ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #31  
Staro 02.01.2018, 06:22
NYCB NYCB je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.03.2017
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: NS
Poruke: 53
Nepromenjeno

Pa, ovde nema emigranata. Zato ima nekih drugih... Opet, sve zavisi. Ja zivim u NJ, u mestu gde je (cini mi se) vise od 90% italijana i stopa kriminala je oko 0%. U gradicu pored je struktura stanovnistva drugacija, a i stopa kriminala takodje.
Reply With Quote
  #32  
Staro 07.01.2018, 12:45
Lilya4ever Lilya4ever je offline
Drug član
 
Datum prijave: 31.07.2017
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 31
Nepromenjeno

Evo bas citam na internetu Afganistanac ubio 15godisnju djevojcicu u Kandelu blizu Karlsruhe.

Prijavio se u Njemackoj kao izbjeglica bez papira i rekao je da ima 15 godina sada sumnjaju da ustvari ima preko 30.

Takve vjesti u Njemackoj na televiziji,radiju ili u novinama necete procitati. Mediji o tome ne pricaju.

Jedino ako naletim na stranim forumima na takve vjesti.

Jucer bili u gradu i sve puno policije i mladih muskih imigranta. Dvoje ih se potuklo na cesti.Policija nije reagirala.

Ova zemlja ce biti sve manje sigurna cini mi se.
Reply With Quote
  #33  
Staro 24.01.2018, 08:59
nikita61 nikita61 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 21.11.2009
US lokacija: Boston-Newburyport
YU lokacija: Beograd
Poruke: 76
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Macca Prikaz poruke
Ja cu nesto napisati, nadam se da ce biti u sklopu teme.
Dijete sam gastarbajtera, otac mi je u Njemacku stigao davne '69-te, majka godinu poslije.
Ja se radjam '71-e, sa 21 dan mama me morala ostaviti kod bake u Hr, toliko bolovanja je imala.
Sa godinu odlazim k njima.
Za 11 godina tamo moji su ostvarili ono sto su zamislili.
Sagadit dobru kucu, kupiti dobar auto i imati solidnu ustedjevinu.
Majka je digla novac od penzionog kao da je znala da nece docekati redovnu penziju, otac vec dvije godine ima dobru penziju koja je duplo veca od bosanske gdje je radio 30 g.
Znam da su onda bila druga vremena...
Prije mjesec, muz i ja smo se vratili iz turistickog posjeta NY, moje dugogdisnje zelje.
Vidjeli smo se sa dvije nase sugradjanke a i posjetili smo Queens, Astoriu gdje nas je ugostila gdja Haza, slucajno smo naletjeli na njenu radnju.
Slusala sam price nasih ljudi.
Meni su oni ajmo reci neka zlatna sredina.
Nije da kukaju al nisu mi ni odussvljeni zivotom u USA.
Mene je iznenadilo da su me svi, ali bas svi prvo pitali kod koga smo dosli.
Na moj odgovor kod nikoga, slijedilo je a zasto smo dosli.
Pa da vidim grad svojih snova, New York!!!
Slijedilo bi neko tiho aha i prica kako jos nisu bili na Kipu slobode ili Rockfeller centru npr.
Ja sam oduvijek htjela da selimo u Ameriku, prosli smo cijeli rat u BiH i mogli smo birat trece zsmlje zbog "mjesovitog braka".
Muz nije bio za to.
Sad iz ovog ugla...necu se zalit, imamo ovdje sve, radimo za sebe i za bosanske prilike, vise smo nego situirani.
E sad....voljela bih da mi djeca ne ostanu ovdje.
Zbog svega losega, znate i sami...nepotizam, korupcija, politika, brojanje krvnih zrnaca...iako mi zivimo u gradu koji je "crven".
Ova zemlja nema buducnosti, prokockala je sve sanse.
Stariji sin mi je na masteru i radi s ocem u nasoj firmi, mladji nije htio uciti i radi u Hr na moru.
Obojica imaju hr dokumente.
Pricali smo s malim da se prijavi sad na lutriju.
Kad smo sve oduzeli i sabrali, ipak je odustao.
Nemamo nikog tamo, dijete nema VSS, ipak ce u Evropu dalje, jos jednu godinu ce raditi u Hr.
Sa hr putovnicom moze u cijelu Evropu, imam i puno rodbine tamo.
Na kraju, obojica bi radije u Canadu ako bi gdje isli.
Obisla sam jako puno, samo u Juznoj Americi nisam bila, dosta toga sam snimila, kako se i koliko radi i zivi.
Bilo bi mi zao da ga izvuku a ne ode, dzaba zauzima nekome mjesto.
U prici sa nasima tamo, i meni je bolo usi tih 6 sick dana, 6 tjedana porodiljskog i price o zdravstvu.
U Central parku sam vidjela na desetine Afroamerikanki sa bijelim malim bebama.
Bas mi bilo zao, i majki i beba.
Tema je jako opsirna, mnogo je prednosti i mana i za jednu i drugu drzavu, ali ja bih dala prednost Njemackoj.
Oprostite ako sam zaspamala temu, moje americko iskustvo kao turiste je fantasticno i ponovit cu ga abd, o zivotu tamo znam ponesto iz prica.
Zelim svima srecu koji bilo gdje vani zapocinju novi zivot.
Hvala na ovako lepoj i opsirnoj prici, tj. hvala na trudu. Nasa prica je slicna, mi zivimo u Srbiji, suprug i stariji sin imaju resident status u Velikoj Britaniji, ali sada su ovde. Sin zavrsava diplomski, mladji je treci srednje, suprug i ja imamo svoju firmu vec 15 godina. Mi smo vec u nekim godinama, ali izvlacenje na lutriji bi nam znacilo promenu ove depresivne politicke klime koja vlada na Balkanu. VB nam je dostupna, ali Amerika se vise svidja svima, pogotovo sto moj brat zivi u Bostonu, pa bi tu imali i nekakvu logistiku. U svakom slucaju, srecno svima u ostvarivanju snova, ma kakvi oni bili...
Reply With Quote
  #34  
Staro 04.10.2018, 06:31
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

pa sto se tice evropskih zemalja bilo zapadnih ili istocnih, mediterana ili Skandinavije to su ipak i u osnovi nacionalne zemlje i stoga vazi nepisano pravilo: zemlja X narodu X, zemlja Y narodu Y itd...

Konkretno postavljac teme stavlja primedbu da Nemci u Nemackoj ne daju Hrvatu da napreduje. Ne znam koliko u Hrvatskoj npr ima Nemca sefova, a da su van nemackih kompanija naravno ?

malo morgen.

Ja ne kazem da je nemoguce strancu da napreduje u Evropi, sve to naravno zavisi od slucaja do slucaja, ali generalno moras biti duplo bolji od domaceg da bi te promakli kao stranca. O da....

I zato,

mnogi stranci u EU pomisle ej hajmo u Ameriku to je zemlja imigranata i nije vazno ime i poreklo...

Brate, zna se sta je Amerikanac, a sta stranac u Americi ili naturalizovani Amerikanac ! Amerikanac je osoba rodjena u Americi, odrasla i skolovana, kojoj je engleski maternji i to sa americkim akcentom. A to da li se neko preziva Obama, Blagojevich, Ramirez, Haraldson, Papadopoulos ili Jackson to nije bitno. Sve su to Amerikanci. Rodjeni pravi Amerikanci.
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #35  
Staro 28.10.2018, 10:22
Madzar Madzar je offline
Član
 
Datum prijave: 06.01.2018
US lokacija: Texas
YU lokacija: NS
Poruke: 9
Nepromenjeno

Koje su razlike cenama u Nemackoj i Americi? Konkretno me zanimaju cene vrtica za decu do dve godine, od dve do prvog razreda. U Nemackoj placam 9% od plate za zdravstveno osiguranje (u tu cenu mi ulaze i dete i supruga)i jos toliko poslodavac. Koliko je osiguranje za troclanu (uskoro cetvoroclanu) porodicu u Americi, ako je moguce, da sve pokriva osiguranje, svaku posetu doktoru, na mesecnom nivou? Plata u Americi je veca, zanima me koliko su troskovi veci? I koliko to zavisi od drzave i grada? Recimo da sam ja oko bacio na Jutu i Teksas.
Reply With Quote
  #36  
Staro 28.10.2018, 11:58
SoonInUS SoonInUS je offline
Član
 
Datum prijave: 22.09.2018
YU lokacija: Oslo, Norveska inace iz Zemuna
Poruke: 27
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Madzar Prikaz poruke
Koje su razlike cenama u Nemackoj i Americi? Konkretno me zanimaju cene vrtica za decu do dve godine, od dve do prvog razreda. U Nemackoj placam 9% od plate za zdravstveno osiguranje (u tu cenu mi ulaze i dete i supruga)i jos toliko poslodavac. Koliko je osiguranje za troclanu (uskoro cetvoroclanu) porodicu u Americi, ako je moguce, da sve pokriva osiguranje, svaku posetu doktoru, na mesecnom nivou? Plata u Americi je veca, zanima me koliko su troskovi veci? I koliko to zavisi od drzave i grada? Recimo da sam ja oko bacio na Jutu i Teksas.
Nisam u Americi jos uvek, ali sam proveravao za svoju porodicu za San Diego. Najbolje osiguranje za nas troje bi bilo oko 1300USD mesecno (ovo je za platinum, a svako osiguranje ima odredjeno ucesce za vecinu usluga, vise na sajtu osiguranja). Tu nije ukljuceno dental i vision, to se dodatno placa ali je prilicno jeftinije. Postoji puno kalkulatora koji mogu da nadju ove ponude, konkretno ovo sto sam ja nasao je preko kaiser permanente.
Troskovi za daycare su oko 1000USD mesecno po detetu u San Diegu.
Oba sam potvrdio i sa kolegama (preporucili su Kaiser) koji zive tamo a i izguglao.

Koliko razumem upoznati ste koliki su troskovi u Nemackoj, pa se nadam da je ovo pomoglo.

Last edited by SoonInUS; 28.10.2018 at 12:06.
Reply With Quote
  #37  
Staro 28.10.2018, 12:03
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Madzar Prikaz poruke
Koje su razlike cenama u Nemackoj i Americi? Konkretno me zanimaju cene vrtica za decu do dve godine, od dve do prvog razreda. U Nemackoj placam 9% od plate za zdravstveno osiguranje (u tu cenu mi ulaze i dete i supruga)i jos toliko poslodavac. Koliko je osiguranje za troclanu (uskoro cetvoroclanu) porodicu u Americi, ako je moguce, da sve pokriva osiguranje, svaku posetu doktoru, na mesecnom nivou? Plata u Americi je veca, zanima me koliko su troskovi veci? I koliko to zavisi od drzave i grada? Recimo da sam ja oko bacio na Jutu i Teksas.
nemoj da uopste lomis glavu oko cena jer Amerika funkcionise binarno.

1: Ako imas solidan posao >$60K ne brini nista, a
0: ako ostanes bez posla - Auf Wiedersehen !
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #38  
Staro 28.10.2018, 18:49
SoonInUS SoonInUS je offline
Član
 
Datum prijave: 22.09.2018
YU lokacija: Oslo, Norveska inace iz Zemuna
Poruke: 27
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik uran Prikaz poruke
nemoj da uopste lomis glavu oko cena jer Amerika funkcionise binarno.

1: Ako imas solidan posao >$60K ne brini nista, a
0: ako ostanes bez posla - Auf Wiedersehen !
Binarna jedinica u mnogome zavisi od drzave, mada mislim da je tesko u bilo kojoj drzavi da sa 60k i 2 day care-a obezbedi bezbrizan zivot, i pogotovu ne sa osiguranjem koje pokriva vecinu stvari kao sto je trazeno (mozda je trebalo da bude napisano >>$60k za binarnu jedinicu).

Ukratko, primer troskova za Dallas (tj Plano na pr.) gde su realno mali porezi:
Po https://smartasset.com/taxes/paycheck-calculator
od 60k ostane 3365USD mesecno
(stavio sam sledece:
- zdravstveno oko 500USD, uzeto sa sajta https://www.ehealthinsurance.com/ za sasvim dobro osiguranje
- 500USD za 401k sto je vrlo malo i mora biti vise).
Izgleda da sam u prvom postu preterao sa cenama jer su to cene za CA, pa su osiguranje i daycare prilicno skuplji.

OK stan je sa troskovima 1300USD (2-spavace sobe u ok kraju).
Daycare 1400USD za dva deteta.

Dakle za prevoz i klopu (a bez vision i dental) ostane 665USD, sto nije dovoljno. Ako se placa daycare, ja bih rekao je potrebno bar 80k godisnje (sto jeste vece od 60k kao sto je napisano ).
Reply With Quote
  #39  
Staro 29.10.2018, 07:29
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SoonInUS Prikaz poruke
Binarna jedinica u mnogome zavisi od drzave, mada mislim da je tesko u bilo kojoj drzavi da sa 60k i 2 day care-a obezbedi bezbrizan zivot, i pogotovu ne sa osiguranjem koje pokriva vecinu stvari kao sto je trazeno (mozda je trebalo da bude napisano >>$60k za binarnu jedinicu).

Ukratko, primer troskova za Dallas (tj Plano na pr.) gde su realno mali porezi:
Po https://smartasset.com/taxes/paycheck-calculator
od 60k ostane 3365USD mesecno
(stavio sam sledece:
- zdravstveno oko 500USD, uzeto sa sajta https://www.ehealthinsurance.com/ za sasvim dobro osiguranje
- 500USD za 401k sto je vrlo malo i mora biti vise).
Izgleda da sam u prvom postu preterao sa cenama jer su to cene za CA, pa su osiguranje i daycare prilicno skuplji.

OK stan je sa troskovima 1300USD (2-spavace sobe u ok kraju).
Daycare 1400USD za dva deteta.

Dakle za prevoz i klopu (a bez vision i dental) ostane 665USD, sto nije dovoljno. Ako se placa daycare, ja bih rekao je potrebno bar 80k godisnje (sto jeste vece od 60k kao sto je napisano ).
meni te cene sto si nasao izgledaju malo preoptimisticne. Ok mozda 2B ima u Dallasu za $1300 a kako znas da je dobar kraj i sama zgrada ? Isao si licno da proveris ?

Daycare cena mi zvuci fantasticno. Dva deteta $1400. Jel to sigurno ceo dan ili mozda halfday MWF ? Proveri ti to dvaput jer u Oregonu ti je $250 nedeljno po detetu fantasticna cena.

Uostalom zena ako ne radi daycare ni ne treba.
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #40  
Staro 29.10.2018, 10:57
SoonInUS SoonInUS je offline
Član
 
Datum prijave: 22.09.2018
YU lokacija: Oslo, Norveska inace iz Zemuna
Poruke: 27
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik uran Prikaz poruke
meni te cene sto si nasao izgledaju malo preoptimisticne. Ok mozda 2B ima u Dallasu za $1300 a kako znas da je dobar kraj i sama zgrada ? Isao si licno da proveris ?

Daycare cena mi zvuci fantasticno. Dva deteta $1400. Jel to sigurno ceo dan ili mozda halfday MWF ? Proveri ti to dvaput jer u Oregonu ti je $250 nedeljno po detetu fantasticna cena.

Uostalom zena ako ne radi daycare ni ne treba.
Apsolutno se slazem da su optimisticne (kao sto sam i za 401k stavio 500usd sto nece biti dovoljno ni za prezivljavanje, ili osiguranje koje nije platinum), jer sam pokusavao da se uklopim u budzet od 60k koji ste pomenuli i nije mi bas islo . Za San Diego sam dao realnije cene u postu iznad (gde je najjeftiniji stan sa 2 spavace u dobrom kraju 2200USD bez utilities), s tim tamo je prilicno skuplje nego u TX pa 60k USD nikako nije dovoljno.

Cene za daycare sam nasao:
https://www.care.com/day-care/dallas-tx
Prvi hit za stan u Planu (odlicne skole, proglasavan za najsigurnije mesto u USA):
https://www.zillow.com/homes/for_ren...44_rect/11_zm/
evo ga i drugi rezultat pretrage:
https://www.zillow.com/homes/for_ren...44_rect/11_zm/
Ima i jeftinijih, sa malo losijim skolama, tako da sam stavio cenu 1300USD.

Slazem se da ne mora daycare ako samo jedan roditelj radi. Ali takodje, daycare pomaze u integraciji dece u drustvo, u smislu da ce nauciti jezik i da ce nauciti da se socijalizuje u novom okruzenju.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Jedina zelja-Amerika lah11 Vaša strana 3 17.06.2014 07:52
Amerika-cavrljanje o zivotu, ekonomiji, raznim poredjenjima i jos po nesto flops Vaša strana 8 07.04.2013 12:13

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 17:43.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.