ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » IT poslovi (iskustva) » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #61  
Staro 24.04.2015, 01:37
Isend's Avatar
Isend Isend je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.04.2015
US lokacija: zelja: SF Bay Area
YU lokacija: Nis
Poruke: 44
Nepromenjeno

Svako misljenje je dobrodoslo :-)

Mozda nisam bio dovoljno jasan u svojim postovima ili mozda nisi procitao, ali u svakom slucaju gore pomenuti IT centar jeste ovlascen za izdavanje sertifikata, a uputstvo da se ispit zakazuje preko gore pomenutog sajta sam dobio od njih pa racunam da ljudi znaju svoj posao. Cena od 295$ je sa zvanicnog sajta pearsonvue pa neznam kako si ti uspeo da nadjes jeftinije :-)

Ja licno znam da CCNA nema veze s programiranjem ali dobro da si to pojasnio onima koji neznaju. Lepo sam rekao "za pocetak", znaci da se ima neka ulazna tacka, a naravno slazem se da treba imati iskustvo i znati to i raditi. Ja do sada nisam radio sa mrezama ali sto kazu nisam ni operisan od toga :-) zanima me IT, brzo i lako ucim, ali posto nemam nikakav "papir" iz te oblasti CCNA vidim kao neku sansu da eto bar negde dobijem volontersko mesto, ako nista drugo.

Slazem se da 300$ nisu male pare ali ako se vec dobije viza onda mislim da vredi uloziti bar toliko u sebe. Od dobijanja vize do iseljenja ima prostora od 5-6 meseci pa mislim da ko ima smisla za to moze CCNA da zavrsi za to vreme. Svakako je bolje krenuti sa necim, nego sa nicim.
Reply With Quote
  #62  
Staro 24.04.2015, 05:06
margos13 margos13 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2014
US lokacija: Las Vegas
YU lokacija: Beograd
Poruke: 122
Pošalji Skype™ poruku korisniku margos13
Nepromenjeno

mcoja, kao što si već napomenuo CCNA sertifikat nema neke veze sa programiranjem već je to sertifikat vezano za mreže i umrežavanje, i ne shvatam zašto si pohađao cisco akademiju ako se baviš programiranjem? Hoću reći, verujem da je dobro ako programer dobro poznaje i ove stvari, ali zar ne bi bilo bolje da si to vreme i novac i energiju koju si utrošio na cisco akedemiju, usmerio u drugom pravcu (učenju programiranja i programskih jezika i al). Nemoj me pogrešno shvatiti, ne shvatam zašto si išao na cisco akademiju, a ne na nešto drugo ili treće što je relevantnije za programiranje. Da li ti je poznavanje mreža neophodno za programiranje kojim se ti baviš (ili koje učiš)? Ja nisam iz IT profesije, ali se može reći da sam amater koji poznaje kompjutere i zna neke osnovne stvari u vezi mreža nešto više od prosečnog amatera (više puta sam sastavljao hardware sebi i prijateljima, instalirao op.sisteme, umrežavao komjutere i konfigurisao lokalne mreže do 10-15 komjutera). Daleko sam od profesionalca za mreže, ali znam šta su neki osnovni pojmovi kao što su statičke i dinamičke IP adrese,vlan, itd, i čačkao sam i radio neke osnovna podešavanja routera i sl, ali to nikada nisam radio za novac (ako bih imao neki problem, čitao bih help ili istraživao po internetu u vezi tog konkretnog problema). Znam da to nije dovoljno i svestan sam da treba dosta toga da naučim. Čitao sam nešto o CCNA pre nekih godinu dana, i ako se dobro sećam, nakon ovog sertfikata može se ići dalje i polagati cisco sertifikati koji su iznad CCNA i koji podrazumevaju još neka dodatna znanja u vezi mreža (ne sećam se tačnih naziva sertfikata nisu ni bitni ti nazivi, to se lako može pronaći). U svakom slučaju, nakon CCNA, znanja u vezi mreža mogu se dalje unapređivati, zar ne? Takođe, sećam se da su na netu postojali neki similuatori na kojima se može vežbati konfigurisanje mreža, itd... Takođe, ne shvatam kako je moguće da se na ispitu ne radi ništa u vezi vlan, nat, itd ..? Ja ne znam da li se to radi ili ne, ali to mi zvuči neverovatno. Uveren sam da se znatno bolje savlada gradivo i nauči posao ako se pohađa cisco akademija, ali ja lično sad nemam dovoljno vremena za to (niti novca), pa mi jedino ostaje da polažem za CCNA sertfikat. Molio bih da mi pošalješ neke linkove za te skripte na netu i baze pitanja (ukoliko ih imaš). Ova molba važi ne samo za tebe, već i za druge (Isend, itd...). Koliko košta cisco akademija i kakav je tempo rada tu (koliko časova dnevno, nedeljno i sl –u jednoj rečenici). Slažem se sa tobom da nakon CCNA sertfikata nisi baš osposobljen za ozbiljan rad, i da sam papir ne znači ništa, ali da bi čovek položio ispit, ipak mora nešto da nauči, a to znanje je više nego nikakvo znanje i prestavlja bar neki početak (slažem se i sa Isendom. Mislim da ste obojica na neki način u pravu). To znanje nakon CCNA sertfikata, može da se nadogradi naknadno i u Americi (tj. mora da se nadogradi da bi mogao da radiš). Ja razmišljam da polažem za CCNA sertifikat ne zbog papira, već da bih naučio nešto. Ako platim polaganje, onda ću učiti da ne bih pao na ispitu (u suprotnom, teško ću sebe naterati da krenem ponovo da učim). Sa tim znanjem, mogao bih možda krenem to da radim kao neki početnik ili da asistiram (pa ako treba, i volontirao bih besplatno da bih naučio posao, a radio bih neki drugi posao da bi imao od čega da živim), pa bih se vremenom usavršavao i učio. Programiranje je kompleksnija problematika i zahteva više vremena i truda, i tebi svaka čast na volji i želji da unaprediš svoja znanja, ali ja nisam siguran da u ovim godinama imam energiju, volju i mogućnost da krenem na tu stranu, i bojim se da bih brzo odustao. Moja poruka za sve klince koji još idu u školu, a ima ih i na ovom forumu je: Deco, vežbajte matemetiku i učite da programirate, to je jedna od najboljih stvari koje možete da učinite za sebe. Hvala ti unapred na informacijama, pozdrav...
__________________
01.11.2013. - Prijava na DV-2015 (1. put i jedna prijava)
01.05.2014. - Izvučen (1NL), 2015EU00029xxx
03.06.2014. - Poslat DS-260
24.03.2015. - Obaveštenje o datumu intervjua (2NL)
20.05.2015. - Obavljen lek.pregled (Smiljanićeva, BG)
27.05.2015. - Intervju (Beograd) - VISA APPROVED
02.06.2015. - Preuzet pasoš sa vizom
06.11.2015. - LPR (Beograd-Frankfurt-Houston-Las Vegas)
Reply With Quote
  #63  
Staro 24.04.2015, 08:38
Isend's Avatar
Isend Isend je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.04.2015
US lokacija: zelja: SF Bay Area
YU lokacija: Nis
Poruke: 44
Nepromenjeno

Koliko sam ja shavtio CISCO sertifikacija pocinje od CCENT sertifikata koji je pocetnicki nivo, zatim ide nivo saradnika sa CCNA (Network Associate), preko nivoa profesionalca i CCNP (Network Professional) do nivoa eksperta i CCIE (Internetwork Expert) sertifikata.

Ima sad tu jos dosta sertifikata u okviru svakog nivoa, ali svakako da postoji mogucnost napredovanja u CISCO sertifikaciji. Evo na sledecem linku jednog zanimljivog teksta o tome sa prosecima plata za svaki nivo pa koga zanima neka pogleda. http://www.cpu.rs/Pages/SkolskiCenta...ifikacija.aspx

Nisam jos uvek trazio skripte i literaturu ali kad budem nasao postavicu linkove ovde, ili neka ostavi neko ako vec ima.
Reply With Quote
  #64  
Staro 24.04.2015, 10:42
mcoja's Avatar
mcoja mcoja je offline
Član
 
Datum prijave: 05.11.2011
Poruke: 4
Nepromenjeno

To je po starom bilo, vise nema ccent, sad je pocetni ccna, s tim sto je prosiren nekim delovima koji su pre bili u ccnp. Imas na netu gomilu sajtova, ne znam tacno sad jer sam polagao prosle godine, ali nije tesko izguglati ("ccna exam dump"). U bg-u bih preporucio skole na etf-u, viser-u, rootplanet (dinamika zavisi od skole, ali recimo 3 puta nedeljno po 4-5h, cena? menja se svake god, evo prosle god polaganje bilo $200, sad izgleda $300... najbolje da pozoves i pitas). Naravno da na ispitu dodje neko pitanje iz svake oblasti, ali to je suva teorija i uopsteno. Lepo si rekao moze ici nadogradnja, e tu posle ima stvari koje nisu samo u mrezama. Nemojte da me neko pogresno razume, taj sertifikat je odlicna stvar, daleko bolji od pocetnih microsoft kurseva, samo smatram da je bolje nauciti nesto iz njega, a ne samo kako da se polozi.
Reply With Quote
  #65  
Staro 24.04.2015, 16:54
Isend's Avatar
Isend Isend je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.04.2015
US lokacija: zelja: SF Bay Area
YU lokacija: Nis
Poruke: 44
Nepromenjeno

Naravno da treba nauciti sto vise, a ne samo uciti da bi se polozilo. Ja bih to polagao zato sto bi se time i bavio i trudio da nekada dodjem i do CCIE, a ne da bih samo uzeo sertifikat u ruke. Smatram da je glupo ulagati u nesto cime ne planirate da se bavite, u bilo kojoj oblasti.
Reply With Quote
  #66  
Staro 24.04.2015, 20:10
Isend's Avatar
Isend Isend je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.04.2015
US lokacija: zelja: SF Bay Area
YU lokacija: Nis
Poruke: 44
Nepromenjeno

Po pitanju CCNA...u nekoj starijoj temi sam procitao da je za pripremu ispita najbolja knjiga koju je napisao Todd Lammle - CCNA: Cisco Certified Network Associate Study Guide...koliko sam video na njegovom sajtu poslednje je 7.izdanje ove knjige ali sam ja uspeo da nadjem samo starije 6.izdanje u PDF formatu...evo i linka:

CCNA: Cisco Certified Network Associate Study Guide, 6th Edition by Todd Lammle

http://www.birminghamcharter.com/our...%20edition.pdf

Svaka literatura je dobrodosla pa ako neko ima, ili nadje, neka ostavi link ili mi posalje PM.
Reply With Quote
  #67  
Staro 13.07.2015, 06:59
katrin katrin je offline
Član
 
Datum prijave: 11.11.2013
US lokacija: Bay Area , California
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 17
Nepromenjeno

Evo ja cu izneti moje iskustvo. Ja sam radila kao programer u Bg oko 2g. Zavrsila sam Matematicki fakultet smer za programera, mada mislim da to nije bitno, iskustvo jeste. Radila sam ne bas interesntne stvari, kao backend developer C, sql i posle toga malo VOIP na linux-u. Znaci nikakve atraktivne stvari, bar meni atraktivne . Mislim da svako kada dolazi ovde treba da ide tamo gde ima dosta posla za njegovu struku, ne gde ima nekog , nego gde ima posla. Tako smo muz i ja dosli u Bay Area , jer smo oboje iz tehnickih struka. NY i Boston su jos bili u igri. Postavila sam svoj CV na par mesta i pocela da saljem na oglase ... Sve za Junior poziciju. Onda krenu regruteri da vas cimaju , retki su oni koji su fer...cimaju vas i navlace samo na Senior pozicije i tu izgubite mnogo energije jer hocete da pokusate a ipak znate da je to preveliki zalogaj za vas (bar sam ja takva).. Znaci ne skacite vise nego sto mozete. Ovde postoje valjda, pozicije sa beneficijama(full time) i pozicije bez beneficija (contractor) Google - ajte razliku . Meni je velika zelja bila da se prebacim na Web i JAVA-u tako da sam gadjala samo te pozicije, malo sam slagala u CV , dopunila svoje znanje , ucila. Kada vas pozovu prvi put na telefon onda vas malo procesljaju kroz CV cisto da vide dali ste normalna osoba a ne neko ko ih zaj..., a neki vas pitaju neke osnovne stvari ...rezlike izmedju C i JAVA, HTTP protokol metode i tako osnovno da vide dali ste u tim vodama, onda zakazu online testiranje koje je kucati po nekom work doc u real time i to neko pregleda sa druge strane .. zadaju vam neke kratke buzz zadacice(ja mislim da ih ovde tako zovu ) ili ako je za neke vise pozicije neki algoritam ili vas pitaju napisi mi stack strukturu u javi i tako (skinite knjigu cracking the coding interview pa na strebanje) i onda sledi oci u oci ...kada ste do toga dosli onda ste skoro vec tu . Zovu vas non stop , po 10 puta dnevno . svaki dan cete imati zakazan inteviju , al ja sam nasla posao posle mesec dana boravka ovde kao Junior Java backend developer
Ovde imaju i neke firme koje te obucavaju udarno 3 meseca(8 sati dnevno) to nista ne placas i onda ti traze posao pa posle uzimaju 20-10 % od plate neko vreme. Al za detalje najbolje pitati Google . Nekada dobijem mail od njih a i vidjam reklame. To su obicno za Web developera. Mozda mi je cak i to bolje , nego pohadjati neki kurs kuci pa sa tim traziti, mada je ovde zivot jako skup kada nemas posao. Elem mislim da za nas ovde nema zime, pogovotu u ovom trenutku kako cujem ima bas dosta posla . Oni znaju da mi dolazimo iz dobrih skola i da smo vredni a ja jos nisam ostala impresionirana svojim kolegama, nisam ni sa sobom , al nisam ni sa njima... Samo se spremite sto bolje za interviju, i ucite i trud ce se isplati kao i uvek.
Reply With Quote
  #68  
Staro 27.10.2017, 18:20
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Vidim da je ova tema poslednji put osvežena pre 2 godine. Da li ima nekih novosti u IT sektoru?
@katrin je dala odličan povod za nastavak pisanja u ovoj temi.

Mene konkretno interesuje Houston, TX. Kakva je tamo situacija u IT sektoru?

Čujem i da se spominje Florida kao nova meka za IT. Kakva su vaša iskustva?
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
iskustva sa USAFIS-om boba i sale Vaša strana 12 22.12.2014 14:19
Poslovi i prevare dreamerns Vaša strana 23 15.12.2014 01:14
Intervjui - iskustva od ranije landlord Intervju (interview) - Ambasada 337 12.05.2011 23:42

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:47.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.