ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 07.01.2013, 02:47
dzonny dzonny je offline
Proteran
 
Datum prijave: 28.09.2012
Poruke: 35
Nepromenjeno Drugari, dva pitanja

Prvo da vam poželim srećan Božić i sa malim zakašnjenjem srećnu Novu. :papa:

Svratio sam jer bih želeo da vas pitam par stvari.

Saznao sam da moj stric ima kuma Amerikanca, koji ima neku firmu za klima uređaje u Njujorku. On bi trebao u junu da dođe do njega, pa me zanima (nestrpljiv sam drugari) kada već poseduje firmu, da li bih mogao da dobijem državljanstvo preko njega na neki način? Čini mi se da sam negde pročitao da papiri mogu da se dobiju, ukoliko neka firma garantuje (i plati) za tebe, a ja ove godine napokon završavam srednju gimnaziju (:1081:) i planiram da odem iz ove banana države. Planiram i studije, ali o tom potom, sada mi je mnogo bitnije da se prebacim preko! :naughty:

Drugo pitanje se odnosi na američku ekonomiju. Kao što znate, dolar je svetska rezervna valuta (tkz. "reserve currency) i zahvaljujući tome, u Americi je moglo fino da se živi. Međutim, Kina će do 2018. postati najveća ekonomija sveta (što su do sada bile SAD) i već godinama trguje sa svim zemljama direktno bez dolara kao rezervne valute. Isto to radi i Rusija sa svojim partnerima, kao i zemlje Briksa (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika). Japan i Kina takođe trguju direktno, kao i Nemačka i Kina, Australija, Novi Zeland, grupa Azijskih zemalja itd. Nafta se takođe više ne prodaje samo za dolare, već je i kineski juan uvršten od pre nekoliko meseci. Je l može neko da mi objasni kakva će situacija biti tamo kroz par godina? Amerikanci su uspaničeni kada razgovaram sa njima (uglavnom na forumu Rona Paula, republikanskog političara, a neoliberala) jer bez dolara kao rezervne valute, budžet i standard života će znatno opasti u Americi.

[url]http://socioecohistory.wordpress.com/2012/09/13/lindsey-williams-the-dollar-is-dead-hyperinflation-is-coming-china-trades-oil-in-chinese-yuan/[/url]

Dakle, da li vredi ići u Ameriku, ukoliko ona zaista propada?

Last edited by dzonny; 07.01.2013 at 02:53.
  #2  
Staro 07.01.2013, 03:05
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

- Sa samo srednjom skolom nisi podoban za zelenu kartu preko posla (employment based green card). To je rezervisano u poslednjih par godina za visoko obrazovani i pritom usko specijalizovani kadar za kojim postoji potreba u USA. Ali, ako se zaljubis i osnujes porodicu, mozes i tako da dobijes GC...

- Sto se ekonomije tice, ne propada to tek tako... Nikad Amerika nece biti siromasna, e sad da li ce biti fluktuacija u standardu - mozda... "zlatno doba" je proslo, moze da se zivi ok, ali definitivno nije kao osamdesetih i devedesetih kad je ekonomija cvetala...
  #3  
Staro 07.01.2013, 04:11
dzonny dzonny je offline
Proteran
 
Datum prijave: 28.09.2012
Poruke: 35
Nepromenjeno

Hvala na odgovoru. :)

Pa ja planiram da studiram ekonomiju, ali će mi to oduzeti još 4 dodatne godine u ovoj odurnoj državi, a nameravao sam da nakon što pređem preko, upišem faks. :)

Dakle, ipak ću morati da se oženim za papire. :a014: Razgovarao sam sa tatom, on je svakako igrao na taj džoker, tj., videće sa tim čovekom da mi nađu ženu za papire. :naughty: Nadao sam da postoji šansa za neki drugi način, ali izgleda ništa od toga.

Tata je tako dobio nemačke papire devedesetih, bili su u braku 5 godina, imali dogovor, on je njoj plaćao svake godine po 1 000 maraka (tokom trajanja braka) i na kraju je dobio državljanstvo.

Meni je problem što nemački ne mogu da naučim (a inače govorim engleski, španski i francuski) i jezik mi nikako ne ide, a pokušavam da ga naučim doslovno od malih nogu. Jednostavno ne ide, tako da su za mene vrata zatvorena što se tiče Nemačke.

Ove godine svakako spremam prijemni za ekonomski, ali ipak dajem veliku prednost ako bih mogao da odem preko bare. :inlove:

[QUOTE]definitivno nije kao osamdesetih i devedesetih kad je ekonomija cvetala[/QUOTE]

Misliš da se taj period neće vratiti? :ajojoj:

Znam da je tamo i dalje postkrizni period i da se stvari još uvek nisu vratile u normalu, ali nakon što se klima u tom pravcu sredi, misliš da Amerika neće biti sposobna da povratiti staru slavu i standard života kakav je imala u naprimer šezdesetim i sedamdesetim?

Bio sam inače turistički u Americi pre 2 i po godine (obišao Los Anđeles, Las Vegas, Denver i Njujork) i ono što sam primetio jeste da je infrastruktura dosta zastarela u odnosu na EU zemlje (u odnosu na Srbiju je i Afrika spejs šatl) i to me je baš iznenadilo. Putevi po ulicama su dosta loši, a kako smo iz grada u grad išli avionima, aerodromi su prilično, hm, ajde da kažem jednostavni... (posebno Hare something, nešto tako, uglavnom u Čikagu, gde smo samo presedali, i Los Anđeleški L.A.X.) Nisam nešto previše uspeo da obiđem za 8 dana, više sam se izmrcvario putujući, ali nisam imao takav koncept o Americi. Subway sistemi su u jako lošem stanju. Doduše, video sam samo njujorški, ali je bio tako prljav i oronuo, kao u nekoj "third world" zemlji da sam bio u fazonu "what a f*ck?". :srbinsta:

Ali sve u svemu, vidim sebe tamo i imam dovoljno novca da se okušam u Americi. Najviše mi je primamljiva zbog jezika, inače bih do sada verovatno bio u Franfkurtu. Ali prosto u Nemačkoj je potrebno da poznaješ perfektno jezik da bi mogao da radiš iole pristojniji posao... mada ja bilo kako planiram da otvorim nešto privatno preko, svejedno gde. :)

Raspisao sam se, ali ajde, nadam se da ne zamerate drugari, u elementu sam. :drool:

Last edited by dzonny; 07.01.2013 at 04:19.
  #4  
Staro 07.01.2013, 04:22
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

[QUOTE=dzonny;35121]Hvala na odgovoru. :)

Bio sam inače turistički u Americi pre 2 i po godine (obišao Los Anđeles, Las Vegas, Denver i Njujork) i ono što sam primetio jeste da je infrastruktura dosta zastarela u odnosu na EU zemlje (u odnosu na Srbiju je i Afrika spejs šatl) i to me je baš iznenadilo. Putevi po ulicama su dosta loši, a kako smo iz grada u grad išli avionima, aerodromi su prilično, hm, ajde da kažem jednostavni... (posebno Hare something, nešto tako, uglavnom u Čikagu, gde smo samo presedali, i Los Anđeleški L.A.X.) Nisam nešto previše uspeo da obiđem za 8 dana, više sam se izmrcvario putujući, ali nisam imao takav koncept o Americi. Subway sistemi su u jako lošem stanju. Doduše, video sam samo njujorški, ali je bio tako prljav i oronuo, kao u nekoj "third world" zemlji da sam bio u fazonu "what a f*ck?". :srbinsta: [/QUOTE]

Pa pazi, Ameri imaju tu neku politiku da se infrastruktura odrzava dokle god je to moguce - nikakva nova ulaganja se ne rade dok nesto funkcionise i "radi". Tako je sa autoputevima, metroima, aerodromima. "Sto bacati novac na nesto sto je jos funkcionalno i sluzi svrsi?" Zapadna Evropa je po tom pitanju drugacija - sve je nasminkano i novo :grin: I jeste cudno kad posle Evrope prvi put dodjes u USA. Bude bukvalno kulturoloski shok :grin:
  #5  
Staro 07.01.2013, 22:29
Homer Simpson's Avatar
Homer Simpson Homer Simpson je offline
Drug član
 
Datum prijave: 19.10.2012
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 69
Nepromenjeno

[QUOTE=dzonny;35121]Nadao sam da postoji šansa za neki drugi način, ali izgleda ništa od toga. [/QUOTE]
Jesi razmisljao da tamo upises neku skolu? Mislim da bi ti to ovde bilo gubljenje vremena, a i bolje je da odes sa 18-19 nego sa 23-24...
__________________
DV2014 - HAS NOT BEEN SELECTED
  #6  
Staro 07.01.2013, 22:45
ZeljkoUSA's Avatar
ZeljkoUSA ZeljkoUSA je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 13.05.2010
US lokacija: Realno: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 425
Nepromenjeno

[QUOTE=Homer Simpson;35136]Jesi razmisljao da tamo upises neku skolu? Mislim da bi ti to ovde bilo gubljenje vremena, a i bolje je da odes sa 18-19 nego sa 23-24...[/QUOTE]

Najbolji predlog. Posto ti vec (kako si naveo) finansije nisu problem, mislim da bi ti najbolja investicija u tom periodu zivota bila neka njihva skola. Taman ces za vreme studiranja sam videti kako je tamo, legalno si svo vreme, a ono sto naucis ce ti koristiti i biti dobra odskocna daska ne samo za USA.
  #7  
Staro 07.01.2013, 23:45
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Takođe se slažem. Ovde imaš nekoliko tema koje govore o tome kako upisati fakultet, i ako se dobro sećam Vuxanne i Žana su to jako lepo objasnile. Tu već dobijaš četiri godine, možda na faxu i nadješ neku finu devojku a i svašta može da se desi...
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
  #8  
Staro 08.01.2013, 00:36
Fitz's Avatar
Fitz Fitz je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.10.2012
US lokacija: TX/GA/CO
YU lokacija: Behind The Wall Of Sleep
Poruke: 36
Nepromenjeno

Definitivno. Ako kažeš da ti lova nije problem, samo naprijed s faksom, baš kako kažu, u 4 godine svašta možeš tamo srediti :D Sretno
__________________
01.05.2013. ništa
01.05.2014. ništa
10.05.2015. ništa
08.05.2016. ništa
07.05.2017. ništa
10.05.2018. ništa
05.05.2019. ništa
06.06.2020. ništa
25.05.2021. ništa
15.06.2022. ništa
20.10.2022. prijavljen 11.put


________________
  #9  
Staro 08.01.2013, 21:31
karabaja666 karabaja666 je offline
Član
 
Datum prijave: 10.06.2011
YU lokacija: Nis
Poruke: 6
Nepromenjeno

+1 za faks. Mlad, ambiciozan i pare nisu problem, ne moze bolje. Za tih par godina na faxu ces moci da stvoris realnu sliku amerike, sto svakako nisi mogao za par dana ili nedelja turisticki. Kad budes mogao da kazes "ziveo/zivim" tamo, a ne samo "bio sam" onda ce ti sve izgledati jasnije, a naravno da postoji i sansa da ce ceo njihov siistem da ti se jednostavno zgadi, svakako ne bi bio prvi kome se to desilo. Kad upoznas ljude, steknes priajtelje i kontakte, kad budes imao radnog iskustva tamo sve ce ti to dodje na svoje. Samo napred.

[QUOTE=dzonny;35119]
Drugo pitanje se odnosi na američku ekonomiju. Kao što znate, dolar je svetska rezervna valuta (tkz. "reserve currency) i zahvaljujući tome, u Americi je moglo fino da se živi. Međutim, Kina će do 2018. postati najveća ekonomija sveta (što su do sada bile SAD) i već godinama trguje sa svim zemljama direktno bez dolara kao rezervne valute. Isto to radi i Rusija sa svojim partnerima, kao i zemlje Briksa (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika). Japan i Kina takođe trguju direktno, kao i Nemačka i Kina, Australija, Novi Zeland, grupa Azijskih zemalja itd. Nafta se takođe više ne prodaje samo za dolare, već je i kineski juan uvršten od pre nekoliko meseci. Je l može neko da mi objasni kakva će situacija biti tamo kroz par godina? Amerikanci su uspaničeni kada razgovaram sa njima (uglavnom na forumu Rona Paula, republikanskog političara, a neoliberala) jer bez dolara kao rezervne valute, budžet i standard života će znatno opasti u Americi.

[url]http://socioecohistory.wordpress.com/2012/09/13/lindsey-williams-the-dollar-is-dead-hyperinflation-is-coming-china-trades-oil-in-chinese-yuan/[/url]

Dakle, da li vredi ići u Ameriku, ukoliko ona zaista propada?[/QUOTE]

I par reci o ovome. Sve je to prilicno tacno, samo si zaboravio da upravo ta Kina i ostale azijske zemlje upravo su stvorene najvecim delom zahvaljujuci trzistu u USA. Isto tako jos uvek su zavisini od njihovog trzista i buducnost Kine je direktno vezana upravo za Ameriku, tako da to sto ce Kina postati, ako ce postati a verovatno je da hoce, prva ekonomska svetska sila, ne znaci da ce standard biti u toj meri los da postane neatraktivna za zivot. E sad da li ce to biti 2018, 2028. ili 2038. niko ne moze da zna.

Ako imas interesovanja i nije ti toliko bitno da bas odes bas u Ameriku, razmisli o Kanadi, sto se tice posla puno je stabilnija nego USA, a kad bi tamo zavrsio fax, lakse bi dosao do drzavljanstva i pre toga, naravno, do posla. Posla u struci, sto je jako bitno. A sa tim faksom bi ti svakako i vrata Amerike bila isto dosta siroko otvorena, jedino sto je vec sad nestabilno trziste rada, sto i sam znas, a ko bi znao sta ce biti jos za 4 ili 5 godina kad ti diplomiras.
  #10  
Staro 09.01.2013, 03:44
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Slazem se da ako ides na dodiplomske mozda je Kanada bolja jer ces automatski dobiti drzavljanstvo. Ovde do god si student, sve su to privremene vize. Ali ja i dalje mislim da su dodiplomske (osim visa skola uz rad negde) luksuz.
 

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
razno-razna pitanja Homer Simpson Stare teme 28 14.11.2012 16:59
dodatna pitanja pericp Prva koverta 11 26.08.2010 19:17
Par osnovnih pitanja kish89 Vaša strana 99 03.06.2010 22:09
Par pitanja i tako :) Leona Vaša strana 34 27.11.2008 23:57

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 02:00.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.