ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Social Security Number & Green Card » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #931  
Staro 31.05.2019, 08:14
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Da l cete platili dva meseca pred polazak ili mesec dana nakon dolaska, isto morate da date 4 puta po 220$. Ne vidim logiku tu, sem da cete u Srbiji da zaradite jos dosta love pred odlazak, jer u Americi necete moci bas da radite bez plasticne.
Reply With Quote
  #932  
Staro 31.05.2019, 22:33
aleksandarzz aleksandarzz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2017
US lokacija: Amherst, NY
YU lokacija: Veliko Gradiste, Srbija
Poruke: 255
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
Da l cete platili dva meseca pred polazak ili mesec dana nakon dolaska, isto morate da date 4 puta po 220$. Ne vidim logiku tu, sem da cete u Srbiji da zaradite jos dosta love pred odlazak, jer u Americi necete moci bas da radite bez plasticne.
Kako to mislis nece moci da rade?
U vreme kad sam placao tu taksu radio sam dva posla, supruga je radila, deca su bila upisana u skole, imali smo vozacke dozvole...
Na samoj vizi pise da je ona ujedno i zelena karta, i da vazi godinu dana od ulaska u USA.
Reply With Quote
  #933  
Staro 02.06.2019, 03:50
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Jeste, u teoriji. Pise u pasosu da vazi godinu dana, pa te onda pitaju gde ti je plastika, da ovo bas i ne moze da prodje itd. A onda se izdrndas mesec dana za SSN bez kog ne mozes da radis. U teoriji isto mozes ali u praksi ne.
.
Reply With Quote
  #934  
Staro 02.06.2019, 15:58
ana2018 ana2018 je offline
Član
 
Datum prijave: 20.11.2017
US lokacija: Chicago
Poruke: 21
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
Jeste, u teoriji. Pise u pasosu da vazi godinu dana, pa te onda pitaju gde ti je plastika, da ovo bas i ne moze da prodje itd. A onda se izdrndas mesec dana za SSN bez kog ne mozes da radis. U teoriji isto mozes ali u praksi ne.
.
Slazem se u potpunosti, nema potrebe da odlazete placanje zelene karte. Bez zelene karte vam mogu praviti problem u Social Security Administraciji jer mozda ne mogu ili nece da vam ne izdaju Social Security Number (to je bio slucaj sa nasim sinom jer nije imao zelenu kartu. Ubedjivanje u vezi vize u pasosu je bilo beskorisno). Onda cete se nervirati i nakon uplate 220$ po osobi cekati da vam stigne zelena karta pa tek onda cete moci da trazite SSN ili cete morati da idete u drugu kancelariju SSA a sve to kosta mnogo zivaca... ovako - savetujem vam da ne pametujete mnogo nego da platite to sto mora da se plati jer cete ustedeti na vremenu. Zapamtite, kada dodjete ovde vas zivot se ubrzava barem duplo, slobodnog vremena ima malo a zivot tece, vreme vam otkucava....Da ne pominjem da niko onda nece da vas zaposli bez SSN, da necete moci da imate zdravstveno osiguranje, a na primer mala plomba kosta 400-500$ bez osiguranja.... Ovde je vreme novac, dnevni troskovi su veliki i sto pre pocnete da radite moci cete da podmirite osnovne potrebe. Ne zelim da vas plasim ali ono sto postoji u Srbiji ne slici onome ovde, tako da - na vama je kako cete organizovati svoj zivot i preuzeti ogdovornost za sebe i porodicu.... sto pre to shvatite bice vam lakse. Nekada je mnogo lakse ne pametovati jer mozete udariti glavom o zid a to zna da zaboli bash, bash.....
Reply With Quote
  #935  
Staro 02.06.2019, 17:30
aleksandarzz aleksandarzz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2017
US lokacija: Amherst, NY
YU lokacija: Veliko Gradiste, Srbija
Poruke: 255
Nepromenjeno

Jel' vi znate kolko je $880 u Srbiji? I koliko je para potrebno cetvoroclanoj porodici da uopste stigne do USA?
Skoro svi razlozi koje su napisali @ana2018 i @mveruovic su tacni i treba razmisljati i o tome. Osim finansijskog, ne postoji nijedan drugi razlog za odlaganje uplate. Ne bih ni ja placao odavde da sam imao na raspolaganju 20000$, al jbg nisam.
Reply With Quote
  #936  
Staro 02.06.2019, 21:37
ana2018 ana2018 je offline
Član
 
Datum prijave: 20.11.2017
US lokacija: Chicago
Poruke: 21
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik aleksandarzz Prikaz poruke
Jel' vi znate kolko je $880 u Srbiji? I koliko je para potrebno cetvoroclanoj porodici da uopste stigne do USA?
Skoro svi razlozi koje su napisali @ana2018 i @mveruovic su tacni i treba razmisljati i o tome. Osim finansijskog, ne postoji nijedan drugi razlog za odlaganje uplate. Ne bih ni ja placao odavde da sam imao na raspolaganju 20000$, al jbg nisam.
@aleksandarzz
Naravno da znamo ali ako nemate zelenu kartu rizikujete da necete moci da izvadite SSN, a onda takodje rizikujete da niko nece da vas zaposli bez SSN, pa onda rizikujete ako radite na crno itd... pa i ako vas ne uhvate dok radite na crno radicete za sicu jer se toliko placaju poslovi na crno, pa opet necete moci dovoljno brzo da zaradite 880$, pa tako u krug... da, naravno vrlo dobro znamo koliko je to para u SRB ali sam sigurna u to sto sam napisala. Takodje, ako nemate nekog rodjaka, prijatelja iz SRB ili USA koji ce vam pozajmiti te pare onda ce vam pocetak biti malo tezi. Nije nemoguce da uspete naravno jer ovo je zemlja mogucnosti, ali svakako tezi pogotovo ako imate i porodicu o kojoj treba brinuti. Ne zelim da mracim, posla ima koliko hocete ali sa legalnim statusom (Green Card + SSN). U suprotnom, baustela ili meksikanci za 7-9 $/h a to siguran sam ne zelite jer cenim da ste pametni i vi i supruga i da zelite, znate i mozete vise i bolje od toga
Reply With Quote
  #937  
Staro 02.06.2019, 23:01
aleksandarzz aleksandarzz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2017
US lokacija: Amherst, NY
YU lokacija: Veliko Gradiste, Srbija
Poruke: 255
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ana2018 Prikaz poruke
@aleksandarzz
Naravno da znamo ali ako nemate zelenu kartu rizikujete da necete moci da izvadite SSN, a onda takodje rizikujete da niko nece da vas zaposli bez SSN, pa onda rizikujete ako radite na crno itd... pa i ako vas ne uhvate dok radite na crno radicete za sicu jer se toliko placaju poslovi na crno, pa opet necete moci dovoljno brzo da zaradite 880$, pa tako u krug... da, naravno vrlo dobro znamo koliko je to para u SRB ali sam sigurna u to sto sam napisala. Takodje, ako nemate nekog rodjaka, prijatelja iz SRB ili USA koji ce vam pozajmiti te pare onda ce vam pocetak biti malo tezi. Nije nemoguce da uspete naravno jer ovo je zemlja mogucnosti, ali svakako tezi pogotovo ako imate i porodicu o kojoj treba brinuti. Ne zelim da mracim, posla ima koliko hocete ali sa legalnim statusom (Green Card + SSN). U suprotnom, baustela ili meksikanci za 7-9 $/h a to siguran sam ne zelite jer cenim da ste pametni i vi i supruga i da zelite, znate i mozete vise i bolje od toga
Sve napisano je iz licnog iskustva. Za neki dan ce biti punih godinu dana kako sam u USA.
Procedura izrade GC startuje onog trenutka kada se udje u USA. Onome ko je uplatio taksu na vreme poslace je odmah, ko nije dobice (mozda) pismo da treba da plati pa ce tek onda da mu je posalju (moj slucaj). U svakom slucaju, nece je dobiti za manje od 2-3 nedelje po ulasku.
SSN se izdaje bez obzira na to da li imas GC ili ne. Nazalost, svakakvih ludaka ima po salterima, pa ne sumnjam da je tvoja prica da neko nije dobio SSN istinita. Meni je gospodja sa saltera rekla da je sve u redu, ali da bi SSN trebalo da dobijem automatski i da ona ne moze nista da uradi dok ne prodje 21 dan. 22.-og dana sam otisao i ista gospodja je prihvatila zahtev i SSN mi je stigao za 4-5 dana. Taksu za GC sam uplatio 1-2 meseca nakon dobijanja SSN. Sve i da sam zelenu kartu dobio na aerodromu, odmah po sletanju, posao ne bi dobio bez SSN. Iskreno,u tih prvih mesec dana mnogo mi je vise znacilo to sto imam nesto vise novca na raspolaganju, nego da sam imao u dzepu zelenu kartu od koje nemam nikakve koristi.
Sto se posla tice, na dva sam poceo da radim bez problema, lako su protumacili vizu iz pasosa. Na trecem su je kopirali kako bi je poslali HR-u na tumacenje. Verovatno bi i to proslo bez problema, ali nisam mogao da stignem na toliko poslova.
Generalno, i moj savet je da se plati pre polaska, osim ako finansijska situacije ne nalaze drugacije. To sto ja nisam imao nikakvih problema (cak mi je ispalo korisno), ne znaci da neko drugi nece.
Reply With Quote
  #938  
Staro 03.06.2019, 03:01
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Treba sve raditi po redu. Sve se ceka, neki put i duze nego sto treba. Ja sam bio zarobljen na 10 milja od prvog autobusa. Mogao sam da gledam patke, caplje, veverice i lesinare kako kruze oko naselja. Nervirao sam se sto nisam poneo vise para da kupim auto. Onda sam cuo iskusva forumasa da ne treba kupovati jeftine automobile sa puno predjenih milja.
Dobio sam posao i da ne pricam kako sam isao i vracao se dok sam ziveo u nedodjiji. Onda sam, poslednjeg dana kada mi je vazila stara vozacka polozio vozacki ispit. Jos uvek nemam auto, ali stizem brze na posao autobusom neko moje kolege autom.
Jedan pametan covek je rekao: "Ako vam zivot da limun, napravite limunadu."

Ja sam sreo puno divnih ljudi na autobuskim stanicama i u autobusu. Neke stvari sam uspeo da uradim brze uz njihovu pomoc. Dakle, trudim se da pijem limunadu. Neki put nije dobra, a neki put je veoma lepa (prirodna, organska )

Drago mi je da je @aleksandarzz uspeo da zaobidje propise, ali kada se ide sa porodicom, onda se treba paziti i ici na sigurno.

Skoro sam pricao sa jednim forumasem iz moje generacije. Dosao je sa porodicom. Bori se, ali nista ne prepusta slucaju. Siguran sam da vam @mveruovic i @ana2018 daju dobronamerne savete. Veoma podrzavam njihove stavove. Ovde dolazite u uredjenu drzavu. Mozda ce vam neko reci (meni su to cesto govorili na salterima) da to ne moze da se uradi. Zahvalite se i dodjite sutra. Naicicete na nekog ljubaznijeg. Sigurno. Nadrndane salteruse cesto idu na bolovanje. Velika je verovatnoca da sledeceg dana nece raditi.

Najgore je u SSA i DPS. Red je ogorman, a kao da rade od 12 do podne.

Ne brinite. Dobili ste Zelenu kartu. To je poklon koji bi svako zeleo da dobije. (izuzev rusofila i nekih "partijskih kadrova" na brdovitom Balkanu). Zato vam neki zavide, cak i ovde (u USA).

Mozda sam "promasio temu", ali zeleo sam da vas ohrbrim da delite svoja iskustva, a vama koji tek treba da dodjete, da nase komentare ponekad citate izmedju redova.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #939  
Staro 03.06.2019, 21:36
aleksandarzz aleksandarzz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2017
US lokacija: Amherst, NY
YU lokacija: Veliko Gradiste, Srbija
Poruke: 255
Nepromenjeno

Aman, nisam zaobisao nikakav propis. Ne postoji obaveza placanja takse za GC pre ulaska u USA. Tacno je da je bolje platiti je pre polaska, cak i na sajtu USCIS stoji da je to "strongly recomended", ali nije obavezno
Reply With Quote
  #940  
Staro 07.06.2019, 08:34
Jocovics's Avatar
Jocovics Jocovics je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 18.10.2018
US lokacija: Somewhere over the rainbow
YU lokacija: Pancevo, RS
Poruke: 123
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik aleksandarzz Prikaz poruke
Jel' vi znate kolko je $880 u Srbiji? I koliko je para potrebno cetvoroclanoj porodici da uopste stigne do USA?
Skoro svi razlozi koje su napisali @ana2018 i @mveruovic su tacni i treba razmisljati i o tome. Osim finansijskog, ne postoji nijedan drugi razlog za odlaganje uplate. Ne bih ni ja placao odavde da sam imao na raspolaganju 20000$, al jbg nisam.
Potrebno je puno za cetvoro. Evo tačne računice:
lekarski: 660$
vize: 1320$
green c: 880$
avion: 2600$
ukupno:5460$
*ovde nisam računala dokumenta koja smo izvadili, ali vi računajte: izvod x4, novi pasosi x2, potvrde iz: suda, supa, vojske..
*plus treba poneti novac da se tamo prezivi do prve plate. Narocito u periodu dok se ne dobiju papiri.
*suma sumarum, treba bar 10.000-15.000$

Košta mnogo, ali računam da će nam se to u USA brzo vratiti. Da nismo imali, sigurno bismo pozajmili. Ne bih imala hrabrosti sa decom da idem na navidjeno.
__________________
DV2005-DV2018 - Not Selected
DV2019 - Selected
CASE N-2019EU21xxx
DS260-15.9.2018.
INTERVJU-24.5.2019.
VIZA U PASOSU-30.5.2019.
AVION-16.7.2019.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Oduzimanje Green Card-a takecare Agencije za prijavu 6 08.05.2017 14:42
Green Card - Sigurnost Bazzoli Vaša strana 11 07.07.2015 05:01
Green Card za porodicu Zorzy88 Stare teme 3 07.02.2011 19:43
Green Card and SSN Smith6000 Stare teme 1 17.02.2010 09:14

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 05:23.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.