ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Social Security Number & Green Card » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 28.04.2008, 06:15
asmiki asmiki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 24.10.2007
US lokacija: Torrance, CA
YU lokacija: Beograd
Poruke: 83
Nepromenjeno Social Security Number & Green Card

Mozda bi bilo dobro reci neku rec oko dobijanja SSN-a posto smo zena i ja imali mali problem sa istim iako je to poprilicno "straight forward" proces.

Sta se desava..iako smo, koliko se secam, potpisali na obrascima da hocemo da automatski dobijemo SSN po dolasku ovde, kada smo usli u USA i predali koverte u Department of Homeland Security (DHS) sluzbenik nam je rekao da oni ne salju zahtev za SSN vec da moramo mi sami da odemo u Social Securiti Administration (SSA) office i da tamo na osnovu vize i pecata iz DHS zatrazimo broj.

Mi smo tako i uradili. U nedelju smo stigli u USA, u ponedeljak smo bili u najblizem SSA office-u da zatrazimo broj. Lepo smo dosli sa popunjenim zahtevom i sa pasosima kod sluzbenice (malo starija gospodja) koja nam je pogledala pasose, iscukala nesto na racunaru, vratila obrasce i rekla da cemo dobiti SSN kroz mesec dana. Pitam je jel sigurna da ce to biti tek za mesec dana. Kaze jeste zajedno sa zelenom kartom. Posto smo verovali da zena koja 8 sati dnevno svaki dan radi na istoj stvari zna svoj posao, iako mi je tu dosta bilo sumnjivo sve, pokupili smo se, otisli i posle jedno dve nedelje svaki dan gledali postu da vidimo neko obavestenje za SSN.

Posle blizu 4 nedelje cekanja i misljenja "danas ce, sutra ce" odem ja lepo u office da vidim da li mogu da pogledaju dokle je to stiglo. Zadesim se na salteru kod jedne fine crnkinje (fina manirima, ne bas izgledom ) i ona mi kaze nema te nigde u evidenciji. Ja joj kazem da sam bio pre skoro mesec dana i ona kaze pokazi mi "receipt" koji si dobio kao potvrdu da si predao zahtev. Posto nisam nista dobio tada, niti mi je ona gospodja uzela obrasce, dodjemo do zakljucka da tada apsolutno nista nije pokrenuto. Poludeo sam. Lepo ona meni odradi aplikaciju, da mi "receipt" i kaze mi da dodje i Jelena da odradi i za nju. Kaze ona, kad se preda zahtev, sistem preko noci dodeljuje broj...znaci da teoretski kad dodjete u USA vec sutradan mozete da znate svoj broj i da dodjete u SSA office da trazite potvrdu na kojoj pise koji vam je broj dodeljen.

Zavrsimo sve tako. Sutradan preko reda odemo po te potvrde na kojima je pisalo koji nam je SSN i posle toga za jedno 10-ak dana su nam stigle SSN kartice na adresu.

Znaci sta je bitno? Obavezno morate dobiti potvrdu da ste predali zahtev kad prvi put posetite SSA i broj dobijate najvise za dve nedelje.

Srecno !!!

Last edited by V777; 28.04.2008 at 22:46. Razlog: Kompletiran naslov!
Reply With Quote
  #2  
Staro 28.04.2008, 22:44
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno SSN i GC

Evo mojih informacija sto se tice iskustva o Zelenoj karti i SSN broju. Zelena karta dolazi odvojeno od SSN broja, jer dolazi od dva razlicite institucije. Iseljenicka viza koji imas u pasosu MENJA zelenu kartu dok ista ne dodje na kucnu adresu. Trajnost vize koja menja zelenu kartu je jedna godina. U tom periodu trebalo bi da dodje i zelena karta. Ukoliko nakon nekog vremena ne dodje, dobro je pozvati nadleznu instituciju i raspitati se za slucaj.

Kad udjes u USA, na aerodromu postoji Imigraciona sluzba, koja ti svojim pecatom OVERAVA vizu, kojom ti i naznacava DATUM od kada si usao u USA. Takodje dobijas i parce papira kojim se sve to potvrdjuje.

U mom slucaju, Department of Homelend Scurity nije slao moj imigracioni fajl u Social Security Department, tako da sam isla sama u isti i Prijavila svoj dolazak, popunila formular na licu mesta, predala kopiju prve strane pasosa i vize i pecata pored vize i papira kojim se objasnjava cekanje zelenog kartona (administraciji je sve to poznato, celokupna procedura)i potpisala istinitost datih podataka. Od SS Sluzbe dobila sam zvanicno pismeno OBAVESTENJE da sam se prijavila za SSN, da ce mi isti biti dodeljen kad se pregleda moj imigracioni fajl (koji je u to vreme jos uvek bio u Imigracionoj sluzbi na aerodromu), u pismo mi je bilo naznaceno da cu dobiti SSN u roku od 8 nedelja, gospodja na salteru mi je rekla da cu ga dobiti za 6 nedelja, ali mi je u pismu naznaceno da, obzirom da imam zelenu kartu (tj. vizu u pasosu) i obzirom da sam predala dokumentaciju za SSN, MOGU DA POCNEM DA TRAZIM POSAO I MOGU DA RADIM - UKOLIKO NADJEM POSAO, iako jos uvek nemam broj. Inace, na moje zadovoljstvo i radost, SSN mi je stigao nakon DVE NEDELJE (racunajuci i praznike!) Zelena karta mi jos uvek nije stigla, ali obzirom da imam imigracionu vizu i SSN, nema nikakvih problema.

To je moje iskustvo iz Texasa.

Evo i objasnjenja u ORIGINALNIM dokumentima:

PECAT PORED VIZE U PASOSU:
EXPLANATION OF PERMANENT RESIDENCE STAMP

This stamp in your passport is your evidence of residence in the United States. This stamp is temporary: it is good for one year. You should receive your card by mail at the address, on your visa. If you do not receive your card within one year, you need to go to the immigration office nearest you to obtain another stamp and to investigate what happened to your card. This stamp is like your card. It is good for travel, work, to obtain your social security number and to enroll in school.

MISLIM DA OVO GOVORI DOVOLJNO STO SE TICE ZELENE KARTE, PECATA I MOGUCNOSTI RADA.

Evo pisma koje se dobija kad se predaju dokumenta za SSN, a PRE DOBIJANJA ISTOG:

SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION - IMPORTANT INFORMATION

This is acknowledge that you applied for a Social Security number on....

Before we can issue your a Social Security number card, we must verify the documents your gave us to show your citizenship or alien status with the Federal, State or local office in the United States that issued the documents.THIS MAY TAKE UP TO EIGHT WEEKS.

If that office verifies the authenticity of your documents we will mail you a Social Security number card. If that office does not verify your documents, your are not eligible for a Social Security number card and we will inform your of this in writing.

If you are not a U.S. citizen and your are applying for a Social Security number card for employment purposes and your immigration status allows you to work, YOU MAY LEGALLY BEGIN EMPLOYMENT WHILE YOU AWAIT ISSUANCE OF A SOCIAL SECURITY CARD. You cannot work if your immigration status does not authorize you to do so. ...

Mislim da je i ovaj dokument jasan. Naravno, ovde se radi o generalnom pismu, obzirom da se SSN moze dobiti na vise razlicitih nacna, ne samo putem zelene karte. Vazne delove pisma koji se odnose na NOSIOCE ZELENE KARTE - koji su autorizovani da rade u USA, namerno sam ispisala VELIKIM SLOVIMA, da se neko ne bi zabunio u tumacenju istog.

Mislim da sam sada razjasnila situaciju! U svakom slucaju, kad odlucis da krenes, srecan put i sve najlepse!!!

Puno pozdrava!
Reply With Quote
  #3  
Staro 21.07.2008, 12:06
Marijana Todorovic Marijana Todorovic je offline
Član
 
Datum prijave: 21.07.2008
Poruke: 1
Nepromenjeno prvi dolazak sa zelenom kartom i SSN

Pozdrav
Moram priznati da se na ovom forumu moze naci zaista puno korisnih informacija, sjajno je!
Ja sam ponosna dobitnica zelene karte na lutriji, gotovo sasvim slucajno, ali kada me je vec ta prilika pogodila kao grom iz vedra neba, resila sam da je iskoristim
Moj prvi ulazak u US sa zelenom kartom bice za mesec dana (pre toga sam bila ne letnjem programu na fakultetu, stipendija je bila u pitanju).

Plan je da budem u Americi dve nedelje, pozvrsavam papire i vratim se na par meseci i zavrsim (citaj: zakljucim svoj zivot u Srbiji, bar na neko vreme...
Iz vasih postova zakljucujem da dve nedelje moze ali i ne mora biti dovoljno...
U slucaju da SSN ne stigne za dve nedelje, mogu li moji prijatelji, Amerkanci, da pokupe dokumenta za mene i posalji mi ih postom?
Thanks
Reply With Quote
  #4  
Staro 28.07.2008, 07:00
asmiki asmiki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 24.10.2007
US lokacija: Torrance, CA
YU lokacija: Beograd
Poruke: 83
Nepromenjeno

Ja bih rekao da ne moras ni dve nedelje da provedes ovde...treba samo da udjes u zemlju prvi put da ti lupe pecat na pasos sa datumom ulaska...prvi dan u USA vec mozes da odes u SSA office i da zatrazis broj, sto moras licno da uradis, i sa tim se tvoje aktivnosti u tom pogledu zavrsavaju. Posle toga ti SSN i zelena karta stizu na adresu pretpostavljam kod tih prijatelja koji ti sve to mogu poslati postom ili po nekom odavde. Jedino ako oko SSN krene nesto naopako, kao kod nas, u tom slucaju bi trebalo opet licno da odes u SSA office, ali ako dobijes potvrdu da si predala zahtev za izdavanje broja, skoro sigurno ce kartica sa brojem stici u dve nedelje.

Srecno
Reply With Quote
  #5  
Staro 29.07.2008, 00:08
Olivera's Avatar
Olivera Olivera je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.07.2008
US lokacija: Scottsdale, AZ
YU lokacija: Skopje, Macedonia
Poruke: 172
Pošalji MSN poruku korisniku Olivera Pošalji Skype™ poruku korisniku Olivera
Nepromenjeno

U prvoj koverti koja nam je stigla bio je deo gde se popunjava:
1. Adresa gde ce te odsesti u prvo vreme
2. Adresa gde zelite da vam posalju GC (a ukoliko je ista kao i prva da se ne popunjava)

Dali ukoliko se plan promeni (znaci ako u prvo vreme odsedam na adresu razlicitu od one koje sam navela u formulere) moze da se koregira adresa gde zelimo da nam posalju GC i dali o tome treba da obavestimo sluzbenike u lokalnoj ambasadi ili
nakon ulsaka u USA da se obaveste sluzbe Department of Homelend Scurity-a?
__________________
2009EU00010xxx
Negde krajem Maja 2008- dobila sam prvu kovertu
24/5/2008- poslala prvu kovertu u KCC
17/07/2008-Dobila sam potvrdni mail iz KCC da su dobili moju kovertu
04/11/2008- Zakazan intervju u US Embassy - Skopje
15/10/2008- Stigla druga koverta
20/10/2008- Zakazan lekarski pregled u IOM
04/11/2008 - Uspesno zavrsen intervju, viza odobrena.
01/03/2010 - Prva stanica Williamsburg, VA
16/06/2010 - Selidba "za stalno" Scottsdale, AZ
Reply With Quote
  #6  
Staro 29.07.2008, 02:19
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Olivera, u zavisnosti od toga kada ti se desila promena, možeš da biraš kako ćeš da im javiš. U principu, možeš mu reći tu na granici kad mu budeš davala kovertu za imigraciju. Oni i tako ne mogu ništa dok ti ne prođeš port of entry, tj. dok ne sletiš negde (pa uđeš tu u sistem). Ako ti kažu da ne mogu oni da ti promene, posle par dana (kad te uvedu u sistem, meni je imigracija davala invalid number prva 4 dana, verovatno je to bilo u pitanju) zoveš lepo imigraciju i promeniš adresu kod njih. To sam ja radio (čisto da se prijavim, jer moraš po zakonu) kad sam se posle preselio da živim solo (tad sam već dobio sve papire, ali znaš da moraju da znaju di si, samo se javi adresa, ništa više)...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #7  
Staro 01.09.2008, 14:34
Lili Lili je offline
Član
 
Datum prijave: 22.08.2008
Poruke: 2
Nepromenjeno

Imam slican slucaj kao Marijana, dolazim US samo na dve nedelje pa se vracam da uzmem diplomu (kada vec sam prikraju studija, steta sve da napustim), ali me brine da li stvarno mogu da se vratim odmah posle SAMO dve nedelje? Da li treba nekome da se prijavim da cu da ostanem kratko i da li treba da donesem neko uverenje ( o studiranju)zasto se vracam tako brzo? Ne bih volela da posle imam problema!

Ko zna nesto vise o tome molim da mi brzo odgovori! Unapred hvala!
Reply With Quote
  #8  
Staro 01.09.2008, 14:41
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Pazi ti mozes uci u zemlju i odmah izaci to nije nikakav problem..
Trebas imati samo nekoga.. ko ce ti poslati green card ako ti ne dodje u te dviej sedmice..

poz.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #9  
Staro 08.06.2010, 00:42
nocturno nocturno je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.08.2009
Poruke: 35
Nepromenjeno

Ljudi,

Sta je sve potrebno da se dobije SSN?
Da li se placa prilikom apliciranja i koliko?
Da li moze u bilo kom office-u ili je pozeljno da bude u onom kojem pripada podrucje gde vam je adresa?

Hvala mnogo!!!

Pozdrav!
Reply With Quote
  #10  
Staro 08.06.2010, 06:09
tamacharly tamacharly je offline
Drug član
 
Datum prijave: 27.05.2009
Poruke: 70
Nepromenjeno

rodni list, pasos sa vizom i ispunjeni formular. neplaca se i mislim da moze u bilo kom SSA
__________________
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Oduzimanje Green Card-a takecare Agencije za prijavu 6 08.05.2017 14:42
Green Card - Sigurnost Bazzoli Vaša strana 11 07.07.2015 05:01
Green Card za porodicu Zorzy88 Stare teme 3 07.02.2011 19:43
Green Card and SSN Smith6000 Stare teme 1 17.02.2010 09:14

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 16:54.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.