ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Banke, kreditne kartice, računi u Americi » Bitni linkovi
Uspešan početak Krediti u USA Kreditna istorija Kreditne kartice Pomoć oko kredita

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #361  
Staro 03.12.2014, 03:26
IgorMAD's Avatar
IgorMAD IgorMAD je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.01.2013
US lokacija: ?
YU lokacija: Srbija
Poruke: 660
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik botexag Prikaz poruke
pa americke kartice rade bez potpisa, ali kanadske su cipovane (imaju pin code) isto kao i u evropi, pa ne rade.
moras svaki put na kasu, na potpis racuna
A izvini, pogresno sam te razumeo, nisam video gde zivis.
Pa i ovde imas PIN na debitnim karticama a mozes da ga stavis i na kreditnu ako hoces.
I meni nekad traze da se potpisem kad kupujem u prodavnicama, a pumpe, neke traze da kucas pin ako placas debitnom a neke ne, potpis ne treba.
__________________

01.05.2013. Izvucen 2014EU00008xxx
21.05.2013. Poslati papiri u Kentucky
28.05.2013. Stigli papiri u Kentucky
13.09.2013. Zakazan intervju
13.11.2013. Obavljen lekarski pregled
21.11.2013. Intervju uspesno zavrsen
Od 12/13/2013 u USA
Reply With Quote
  #362  
Staro 03.12.2014, 12:58
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik botexag Prikaz poruke
pa americke kartice rade bez potpisa, ali kanadske su cipovane (imaju pin code) isto kao i u evropi, pa ne rade.
moras svaki put na kasu, na potpis racuna
U Kanadi bankarski sistem funkcionise slicno onom u Evropi pa otud prisustvo cipa. Od 15 kreditnih kartica koje imam, cip je mozda na samo 1-2 (Citi Card), a PIN ima svaka, samo sto on koristi za bankomat ukoliko koristis "cash advance" (podizanje novca sa kreditne - mada to treba izbegavati u sirokom luku).

Ono sto je meni bilo vrlo interesantno je da debitna kartica u isto vreme moze da funkcionise i kao debitna i kao kreditna - sam biras hoces da ukucas PIN (debit) ili potpises/ukucas zip code (credit).
Reply With Quote
  #363  
Staro 03.12.2014, 14:57
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Na benzinskim pumpama (bar ja) nikad nisam morala da udjem da potpisem racun. Sam automat ti trazi zip code kao verifikaciju (da je ukradena, ta osoba ne bi mogla znati koji je moj zip code na koji mi dolazi posta). PIN na kreditnim karticama je samo za uzimanje para sa ATM koji ja do sada nikad nisam koristila (dodje ti nekih 29% na to uzimanje kesa, ne hvala)
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #364  
Staro 03.12.2014, 16:39
botexag's Avatar
botexag botexag je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.12.2010
Poruke: 187
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
U Kanadi bankarski sistem funkcionise slicno onom u Evropi pa otud prisustvo cipa. Od 15 kreditnih kartica koje imam, cip je mozda na samo 1-2 (Citi Card), a PIN ima svaka, samo sto on koristi za bankomat ukoliko koristis "cash advance" (podizanje novca sa kreditne - mada to treba izbegavati u sirokom luku).

Ono sto je meni bilo vrlo interesantno je da debitna kartica u isto vreme moze da funkcionise i kao debitna i kao kreditna - sam biras hoces da ukucas PIN (debit) ili potpises/ukucas zip code (credit).
Kako mislis da moze ista kartica da bude debit ili credit?

U Kanadi za debitnu moras imati novac na kartici da bi trosio, ima i oznaku visa na sebi sto znaci da mozes da je koristis i u inostranstvu gde primaju visa kartice, ali je i dalje samo debit (koliko para na racunu toliko trosis).
A za kreditnu imamo odobreni limit (znaci fizicki ne moras imati taj novac) i ako vratis pare na kreditnu u roku od 3 nedelje kamata je 0% a posle toga kamata je oko 20%.
Kasnije kamata na kreditnu pada sto duze je imas i koristis.
Cash advance je obicno oko 23% i limit je oko 50% od dozvoljenog limita.

Ja na pumpama ne mogu da upisem ZIP jer ga nemam, pa mi kartica ne prolazi.
Znam da sam negde blizu Seattle sipao bez problema, ali cini mi se da je to bila jedina pumpa gde sam mogao bez ulaska za potpis.
Sve ostalo, radnje, hoteli itd svuda moram da potpisem papir.

Kod nas sada forsiraju wirelless placanje, gde samo priblizis karticu senzoru na kasi i transakcija se izvrsi.
Ali se 'navodno' prica da postoje uredjaji gde lopovi nose neke aparate sa sobom, pa kad prodje dovoljno blizu tvog novcanika, moze da ti ocita karticu....koliko je to istina ne znam...

...nego bas sam danas gledao na tv, za iphone ima da se kupi mali termalni senzor koji je prvenstveno izmisljen da kucnu upotrebu, da vidite gde gubite temperaturu od grejanja... Tip je dosao na kasu u radnji, ispred njega je neka zena otkucala pin, zavrsila kupovinu o otisla. On je krisom slikao tastaturu i slika je pokazala tacno 4 dugmeta koje je ona otkucala. Naravno ne zna kojim redon, ali to je sad vec samo matematika. Isto moze da se desi na bilo kojoj bravi koja se otkuca/otvara pritiskom prsima. Scary

Last edited by botexag; 03.12.2014 at 16:47.
Reply With Quote
  #365  
Staro 03.12.2014, 17:09
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik botexag Prikaz poruke
Kako mislis da moze ista kartica da bude debit ili credit?
Pa lepo Koliko god to zvucalo neverovatno Ni meni to nije ulazilo u glavu kada sam dosao. Ti kad provlacis obicnu debitnu karticu imas opciju da izaberes "debit" ili "credit" na 99% mesta (Menjacnice i recimo Aldi traze iskljucivo debitne kartice i ukucavanje PIN-a). US debitne kartice funkcionisu u isto vreme i kao kreditne.

Drugim recima, ja iako imam $1 na checking account-u za koji je vezana debitna kartica, prilikom transakcije mogu da provucem karticu i na mnogo veci iznos i izaberem opciju "credit". Banka ce mi automatski "lupiti" fee za overdraft od $34 i odlazim u nedozvoljeni minus. Ne izmirim li ga u odredjenom periodu, banka ga salje na collection. Dakle, imas pravo da se igras sa "credit" opcijom dokle god nisi blizu minusa. U suprotnom u nekoj daljoj perspektivi - propada kreditni rejting jer imas posla sa collection-om tj. uterivacima dugova
Reply With Quote
  #366  
Staro 03.12.2014, 17:17
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Takodjer kada provlacis debit karticu kao kreditnu dobijas dodatne poene, koje kasnije mozes dobiti kao novac, gift karticu i sl. Kad karticu provlacis kao debitnu ne skupljaju se poeni.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #367  
Staro 03.12.2014, 17:42
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

ja debitnu koristim samo ako hocu da uzmem kes sa ATM, inace je vrlo rijetko koristim, kreditnu radije provucem (onu sa 0% APR)
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #368  
Staro 03.12.2014, 23:33
IgorMAD's Avatar
IgorMAD IgorMAD je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.01.2013
US lokacija: ?
YU lokacija: Srbija
Poruke: 660
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
Takodjer kada provlacis debit karticu kao kreditnu dobijas dodatne poene, koje kasnije mozes dobiti kao novac, gift karticu i sl. Kad karticu provlacis kao debitnu ne skupljaju se poeni.
Kakve poene skupljas? U kojoj to banci? Nikad nisam cuo za tako nesto pa moram da pitam, prvo sam mislio da se salis, ali ne vidim nigde smajli.
__________________

01.05.2013. Izvucen 2014EU00008xxx
21.05.2013. Poslati papiri u Kentucky
28.05.2013. Stigli papiri u Kentucky
13.09.2013. Zakazan intervju
13.11.2013. Obavljen lekarski pregled
21.11.2013. Intervju uspesno zavrsen
Od 12/13/2013 u USA
Reply With Quote
  #369  
Staro 04.12.2014, 01:43
snowflake snowflake je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.02.2012
US lokacija: Raleigh, NC
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 143
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik IgorMAD Prikaz poruke
Kakve poene skupljas? U kojoj to banci? Nikad nisam cuo za tako nesto pa moram da pitam, prvo sam mislio da se salis, ali ne vidim nigde smajli.
Pa u gotovo svakoj banci, samo sto je covek hteo da kaze 'kreditna kartica', gotovo sve imaju ili cashback ili poene.

http://www.creditcards.com/points-rewards.php
Reply With Quote
  #370  
Staro 04.12.2014, 02:03
IgorMAD's Avatar
IgorMAD IgorMAD je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.01.2013
US lokacija: ?
YU lokacija: Srbija
Poruke: 660
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik snowflake Prikaz poruke
Pa u gotovo svakoj banci, samo sto je covek hteo da kaze 'kreditna kartica', gotovo sve imaju ili cashback ili poene.

http://www.creditcards.com/points-rewards.php
Pa ok, znam to za kreditno, ali mi nije jasno ovo za debitnu sto prica. Nije ni vazno, mozda je samo pogresno napisao...
__________________

01.05.2013. Izvucen 2014EU00008xxx
21.05.2013. Poslati papiri u Kentucky
28.05.2013. Stigli papiri u Kentucky
13.09.2013. Zakazan intervju
13.11.2013. Obavljen lekarski pregled
21.11.2013. Intervju uspesno zavrsen
Od 12/13/2013 u USA
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina auta na kredit i građenje kreditne istorije zvercica Vodič za emigrante 97 31.08.2021 23:46
Prevara - Ponuda za kreditne kartice Citi banke (CITIGLOBAL) bora Stare teme 36 14.12.2012 23:39
Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije dreamerns Stare teme 93 02.09.2010 05:11
Top 5 razloga zasto volim kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 18.12.2008 08:55
Ukradeni broj kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 05.11.2007 16:59

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 11:05.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.