MAKEDONIJA
Poruke: 6
Nepromenjeno

Eve i mene mi stigna vtoroto pismo so zakazan intervju vo maj mesec.veke pocnav so spremanje na dokunentite samo ne mi e jasno koj go zakazuva lekarskiot pregled i kade treba da se obratam.ako nekoj od mkd ima informacija molam za odgovor.pozfrav na site i so sreka.
  #27  
Staro 13.04.2011, 02:46
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

[QUOTE=SUNCI;21982]Eve i mene mi stigna vtoroto pismo so zakazan intervju vo maj mesec.veke pocnav so spremanje na dokunentite samo ne mi e jasno koj go zakazuva lekarskiot pregled i kade treba da se obratam.ako nekoj od mkd ima informacija molam za odgovor.pozfrav na site i so sreka.[/QUOTE]

Lekarskiot pregled ce go obavite vo Remedika,vo Skopje,ce se javite vo klinikata da prasate koga vi e zakazan pregledot(bidejki tie samite gi zakazuvaat vrz osnov na toa koga imate intervju vo ambasada).Koga ce se javite tamu ce mu gi kazite licnite podatoci i datumot sto e zakazan vo ambasada i tie ce vi kazat koga treba da odite vo Remedika.Jas imav razgovor vo ambasada na 22 feb. ovaa godina,a pregledot tie mi go zakazaa na 15 feb,edna nedela pred razgovorot,sabajleto pred da odam vo ambasada vo 7 satot si gi zedov rezultatite kompletirani i zaminav na razgovor.Srecno!!
  #28  
Staro 19.04.2011, 20:00
oligoce oligoce je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.05.2010
US lokacija: Wallington/New Jersey
YU lokacija: makedonija
Poruke: 88
Nepromenjeno

zdravo na site eve jas ke go spodelam naseto iskustvo vo ambasada denes pa se nadevam deka ke pomognam....
vo princip na site vi e zakazano vo 08.00h...tamu bevme ( jas i soprugot) vo 07.55h...i na kulturen nacin dodeka cekavme nadvor dojde eden sluzbenik so eden spisok i nas ne procitaa prvi :) i rekoa zastanete ovde i cekajte da ve povikame vnatre...;) i za nepolni 2-3 minuti bevme povikani vnatre na kontrola na cantite gi ostavivme mobilnite i Cd-ata sto ke gi dobiete od remedika i prodolzuvate od drug izlez vo druga zgrada ( konzularno oddelenie) tamu gi imaat vasite podatoci i samo se vodite na instrukciite na sluzbenicite.Potoa dojde eden sluzbenik i gi sredi dokumentite koi gi nosevme ( ovde sakam da napomenam deka nemavme i-134 samo e-mail adresa, i nikoj ne pobara nisto drugo). gi naredi dokumentite i rece da pocekame...za nepolni 15 minuti bevme povikani na skeniranje na dlankite ( sekoj aplikat zadolzitelno e da se skenira) i potoa pak pocekavme nekoi 10 minuti koga bevem povikani na salter.Razgovorot so sluzbenickata bese na makedonski jazik i traese nekoi 20-tina minuti....znaci opsti podatoci za vas...nisto strasno...potoa rece da cekame da bidime povtorno povikani...za nepolni 15 minuti bevme povikani na drug salter kaj amerikanski sluzbenik i razgovorot bese na angliski jazik...znaci nisto posebno...prasa dali sme vozbudeni sto sme dobitnici, kade ke odime, i napomna deka nema sto da razgovarame samo da gi proveri dokumentite...ni cestitase i rece v cetvrtok po 16.30 da pojdime po vizite i ni dade 2 kartoni so datum 21.04 na koj pisuva deka sme za iselenicka viza...i tolku bese veke vo 10.45 izlegovme od ambasada...ako nekoj ima prasanje slobodno neka pisi...pozz i srekno na site i samo napred i hrabro :bravo::bravo::bravo:
__________________
aplikacija na Lutriju 5.11.2009
izvucena 24.05.2010
case number 2011EU00022XXX
prvi koverat dobien 14.06.2010
prvi koverat poslat u Kentacky 19.06.2010
drugi koverat dobili : 11.03.2011
intervju zakazan: 19.04.2011
vize u pasosima : 21.04.2011

letimo 21.08.2011 za new york
  #29  
Staro 19.04.2011, 21:17
voyager's Avatar
voyager voyager je offline
Član
 
Datum prijave: 24.12.2010
YU lokacija: Skopje, MK
Poruke: 22
Nepromenjeno

[QUOTE=oligoce;22121]zdravo na site eve jas ke go spodelam naseto iskustvo vo ambasada denes pa se nadevam deka ke pomognam....
vo princip na site vi e zakazano vo 08.00h...tamu bevme ( jas i soprugot) vo 07.55h...i na kulturen nacin dodeka cekavme nadvor dojde eden sluzbenik so eden spisok i nas ne procitaa prvi :) i rekoa zastanete ovde i cekajte da ve povikame vnatre...;) i za nepolni 2-3 minuti bevme povikani vnatre na kontrola na cantite gi ostavivme mobilnite i Cd-ata sto ke gi dobiete od remedika i prodolzuvate od drug izlez vo druga zgrada ( konzularno oddelenie) tamu gi imaat vasite podatoci i samo se vodite na instrukciite na sluzbenicite.Potoa dojde eden sluzbenik i gi sredi dokumentite koi gi nosevme ( ovde sakam da napomenam deka nemavme i-134 samo e-mail adresa, i nikoj ne pobara nisto drugo). gi naredi dokumentite i rece da pocekame...za nepolni 15 minuti bevme povikani na skeniranje na dlankite ( sekoj aplikat zadolzitelno e da se skenira) i potoa pak pocekavme nekoi 10 minuti koga bevem povikani na salter.Razgovorot so sluzbenickata bese na makedonski jazik i traese nekoi 20-tina minuti....znaci opsti podatoci za vas...nisto strasno...potoa rece da cekame da bidime povtorno povikani...za nepolni 15 minuti bevme povikani na drug salter kaj amerikanski sluzbenik i razgovorot bese na angliski jazik...znaci nisto posebno...prasa dali sme vozbudeni sto sme dobitnici, kade ke odime, i napomna deka nema sto da razgovarame samo da gi proveri dokumentite...ni cestitase i rece v cetvrtok po 16.30 da pojdime po vizite i ni dade 2 kartoni so datum 21.04 na koj pisuva deka sme za iselenicka viza...i tolku bese veke vo 10.45 izlegovme od ambasada...ako nekoj ima prasanje slobodno neka pisi...pozz i srekno na site i samo napred i hrabro :bravo::bravo::bravo:[/QUOTE]

Oligoce, Vi cestitam od se srce :), super....cestitki na Vas.....sigurno ste uste povozbudeni sega, sega ke treba da se spremate za nov zivot...:)
Pozdrav, i se nadevam ke se sretneme nekogas i nie vaka srekni kako Vas...:bravo:
__________________
Prijava:05.10.2010 - prv pat
01.05.2011 - You are selected....
Case number: 2012xxxxx15xxx (ponisteno)
Povtorno vlecenje: 25.07.2011 - Has not been selected
01.05.2012 x 2 - HAS NOT BEEN SELECTED
01.05.2014 x 2 - HAS NOT BEEN SELECTED
03.05.2016 x 2 - HAS NOT BEEN SELECTED
03.05.2017 x 2 - HAS NOT BEEN SELECTED
15.05.2018 × 2 - HAS NOT BEEN SELECTED
  #30  
Staro 29.04.2011, 20:03
kimaa kimaa je offline
Član
 
Datum prijave: 09.01.2011
YU lokacija: Смедерево
Poruke: 2
Nepromenjeno

Pozdrav svima,
od prosle godine pratim ovaj forum, tj od kad je stigla prva koverta, ali je pre par dana stigla druga koverta pre par dana, broj 23xxx..., zakazan intervju, pa sam resio i da se obratim.
Veoma sam se iznenadio, jer sam odgovor poslao sa velikim zakasnjenjem...prva stigla 04.2010 a ja odgovorio u 01.2011... pa se nisam ni nadao,(a planirao sam da se opet prijavim ove godine, i poceo da se spremam za sledecu...) ni spremio finansijski kako treba, ali se snalazim nekako... student sam, sve papire sam odneo na fax, trazi se diploma srednje skole, da li moram da vadim ili je dovoljan index?
Papire mislim da ne treba prevoditi (ispravite me ako gresim),ako su na srpskom jer je srpski sluzbeni jezik, a ako nisu, da se prevedu na Engleski.
(All documents not in English, or in the official language of the country in which application for a visa is being made, must be accompanied by certified translations.)

Da li se plaća nesto pre ulaska u ambasadu (ako ne gresim, za turisticku se plaća pre razgovora)?

Imam 1000 pitanja, pozvacu i ambasadu sledece nedelje, zakazati pregled... u maju cu se pripremati, citati textove sa ovog foruma... i nadam se,u junu, dobiti vizu :)
 


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Makedonija: Intervju martinwerdel Intervju (interview) - Ambasada 627 29.07.2019 23:46
Šta je potreban i dovoljan uslov da bi se izašlo pred službenika u ambasadi greenie Intervju (interview) - Ambasada 185 04.08.2017 14:31
Odlaganje razgovora u ambasadi - odlaganje vize greenie Intervju (interview) - Ambasada 104 14.06.2016 12:35
HM...zanimljiv intervju... nelson Vaša strana 9 26.02.2009 10:27
Intervju zakazan ... mvp977 Druga koverta 3 23.10.2008 17:16

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 19:46.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.