ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Intervju (interview) - Ambasada

Intervju (interview) - Ambasada Pitanja vezana za dokumentaciju, specijalne slučajeve i pitanja tokom intervjua

Intervju (interview) - Ambasada » Makedonija: Intervju » Bitni linkovi
O drugoj koverti Lekarski pregled Ambasade Intervju Korisne informacije

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #51  
Staro 23.02.2011, 12:35
martinwerdel martinwerdel je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.06.2009
Poruke: 30
Nepromenjeno

Cestitki od mene.............BRAVO.............

Pozdrav,
Reply With Quote
  #52  
Staro 23.02.2011, 16:11
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Eve kako sto vi vetiv,ce vi napisam povece detali vo vrska so moeto intervju vo ambasada.Razgovorot ni bese zakazan za 22.02 vo 08:00 casot.Sabajleto vo 07:00 casot,pominavme vo Remedika za da si gi zemime rezultatite od lekarskiot pregled,a potoa dojdovme pred ambasadata okolu 07:30.Tamu nemase mnogu guzva,ama tie sto bevme zastanavme vo redica i cekavme da ne povikaat sprema spisokot.Nie bevme povikani treti po red,jas,maz mi i dvete decinja.Prvo na vlezot ni gi proverija paltata,ranecot vo koj ni bea dokumentite i pominavme niz detektor eden po eden.Ni gi zedoa mobilnite telefoni i ni dadoa brojce za pokasno da si gi zemime.Potoa ni pokazaa od kade da odime vo drugiot del od ambasadata.
Koga vlegovme tamu na vratata ne preceka eden sluzbenik,ne prasa koj e nositelot na vizata(a toa bev jas),da zastane tuka so dokumentite, a drugite gi upati da sednat na stolcinjata vo cekalnata.Sluzbenikot brzo gi rasporedi dokumentite:diplomite,mojata i od soprugot,vencanicata,izvodite od rodeni za site,potvrdite od policija i od sud za dvajcata,potvrda od voeno za soprugot i garantno pismo sto mi go pusti zetot od Amerika.Nisto povece od dokumenti ne mi pobaraa,a potoa i jas po negovo upatstvo sednav do soprugot i cekavme da ne povikaat.Posle kratko vreme me povikaa samo mene na salterot br.5,sluzbenickata me prasa dali gi znam pravilata na Zelenata lotarija,bidejki parite sto treba da gi uplatam za nas cetvorica (3276 dolari)se nepovratni.Jas odgovoriv deka gi znam pravilata i deka nema problem,deka ce si gi uplatam sredstvata,posle toa taa mi kaza jas ili soprugot da gi platime parite(na blagajnata-salter br.1) i da dojdime na istiot salter br.5 na razgovor.Koga go sredivme i toa,taa pocna uredno da gi hefta dokumentite za site nas poedinecno,gi zemase originalite od vencanicata,izvodite na rodeni i kopiite od diplomite(isto taka gi zadrza i originalite od diplomite na uvid),vo medjuvreme neformalno me prasuvase dali sum bila porano vo Amerika-na sto potvrdno i odgovoriv(bev turisticki 1999-2000 na tri meseci i uredno si se vrativ na vreme),dali mojot soprug nekogas bil vo Amerika,dali ova nie prv brak na dvajcata,i za celo vreme gi sureduvase dokumentite hronoloski po nekoj niven spisok i stiklirase na istiot deka se e vo red.Koga gi suredi site dokumenti mi kaza deka mozam da sednam na mesto i da cekam povtorno da me povikaat.Cekanjeto traese vistinski dolgo(nekade okolu 2-2,5 sati)decata stanaa malce voznemireni,pa jas gi setkav tuka niz cekalnata i gi ostaviv vo separeto za deca kade sto imase edno stolce so boenki i boicki,pa se smirija malce.I konecno me povikaa na salter br.3,tamu Americka sluzbenicka na simpticen makedonski jazik mi dade upatstvo za zemanje na otpecatoci,a isto go povikaa i mojot soprug ,pa taka i dvajcata ostavivme otpecatoci,za decata ne trebase.Povtorno ni kazaa da sedneme i deka ce bideme povikani.Ovoj pat ne cekavme mnogu posle 7-8 minuti,na salter br.6 ne povika konzulot.So siroka nasmevka, mi kaza deka ce mi zboruva na angliski i deka se nadeva deka toa ne e problem ,deka go razbiram,jas potvrdno mu odgovoriv potvrdno,so izvinuvanje deka verovatno angliskiot nema da mi e bas tecen,poradi vozbudata sto celo vreme ja custvuvav(jas sekako ce se spletkav i da zboruvav na makedonski jazik,bidejki celo vreme imav nekoja trema).Me prasa kade planiram da odam vo Amerika-mu odgovoriv deka najverovatno ce sedam so sestra mi okolu edna nedela ,dodeka da go dobieme SSN,a deka potoa ce iznajmime zaednicka kuca so moite roditeli(tie se vo Amerika eve vece 6 godina),odgovorot mu se dopadna i posle toa me prasa sto planirame da rabotime so soprugot.Na toa mu odgovoriv deka stom ce go dobieme SSN ,jas vo prvo vreme ce rabotam kaj sestra mi(taa e menager vo eden od restoranite za brza hrana),a deka maz mi ce raboti vo Shoprite market(kade sto zet mi e menager),a koga malce ce zastaneme na noze deka ce barame rabota po nasa struka(a toa e elektrotehnika,i dvajcata so soprugot sme elektro tehnicari).Toa mu bese dovolno so siroka nasmevka ni kaza deka sme super,deka mu se dopadjame kako semejstvo i deka takvi ludje se dobredojdeni kaj niv vo Amerika,i deka treba da dojdeme vo cetvrtok vo 16:00 casot da si gi podigneme viziranite pasosi.Ni gi dade formularite od Kentaki so nasite fotografii,da gi podpisime,se potpisavme jas i soprugot,a za decata gi potpisav jas i ni dade karticki na koi pisuvase da dojdime vo 16:30 casot na 24.02 da si i zemime viziranite pasosi.E pa toa e moeto iskustvo od intervjuto,i mu posakuvam na site ostanati da si pominat isto tolku lesno kako nas.Utre odime da si gi zemime pasosite,i najverovatno za dve nedeli letame za New Jersey
Reply With Quote
  #53  
Staro 23.02.2011, 16:19
martinwerdel martinwerdel je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.06.2009
Poruke: 30
Nepromenjeno

Zdravo Noki,

Fala na iscrpniot i detalen pregled.....

Uste ednas, cestitam od se srce i mnogu uspeh vo Amerika...

Pozdrav,
Reply With Quote
  #54  
Staro 23.02.2011, 16:25
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Fala mnogu na cestitkite,se izvinuvam deka ve zatrupav so eden kup detali,celta mi bese da pomognam kolku sto mozam povece na site tie sto se posle mene na intervju vo ambasadata vo Skopje,bidejki i mene forumot mnogu mi pomogna od momentot koga doznav deka sum izvlecena pa ete se do sega.
Reply With Quote
  #55  
Staro 23.02.2011, 19:07
voyager's Avatar
voyager voyager je offline
Član
 
Datum prijave: 24.12.2010
YU lokacija: Skopje, MK
Poruke: 22
Nepromenjeno

Noki, uste ednas Vi posakuvam se najubavo vo zivotot, se nadevam deka i nie eden den ke se usrekime taka, i te molam i ponataka prodolzi da ni gi kazuvas Vasite iskustva i vo USA, sekako dobredojdeni ke ni bidat za site nie sto sme vo takvo ocekuvanje!
Pozdrav, sreken Vi pat pa moze ke se sretneme eden den...
__________________
Prijava:05.10.2010 - prv pat
01.05.2011 - You are selected....
Case number: 2012xxxxx15xxx (ponisteno)
Povtorno vlecenje: 25.07.2011 - Has not been selected
01.05.2012 x 2 - HAS NOT BEEN SELECTED
01.05.2014 x 2 - HAS NOT BEEN SELECTED
03.05.2016 x 2 - HAS NOT BEEN SELECTED
03.05.2017 x 2 - HAS NOT BEEN SELECTED
15.05.2018 × 2 - HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
  #56  
Staro 15.03.2011, 16:09
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Eve kako sto vi vetiv,ce vi napisam povece detali vo vrska so moeto intervju vo ambasada.Razgovorot ni bese zakazan za 22.02 vo 08:00 casot.Sabajleto vo 07:00 casot,pominavme vo Remedika za da si gi zemime rezultatite od lekarskiot pregled,a potoa dojdovme pred ambasadata okolu 07:30.Tamu nemase mnogu guzva,ama tie sto bevme zastanavme vo redica i cekavme da ne povikaat sprema spisokot.Nie bevme povikani treti po red,jas,maz mi i dvete decinja.Prvo na vlezot ni gi proverija paltata,ranecot vo koj ni bea dokumentite i pominavme niz detektor eden po eden.Ni gi zedoa mobilnite telefoni i ni dadoa brojce za pokasno da si gi zemime.Potoa ni pokazaa od kade da odime vo drugiot del od ambasadata.
Koga vlegovme tamu na vratata ne preceka eden sluzbenik,ne prasa koj e nositelot na vizata(a toa bev jas),da zastane tuka so dokumentite, a drugite gi upati da sednat na stolcinjata vo cekalnata.Sluzbenikot brzo gi rasporedi dokumentite:diplomite,mojata i od soprugot,vencanicata,izvodite od rodeni za site,potvrdite od policija i od sud za dvajcata,potvrda od voeno za soprugot i garantno pismo sto mi go pusti zetot od Amerika.Nisto povece od dokumenti ne mi pobaraa,a potoa i jas po negovo upatstvo sednav do soprugot i cekavme da ne povikaat.Posle kratko vreme me povikaa samo mene na salterot br.5,sluzbenickata me prasa dali gi znam pravilata na Zelenata lotarija,bidejki parite sto treba da gi uplatam za nas cetvorica (3276 dolari)se nepovratni.Jas odgovoriv deka gi znam pravilata i deka nema problem,deka ce si gi uplatam sredstvata,posle toa taa mi kaza jas ili soprugot da gi platime parite(na blagajnata-salter br.1) i da dojdime na istiot salter br.5 na razgovor.Koga go sredivme i toa,taa pocna uredno da gi hefta dokumentite za site nas poedinecno,gi zemase originalite od vencanicata,izvodite na rodeni i kopiite od diplomite(isto taka gi zadrza i originalite od diplomite na uvid),vo medjuvreme neformalno me prasuvase dali sum bila porano vo Amerika-na sto potvrdno i odgovoriv(bev turisticki 1999-2000 na tri meseci i uredno si se vrativ na vreme),dali mojot soprug nekogas bil vo Amerika,dali ova nie prv brak na dvajcata,i za celo vreme gi sureduvase dokumentite hronoloski po nekoj niven spisok i stiklirase na istiot deka se e vo red.Koga gi suredi site dokumenti mi kaza deka mozam da sednam na mesto i da cekam povtorno da me povikaat.Cekanjeto traese vistinski dolgo(nekade okolu 2-2,5 sati)decata stanaa malce voznemireni,pa jas gi setkav tuka niz cekalnata i gi ostaviv vo separeto za deca kade sto imase edno stolce so boenki i boicki,pa se smirija malce.I konecno me povikaa na salter br.3,tamu Americka sluzbenicka na simpticen makedonski jazik mi dade upatstvo za zemanje na otpecatoci,a isto go povikaa i mojot soprug ,pa taka i dvajcata ostavivme otpecatoci,za decata ne trebase.Povtorno ni kazaa da sedneme i deka ce bideme povikani.Ovoj pat ne cekavme mnogu posle 7-8 minuti,na salter br.6 ne povika konzulot.So siroka nasmevka, mi kaza deka ce mi zboruva na angliski i deka se nadeva deka toa ne e problem ,deka go razbiram,jas potvrdno mu odgovoriv potvrdno,so izvinuvanje deka verovatno angliskiot nema da mi e bas tecen,poradi vozbudata sto celo vreme ja custvuvav(jas sekako ce se spletkav i da zboruvav na makedonski jazik,bidejki celo vreme imav nekoja trema).Me prasa kade planiram da odam vo Amerika-mu odgovoriv deka najverovatno ce sedam so sestra mi okolu edna nedela ,dodeka da go dobieme SSN,a deka potoa ce iznajmime zaednicka kuca so moite roditeli(tie se vo Amerika eve vece 6 godina),odgovorot mu se dopadna i posle toa me prasa sto planirame da rabotime so soprugot.Na toa mu odgovoriv deka stom ce go dobieme SSN ,jas vo prvo vreme ce rabotam kaj sestra mi(taa e menager vo eden od restoranite za brza hrana),a deka maz mi ce raboti vo Shoprite market(kade sto zet mi e menager),a koga malce ce zastaneme na noze deka ce barame rabota po nasa struka(a toa e elektrotehnika,i dvajcata so soprugot sme elektro tehnicari).Toa mu bese dovolno so siroka nasmevka ni kaza deka sme super,deka mu se dopadjame kako semejstvo i deka takvi ludje se dobredojdeni kaj niv vo Amerika,i deka treba da dojdeme vo cetvrtok vo 16:00 casot da si gi podigneme viziranite pasosi.Ni gi dade formularite od Kentaki so nasite fotografii,da gi podpisime,se potpisavme jas i soprugot,a za decata gi potpisav jas i ni dade karticki na koi pisuvase da dojdime vo 16:30 casot na 24.02 da si i zemime viziranite pasosi.E pa toa e moeto iskustvo od intervjuto,i mu posakuvam na site ostanati da si pominat isto tolku lesno kako nas.Utre odime da si gi zemime pasosite,i najverovatno za dve nedeli letame za New Jersey[/quote]

Reply With Quote
  #57  
Staro 15.03.2011, 16:14
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Eve specijalno za Oligoce go citirav i go povtoriv moeto skustvo od intervjuto vo ambasadata vo Skopje.Inaku eve cela nedela sum vece vo Fords,N.J kaj sestra mi,ja cekame Green Kartata da ni dojde po posta,a utre odime da najmime stan tuka odma vo blizina.Pa stom ce dojde green kartata pocnuvam so rabota.Pozdrav i ce vi pisuvam podetalno za se koga ce se sredam malce.
Reply With Quote
  #58  
Staro 15.03.2011, 17:48
oligoce oligoce je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.05.2010
US lokacija: Wallington/New Jersey
YU lokacija: makedonija
Poruke: 88
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik noki Prikaz poruke
Eve specijalno za Oligoce go citirav i go povtoriv moeto skustvo od intervjuto vo ambasadata vo Skopje.Inaku eve cela nedela sum vece vo Fords,N.J kaj sestra mi,ja cekame Green Kartata da ni dojde po posta,a utre odime da najmime stan tuka odma vo blizina.Pa stom ce dojde green kartata pocnuvam so rabota.Pozdrav i ce vi pisuvam podetalno za se koga ce se sredam malce.

od srce ti blagodaram Noki, Vi posakuvam uspeh i sreka kako sto si posakuvame za nas....se citkame...pozz
__________________
aplikacija na Lutriju 5.11.2009
izvucena 24.05.2010
case number 2011EU00022XXX
prvi koverat dobien 14.06.2010
prvi koverat poslat u Kentacky 19.06.2010
drugi koverat dobili : 11.03.2011
intervju zakazan: 19.04.2011
vize u pasosima : 21.04.2011

letimo 21.08.2011 za new york
Reply With Quote
  #59  
Staro 15.03.2011, 17:56
Score's Avatar
Score Score je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: San Francisco Bay
YU lokacija: Beograd
Poruke: 448
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik noki Prikaz poruke
Eve specijalno za Oligoce go citirav i go povtoriv moeto skustvo od intervjuto vo ambasadata vo Skopje.Inaku eve cela nedela sum vece vo Fords,N.J kaj sestra mi,ja cekame Green Kartata da ni dojde po posta,a utre odime da najmime stan tuka odma vo blizina.Pa stom ce dojde green kartata pocnuvam so rabota.Pozdrav i ce vi pisuvam podetalno za se koga ce se sredam malce.
Super opis Noki, nego ovo sam samo hteo da kazem, nisam ni znao da ovoliko razumem makedonski, sve sam te razumeo?! Nekako sam mislio da je mnogo veca razlika sa srpskim.
__________________
Score
Reply With Quote
  #60  
Staro 15.03.2011, 19:57
ZeljkoUSA's Avatar
ZeljkoUSA ZeljkoUSA je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 13.05.2010
US lokacija: Realno: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 425
Nepromenjeno

@Score
Slobodno dopuni svoj Resume sa jos jednim jezikom
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Makedonija apostil JOJO78 Intervju (interview) - Ambasada 11 26.02.2012 21:48
HM...zanimljiv intervju... nelson Vaša strana 9 26.02.2009 10:27
Intervju zakazan ... mvp977 Druga koverta 3 23.10.2008 17:16
MAKEDONIJA i AP KiM - Gde obaviti lekarski pregled srdjevic Uputstva za dobitnike 0 10.10.2008 08:17
intervju-kako izgeda wingreen Stare teme 18 08.07.2008 05:50

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 06:29.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.