ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Intervju (interview) - Ambasada

Intervju (interview) - Ambasada Pitanja vezana za dokumentaciju, specijalne slučajeve i pitanja tokom intervjua

Intervju (interview) - Ambasada » Makedonija: Intervju » Bitni linkovi
O drugoj koverti Lekarski pregled Ambasade Intervju Korisne informacije

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #481  
Staro 16.12.2016, 22:33
PipoMkd PipoMkd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.05.2016
US lokacija: CHICAGO IL
YU lokacija: SKOPJE
Poruke: 32
Nepromenjeno Лекарско Ре-Медика

Еве информација и од мене за денешниот лекарски преглед во Ремедика.
Закажани бевме во 12 часот,со сопругата,а завршивме се на се негде накај 14,00.
Најпрво ги оставивме пасошите (оригинали) на пунктот и веднаш отидовме да оставиме крв за проверка на СИДА И СИФИЛИС.
После тоа не повикаа на БРИС. Ми рекоа дека тоа е воведено од сеа, за проверка на некоја пренослива болест (гонореа мислам дека ми рекоа).
И тоа бргу го поминавме, со тоа што кај жена ми се погоди да има циклус, така што она во текот на наредната недела ќе мора одновно да отиде за да и се земе брис и да се додаде во контролниот лист.
Од таму следна дестинација е Ренгенот
Потоа следеше малку подолго чекање за кај општиот лекар, зошто во меѓувреме, покрај тие што се закажани за виза си има и обични пациенти. Најпрвин мерат тежина и висина, притисок, па следат прашања од типот, дали конзумираш цигари, дали си правел некој тешки операции, алергии и слично. Исто така е битно доколку носите наочари да имате извештај за вашата диоптрија.
Потоа се приложуваат сите документи што треба да се носат(копија од пасош, case number, слики, картонот со вакцини како и тоа дека треба да им се каже адресата на која ќе пристигнете во САД).
За вакцината за сезонски грип да појаснам. Они не праќаат во Пролече амбулантата без разлика дали вакцината ја има или нема. Издаваат упут за таму и во случај ако вакцината ја нема ( А ЈА НЕМА ) треба да се издаде потврда од амбулантата со потпис и печат и се носи пак во Ремедика. Иако во ремедика знаат дека вакцината ја нема, сепак таа потврда од Пролече амбулантата мора се достави.
Тоа е и последната ,,станица,, во врска со лекарскиот. Се врши плаќање по 4000 денари од особа и тоа е тоа
За подигнување на резултатите ни рекоа еден ден пред интервјуто, во нашиот случај, 26 Декември, или дента на интервјуто во 7часот заедно со фискалната сметка, затоа што без неа нема да можеме да си ги земеме резултатите.

*** Се закажува на телефонскиот број: 072443140 секој работен ден од 14,00 до 20,00 ***
*Од потребни документи треба да носите*
Оригинал пасош и копија од пасош
Здравствена книшка и картон за вакцини
Листот од амбасада за закажан термин
9 слики во формат 5x5
Адресата од DS-то за престој

Last edited by PipoMkd; 16.12.2016 at 22:41.
Reply With Quote
  #482  
Staro 18.12.2016, 22:21
wayne89 wayne89 je offline
Član
 
Datum prijave: 12.05.2016
US lokacija: Chicago
Poruke: 24
Pošalji Skype™ poruku korisniku wayne89
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik PipoMkd Prikaz poruke
Еве информација и од мене за денешниот лекарски преглед во Ремедика.
Закажани бевме во 12 часот,со сопругата,а завршивме се на се негде накај 14,00.
Најпрво ги оставивме пасошите (оригинали) на пунктот и веднаш отидовме да оставиме крв за проверка на СИДА И СИФИЛИС.
После тоа не повикаа на БРИС. Ми рекоа дека тоа е воведено од сеа, за проверка на некоја пренослива болест (гонореа мислам дека ми рекоа).
И тоа бргу го поминавме, со тоа што кај жена ми се погоди да има циклус, така што она во текот на наредната недела ќе мора одновно да отиде за да и се земе брис и да се додаде во контролниот лист.
Од таму следна дестинација е Ренгенот
Потоа следеше малку подолго чекање за кај општиот лекар, зошто во меѓувреме, покрај тие што се закажани за виза си има и обични пациенти. Најпрвин мерат тежина и висина, притисок, па следат прашања од типот, дали конзумираш цигари, дали си правел некој тешки операции, алергии и слично. Исто така е битно доколку носите наочари да имате извештај за вашата диоптрија.
Потоа се приложуваат сите документи што треба да се носат(копија од пасош, case number, слики, картонот со вакцини како и тоа дека треба да им се каже адресата на која ќе пристигнете во САД).
За вакцината за сезонски грип да појаснам. Они не праќаат во Пролече амбулантата без разлика дали вакцината ја има или нема. Издаваат упут за таму и во случај ако вакцината ја нема ( А ЈА НЕМА ) треба да се издаде потврда од амбулантата со потпис и печат и се носи пак во Ремедика. Иако во ремедика знаат дека вакцината ја нема, сепак таа потврда од Пролече амбулантата мора се достави.
Тоа е и последната ,,станица,, во врска со лекарскиот. Се врши плаќање по 4000 денари од особа и тоа е тоа
За подигнување на резултатите ни рекоа еден ден пред интервјуто, во нашиот случај, 26 Декември, или дента на интервјуто во 7часот заедно со фискалната сметка, затоа што без неа нема да можеме да си ги земеме резултатите.

*** Се закажува на телефонскиот број: 072443140 секој работен ден од 14,00 до 20,00 ***
*Од потребни документи треба да носите*
Оригинал пасош и копија од пасош
Здравствена книшка и картон за вакцини
Листот од амбасада за закажан термин
9 слики во формат 5x5
Адресата од DS-то за престој
Super fala na detalnoto info.

Edno prasanje: Kako sto mozam da zabelezam nie vo mk osven vakcinata za sezonski grip, ne primame neikakvi drugi? - Samo go nosime kartonot za vakcinacija taka ?
Reply With Quote
  #483  
Staro 19.12.2016, 18:14
PipoMkd PipoMkd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.05.2016
US lokacija: CHICAGO IL
YU lokacija: SKOPJE
Poruke: 32
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik wayne89 Prikaz poruke
super fala na detalnoto info.

edno prasanje: Kako sto mozam da zabelezam nie vo mk osven vakcinata za sezonski grip, ne primame neikakvi drugi? - samo go nosime kartonot za vakcinacija taka ?
точно. претпоставувам тоа е така поради тоа што веќе ги имаме примено потребните вакцини, кои се бараат за влез во сад.
Reply With Quote
  #484  
Staro 28.12.2016, 23:49
PipoMkd PipoMkd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.05.2016
US lokacija: CHICAGO IL
YU lokacija: SKOPJE
Poruke: 32
Nepromenjeno

само да пријавам дека интервјуто помина вчера во најдобар ред, денес ги подигнав пасошите со подетален опис, утре )))))
Reply With Quote
  #485  
Staro 30.12.2016, 03:31
dimko dimko je offline
Član
 
Datum prijave: 01.12.2016
Poruke: 28
Wink

какви документи треба да се извадат од суд и мвр, дали треба потврда дека не си во брачна состојба(без деца) да се извади од полиција, при доставувањето на целосните документи за на интервју во амбасада.

закажано интервју 21.02.2017

фала однапред
Reply With Quote
  #486  
Staro 02.01.2017, 11:19
PipoMkd PipoMkd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.05.2016
US lokacija: CHICAGO IL
YU lokacija: SKOPJE
Poruke: 32
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dimko Prikaz poruke
какви документи треба да се извадат од суд и мвр, дали треба потврда дека не си во брачна состојба(без деца) да се извади од полиција, при доставувањето на целосните документи за на интервју во амбасада.

закажано интервју 21.02.2017

фала однапред
од суд се вадат потврди за казнена евиденција и уверение за кривична евиденција.
потврда за брачна состојба, ако не си во брак, не знам дали е потребна, но кога веќе можеш да ја извадиш, понеси ја.
Reply With Quote
  #487  
Staro 02.01.2017, 11:25
wayne89 wayne89 je offline
Član
 
Datum prijave: 12.05.2016
US lokacija: Chicago
Poruke: 24
Pošalji Skype™ poruku korisniku wayne89
Nepromenjeno

постои документ уверение за слободна брачна состојба и кошта 1000 ден.

не е неопходен, имам читано овде на форумот некој го имаше вадено и носено но повеќето кои не се во брачна состојба не го носаат и поминуваат во најдобар ред.

Married applicants must obtain an original marriage certificate, or a certified copy, bearing the appropriate seal or stamp of the issuing authority. - Ова го пишува на официјалниот сајт така да нема конкретни инструкции за оние што се сингл. Плус и Marriage Certificate во превод е извод од матична книга на венчани (документ на кој јасно треба да ја пишива датата на склучениот брак и др информации), а не уверение за во каква брачна состојба си.
Reply With Quote
  #488  
Staro 02.01.2017, 22:38
Вардар Вардар je offline
Član
 
Datum prijave: 21.09.2016
Poruke: 8
Nepromenjeno

Ајде Pipo пиши како помина интервјуто ....................
Reply With Quote
  #489  
Staro 03.01.2017, 22:54
PipoMkd PipoMkd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.05.2016
US lokacija: CHICAGO IL
YU lokacija: SKOPJE
Poruke: 32
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Вардар Prikaz poruke
Ајде Pipo пиши како помина интервјуто ....................
Да не спамирам, имам пишано во другата тема,
http://www.zelenalutrija.com/forum/s...t=1779&page=74

Ако те интересира нешто дополнително слободно прашај
Reply With Quote
  #490  
Staro 04.01.2017, 09:52
wayne89 wayne89 je offline
Član
 
Datum prijave: 12.05.2016
US lokacija: Chicago
Poruke: 24
Pošalji Skype™ poruku korisniku wayne89
Nepromenjeno

Вчера бев на интервју и од денес сум патриот ( бидејќи е полесно да си патриот во дијаспора)

Од документи имав (оние во црвено ми ги земаа за на последен шалтер при интервју; оние со црвено и болд не ми ги вратија после интервју):

- Првото известување дека сум извлечен

- Потврдата за комплетирана ДС 260 форма

- Второто известување за дата и време на интервју

- Пасош + фотокопија

- Стар пасош ( со старата виза од Work and Travel)

- Лична карта + фотокопија

- 3 слики (5x5) - земаа само една

- Интернационален извод од матична книга на родени + фотокопија

- Потврда за казнена евиденција + фотокопија

- Уверение за неосудуваност + фотокопија

- Диплома и свидетелства од средно + фотокопија

- Уверение за зафршен прв циклус на студии + фотокопија

- Диплома од Факултет

- Лекарско од Ремедика

- Affidavit of support и W-2 форми за такси

- Потврда од состојба на сметка со $5,000


Денес во 4 си го зимам пасошот па ќе пробам да ви го опишам моето искуство кое во главно беше во најдобар ред.
__________________
05.05.2016 - You have been randomly selected

27.06.2016 - DS-260 Form Completed

21.11.2016 - Received 2nd Notification Letter

22.12.2016 - Medical Examination

03.01.2017 - Interview Success

05.05.2017 - Flight to USA
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Makedonija apostil JOJO78 Intervju (interview) - Ambasada 11 26.02.2012 21:48
HM...zanimljiv intervju... nelson Vaša strana 9 26.02.2009 10:27
Intervju zakazan ... mvp977 Druga koverta 3 23.10.2008 17:16
MAKEDONIJA i AP KiM - Gde obaviti lekarski pregled srdjevic Uputstva za dobitnike 0 10.10.2008 08:17
intervju-kako izgeda wingreen Stare teme 18 08.07.2008 05:50

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 22:06.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.