ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Školovanje u USA - lični primer » Bitni linkovi
Uspešan početak Školovanje u USA Vrste školi Stipendije Učlanite se

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #101  
Staro 29.07.2012, 19:35
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik VanjaV Prikaz poruke
Pozdrav,

Nova sa na forumu, i nadam se da je i dalje aktivan jer meni hitno treba pomoc oko par pitanja. Nadam se da ce neko moci da mi da odgovor bar na neka.
Imam 18 godina, i zavrsila sam IV godinu srednje skole u Americi, imala sa J1 vizu na 10 meseci. Jos dok sam bila tamo radila sam SAT test, TOEFL test i aplicirala na univerzitet. Primili su me, poslali mi obrazac I-20 i na njemu je pisalo da oni traze vizu na 60 meseci ili ti 5 godina, F1 viza. Ja sam sve papire sakupila, bila na razgovoru za ambasadu i dobila vizu ali samo na 2 godine. Da li neko zna zasto je to tako i zasto mi je nisu dali na 5. Ja sam planirala da se po zavrsetku faxa jer planiram da Bachelor diplomu zavrsim za manje od 4 god zaposlim preko fakulteta, ali sada sve to pada u vodu jer ako cu dobijati vizu na po 2 godine to nije moguce.
Razmisljam da se prijavim za Green Card?

Sta vi mislite, hvala
To je sasvim tipicno - 2 godine za F1. Kad udjes u SAD dace ti neki karton da popunis, deo ce otcepiti a deo ti zaheftati za pasos. To je formular I94. A na njega ce da ti napisu status D/S (Duration of Stay). Do god imas vazeci I20 formular mozes da ostanes u SAD do datuma isteka na njemu a i preko 2 meseca dok ne dobijes OPT status ili ako zelis turisticki. Naravno ako nakon te dve godine nakon sto ti istekne viza u pasosu moraces ponovo da vadis novu vizu na osnovu istog istackog I20 koji imas sad.

Malo je ovde razlicito to sta je pojam vize nego sto je npr kad ides u Evropu negde.

Dakle:
- Viza ti treba da udjes u zemlju to ti je taj papir sto ti nalepe u pasosu, ona ima svoj neki broj, odkad do kad vazi
- F1 ti je pre imigracioni status koji dobijas na osnovu studija u SAD (vazi i nakon zavrsetka studija i kad si na OPT statusu sve dok ne dobijes H1B ili nesto drugo)
- I20 je formular sto je obican beli papir sa podacima na osnovu kog dobijas vizu i na kome pise tvoj F1 status, a mozes ih posle dobijati vise od jednog, cak i ako studiras duze, faks ce ti dati novi I20 i na osnovu toga mozes ostati u zemlji, bez obzira na to kad ti je viza istekla jer imas I94 sa D/S na njemu.
- I94 cuvaj u pasosu bas zbog toga D/S onda ti ta visa nije bitna ako ne napustas zemlju a kad vide D/S na I94 i validan I20 ti si legalno u SAD
- Ako ne napustas zemlju za svo vreme vazenja I20 nece ti uopste trebati nova viza, samo ako odes kuci nakon isteka pa hoces nazad za SAD
Reply With Quote
  #102  
Staro 10.08.2012, 00:28
Amerashi's Avatar
Amerashi Amerashi je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.03.2012
Poruke: 53
Nepromenjeno

Znal iko ista o Student Exchange programu
trazio sam po internetu medjutim nista konkretno .
Kako se prijaviti za to ?
Kome se obratiti ?
Koji su uslovi ?
Bio bi veoma zahvalan kada bi mi neko pojasnio . Hvala
Reply With Quote
  #103  
Staro 10.08.2012, 12:52
AllenJohnJohnson AllenJohnJohnson je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.01.2012
Poruke: 70
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Amerashi Prikaz poruke
Znal iko ista o Student Exchange programu
trazio sam po internetu medjutim nista konkretno .
Kako se prijaviti za to ?
Kome se obratiti ?
Koji su uslovi ?
Bio bi veoma zahvalan kada bi mi neko pojasnio . Hvala
Prvo se obrati svom sveučilištu da vidiš jel ima potpisan kakav partner program s nekim američkim sveučilištem. Sveučilište u Zagrebu ima ugovor o razmjeni studenata s UCLA-om!!! (kud sam otišao u Osijek ).
Vidi jel imaš nekog američkog profesora kao gosta na svom sveučilištu, ili nekog svog profu na razmjeni u SAD-u.
Kao što si rekao, nema ništa konkretno. Ne postoji jedan sustav razmjene, svako sveučilište ima svoju politiku. Prvo se trebaš odlučiti gdje bi uopće studirao.
Reply With Quote
  #104  
Staro 10.08.2012, 13:21
oskark's Avatar
oskark oskark je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.06.2010
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zrenjanin
Poruke: 676
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Amerashi Prikaz poruke
Znal iko ista o Student Exchange programu
trazio sam po internetu medjutim nista konkretno .
Kako se prijaviti za to ?
Kome se obratiti ?
Koji su uslovi ?
Bio bi veoma zahvalan kada bi mi neko pojasnio . Hvala
Kako nema, ima jako puno agencija i sajtova, samo odradis pretragu na google.com

http://www.isep.org/students/Directo...ers_in_usa.asp
http://www.afs.org/
http://www.internationalstudent.com/

A sta konkretno treba to je najbolje da pitas njih. Ukucas i na srpskom pa ti izbace domace sajtove koje se bave tim temama. A za uslove oni ce ti najbolje objasniti.
__________________
27.10.2011. Prijava prvi put
01.05.2012. 2013EU00011XXX
14.05.2012. Poslata Koverta
22.05.2012. Stigla koverta u Kentucky
29.01.2013. Obavljen lekrski pregled
20.02.2013. Interview Uspesno Obavljen
21.02.2013. Viza u pasosu!!!
08.03.2013. Avionska karta
27.04.2013. Vezite se, Polecemo POE Seattle

Oskarov Blog

zelenadvlutrija.blogspot.com
Reply With Quote
  #105  
Staro 10.08.2012, 14:46
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik oskark Prikaz poruke
Kako nema, ima jako puno agencija i sajtova, samo odradis pretragu na google.com

http://www.isep.org/students/Directo...ers_in_usa.asp
http://www.afs.org/
http://www.internationalstudent.com/

A sta konkretno treba to je najbolje da pitas njih. Ukucas i na srpskom pa ti izbace domace sajtove koje se bave tim temama. A za uslove oni ce ti najbolje objasniti.
Lepo, lepo, vidim ima i kod mene da se dodje... Super da znam.
Reply With Quote
  #106  
Staro 10.08.2012, 16:04
Amerashi's Avatar
Amerashi Amerashi je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.03.2012
Poruke: 53
Nepromenjeno

Gledao sam ovaj link
http://www.afs.ba/ Dobar je ali najgora stvar je sto imaju predstavnisto u vise od pola evropa ali ne USA , gledao sam tamo katalog zemalja i to
Samo Evropa i Brazil .v
Reply With Quote
  #107  
Staro 10.08.2012, 16:19
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Amerashi Prikaz poruke
Gledao sam ovaj link
http://www.afs.ba/ Dobar je ali najgora stvar je sto imaju predstavnisto u vise od pola evropa ali ne USA , gledao sam tamo katalog zemalja i to
Samo Evropa i Brazil .v
A sta studiras?......................................... .......................
Reply With Quote
  #108  
Staro 10.08.2012, 16:37
Amerashi's Avatar
Amerashi Amerashi je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.03.2012
Poruke: 53
Nepromenjeno

Ne jos , ja sam odlucio da idem 1 god prije , na ovaj program razmjene srednjoskolaca pa kada zavrsim mogao bi i produziti i upisati fax tamo .
Taman mi dodje da upoznam okolinu i steknem novih priajtelja prije studiranja .

Zvusi smijesno ali tako je .
Reply With Quote
  #109  
Staro 10.08.2012, 21:30
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Amerashi Prikaz poruke
Ne jos , ja sam odlucio da idem 1 god prije , na ovaj program razmjene srednjoskolaca pa kada zavrsim mogao bi i produziti i upisati fax tamo .
Taman mi dodje da upoznam okolinu i steknem novih priajtelja prije studiranja .

Zvusi smijesno ali tako je .
Sto bi bilo smesno. Znam devojku koja je tako. Upisala posle faks preko sporta dobila stipendiju (odbojka u pitanju a faks UCLA).
Reply With Quote
  #110  
Staro 10.08.2012, 23:30
Amerashi's Avatar
Amerashi Amerashi je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.03.2012
Poruke: 53
Nepromenjeno

Gledao sam u katalogu zemalja , Za ovu organizaciju www.afs.ba Imaju predstavnistvo u Bosni sto mi pravo pase ali ,
Cijena jednogodisnje razmjene za Evropu Iznosi 5.500 €
Koliko bi to bilo za USA ne smijem ni pomisliti .
Isto sam citao kada imas nekoga tamo da mogu sredit da bude jeftinije ,ali i u to cisto sumnjam .

PS. Sto se tice sportske stipendije , bavim se sportom pa ne bi bilo problema oko toga samo da skontam kako dalje .

Last edited by Amerashi; 10.08.2012 at 23:44.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Primer pozivnog pisma mvp977 Intervju (interview) - Ambasada 3 30.10.2008 17:31
Popunjeni formulari iz prve koverte - PRIMER srdjevic Prva koverta 0 20.04.2008 07:05

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 05:50.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.