ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Spartanburg, South Carolina » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 05.10.2018, 03:31
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno Spartanburg, South Carolina

Do sada smo mahom diskutovali o vecim gradovima, jer po nekom pravilu, tamo je najlakse za neki pocetak i prve imigrantske dane.

Kako nas je relativno malo na americkom jugu, a jos manje po manjim gradovima, zapocecu ovu temu kratkim opisom o gradu koji mi je vec par godina "home base" na nekih par meseci godisnje.

Spartanburg, South Carolina -"Hub City" se nalazi u Upstate-u savezne drzave Juzna Karolina, u podnozju Blue Ridge planina. Uze gradsko jezgro ima nekih 40-ak hiljada stanovnika mada okrug broji preko 300 hiljada. Sam Upstate po pejzazima dosta podesca na Sumadiju, sto je mozda i bio razlog da se nastanim ovde.

Sta me je jos privuklo ovde? Klima - leta su duga, i ne toliko vruca i vlazna kao u primorskom delu Juzne Karoline. Upstate je dovoljno udaljen od Atlantika da i kad udare uragani, dovde izgube razornu moc. Zime su blage i ne traju dugo. Sneg padne mozda svake prestupne i to neka minimalna kolicina. Troskovi zivota su izuzetno niski. Sasvim pristojan 1-BR stan se moze naci za $600-700. Cene nekretnina su povoljne, a porez na iste jako nizak. Poslova ima u izobilju. Ekonomija cveta. Do Charlotta je nekih sat voznje, do Atlante 2.5-3. Obliznje Blue Ridge Mountains pruzaju neogranicene mogucnosti za hiking. Obliznji Greenville i Asheville su takodje prepuni zabavnih sadrzaja, sa dosta restorana i turistickih atrakcija. Plaze nadomak Charleston-a, Myrtle Beach, Hilton Head Island (naravno ne tokom aktivnog uragana) su na par sati voznje. Spartanburg je "college town" sa 8 visokoskolskih ustanova koje pariraju obliznjem Clemson-u.

Ono po cemu je grad danas najvise poznat je autoindustrija. Najveci BMW-ov proizvodni kompleks se upravo nalazi u Spartanburgu. BMW zaposljava gotovo 9 hiljada radnika i jedan je od glavnih pokretaca ekonomskog razvoja u Upstate-u.

Sume sumarum, ovaj grad verovatno nece biti interesantan mladjoj populaciji, samcima, ljudima koji su navikli na zivot i vrevu u velikim gradovima. Ovde je najbolji "fit" za porodice sa decom, za one koji ili vole vibe manjih gradova, ili im je dosadila gradska vreva pa bi da se nastane u nekom mirnijem gradu.

Toliko za sada iz Spartanburga

There's Only One - Spartanburg
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #2  
Staro 05.10.2018, 08:05
Jamive Jamive je offline
Drug član
 
Datum prijave: 17.05.2018
YU lokacija: BG
Poruke: 53
Nepromenjeno

Bas lepo si pokrenuo ovu temu. Kao sto kazes, uglavnom se pise o velikim gradovima.
Ja se nadam da ce me jednog dana izvuci ( mada tek drugi put igram)
I onda bih volela da znam sto vise. Meni je brat u NYC i prirodno je da cu prvo tamo, ali sam i sa njim pricala o mirnijim mestima. Naravno, on malo zna, a i ne zanima ga puno. On je mlad i upao je u njihov sistem samo misli na $$ (tamo je vec 10god. I on je tamo rodjen, pa ne mora da misli o vizama)
Ja bih pre otisla u Filadelfiju, cak sam i Karolinu gledala, ali dzabe kad nemate pojma ni sta da gledate.
I bas mi je drago da se neko setio.
Nadam se da ce tema zaziveti.
Reply With Quote
  #3  
Staro 05.10.2018, 18:50
Vladica05 Vladica05 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 20.05.2018
US lokacija: Charlottesville, Virginia
YU lokacija: Beograd
Poruke: 46
Nepromenjeno

zanimljiva tema zaista, i voleo bih da ljudi postuju, pogotovo oni koji su tamo da nam predoce prednosti i mane odredjenih gradova, krajeva, populacije, zaposlenja zivota.
ja sam odabrao virginiu jer nije daleko od washingtona pa cak ni NY a opet deluje kao miran kraj mozda (bar na slikama) deluje kao neki kraj srbije a to bi mi verovatno olaksalo i samo prilagodjavanje... izvucen jesam i nadam se da cu pozeleneti nakon intervjua pa gledam i planiram mada tek kad dodjete tamo znate na cemu ste i kako dalje...
ali vakako bilo bi dobro da ljudi postuju i da daju svoje vidjenje i informacije koje bi mogle nekome da pomognu.
Reply With Quote
  #4  
Staro 05.10.2018, 19:01
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Hvala @Magelan na divnom opisu grada. Moraću da ga posetim kad odem u USA. Blizu je Hjustona (par santimetara na karti ), pa mogu da "trknem" za neki vikend.

Sigurno USA kriju puno ovakvih neotkrivenih dragulja. Voleo bih kada bi članovi foruma koji žive u USA opisali svoje gradove. Ja ću sigurno pisati o Hjustonu.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #5  
Staro 05.10.2018, 23:30
Andrew Wiggins's Avatar
Andrew Wiggins Andrew Wiggins je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.11.2015
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Beograd
Poruke: 170
Nepromenjeno

Mozda gresim u razmisljanju al nekako uvek sam smatrao da bi teze bilo pronaci posao po manjim gradovima........tj. manja ponuda poslova od velikih metropola. Npr. u NYC posao nece naci u roku od 3 dana samo onaj ko nece da radi

@ Magelan
Mozda si pisao u nekoj drugoj temi ali u kojoj oblasti si nasao posao?
Reply With Quote
  #6  
Staro 06.10.2018, 01:44
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Svenson Prikaz poruke
Hvala @Magelan na divnom opisu grada. Moraću da ga posetim kad odem u USA. Blizu je Hjustona (par santimetara na karti ), pa mogu da "trknem" za neki vikend.

Sigurno USA kriju puno ovakvih neotkrivenih dragulja. Voleo bih kada bi članovi foruma koji žive u USA opisali svoje gradove. Ja ću sigurno pisati o Hjustonu.
Ovakvih mesta je jako puno po Americi. Da nisam vozio kamion, verovatno mi jug u zivotu ne bi pao na pamet. Kada sam obisao celu Ameriku uzduz i popreko, onda sam mogao da lepo sednem, saberem utiske, i krenem dodatno da istrazujem mesta koja bi su mi zapala za oko tokom putesestvija. Moji favoriti su Virdzinija, obe Karoline, Dzordzija i Teksas

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Andrew Wiggins Prikaz poruke
Mozda gresim u razmisljanju al nekako uvek sam smatrao da bi teze bilo pronaci posao po manjim gradovima........tj. manja ponuda poslova od velikih metropola. Npr. u NYC posao nece naci u roku od 3 dana samo onaj ko nece da radi

@ Magelan
Mozda si pisao u nekoj drugoj temi ali u kojoj oblasti si nasao posao?
Nisam najbolje definisao. Manji gradovi su najlaksi za ljude koji su se vec snasli u nekom vecem gradu, imaju mogucnost za preseljenje, a manji zivotni troskovi svakako nisu na odmet. Imamo naravno i kategoriju imigranata koji imaju vec nekog u manjem gradu poput Spartanburga pa mogu tu i da startuju.

Ovde je recimo velika zajednica Rusa i Ukrajinaca. Prvi talas je dosao nakon otvaranja BMW-ove fabrike sredinom devedestih, a onda su oni povlacili ostale.

Ja sam bio u trucking-u i zdravstvu pre ponovnog upisa studija.
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #7  
Staro 06.10.2018, 17:08
Jamive Jamive je offline
Drug član
 
Datum prijave: 17.05.2018
YU lokacija: BG
Poruke: 53
Nepromenjeno

@Magelan
Znam da nije tema, ali si verovatno putovao i po Kaliforniji.
Kakvi je situacija tamo u manjim gradovima? Npr. Palm Springs?
Ako nije u redu da to pitam ovde, obrisacu post.
Reply With Quote
  #8  
Staro 06.10.2018, 19:39
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Možda da napravimo temu: Neotkriveni dragulji Amerike

Mogli bi tu da pišemo o malim gradovima koje bi rado posetili, koje smo posetili ili živeli u njima. Mislim da to može puno da znači novim imigrantima, a i bilo bi zanimljivo čitati.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria

Last edited by Svenson; 06.10.2018 at 19:41. Razlog: dopuna
Reply With Quote
  #9  
Staro 07.10.2018, 10:43
Jamive Jamive je offline
Drug član
 
Datum prijave: 17.05.2018
YU lokacija: BG
Poruke: 53
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Svenson Prikaz poruke
Možda da napravimo temu: Neotkriveni dragulji Amerike

Mogli bi tu da pišemo o malim gradovima koje bi rado posetili, koje smo posetili ili živeli u njima. Mislim da to može puno da znači novim imigrantima, a i bilo bi zanimljivo čitati.
Slazem se 😊
Ali nisam nesto primetila da ima puno ljudi na forumu koji su u nekom manjem gradu.
Ova tema lokacije u Usa, uglavnom kad su manji gradovi, sve su postovi iz praistorije. (Uglavnom)
Meni se muz smeje koliko vremena provodim u "istrazivanjima", on je u fazonu "prvo skoci, pa reci hop", ali ja nekako volim da budem pripremljena, da ne bude posle iznenadjenja " kako sad ovo", pa sam otisla toliko daleko u tome, da vec gledam koji bi mi mirniji grad odgovarao 😊
On je u pravu, ali meni opet zao sto nema vise informacija.
Ono sto sam na googlu nasla i videla, malo je. Do sad su mi Filadelfija i Palm springs najvise privlacni. Ovaj drugi zbog klime i pristupacnih renti. ( to proverim na zilow) ali kako li je za posao itd..
U svakom slucaju, da ne gnjavim vise, slazem se sa tobom.
Reply With Quote
  #10  
Staro 07.10.2018, 18:46
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Palm Springs je simpa. Meni nekako lici na predgradja Phoenix-a. Sto se stanarina tice, tu se slazem. Kakva je berza poslova - zaista ne znam.

Izmedju Palm Springs-a i Philadelphia-e, mozda je Philly bolji za neki pocetak. Philly je po troskovima zivota najjeftiniji veliki grad na potezu Boston-Washington. Licno vise volim East Coast, mada sto se klime tice Palm Springs je definitivno bolji od bilo kod grada na americkom NorthEast-u
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
North Carolina pedjaas Lokacije u USA 29 14.03.2019 20:28

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 19:12.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.