ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Intervju (interview) - Ambasada

Intervju (interview) - Ambasada Pitanja vezana za dokumentaciju, specijalne slučajeve i pitanja tokom intervjua

Intervju (interview) - Ambasada » Makedonija: Intervju » Bitni linkovi
O drugoj koverti Lekarski pregled Ambasade Intervju Korisne informacije

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #491  
Staro 27.01.2017, 23:22
Вардар Вардар je offline
Član
 
Datum prijave: 21.09.2016
Poruke: 8
Nepromenjeno

еве и јас да се јавам, на 12ти бевме на интервју, ништо поразлично од другите (чиста формалност) само ни фалеше потврда за неосудуваност (не убедуваа дека била иста со казнена евиденција) не би сакал многу што како...на 26ти повторно добивме термин, ги доставивме потврдите и понеделник (29ти) ги подигаме пасошите...ако некој сака подетално ќе пишам ама отприлика тоа е тоа, ништо страшно. Btw целата процедура е околу 2 часа.
Reply With Quote
  #492  
Staro 29.01.2017, 12:27
Cipi Cipi je offline
Član
 
Datum prijave: 23.06.2016
Poruke: 29
Nepromenjeno

Zdravo na site!

Ona sto mene me interesira e dali nekoj od vas dobi visa bez I-134, dali site imavte ili imase nekoj od vas koj nema sponsor.
Mene toa najmnogu me interesira vo momentov bidejki ke vlezeme vo sledniot cut-off a nemam nekoj dovolno blizok za da baram da ni bide affidavit.

Pozdrav
Reply With Quote
  #493  
Staro 29.01.2017, 21:47
PipoMkd PipoMkd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.05.2016
US lokacija: CHICAGO IL
YU lokacija: SKOPJE
Poruke: 32
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cipi Prikaz poruke
zdravo na site!

Ona sto mene me interesira e dali nekoj od vas dobi visa bez i-134, dali site imavte ili imase nekoj od vas koj nema sponsor.
Mene toa najmnogu me interesira vo momentov bidejki ke vlezeme vo sledniot cut-off a nemam nekoj dovolno blizok za da baram da ni bide affidavit.

Pozdrav
ако ти е од некакво значење, јас и сопругата поминавме без да го приложиме тој документ.
имено ни беше побаран од господинот што ги пречекува сите апликанти, на самиот влез во кулата каде што се врши интервјуто, и кој на сите им ги подредува документите во зависност од типот на визата.
на прашањето дали имаме гарантор, одговоривме дека ги подредувавме документите по официјалната страна но дека документот го носиме, и само ако е неопходно ќе го приложиме. тој рече дека не е проблем, и дека ако конзулот го побара тогаш и да му го дадеме.
потоа никој ниту не праша нити ни го побара тој документ.

инаку, во нашиот случај, гаранторот американец неможеше да ми приложи документ за платени даноци од претходните две година поради тоа што он воопшто и не живееше во сад (туку во франција).
Reply With Quote
  #494  
Staro 30.01.2017, 00:24
Cipi Cipi je offline
Član
 
Datum prijave: 23.06.2016
Poruke: 29
Nepromenjeno

Fala ti PipoMkd, mi vlevas nadez :-)

Inaku, citav sto ste prilozile od dokumenti, ama ne svativ na sto se pravevte prevod, ako voopsto pravevte. I dali otkako ke gi zemat originalite od internacionalni izvodi za site , kako i izvodot od knigata na vencani, povtorno ke vadite za vo USA bidejki pretpostavuvam deka nekade ke vi zatreba.
Na zena mi originalnite diplomi od sredno i se na fakultet kade ima zapisano postdiplomski ( jas sum nositelot ). Ako se pojavi i gi pobara ke treba da plati kazna sto ne iscistila vo rok, sto momentalno ne ni odi vo prilog od aspekt na sumata koja ja cuvame na smetka za da ja prikazeme na intervju :-) Doma imame zaverki od notar od site svidetelstva i diplomata od sredno, kako i originalnata diploma od fakultet.
Treba li da odi sepak po originalite ili moze da pomine so zaverkite? I dali osven diplomite od fakultet ni se potrebni i uverenija za zavrsen fakultet ( onie so polozeni ispiti ) ?

Fala odnapred za odgovorot!

Pozz
Reply With Quote
  #495  
Staro 30.01.2017, 00:25
Cipi Cipi je offline
Član
 
Datum prijave: 23.06.2016
Poruke: 29
Nepromenjeno

Jas bi sakal da znam sto tocno od dokumenti vie prilozivte ako ne e problem :-)

Pozz
Reply With Quote
  #496  
Staro 30.01.2017, 11:34
Вардар Вардар je offline
Član
 
Datum prijave: 21.09.2016
Poruke: 8
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cipi Prikaz poruke
jas bi sakal da znam sto tocno od dokumenti vie prilozivte ako ne e problem :-)

pozz
свидетелства бараат само од носителот. кај мене сопругата беше носител, а јас не ни носев свидетелства или диплома за мене. а сопругата носеше и копија од дипломата од факултет покрај свидетелствата во оригинал ама не ја покажавме а не ни ја ни побараа (ги земаа копиите од свидетелствата). изводите ни ги земаа во оригинал и покрај тоа што носевме копии. не беа интернационални туку обични. сега ќе треба да вадиме нови (интернационални) за таму. превод не правевме на ништо.
Reply With Quote
  #497  
Staro 31.01.2017, 22:59
PipoMkd PipoMkd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.05.2016
US lokacija: CHICAGO IL
YU lokacija: SKOPJE
Poruke: 32
Nepromenjeno

Еве и јас да се надоврзам.
Од документи за мене како носителот зедоа:
пасош
слика
интернационален извод од книга на родени
интернационален извод од книга на венчани
уверение за кривична евиденција
потврди за казнена евиденција
потврда од војска (иако немам служено)
диплома од факултет
лекарско
За сопругата:
пасош
слика
интернационален извод од книга на родени
уверенијата од суд и лекарското.

За ниеден документ не ти треба превод. Убаво си пишува дека ако било кој од тие документи не е на македонски јазик или на англиски, тогаш се прави превод.
За сведителствата, Ти како носител најубаво е да ги носиш ако можеш, за сопругата не ти требаат.
Уверенијата не ти се потребни, САМО ДИПЛОМАТА.

Со среќа на интервјуто, само опуштено и со позитивна мисла Поз
Reply With Quote
  #498  
Staro 04.02.2017, 01:14
Cipi Cipi je offline
Član
 
Datum prijave: 23.06.2016
Poruke: 29
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik PipoMkd Prikaz poruke
Еве и јас да се надоврзам.
Од документи за мене како носителот зедоа:
пасош
слика
интернационален извод од книга на родени
интернационален извод од книга на венчани
уверение за кривична евиденција
потврди за казнена евиденција
потврда од војска (иако немам служено)
диплома од факултет
лекарско
За сопругата:
пасош
слика
интернационален извод од книга на родени
уверенијата од суд и лекарското.

За ниеден документ не ти треба превод. Убаво си пишува дека ако било кој од тие документи не е на македонски јазик или на англиски, тогаш се прави превод.
За сведителствата, Ти како носител најубаво е да ги носиш ако можеш, за сопругата не ти требаат.
Уверенијата не ти се потребни, САМО ДИПЛОМАТА.

Со среќа на интервјуто, само опуштено и со позитивна мисла Поз
Zdravo decki fala za odgovorite i za sovetite.
PIPO MKD fala ti za detalniot odgovor, mnogu mi znaci.Imam samo uste edno prasanje, potvrdata za voen rok( i jas ne sum sluzel ) od kade ja izvadi? Jas izvadiv od odelot na MIN za Odbrana vo opstina centar i neznam dali mi e validen dokumentot. Pozdrav i fala uste ednas.
Reply With Quote
  #499  
Staro 04.02.2017, 02:38
dimko dimko je offline
Član
 
Datum prijave: 01.12.2016
Poruke: 28
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Cipi Prikaz poruke
Zdravo decki fala za odgovorite i za sovetite.
PIPO MKD fala ti za detalniot odgovor, mnogu mi znaci.Imam samo uste edno prasanje, potvrdata za voen rok( i jas ne sum sluzel ) od kade ja izvadi? Jas izvadiv od odelot na MIN za Odbrana vo opstina centar i neznam dali mi e validen dokumentot. Pozdrav i fala uste ednas.
Vazecka ti e taa potvrda deka nemas sluzeno vojska, se vadi od Min za odbrana.
Reply With Quote
  #500  
Staro 04.02.2017, 18:45
PipoMkd PipoMkd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.05.2016
US lokacija: CHICAGO IL
YU lokacija: SKOPJE
Poruke: 32
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cipi Prikaz poruke
zdravo decki fala za odgovorite i za sovetite.
Pipo mkd fala ti za detalniot odgovor, mnogu mi znaci.imam samo uste edno prasanje, potvrdata za voen rok( i jas ne sum sluzel ) od kade ja izvadi? Jas izvadiv od odelot na min za odbrana vo opstina centar i neznam dali mi e validen dokumentot. Pozdrav i fala uste ednas.
важечка ти е без гајле. јас ја извадив исто од општината од каде што сум, во сектор министерство за одбрана.
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Makedonija apostil JOJO78 Intervju (interview) - Ambasada 11 26.02.2012 21:48
HM...zanimljiv intervju... nelson Vaša strana 9 26.02.2009 10:27
Intervju zakazan ... mvp977 Druga koverta 3 23.10.2008 17:16
MAKEDONIJA i AP KiM - Gde obaviti lekarski pregled srdjevic Uputstva za dobitnike 0 10.10.2008 08:17
intervju-kako izgeda wingreen Stare teme 18 08.07.2008 05:50

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:19.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.