ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 12.04.2012, 09:44
Photographer Photographer je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2011
US lokacija: SF Bay area
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 71
Nepromenjeno

Ne znam odakle zabluda da je studiranje u Srbiji besplatno? Oni koji su na budzetu su finansirani od strane poreskih obveznika dakle ako radite placate nekome da studira. Ostali placaju dosta, srednja cena je oko 1000e godina sto je u odnosu na prosecnu platu vise od godine na nekom drzavnom US univerzitetu. U US ne placas 60% od plate razne budzetske korisnike i slicne gluposti, nemas PDV od 18% (Sales tax je u vecini drzava dosta manji od naseg PDV-a) i jos milion drugih stvari. Skolovanje u US je mnogo jeftinije u odnosu na Srbiju ako se u obzir uzme prosecna plata.
Reply With Quote
  #22  
Staro 12.04.2012, 16:30
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mijan Prikaz poruke
Kada pominjete visoku cenu skolovanja pa i lecenja nemojte govoriti u Srbiji ili Bosni je to besplatno za razliku od SAD. Ovde sve sto je besplatno to i ne vredi vise.
Zdravstvo besplatno.
Jsste besplatno da odete da primite injekciju, da izvadite krv ili nesto na tom nivou. Ako imate ozbiljan zdravstveni problem, besplatno je samo sto ce te lezati dzaba u bolnici, ali se niko nece ozbiljno pozabaviti vasim operacijom, izlecenjem, dijagnozom ili prepisivanjem adekvatnih lekova ako niste doneli mito i stavili ga doktoru u dzep. Znaci nemate nikakav status u toj bolnici dok ne stavite novac u dzep recimo od 100 evra pa i mnogo vise (zavisi od bolesti) na prosecnu platu koja je od 200-300 evra. Pa vi vidite da li je besplatno?!

Obrazovanje besplatno.
Sta znaci biti obrazovan?! Neko je obrazovan i sa time sto znaci kulturno reci dobar dan ili pomnoziti 2x2. Obrazovanje mlade osobe nije samo ponos i zelja roditelja i moranje nego da bi se od toga zivelo jednog dana. Zavrsis besplatno (citaj na racun drzave) osnovnu, srednju, fakultet i onda nemas nikakav prostor da od te skole zivis, tj. da zivis od rada koji bi trebalo da ti obrazovanje donese. Retko te hoce poslodavci posle skole i dzaba primiti da radis volonterski da bar nesto naucis. Obrazovanje kod nas = besplatno = neupotrebljivo.

Uvek postoje uspesni pojedinacni slucajevi i u obrazovanju i u zdravstvu, ali generalno ovo je nacin zivota kod nas za vecinu gradjana. Jedno je ono sto pise na papiru kao prava i obaveze a drugo je nasa zivotna realnost. Hteo sam reci nemojte te price u Americi je skupo (sto verovatno tako i jeste) a tamo kod nas je to dzaba. Kod nas to sto je dzaba vise i ne vredi, samo sami sebe lazemo kako smo to nasledili iz proslog sistema i kako je nazovi dzaba. Nema ni ovde vise lecenja niti obrazovanja bez novca, koji nemas gde da zaradis. Moze se reci da je nesto drugacije u samom Beogradu jer su tu kvalitetnije zdravstvene i obrazovne ustanove, ali Srbija nije samo Beograd.
Ja ne znam zasto bi sad ubacivali tezu gde je sta pristupacnije gde nije? A takodje na kapiram zasto je nama koji smo u SAD dosli sa Balkana potrebno pojasnjavati kako stvari tu stoje. Naravno da znamo. Pa vecina nas se tu rodila, zivela, isla u skolu, i pobegla odatle.

Ja licno ne bih mogla da dodjem ovde da mi nije tog tu obrazovanja (dosla sam preko akademskih kanala). Tu sam zavrsila 4 nivoa a peti ovde (ovi su mi platili tako da je za mene sve bilo maltene za dz). U Srbiji sam svo vreme bila redovan student na drzavnom fakultetu (inzenjerija u pitanju) a overa semestra je bila neka mala cifra, tipa 20 evra. Nije bilo NULA. Naravno kostalo je placati stan, kupovati hranu i ziveti ali to ne spada u placanje skolarine. Magistarske su mi bile dzabe jer sam radila na faksu. Doktorske su mi bile dzabe ovde jer sam radila na faksu.

U Srbiji kad si na budzetu ne placas ti nego svi poreski obveznici to jeste. I ako nemas dece, finansiras tudju decu da studiraju. I to jeste. Ali ako odes tamo nakon zavrsene srednje skole i ako imas faks u svom rodnom gradu, ne trebas da das za skolarinu godisnju platu svojih roditelja => dakle mozes da studiras skoro za dzabe.

Skoro besplatno = nacin finansiranja akademskih radnika u Srbiji je iz budzeta RS. Nacin finansiranja akademskih gradjanina u SAD je na javnim fakultetima delimicno iz budzeta ali ovde kad si profesor vise si biznismen, moras da sam nalazis pare (grant-ove) i da obezbedis lovu za svoje poslediplomce. Na privatnim placaju te direktno studenti od skolarine. Nije uopste slican sistem. Tu je po socijalistickom sistemu ovde vise po trzisnom principu.

Last edited by vuxanne; 12.04.2012 at 16:42.
Reply With Quote
  #23  
Staro 13.04.2012, 18:59
mijan mijan je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.09.2010
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 412
Nepromenjeno

Kakvo je stanje na Balkanu i da li je pristupacnije obrazovanje i zivot ovde citiracu samo reci jednog svrsenog diplomca iz Sarajeva koji prodaje diplomu na internetu (ostavicu i link ako nekom znaci) jer kaze da mu je bezvredna u zemlji u kojoj se rodio i zivi.
Tako je to na brdovitom Balkanu. Besplatan je jedino rad obicnog coveka a sve ostalo se placa i zdravstvo i obrazovanje. U Americi imas bar nesto da racunas i da pokusas, a ovde nemas ni cilj ni pravac u zivotu. Tek toliko da idu dani. Srecan volonterski rad svim Balkancima.

Citiram njegovi reci:
"Posao ne mogu naći iz više razloga. Prvi je 'štela' ili veza. Bez toga neće niko ni da čuje za vas. Drugi je taj što za svaki posao traže iskustvo, radno iskustvo od godinu dana, a opet niko neće da primi pripravnike niti imaju konkurse za pripravnike.
Novi zakon prema kojem se volonterski rad priznaje kao pripravnički nije trebalo usvajati, jer u zemlji u kojoj imate 500.000 nezaposlenih, sve siromašniju populaciju i ljude kojima računi dolaze, a oni nemaju primanja, tjerati ljude da rade besplatno je krajnje perverzno! Kažem 'tjerati' jer svaki poslodavac će radije uzeti nekoga da mu posao obavlja bez naknade nego da plaća radnika za isti taj posao. Time ćemo biti prisiljeni da radimo besplatno".

http://etrafika.net/index.php/vijest...e-vrijedi.html

Last edited by mijan; 13.04.2012 at 19:13.
Reply With Quote
  #24  
Staro 13.04.2012, 19:30
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Jedno je pricati o sebi i svojoj perspektivi a drugo o svojoj deci i njihovom obrazovanju. A opet kazem - vecina nas na forumu (mislim 100 % nas) smo sa Balkana i verujte mi znamo kako je tu. Ili otvorite neku novu temu vezano za kukanje na Balkan pa da pocnemo da pisemo zalopojke i kako nema perspektive i sve je gore da grdje ne moze biti. Ja licno ne vidim poentu. Ako hoces da emigriras, nadji nacin i idi odatle. Zar nas stav nije jasan sto se toga tice - vise nismo tu?

Porediti babe i zabe je apsolutno uzaludno i besmisleno. A ako sve znate kako je ovde, zasto mi da trosimo vreme da pisemo ista kako je ovde? Cemu onda tek to? Ukljucite google i surfujte...

Ja pisem o tome kako fakulteti funkcionisu tu i ovde jer imam iskustvo vezano za te tu i ove ovde iz studentske perspektive i perspektive asistenta/profesora. A ako vam takve informacije ne trebaju, kao sto vidim sve vec znate ili tako bar meni zvucite... onda mogu da se povucem pa vi nama pisite kako je ovde... Ja zivim od toga sta studenti placaju i sto se mene licno tice, nek im je sto skuplje => meni bolje. A posto radim na faksu, moje dete ce moci besplatno da studira i ovde tako da mene to stvarno preterano ne tangira.
Reply With Quote
  #25  
Staro 15.04.2012, 07:52
NadjaM NadjaM je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.04.2011
Poruke: 51
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Fora je sto ovde faks zavrsi 33 % zena i 26 % muskaraca a ne kao kod nas 4.9 %. U SAD oko 6 % ljudi ima magistraturu (M.S.). Mnogo vise ljudi studira, a stipendije dobijaju samo najbolji, top u drzavi, deca palih boraca, nacionalne manjine i sl. Vecina placa svoje skolovanje. Postoji dosta privatnih fakulteta, dosta dobrih i tu su skoro svi studenti samofinansirajuci.

Ovde sa srednjom skolom godisnje pre poreza i dazbina mozes d azaradis oko 20 000 dolara u proseku. Nisu neki bajni poslovi pa rade cesto i dva tri. Npr. moja sekretarica (administrative secretary) radi sa srednjom skolom i to dva posla. 8 h dnevno ovde kod nas a od 17 h ide na drugi posao. Nema kao kod nas masa ok placenih zanimanja sa srednjom (npr salterski sluzbenik u banci ima kod nas ok platu). Za masu majstorskih i zanatskih poslova moraju da se doskoluju. Medicina i pravo su poslediplomske diplome.

Ameri cesto rade dok studiraju ali je to sto zaradjuju jako malo posto rade obicno po 10 h nedeljno za minimalac. To im bude dovoljno za dzeparac, za kredit za mobilni, ratu za polovna kola i sl. Ne placaju njima roditelji sve kao sto je kod nas nego cesto pocinju da rade sa 14 u MC Donalldsu i slicnim mestima.

To "pametni i sposobni" je jedan mali deo ukupne populacije studenata. Mnogo manji nego kod nas. I ti sto studiraju javne univerzitete placaju, npr. oko $6,397 godisnje za skolarinu nasuprot studenata na privatnom faksu sto placaju $21,324 (samo skolarina, posebno ide smestaj, hrana, zdravstvo i ostalo). Roditelji im obicno plate prve dve godine studija a za poslednje dve se oni zaduze pa vracaju kad pocnu da rade. U zavisnosti od struke imaju i dugove i broj godina kad ga vracaju.

Svaki student na mom faksu (privatni faks) placa godisnje 26 700 dolara samo skolarinu, znaci treba im preko 100 000 dolara a i vise samo za skolarinu (ne zavrsavaju svi u roku) da diplomiraju. A ne zavrse svi. Neki imaju stipendije koje im pokrivaju deo skolarine. Na mom faksu studentu treba $42,430 godisnje za skolarinu, smestaj i hranu.

Na mom prethodnom drzavnom faksu cena ako si iz ove drzave ukupnih obaveznih troskova je $22,748 a ako si van drzave (misli se van Indijane ne SAD) $40,916. Sama skolarina za ove iz drzave je $9,478 a van drzave je $27,646. Sve i da ti drzava pokrije 100 % skolarine, trebaju ti pare za smestaj i hranu. To je oko $13 000 godisnje.

Znaci zajam ako student zavrsi a 4 godine (retki to uspeju) je od 88 000 do 160 000 dolara. E sad da li stvarno verujete da bi im banke dale tolike pare? Ne zato sto ne zavrsavaju svi. A oni sa srednjom zaradjuju opet da pomenem oko 20 000 plafon. Naravno da im roditelji pomazu pri tim troskovima. Oni plate deo. Njima banke hoce da pozajme vece pare jer imaju duzu kreditnu istoriju. A mnogi pocnu da stede za detetov fakultet cim se dete rodi.

Skolarina na godisnjem nivou (bez doma i menze), nivo B.S diploma:
Javni - nacionalni prosek: $6,397
Privatni - nacionalni prosek: $21,324

Evo vam zvanican sajt vezan za statistiku koja se odnosi na obrazovanje klikni
Evo vam koliko kostaju skolarine na fakultetima, opet sa zvanicnog sajta klikni
Gledajte podatke vezane za konkretne fakultete ovde klikni
Posto je nasa situacija takva,da ako odemo u USA sledece godine moja deca bi bila 1. i 3. godina srednje skole.Znam da su srednje public skole besplatne,ali kakve bi sanse bile mojoj deci da studiraju.Po ovome sto citam,skoro nikakve.Jer bi mi bili emigranti koji su tek tek dosli,sa srednjom skolom bi imali male plate,kratku kreditnu istoriju.Da uzmemo npr. da bi tu zavrsili srednju kao solidni djaci (ovde su odlicni,ali stvarno ne znam kako bi se tu snasli),da li bi mogli da racunaju na neke popuste za skolarine.Pretpostavljam da bi bilo mnogo jeftinije da apliciraju na univerzitete u svom gradu,jer ne bi morali da placaju smestaj i hranu u campusu,ali sta ako ne budu primljeni tu,nego u nekom drugom gradu?
Ako bi recimo i uspeli da isfinansiramo prvo,kako za 2 godine da platimo drugom detetu?
Po ovome sto citam,to je skoro SF.Sta rade siromasni Amerikanci?Kako skoluju npr. troje-cetvoro dece?Da li su zbog loseg standarda ta deca osudjena da ne studiraju iako su recimo dobri djaci (mozda ne bas najbolji koji dobijaju full stipendije)?
Zanima me tvoje misljenje,a i svih drugih koji ga imaju.
Hvala

Jos jedno pitanje.Cula sam da su americke srednje skole dosta lose i da deca ne odlaze na fakultete sa nekim predznanjem.Da li bi bilo bolje zavrsiti srednju u Srbiji pa upisati fax tamo?Da li je to zabluda ili predrasuda ili istina?
Reply With Quote
  #26  
Staro 15.04.2012, 08:30
ZeljkoUSA's Avatar
ZeljkoUSA ZeljkoUSA je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 13.05.2010
US lokacija: Realno: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 425
Nepromenjeno

Nisam ispratio celu temu samo zelim da dodam da je prijatelj, takodje emigrant (dobitnik na lutriji) otisao sa fakultetom (ekonomskim), a u CHGO je upisao i zavrsio M.S., magistraturu.

Vazniji deo price ja da je dobio kredit od drzave (ne znam kako) sa grejs periodom dok ne padne prvi ispit ili godinu dana. Posle te prve godine su vec poceli da zuje po fakultetu tako da se dosta njih (boljih) zaposlilo i pocelo da vraca kredit od plate.

Univerzitet je jako tezak i vrlo ozbiljan (DePaul University), ko zivi u CHGO je cuo sigurno.

Zelim da kazem da ipak ima nade cak i da se ode na jak univerzitet bez pocetnog kapitala..
Reply With Quote
  #27  
Staro 15.04.2012, 09:25
vrhunski vrhunski je offline
Proteran
 
Datum prijave: 17.06.2010
US lokacija: San Jose, CA
YU lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 488
Nepromenjeno

Da dodam i ja na ovo Zeljkovo sto je rekao da je tacno ima raznih primera. Licno znam nekoliko primera gde nije trebao bukvalno nikakav novac za studiranje (osim aplikacije 100$) samo je potrebno da nekoliko sati radi na fakultetu a oni placaju sve +1500$-2000$ mesecno.

Poslovi su recimo (pomocnik profesoru, pomazu prilikom upisa novih studenata itd). Ono sto traze je odredjeni TOEFL score mada cak i kada to traze ako neko nema oni porazgovaraju sa njim da vide nivo engleskog pa u sustini ako je zadovoljavajuce onda prodju.
Reply With Quote
  #28  
Staro 15.04.2012, 10:58
curlika's Avatar
curlika curlika je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.02.2012
US lokacija: Las Vegas, Houston, Chicago
YU lokacija: Sombor-Novi sad, Srbija
Poruke: 263
Pošalji Skype™ poruku korisniku curlika
Nepromenjeno

Pozdrav svima, nije me bilo par dana iz "opravdanih" razloga pa sad vidim da se teme malo zaostrava malo smiruje. Da podsetim, tema je obrazovanje u USA i dobro Vuxanne kaze da ne trebamo ovde pisati zalopojke o tome kako je kod nas. Ako cemo pravo i ja znam nekoliko jako sposobnih ljudi koji zivotinjare sa svojim diplomama i govorim im da nesto preduzmu, urade, odu gde im bolje...ali dzaba. Uvek imaju neko opravdanje. Dakle ljudi, ko zavrsi nesto, dobro prica neki jezik, (ako ne prica neka krene na kurs pa proprica), neka pali negde gde mu moze biti dobro a ne da sedi i ceka da mu padne "pecena seva" s neba. Ali to je ono sto malo ko ima a to se vulgarno zove po naski "muda". Elem nema svako to da bi pokrenuo dupe negde.
Evo jednog primera...Sad u januaru - februaru, dobar prijatelj i jako dobar basista-profesionalac, bio sa porodicom u USA mesec dana turisticki. (Ujak sve finansirao koji je tamo). Posto sam i ja muzicar i cesto smo svirali zajedno naravno da me zanimalo kakav je muz. zivot u mestima koje je obisao. Kad se vratio, pun price...svirao sa ovim onim, snimali ga, crnci mu tapsali...al kad je rekao: Mogao sam da ostanem 6 meseci da sviram. Pitam: Pa zasto nisi? Ma ne mogu kaze, znas deca, zena. Ja sam mu samo rekao...Ma daj...ti nemas "muda" druze. Zena ti ima stalno zaposlenje, deca (2) zavrsavaju osnovnu skolu...sta je problem da si ostao zaradio lepe pare i "nahranio" dusu?
E to je to i sa diplomama ...i bez njih. Ko zaista nesto hoce i odvazi se...postici ce...ko kuka kako je kod nas uzasna situacija, politicari, kurs, nezaooslenost i sl. makar imao 5 diploma ne vredi ni za sta. Malo grubo ali istinito. Izvinite, sad sam ja sisao sa teme malo, trudicu se da se ne ponovi.
Reply With Quote
  #29  
Staro 15.04.2012, 13:43
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vrhunski Prikaz poruke
Da dodam i ja na ovo Zeljkovo sto je rekao da je tacno ima raznih primera. Licno znam nekoliko primera gde nije trebao bukvalno nikakav novac za studiranje (osim aplikacije 100$) samo je potrebno da nekoliko sati radi na fakultetu a oni placaju sve +1500$-2000$ mesecno.

Poslovi su recimo (pomocnik profesoru, pomazu prilikom upisa novih studenata itd). Ono sto traze je odredjeni TOEFL score mada cak i kada to traze ako neko nema oni porazgovaraju sa njim da vide nivo engleskog pa u sustini ako je zadovoljavajuce onda prodju.
Ja sam tako - treba GRE i TOEFL da se polaze ili GMAT ako je ekonomija ili menadzment. Platila sam 65 dolara prijavu i 830 $ (out of state student i internacionalni prava cena je bila mnogo mnogo vise) po semestru (ovo sam imala od plate koju su mi placali). Pre dolaska ovde radila sam 5 godina na jednom nasem faksu gde sam i magistrirala. Ima o tome jos u jednoj temi

Ali ona pita za dodiplomce (ovo sto vi kazete su poslediplomske opcije). Moje licno misljenje je da je ta varijanta mnogo teza i skuplja. Poznajem devojku sa drzavljanstvom SAD (zivi ovde od svoje 14-te godine) koju su roditelji poslali u BG da zavrsi faks. Postoje stipendije od vlade ali se za njih kvalifikuju samo drzavljani. Dozvola stalnog boravka nije dovoljna, dovoljna je samo za to da se placa "in state" tuition. Na mom faksu ima stranih dodiplomaca ali to su obicno burzujska deca, roditelji im placaju skolarinu ili ako su iz Saudijske Arabije pokriva im vlada pa je njima dzabe. Mada postoje stipendije za aktivne sportiste, imam drugaricu koja je bila vrhunska odbojkasica kod nas i odlikas u gimnaziji. Otisla je u SAD da zavrsi cetvrtu godinu srednje i onda nasla faks i sportsku stipendiju.

A za te sto zivotare sa diplomom - bar je za njih lako, nek poloze TOEFL i GRE, i nek pocnu da se prijavljuju na poslediplomske. Dodjes sa F1 vizom ali bar odmah imas platu, kreditnu, SSN itd. Izdrzis 2 godine na tom minimalcu i posle je puno lakse traziti posao kad im udjes u sistem. Em sto imas njihovu diplomu, em sto usavrsis Engleski, em sto imas pristup mnogo vise oglasa za posao i sajama zaposljavanja. klikni ovde za drugu temu o poslediplomskim studijama u SAD

Last edited by vuxanne; 15.04.2012 at 13:57.
Reply With Quote
  #30  
Staro 15.04.2012, 18:20
NadjaM NadjaM je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.04.2011
Poruke: 51
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke

Ali ona pita za dodiplomce (ovo sto vi kazete su poslediplomske opcije). Moje licno misljenje je da je ta varijanta mnogo teza i skuplja. Poznajem devojku sa drzavljanstvom SAD (zivi ovde od svoje 14-te godine) koju su roditelji poslali u BG da zavrsi faks. Postoje stipendije od vlade ali se za njih kvalifikuju samo drzavljani. Dozvola stalnog boravka nije dovoljna, dovoljna je samo za to da se placa "in state" tuition. Na mom faksu ima stranih dodiplomaca ali to su obicno burzujska deca, roditelji im placaju skolarinu ili ako su iz Saudijske Arabije pokriva im vlada pa je njima dzabe. Mada postoje stipendije za aktivne sportiste, imam drugaricu koja je bila vrhunska odbojkasica kod nas i odlikas u gimnaziji. Otisla je u SAD da zavrsi cetvrtu godinu srednje i onda nasla faks i sportsku stipendiju.
[/url]
Ne bih da smaram,ali moram da jasnije shvatim neke stvari.
Ovo znaci da bi za moju decu bila jedina opcija za studiranje da se plati puna "in state" tuition i to bi za njih bila jedina moguca povoljnost koju bi dobili.Da li bi uopste imali pravo na neke popuste na osnovu ocena iz srednje skole,na osnovu finansija porodice itd.Ne znam da li si procitala moj post u celosti,ali ja imam neka konkretna pitanja u vezi srednje skole,kao i da li mi uopste kao svezi emigranti mozemo da se nadamo da bi dobili kredit za skolovanje dece i koja bi to realna primanja morala biti da bismo mogli da placamo studije za dva studenta?
Ovi tvoji primeri su OK,ali ja stvarno ne bih da emigriram u USA,pa da saljem decu da studiraju u Srbiji,pa da ja budem gasterbajterka koja zaradjuje da bi izdrzavala decu.Radije bih onda ostala ovde i zivela normalan zivot sa svojom decom.Drugo,moja deca ovde treniraju neke sportove,ali nisu vrhunski sportisti i sigurno ne bi na osnovu toga mogli da se nadaju stipendiji.
Jos nesto...
Da li je dobra opcija recimo da zavrse college,pa da zatim predju na universitet.Da li je to jeftinija opcija i da li ima nekih mana u odnosu na odlazak na universitet direktno?
Ako imas strpljenja odgovori na ove moje nedoumice.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Par saveta u vezi poslova dreamerns Vaša strana 51 11.04.2012 03:20
Definisanja naziva adekvatnog nivoa obrazovanja kod nas Tarzan Stare teme 187 12.11.2011 21:05
U danasnjim B92 vestima:oprezno sa slikanjem dece u kadi!!(?) Score Vaša strana 54 18.01.2011 16:03
Pitanja u vezi sa boravkom u USA... nelson Stare teme 16 02.10.2008 23:11
Zdravstveni problemi i trogodišnja srednja škola Vladimirko Prva koverta 13 14.07.2008 17:19

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 02:48.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.