ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 21.03.2013, 12:13
Bullet4MySelf Bullet4MySelf je offline
Član
 
Datum prijave: 10.04.2012
Poruke: 20
Nepromenjeno Pocetak!

Naime odlucio sam se nesto napisati, jer sam skoro sve sto sam trazio i procitao naravno na ovome forumu, ali jos toga ima nedorecenog i ne zavrsenog za nas obicne smrtnike koji dolazim mozda tamo. Pa cu zapoceti pisati, ali prije toga bih zamolio da se ne skrece s teme i ako ima itko iskustva u svezi toga neka slobodne napise kako i zasto. Pa ajmo onda poceti.

Mnoge muci briga, ako ih izvuku kako krenuti, jer nisu svi imucni da mogu ponijeti 10.000 dolara pa bez brige i bez pameti. Ja mislim da se moze i bez manje , ako imas tamo nekoga za prvih mjesec dva dok se ne srede stvari u svezi posla. Jer razmislimo kako su ljudi mnogi otisli u vrijeme rata u USA. Imam ljude u Des Moines-u koje su doslovno iskipali u arizoni u phoneixu i imali su placen stan samo za mjesec dana. I ljudi su uspjeli tako da to s 10000 nije stvar, ali bilo bih ok ako bi se moglo. Od viska glava ne boli.

Mnogima je ono u glavi, a sta mi koji nemamo fax ili nismo IT vecina ce reci idem bilo sta ili trucking, ja osobno mislim da mozes uspjeti dobiti i bolji posao, ako polozis neke certifikate tamo uz posao. Svatko tko ima truda i zeli nesto uspjet ce. Neznam mozda grijesim, ali evo ima tu na forumu ljudi pa ako znaju dali ima ljudi koji su dosli i uplatili si neke kurseve tecajeve i dali rade posao bolji nego sto su dosli, mislim da je bitno poznavanje jezika da bih mogao nesto krenuti s polaganjem i ako moze netko napisati koliko kostaju obuke i certifikate.

Zdrastveno osiguranje dok sam kopao po forumu vidim neko placa 300 dolara neko 1400 kao obiteljsko pakovanje. Ovi meni moji u Des Moines-u su rekli da placaju zdrastveno otprilike njih troje oko 400 dolara nemojte me ozbiljno shvatit, jer neznam tocno koliko mi rekose. Ali otprilike je tu cifra negdje.

Zivot u USA. Evo primjer mojih tamo zivjeli su u Njemackoj i radili od jutra do sutra na gradevini nikada slobodnog vremena. Kazu da im je bolji USA bas zbog vise slobode koje su covijek moze priustit npr, idu u lov itd. razne stvari , ali jedno radi part time u trgovini a drugo full time ( ne vozi kamion vec je bravar tamo na tokarskom stroju mislim da je tako nesto u tom stilu)

To je sve sto znam i solidno zive ne bogataski vec solidno imaju auta dva itd.. Podstanari su i ne bune se i sto je najbitnije nebi se nikad vratili ovdje kazu posto da dodem.

Ako ima itko da ista pise u svezi ovoga da budu konkretnije objasnjene stvari neka pise. Nemojte skretat s teme mnogima bih pomoglo kad bih citali ovakve stvari.
  #2  
Staro 21.03.2013, 12:37
vrhunski vrhunski je offline
Proteran
 
Datum prijave: 17.06.2010
US lokacija: San Jose, CA
YU lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 488
Nepromenjeno

Zavisi tu od mnogo faktora. Evo nama (nas dvoje) je trebalo 35.000$ (ukupno od datuma izvlacenja) dok nismo dosli na to da mozemo da zivimo samo od plata. Sad (posle 8 meseci) smo uspeli vratiti taj novac za Srbiju i evo sad vracamo poslednjih 10.000$. Mogu ti reci da ni sa 35.000$ nismo bili bas opusteni i da je bilo povuci-potegni a nije da smo za taj novac kupili auto ili nesto. (kupili smo ga dosta kasnije i to na kredit) Bukvalno Nista za te pare samo za zivot do pronalazenja poslova. Doduse mi smo izabrali da idemo u zaista neverovatno skupu oblast po pitanju smestaja. Sada je sve ok i polako rastemo. Naravno mi nismo isli 'kod nekoga' vec u solo varijanti.
Sad iz ove perspektive da smo imali samo 10.000$ za poneti isli bi u neko izuzetno jeftino mesto gde bi me smestaj kostao jakooo malo. Nikako veliki gradovi. Nesto tipa neko selo u Teksasu pa bih onda tu bili x vremena dok ne nakupimo nesto novca da predjem u malo vece mesto, pa vece pa onda u Kaliforniju. (osim ako nemate nekoga u US ko bi vas primio za pocetak to menja stvar drasticno).
Uglavnom pocetak je izuzetno napet i tezak. Potrebno je jako mnogo para na gluposti jer vam u startu sve treba.
  #3  
Staro 21.03.2013, 14:59
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

@bullet pitanja su ti dosta uopstena i jako je tesko napisati nesto konkretno.
Sve zavisi od tvoje trenutne struke, i onoga sto bi ti zelio da radis.
Sto se tice zdravstva, pogledaj genijalne postove koje je napisao cini mi se magelan.
Da ja sada ne bi pisao nadugo inasiroko o ostalim strukama i certifikatima, bilo bi najbolje da napises sta tebe interesuje pa da ti probamo predloziti radnje koje bi mogao da uradis prije nego dodjes ovamo.
Certifikati/skolovanje moze biti jako korisno pogotovo u zdravstvu. Neke druge skole mozes da platis jako puno, a da nemas neke velike koristi (pod ovim podrazumijevam plata je dosta mala u odnosu koliko si platio skolovanje ili jako ej tesko naci posao samo sa skolom, a nemas iskustva).
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #4  
Staro 21.03.2013, 17:10
ASSI's Avatar
ASSI ASSI je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.11.2012
US lokacija: gde me zivot odvede :)))
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 192
Pošalji Skype™ poruku korisniku ASSI
Nepromenjeno

Za moju profesiju sertifikati su poprilicno skupi, na svu srecu ne vidim da se traze kod zaposljavanja. Sastoji se iz 3 nivoa i posle polozenog poslednjeg dobijas sertifikat.

cene:
lvl 1 - 990 dolara
lvl 2 - 1.590 dolara
lvl 3 - 1.590 dolara

Znaci ukupno 4.170 dolara :wacko: Sreca pa ga ne spominju kod oglasa :bravo:
Mozda i traze na razgovoru, ali na ogasima ih nema.
__________________
(Amer u pokusaju od 01.11.2012.)!!!!!!!!!
DV 2014 x2 DV 2015 x2 DV 2016 x2 DV 2017 x2 DV 2018 x2 DV 2019 x2 DV 2020 x2 DV 2021 x2 DV 2022 x2
  #5  
Staro 22.03.2013, 06:39
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

Posto vidim da se moj drug Landlord oglasio pa reko da i ja kazem koju pametnu a da nije o pivu:drool:
Glupo je reci ponesi sto vise novaca jer je to nemoguce koliko god da poneses nece ti biti dosta, stos je u tome da se sto pre aktiviras i da nadjes posao ako nisi iz IT sveta onda ti ne gine voznja kamiona citaj najbrzi nacin da dodjes do novca i da se oporavis finansijski i samostalno pocnes da zivis ovde.
Ako dolazis sa porodicom jos jedna otezavajuca okolnost za skolovanje i sertifikate koji traze vremena odricanja i novca sveg onog sto ti na samom pocetku nemas jer si tek dosao nadam se da te nisam obeshrabrio.
Ne bih o ciframa jer o tome je nezahvalno govoriti bila je jedna devojka pre par godina na forumu koja je govorila kad je dosla kako je nasla povoljan stolic za kafu ok 150$, pa ti sad vidi, pojam novca relativna stvar.
Recu ti samo da se moras skoncentrisati na pronalazenje posla sto pre i bilo ko od vas bilo kakav posao sto pre da pocne da radi obicno je jako tesko na pocetku i te cifre sto iznosis se razlikuju od jednog dela Amerike do drugog.
Bitan je posao, posao i posao sve ostalo dolazi po sebi ako ne mozes da nadjes nista za 6 meseci nece ti pomoci ne znam koliko novaca da poneses
  #6  
Staro 22.03.2013, 08:12
vrhunski vrhunski je offline
Proteran
 
Datum prijave: 17.06.2010
US lokacija: San Jose, CA
YU lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 488
Nepromenjeno

Znas sta ima jedan problem sa trazenjem "bilo kog" posla na brzinu. Kad pocnes da radis 6-12 meseci bilo kakav posao na brzinu vrlo je tesko da se prebacis u neku 'dobru' firmu jer rade background check i tu se vidi za koga si i sta si radio. Onda kontaktiraju tu firmu obavezno. Na primer ako se zaposlis da radis u restoranu na w2 contract i posle toga hoces da radis u Appleu nece te primiti ili ce biti izuzetno tesko da te prime. Njihov izgovor ce biti ako si ti tako dobar zasto si morao da radis u restoranu? Sto prakticno znaci da ces morati da pocnes da radis nesto u IT nekoj maloj firmi, pa vecoj pa jos vecoj i onda u ozbiljnoj firmi (to uzme 5 godina) ili da odmah pojuris ozbiljnu firmu.
Jedini nacin da se nadje dobar posao u nekoj velikoj IT firmi (google, Apple, Microsoft, Facebook...) jeste da se odmah pojuri bolji posao. To je zapravo i razlog zasto smo mi investirali toliki novac a ako neko misli da je nama bilo lako da skupimo takve pare veruj mi gresi ali to je jedini nacin da se konkretno stane na noge vrlo brzo. Sada je vrlo relaksirana situacija a ulozeno se vec maltene vratio. Dakle sa jedne strane jeste bolje da se nadje posao pa bilo kakav ali sa druge strane to je posle izuzetno otezavajuca okolnost. Moze sad neko da slaze ja sam u Srbiji radio 20 godina na sistemima prenosa i to ne mogu da provere ali kad dodjes u US i radis godinu dana negde e to mogu da provere. Prvi posao itekako je bitan koji je za kasniju karijeru. Treba razmisljati o tome.
  #7  
Staro 22.03.2013, 09:15
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

OK, shvatamo mi da je potrebno poneti što više novca ali kad nemaš onda jednostavno nemaš. Ja bar gledam da rešavam jedan po jedan problem. Znači sad nam je problem kako pronaći što više novca. I koliko skupimo pre polaska skupili smo. Kad stignemo počećemo da jurimo posao i negde se nadam da ću uspeti da uletim u neku firmu bar neki entry level ili slično (nisam iz IT, već iz marketinga) pa da dalje guram...

Pročitala sam jednom da je Dreadnote uzeo onaj Dinkićev kredit, znači 3000 eura i otišao. Onda je jako dugo tražio posao i na kraju pronašao i sad je ok...
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
  #8  
Staro 22.03.2013, 09:25
vrhunski vrhunski je offline
Proteran
 
Datum prijave: 17.06.2010
US lokacija: San Jose, CA
YU lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 488
Nepromenjeno

pa ja ne znam ali mi smo 3000 eura potrosili a da nismo ni krenuli :) doduse tada su vize kostale dosta vise. Opet sa 3000 eura mi se ne bi usudili da krenemo ako nemamo nikoga kod koga da budemo u startu.
Ima cak i zvanicno Ambasada negde kaze nesto tipa 125% od poverty line tako nesto ne secam se ali kad smo mi tad gledali to je bilo otprilike $23.000 za par, zavisi od mesta lokacije i drugih okolnosti.

Kes kredit je po meni najbolja opcija ako se nema drugog resenja moze da se uzme do 12.000eura i to je to. Naravno i na tome treba poraditi jer nece ni banka to tek tako bas da da. Te ziranti, te plate te ovo te ono. Ja sad kad znam sve ovo opet bih uradio isto, hocu reci kopao bih i rukama i nogama da ponesemo sto vise novca pa bilo kako.
  #9  
Staro 22.03.2013, 09:35
Bullet4MySelf Bullet4MySelf je offline
Član
 
Datum prijave: 10.04.2012
Poruke: 20
Nepromenjeno

Kuzim kuzim ja sam svejedno mislio dobio ili ne dobio poloziti nesto na ciscu. Ali me zanima evo cjenik da mi vi predlozite sta je korisno od ovoga, jer ipak zivim u Hrvatskoj, gdje ti za dr.sc. eoc treba debela špaga da se zaposliš. Tako da i ako polozim to ovdje sigurno necu dobiti posao lol prije bih dobio kao daktilograf mada kad pisem i ne gledam u tipkovnicu, ali aj ti dokazi tim kretenima drze stare fosile koji neznaju ni otvoriti paint da ne filozofiraju. Evo vi ste iskusniji pa mi recite sta je odavdje dobro ostavit cu link mislim sta je korisno.

[url]http://www.algebra.hr/materijali/cjenik/CjenikZagreb.pdf[/url]

[url]http://www.algebra.hr/stranice/edukacija/cisco/cisco.aspx#[/url]
  #10  
Staro 22.03.2013, 10:02
vrhunski vrhunski je offline
Proteran
 
Datum prijave: 17.06.2010
US lokacija: San Jose, CA
YU lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 488
Nepromenjeno

[QUOTE=Bullet4MySelf;36718]Kuzim kuzim ja sam svejedno mislio dobio ili ne dobio poloziti nesto na ciscu. Ali me zanima evo cjenik da mi vi predlozite sta je korisno od ovoga, jer ipak zivim u Hrvatskoj, gdje ti za dr.sc. eoc treba debela špaga da se zaposliš. Tako da i ako polozim to ovdje sigurno necu dobiti posao lol prije bih dobio kao daktilograf mada kad pisem i ne gledam u tipkovnicu, ali aj ti dokazi tim kretenima drze stare fosile koji neznaju ni otvoriti paint da ne filozofiraju. Evo vi ste iskusniji pa mi recite sta je odavdje dobro ostavit cu link mislim sta je korisno.

[url]http://www.algebra.hr/materijali/cjenik/CjenikZagreb.pdf[/url]

[url]http://www.algebra.hr/stranice/edukacija/cisco/cisco.aspx#[/url][/QUOTE]

- Specijalist za računalne mreže | Cisco mrežna akademija -CCNA
- Sistemski i mrežni administrator – specijalist

Ta dva u paketu oba :)
 

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Colorado Springs, Colorado - početak života u USA stizeljeto Lokacije u USA 192 24.12.2021 00:44
Chicago i početak života u njemu D$D Lokacije u USA 53 31.01.2011 17:49
NYC - pocetak zivota u USA kolja Stare teme 55 23.09.2010 15:44
Dreamerns Chicago - pocetak zivota u USA dreamerns Stare teme 17 16.12.2008 19:57

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 18:29.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.