ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Kako naći najpovoljniji let za Ameriku » Bitni linkovi
10 korisnih saveta za kupovinu jeftinih avionskih karata Kupovina karata - AGENTI Kupovina karata - ONLINE Kuponi i sniženja

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 11.07.2010, 15:09
olivera77's Avatar
olivera77 olivera77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: Dallas,Tx
YU lokacija: Beograd
Poruke: 134
Nepromenjeno Kupovina kuće-stana u USA

Koliko sam videla nema ovakve teme na forumu pa mislim da ne bi bilo na odmet otvoriti je jer ce pre ili kasnije one koji su vec u USA interesovati sve oko procedure oko kupovine kuce-stana.
Mene bi interesovalo konkretno da li je moguce,pod kojim uslovima se moze kupiti kuca u USA za recimo one koji na primer odu negde,nadju posao,a imaju novac da kroz par meseci kupe kucu tamo(recimo neko proda stan,kucu u Srbiji u medjuvremenu ili ima vec dovoljno para).
Pisite i o tome kakvi su uslovi za kupovinu za kredit,rent to buy...
Koliki je od prilike porez na nepokretnost,na koji vremenski period se obracunava...(znam da zavisi od drzave do drzave ali eto neki primer iz odredjene drzave ne bi bio na odmet)
Procitala sam na blogu da je clan XEG kupio kucu u Atlanti i on bi verovatno nam mogao pojasniti citavu proceduru.
Hvala unapred
Reply With Quote
  #2  
Staro 11.07.2010, 16:54
Bockyman's Avatar
Bockyman Bockyman je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.10.2009
US lokacija: Палатајн, Илиноис (Palatine, IL)
YU lokacija: Лесковац
Poruke: 289
Pošalji Skype™ poruku korisniku Bockyman
Thumbs up

Odlična tema.
Takođe,i ja pozivam Veselinovića,kada odradi enterijer i eksterijer nove kuće,i kada bude imao vremena,napiše nešto više o celoj proceduri ovde (i na blogu,naravno).
Naravno,i sve koji se razumeju u kompletnu proceduru...
__________________
Од 23.септембра 2011. у граду Чикагу!
Reply With Quote
  #3  
Staro 11.07.2010, 20:40
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik olivera77 Prikaz poruke
Koliko sam videla nema ovakve teme na forumu pa mislim da ne bi bilo na odmet otvoriti je jer ce pre ili kasnije one koji su vec u USA interesovati sve oko procedure oko kupovine kuce-stana.
Mene bi interesovalo konkretno da li je moguce,pod kojim uslovima se moze kupiti kuca u USA za recimo one koji na primer odu negde,nadju posao,a imaju novac da kroz par meseci kupe kucu tamo(recimo neko proda stan,kucu u Srbiji u medjuvremenu ili ima vec dovoljno para).
Pisite i o tome kakvi su uslovi za kupovinu za kredit,rent to buy...
Koliki je od prilike porez na nepokretnost,na koji vremenski period se obracunava...(znam da zavisi od drzave do drzave ali eto neki primer iz odredjene drzave ne bi bio na odmet)
Procitala sam na blogu da je clan XEG kupio kucu u Atlanti i on bi verovatno nam mogao pojasniti citavu proceduru.
Hvala unapred
Ako imas novca da platis u gotovini kucu - procedura je vrlo jednostavna Das pare, dobijes kucu Naravno da uzmes advokata i potpises ugovor na odredjenu sumu (obicno $5k) da ostane godinu dana na posebnom racunu ukoliko nesto sto je obaveza prethodnog vlasnika nije u redu (krov, bazen, etc).

Ako nemas gotovinu za ceo iznos - u sta ja sumnjam da ima bilo ko ko se seli u neku nam od "skupljih" drzava, zivis u mestu gde su nekretnine pristupacne, drzava ima program za Affordable Housing (porodice sa niskim prihodima), das prilican deposit, imas posao koji je koliko-toliko stabilan, onda mozes da apliciras i biras sebi kucicu do nekih $100k (pogotovo sada kada je mnostvo kuca u foreclosure).

Za drugaciju varijantu, ne savetujem da mastate previse.

Ako konkurisete kod banke za kredit i da date 70% down isto vam se hvata. Oni ocenjuju kreditnu sposobnost na isti nacin i kad vam daju $5k i $100k. Niko ne zna tacno kako odlucuju, ali je opste prihvaceno da treba da imate "stabilan" posao (nekoliko godina u istoj firmi), da iznos kredita ne prelazi 25% bruto ili 35% neto plate celog domacinstva, kao i da vam je credit score iznad 700. Dobiti prime mortgage (pogotovo sada) je jako tesko, kao i fiksnu kamatu. S druge strane, drzava u svojim programima obicno daje kredit za preko 580 credit score (bez deliquencies), sa 7% fiksnom kamatom i bez prava da kucu prodajete 10 godina.

Kalifornija na primer, ima takav program ali prakticno mozes da ga iskoristis samo u manjim sredinama gde su kuce pristupacne. Ako ispunjavas uslove za njihov kredit, a pravis recimo $80k godisnje (niska primanja u CA su do $150k po domacinstvu), dace ti kredit na otprilike $250k, jer su procenili da toliko mozes da placas. A, ti sad budi majstor pa sa tim novcem kupi nesto u LA ili SF, San Jose, Culver City, etc. Foreclosed townhouses u, na primer, Long Beach-u, mogu da se nadju za $400k i to je super cena sada - e sada, ja imam par kolega koji su kupili tamo i Thousand Oaks pa voze oko sat vremena u jednom pravcu na posao. Svi koji su vlasnici nekretnina kod mene u firmi trose ne zna se koliko vremena na voznju... Takodje, kad uletis u kredit za kucu na 30 godina - nema vise saljena sa poslom i ostalim stvarima u zivotu. Budi majstor pa daj otkaz tek tako. Nego - cutis i trpis. Ne rizikujes previse.

Takodje, ako se uleti u "normalan" kredit - 10% down, price da je rata manja od kirije su cista nebuloza prvih 15 godina zbog "piramide" otplate. Tu racunaj i sva moguca osiguranja koja moras da platis. Takodje, placas i godisnju "property tax" ciji se procenat razlikuje od grada do grada i obracunava se na procenjenu vrednost kuce. E sad ako "uletis" sa vise para, onda je to druga prica. Kao i svuda, ako imas pare - sve je mnogo lakse

Na kraju savet: kad od banke uzimate pare - vodite racuna o "fine print". Kad od "nasih" ljudi dobijate savete kako se odradjuje ovo ili ono, vodite racuna o onome sto "precute".

Eto, toliko od mene Srecno!
Reply With Quote
  #4  
Staro 12.07.2010, 09:46
nemili's Avatar
nemili nemili je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 23.10.2009
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Beograd
Poruke: 290
Pošalji Skype™ poruku korisniku nemili
Nepromenjeno

Čitao sam da se mnogo ljudi dvoumi iznajmljivati ili kupiti. Koliki su porezi i razne takse na nekretnine? Kapiram da zavise od države, veličine stana ili kuće... ali čisto orijentaciono jer su približno mesečnoj renti?
Na kupovinu mislim na kompletan iznos, znači bez mortgage. Konkretno da li bi se isplatilo nekome ko dolazi na GC da proda ovde nekretninu i kupi tamo, ili da stavi pare na neko oročavanje i plaća rentu?
__________________
17.01.2011. - stigao u Chicago
Reply With Quote
  #5  
Staro 13.07.2010, 08:11
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Ono sto sam ja do sada video istrazujuci po Netu je da malte ne na svakom sajtu koji se bavi ovom temom ispada povoljnije (citaj jeftinije) da iznajmljujes nego da kupujes. Ipak, neka o tome pisu oni koji su preko...
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #6  
Staro 13.07.2010, 21:41
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

Ispada nekako tako, ali kad obracunas sve i stavis na papir nije. Fizicki bi manje para davao mesecno za kucu, (npr moj prijatelj placa 600$/month) ali tu cenu je dobio posle refinansiranja, i plus kuca je 25 mila od atlante gde je renta opet ista ili priblizna toj ceni. Ovde gde mi zivimo ne mogu ni da zamislim koliko bi mi obracunali ratu za kucu a da ne pricam sto ovde kako rece moj (bivsi) menadzer "i have temporary job for 26 years already"
Zato svako neka radi kako misli da treba, istina je da kad se osvrnem i izracunam 14 meseci puta renta = mnogo para ali stabilan posao ne podrazumeva 6 meseci ili sta ja znam nego MNOGO godina u istoj firmi.
Jedna stvar koju mnogi ne znaju je da ovde sto si duze u firmi (zavisi od vrste firme) raste ti i plata i bonus i onda nisi dobar jer kostas mnogo tu istu firmu.
E zato je ovaj moj menadzer bivsi posle 26 god. Kriza jbg.
S druge strane moj prijatelj kupio kucu (U STVARI kUCERINU) krajem prosle god preko nekog programa i dobio je za 180 000 no money down, 1% kamata fixno, i placa ratu 1100 $ mesecno(TAKO ON KAZE). I sta se desi, pre dva meseca ostane bez posla (sa delom naziva director) i dalje ima kucu, unemployment 6-12 meseci ali ni on ni zena nemaju posao a imaju troje dece.
E to se na srpskom zove BULA!!
Zato pamet u glavu, prvo poslovi, kola (ako su neophodna a u 99% slucajeva jesu) stabilizacija a za kuce ima vremena.
Ko radi imace, koliko toliko a saveta se pazite i pricajte sa expertima (iz oblasti finansija) i poslusajte sta kazu.
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
Reply With Quote
  #7  
Staro 14.07.2010, 08:37
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Ima tu i ono kad kupis kucu ulazes u svoje zidove, a kad placas rentu ode novac drugome. Kucu mozes i da prodas, ne znam samo kako je kad se zaglibis u kredit, da li mozes da trgujes neotplacenom kucom, da uzmes razliku do pune cene?
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #8  
Staro 14.07.2010, 17:37
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Dreadnot,

na te price trenutno zaboravi. Kuce koje su pre 2 godine kupljene za po 450k ne vrede ni pola od toga. Posle 2 godine otplate od 30 godina, otplati se $2k kredita a sve ostalo je otplata kamate. A ti sad prodaj kucu po trzisnoj ceni i duguj banci ostatak para, a onda placaj i stan.... Ili prijavi bankrot.

Kuca je investment ako je renoviras i prodas odmah po visoj ceni i razliku u parama stavis u dzep. Kuca je investment ako je kupis a u njoj je zivela velika zvezda pa je prodas za velike pare... Kuca se kupuje jer zelis da ti se deca igraju u dvoristu i jer zelis nesto da im ostavis: investment-like price mozda pale kod nekog ko se ne razume u finansije.

Kao prvo ne moze da se poredi otplata trosobne kuce i renta u dva razlicita kraja grada. Znaci - poredi se slicna takva kuca u okolini. Ja poredim moju rentu sa otplatom stana iste kvadrature u mojoj ulici ili ulici nize, a ne u selu 50 milja odatle. To bi ti sad bilo kao da placas stan u centru BG, i onda kazes da ti je manja rata za kucu koju si kupio u Borci?! I ista je prica, u Borci su deca bezbednija, ima vise zelenila, bolje za porodice nego u BG...

Nije rata za kucu niza od kirije - jeste kad otplatis 60% (posle 20 godina) kredita pod uslovom da je trziste stabilno. Drugo - nema sta da vam neko prica: uporedite istorijske izvestaje koliko procenata godisnje su rasle cene nekretnina i stopu inflacije, kao i prosecno godisnje ulaganje u kucu, sva osiguranja i poreze. To je suma X. Onda uzmite razliku novca od kirije do mesecnih placanja na otplatu i sve te dazbine, kupite government bonds (mali interes ali ne propadaju), obracunajte procenat rasta na 30 godina. To vam je suma Y. Uporedite ove dve sume pa vidite koja je veca. Poenta je u tome sto to ljudi uglavnom ne rade (investiraju), osim sto izdvajaju u penzioni fond.

Ja jesam za kupovinu kuce, ali zavisi po kojim uslovima. I zavisi gde je ta kuca - ne po svaku cenu. Placam kiriju i ne boli me glava. Nesto ne radi - nije moj problem. Napadnu termiti - takodje nije moj problem. A i volim da sam mobilna...

Da se pojasnim jos jednom - po meni sve moze da bude razlog za kupovinu kuce, ali "vise se isplati" nije jedan od njih - jer je po meni "moje dete igra fudbal u dvoristu" daleko validniji razlog Koleginica se udaje u septembru i prolazimo sad kroz ceo proces kupovine kuce (o vencanicama i vencanju da ne pricam - opste ludilo )....kupuje kucu u Carson-u, 5+2, $209,000 ali je u forclosure pa mozda bude i manje. To je dosta daleko odavde ali je navikla vec da vozi - ali su joj roditelji, sestre, tetke, ujne tamo, pa je sve mnogo lakse
Reply With Quote
  #9  
Staro 14.07.2010, 17:47
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Nije isto bilo gde kupiti kucu. U Atlanti su plate slicne ko i u Chicago, ali koliko cujem...nekretnine su 4x jeftinije. Za 180k neces kupiti ovde ni garsonjeru, a ne kucu...
Cena kuca u mom kraju se krecu od pola miliona pa navise. U predgradjima (onim jeftinijim) mozda uspes negde naci za 200-300k.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #10  
Staro 15.07.2010, 08:28
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Zana,

i mislio sam da je nesto slicno, s obzirom da citam kako se krece situacija sa nekretninama, to je vise manje logika ovdasnjih kucevlasnika. Kakva je situacija sa kupovinom stana?
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina garsonjere freelancer.asus Vodič za emigrante 16 02.03.2015 13:59
Rentiranje ili kupovina nekretnine elefteros Vaša strana 0 24.05.2014 06:58
Kupovina kuće/stana u "matici" ili negde izvan USA greenie Stare teme 6 20.08.2013 12:22
Nejasnoca oko iznajmljivanja stana NinaLjuba Stare teme 16 03.10.2011 17:20
Rentiranje stana/kuce i sve sto ide uz to dmi Vaša strana 6 09.11.2009 11:46

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 11:54.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.