ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 06.11.2012, 00:29
tuki789 tuki789 je offline
Član
 
Datum prijave: 14.07.2012
US lokacija: mozda miami,new york
YU lokacija: Bela Crkva
Poruke: 5
Nepromenjeno Rad u fabrici USA!?

Dragi forumasi,otvaram svoju prvu temu i nadam se na dobrom mestu. Kao prvo zeleo bih da kazem da Vam je forum odlican kao i svi clanovi i veoma je lepo sto pokusavate da docarate zivot u Americi nama koji smo u Srbiji. E sad konkretno kao sto i sam naslov teme kaze interesuje me rad u proizvodnji. Voleo bih da cujem neke licne primere za ovakav vid posla. Ja zivim u Srbiji i vec skoro 7 godina radim u proizvodnji i bogami poprilicno sam se izvestio. Poceo sam kao pomocni radnik u proizvodnji pa napredovao do pomocnika rukovaoca masinama, pa posle odredjenog vremena postao poslovodja,nakon toga kontrolor kvaliteta i kada sam zavrsio fakultet Menadzer proizvodnje (studirao sam i radio). Inace sam po struci dipl.ing.prehrambene tehnologije. Da li ima nekoga da radi ili poznaje nekoga u nekoj proizvodnji bilo kot tipa i na bilo kom radnom mestu (viljuskarista,pomocni radnik,rukovaoc masina,menadzer...)? Kakvi su uslovi rada u ovoj bransi, kolike su zarade, radno vreme i sl. Naime, sve stvari vezane za rad u fabrici, proizvodnji u USA nebitno u kom gradu su dobrodosle u ovoj temi.
Moje radno mesto u Srbiji je u Beloj Crkvi (Vojvodina,Banat blizu Vrsca a 100km od Beograda). Radnim u firmi koja se bavi proizvodnjom kerozinskih potpaljivaca (popularno zvane hepo kockice). Prethodno radno mesto mi je bilo u mestu pored Bele Crkve a firma se bavila proizvodnjom plasticne ambalaze i offset stampe. Da li po dolasku u USA postoji sansa za nase ljude da se zaposle u nekoj proizvodnji (nebitno na kom radnom mestu)???
Pozdrav...
Reply With Quote
  #2  
Staro 06.11.2012, 15:59
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Na forumu se svako malo neko zapita kako da nostrifikuje diplomu, sta se priznaje i sl. Po onome sto sam video dok sam trazio prvi posao, zanat je zlatan i sa takvim znanjem i iskustvom ne bi trebalo da imas problema da nadjes posao. I ovde je kao i svuda u svetu - dok je sve cvetalo i dok je privreda napredovala, svi su zeleli da odu u administraciju jer je lakse, da budu "paper pushers". Sada se desava da na mnogo mesta kukaju za kvalifikovanom radnom snagom u proizvodnji, vise puta sam vidjao na TV-u poslovodje koji kukaju kako bi odmah zaposlili radnike koji imaju iskustva. Evo ti dva primera iz vremena kada sam trazio svoj prvi posao - jedna graficko - izdavacka kompanija iz Milvokija je u to vreme otvorila oglas za 1500 novih radnika (da, 1500 odjednom). Istovremeno, centar koji je meni pomagao u poslovnoj orijentaciji i trzenju posla je imao otvoren konkurs za 100 varilaca. Sa minimalnim iskustvom, moguce je odmah naci posao. Takve struke su uvek trazene. Ne znam kolika je kinta, ali je sigurno sasvim dovoljna za normalan zivot, plus ako se dokazes da znas posao mozes da racunas na napredovanje, supervizorsku poziciju i bolju platu. Nadam se da ti je engleski dobar ili barem solidan, jer je to osnovna pocetna stepenica, radi na usavrsavanju, a za struku ne bi trebalo previse da brines. Mozes da probas da napravis pretragu na indeed.com ili nekom slicnom sajtu za zaposljavanje, pa cak i craigslist.com, da vidis koliko ima oglasa dnevno za tvoju struku, mislim da ce ti to biti dobra orijentacija.
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #3  
Staro 06.11.2012, 16:45
tuki789 tuki789 je offline
Član
 
Datum prijave: 14.07.2012
US lokacija: mozda miami,new york
YU lokacija: Bela Crkva
Poruke: 5
Nepromenjeno

Hvala dreadnot na ovako lepo srocenoj i ohrabrujucoj poruci. Gledao sam malo craigslist i video da ima podosta oglasa za ovu vrstu posla. U nekim oglasima cak stoji i cena radnog sata odprilike ovako: SALARY RANGE $20.00 to $29.71 / Per Hour sto deluje prilicno dobro. Verujem da se i prekovremeni rad placa i rad vikendom, sto bih ja vrlo rado prihvatio. Sto vise radis vise para zaradis. Sto se tice engleskog jezika, govorim ga sasvim dobro. Kao menadzer firme to je jedan od uslova za rad. U svom dosadasnjem radnom veku komunicirao sam i sa lokalnim i stranim firmama. Nikakav problem mi nije bio da sa klijenitma iz inostranstva pricam na englesakom jeziku. A sto se tice radnih sposobnosti od prilike u sve sam upucen, od rukovodjenja povecom firmom do popravki linija i masina. Poznajem automatiku, hidrauliku, elektroniku, pneumatiku, zavarivanje, voznju viljuskara,magacinske poslove, rad sa stampom, od prilike sve sto se moze ocekivati u proizvodnji. Uopste mi nebi bio problem da radim kao pomocnik ili viljuskarista i ako sam fakultetski obrazovan i trenutno radim poslove visokog menadzmenta. Nadam se da ce me jednom izvuci na lutriji da mogu da dodjem u USA i zaposlim se u nekoj proizvodnji, jer mi je to najlepsi posao. Ih jos kad bi opet negde otvorili konkurs za 1500 radnih mesta u grafickoj industriji kao sto kazes Dreadnot pa to bi bilo idealno . Verujem da u New York postoji dobra sansa za ovim tipom zaposlenja kao i realno dobra zarada.

Dreadnot, posto vidim da si iz Milwaukee, da li tamo ima tebi poznatih nekih zanimljivih fabrika (proizvodnji) koje bi mogao malo da mi opises, cime se bave i slicno???

Ima li jos koga sa nekim iskustvima o radu u proizvodnji u USA? Svaki vid komentara je dobrodosao!!!
Reply With Quote
  #4  
Staro 06.11.2012, 20:54
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Nemam iskustva iz fabrike ali obucavam ljude koji ce da rade po fabrikama. I koliko se meni cini proizvodnja im jos nije zamrla i daleko od toga da hoce mada su mnoge stvari outsource-ovali. Ne znam bas za Njujork, ne deluje mi kao prostor za neke velike proizvodne pogone, mozda da neka oblast. Ali generalno imas prozivodnih pogona gde hoces. Samo zavisi kakva industrija je u kom kraju. Srecno ti bilo.
Reply With Quote
  #5  
Staro 06.11.2012, 21:27
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Evo ti citat iz Wikipedie:
Milwaukee is the home to the international headquarters of 5 Fortune 500 companies: Johnson Controls, Northwestern Mutual, Manpower, Rockwell Automation and Harley-Davidson. Other companies based in Milwaukee include Jefferson Wells, Marshall & Ilsley, Hal Leonard, Wisconsin Energy, the American Society for Quality, Joy Global, A. O. Smith, Koss, Red Star Yeast, Master Lock, American Signal Corporation, [25] GE Healthcare Diagnostic Imaging and Clinical Systems and MGIC Investments. The Milwaukee metropolitan area ranks fifth in the United States in terms of the number of Fortune 500 company headquarters as a share of the population.
Jednu od lista kompanija koje su ovde locirane mozes da nadjes na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Categor...kee,_Wisconsin
sa sve linkovima do tih kompanija.
Milwaukee je i prestonica piva, pre je imao 4 vodece svetske kompanije, danas je tu samo Miller kao jedina preostala od velikih, uz nekoliko manjih. I dalje se vrlo visoko kotira po kolicini proizvedenog piva.
E sad, ovo su stvarno velike firme, neke i sa po par hiljada zaposlenih. Pored ovih, imas jos gomilu malih, sa po par desetina radnika, koje su pravi El Dorado za trazenje posla. Naravno, velika firma obicno znaci i mnogo bolje benefite, ali je zato mala dobra za pocetak i sticanje ovdasnjeg iskustva. Ako te izvuku i odlucis da dodjes, najbolje bi bilo ako bi isao tamo gde imas nekog svog ko radi u slicnoj bransi, da zna ljude i da moze da te preporuci, jer se tako najlakse dobija posao. Kompanija koju sam pominjao, Quad Graphics (http://www.qg.com/) je, na primer, bila potpuno zatvorena za nove radnike ukoliko nije bilo nekoga da ih preporuci ko je vec njihov radnik. Tek kada je otvoren taj konkurs za 1500 ljudi, prvi put u istoriji su primali ljude "sa ulice", tj. da nemaju nekog svog vec zaposlenog ko garantuje za njih.
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #6  
Staro 08.11.2012, 17:50
hope's Avatar
hope hope je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.11.2011
US lokacija: So Cali
YU lokacija: Srbija
Poruke: 94
Wink

ja sam ti isto dipl ing tehnologije.
malo sam se raspitivao oko posla u US. ali skroz drugi sektor nego ti. mene zanima rad u laboratoriji za kontrolu kvaliteta. znači hemijske, može i mikrobiološke analize bilo čega, hrane, vode, lekova, predmeta, vazduha, zemlje....

čudi me što tebe zanimaju baš ono fizički poslovi. pazi, ako ti je engleski lošiji, onda da, ali ako znaš solidno eng onda ipak traži neki inženjerski posao.

US je mnogo veća zemlja od Srbije. veličine je Evrope i ima najveću ekonomiju na svetu. naravno da ima fabrika svega i svačega. naćićeš posao garant. tamo se ljudi specijalizuju, sve više i više. to dipl ing tehnologije njima ne znači ništa. baciće nam resume u kantu. treba im tačno šta znaš da radiš. ako se razumeš u proizvodnju kerozinskih potpaljivača, onda traži posao u istoj takvoj firmi tamo. pisali su ljudi već da ako tražiš "bilo kakav posao" šanse su slabe. sve se firme specijalizuju i radna mesta isto. sve više i više.

pretpostavljam da ne radiš u prizvodnji kerozina. jer u US petroleum engineer i ti takvi tehnolozi koji rade u rafinerijama nafte imaju astronomske plate. preko $100.000. ako nisi te struke, onda ovako inženjeri u fabrikama imaju recimo oko $60.000. ali računaj da ćeš u početku imati manje dok te ne upoznaju jer nisi završio fax tamo i nemaš iskustva tamo.

u New Yorku? i gradovi se specijaliziraju. tako je NYC finansijski, bankarski, trgovački, medijski, kulturni centar. fabrike ćeš naći u New Jersey i sličnim industrijskim zonama na periferiji. i moćićeš odatle skoknuti do Manhattan-a ako ti volja.
__________________
DV 2013 -1. put -HAS NOT BEEN SELECTED
DV 2014 -2. put -HAS NOT BEEN SELECTED
DV 2015 -3. put -HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
  #7  
Staro 08.11.2012, 23:14
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Podstakao me je tvoj natpis da ponovim nesto sto sam vec postovao ranije - mi na Balkanu se hvalimo kako smo majstori za sve, da u svim granama ljudskog delanja mozemo da se snadjemo. Ovde ta prica ne prolazi. Ako si strucnjak za sve onda nisi ni u cemu stvarno dobar. Bolje da si najbolji na svetu u samo jednoj stvari nego da si osrednji svastar.
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #8  
Staro 09.11.2012, 01:10
tuki789 tuki789 je offline
Član
 
Datum prijave: 14.07.2012
US lokacija: mozda miami,new york
YU lokacija: Bela Crkva
Poruke: 5
Nepromenjeno

O kolega hope, pozdrav. Drago mi je da vidim jos tehnologa ovde. Ta firma koja se bavi kerozinskim potpaljivacima mi je drugo radno mesto. Prvo radno mesto mi je bilo u firmi koja se bavila proizvodnjom plasticne ambalaze i offset stampe. Poznajem i jednu i drugu proizvodnju u prste. I u prvoj firmi sam bio tehnicki direktor i sad u drugoj. Sto se tice svih pogonskih radnji spram moje pozicije morao sam ih znati maltene u prste. Pocevsi od najprostijh operacija do najslozenijih, a i to me je sve privlacilo da se sto bolje upoznam sa materijom i svakim danom sve vise usavrsavam. A u pocetku mi u USA ne bi bilo tesko da pocnem od pocetka, da se dokazem, pa onda postepeno napredujem jer neverujem da ce te iko zaposliti odmah na nekoj poziciji supervizora,menadzera ili laboranta...
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 11:54.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.