ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Prvi prelaz preko granice » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 11.01.2015, 20:06
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno Obrazovni sistem u SAD

klikni ovde

U Elementary School deca krecu kad napune prvih pet 1. septembra. A to je i dalje predskolsko - Kindergarden, a pravi prvi razred je 1 kad imaju punih 6 godina 1. septembra.

Reply With Quote
  #2  
Staro 11.01.2015, 20:08
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno Info o vrticima

Ovde obicno nema drzavnih vrtica. Samo populaciji "under national povery level" drzava ponekad moze da pokriva npr. pola vrtica ako se nalaze u nekim specijalnim uslovima (klikni). Npr. u Ilinoisu ili u Pensilvaniji. Imaju u vidu da su ovo Sjedinjene Americke DRZAVE pa da svaka drzava ima razlicite zakone i pravila oko nekih stvari (kao sto su ovi programi - variraju).

Ovaj gde moje dete ide radi od 7:30 ujutro do 17:30 popodne jer je ovde najcesce radno vreme od 8 do 17h. Cena je slicna kao vrticima u okolini, oko 865 dolara.

Ako ces da radis na minimalcima za platu oko 1000 - 1500 nema leba da moze da se zivi od te plate i stavlja dete u vrtic. Ovde su papreni - meni je skuplji nego stan npr. A u nekim delovima (Kalifornija San Francisko- cula sam da su i preko 2000).

Najveca populacija ovde siromasnih su nazalost samohrane majke. Mada to su majke bez obrazovanja. One koje su zatrudnele rano, cesto u srednjoj skoli, nisu uspele da zavrse fakultet jer su morale da gaje dete/cu... A sa fakultetom, ako se ima normalan posao i ako je dete npr. pet godina pa moze u drzavnu skolu onda je ok. Kad je malecko i malo po malo bolesno, mislim da je jako tesko jer ovde imas odredjeni broj dana godisnje koliko mozes da odsustvujes sa posla. U vrtic mogu samo zdrava deca (mogu malo da sline, ali temperatura naravno da ne).
Reply With Quote
  #3  
Staro 12.01.2015, 08:14
aladarinho aladarinho je offline
Član
 
Datum prijave: 22.03.2013
Poruke: 11
Nepromenjeno

Hvala vuxanne na ilustraciji i pojašnjenjima u vezi obrazovnog sistema i vrtića. Nama koji imamo klince, a razmišljamo o emigraciji, ovakve informacije zlata vrede.
Pozdrav
Reply With Quote
  #4  
Staro 12.01.2015, 15:40
Pahuljica's Avatar
Pahuljica Pahuljica je offline
Drug član
 
Datum prijave: 02.10.2014
US lokacija: New York
YU lokacija: ispod palme na obali mora
Poruke: 68
Nepromenjeno

Hvala vuxanne jos jednom

Znas li mozda da li i za vrtice imaju one opcije da se dijete dovede malo ranije i ostane malo duze, po potrebi, uz dodatno placanje, ili je to samo fora sa osnovnim skolama?
Reply With Quote
  #5  
Staro 12.01.2015, 20:10
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Pahuljica Prikaz poruke
Hvala vuxanne jos jednom

Znas li mozda da li i za vrtice imaju one opcije da se dijete dovede malo ranije i ostane malo duze, po potrebi, uz dodatno placanje, ili je to samo fora sa osnovnim skolama?
To zovu after care ili pre care (placa se ekstra). Moj je od 7:30 do 17:30. Skola im je od 9 do 15 h. U ovom gde moje dete ide nema toga.
Reply With Quote
  #6  
Staro 15.01.2015, 08:11
BorisF BorisF je offline
Član
 
Datum prijave: 12.06.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Radovis
Poruke: 16
Pošalji Skype™ poruku korisniku BorisF
Nepromenjeno Diploma?

Zdravo na site,
Gledam deka se dobro upateni vo oblasta na obrazovanieto pa bi sakal da ve prasam dali postoi drug forum ili nekoj i od vas znae dali diplomata od tehnicki fakultet potocno masinski se priznavaat vo usa, i ako ne sto treba da se napravi za da se priznae(da se zapise fakultet ili...)?

Izvinete sto sum nadvor od vasata tema na razgovor no neznaev koj da prasam,pozdrav
Reply With Quote
  #7  
Staro 15.01.2015, 08:27
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik BorisF Prikaz poruke
Zdravo na site,
Gledam deka se dobro upateni vo oblasta na obrazovanieto pa bi sakal da ve prasam dali postoi drug forum ili nekoj i od vas znae dali diplomata od tehnicki fakultet potocno masinski se priznavaat vo usa, i ako ne sto treba da se napravi za da se priznae(da se zapise fakultet ili...)?

Izvinete sto sum nadvor od vasata tema na razgovor no neznaev koj da prasam,pozdrav
Mi inzenjeri ocigledno imamo srece sto se priznavanja diploma tice. Kad vidim druge struke kako prolaze (zubari, ekonomisti, pravnici, ucitelji) - nama sto se toga tice mnogo lakse ide. Pogotovu masinski. Jednostavno - mechanical engienering. Jedino sto petogodisnji program (dipl.ing. ili B.S. + M.S - kako god ga mi sad posle Bolonje zvali) oni ipak klaisfikuju kao B.S. ili Bachelor of Sciences (nezenja nauke).

Kod gradjevinaca, saobracajaca malo bude komplikovanije naci pravu klasifikaciju (civil, traffic, kako li vec).

Koji si smer (termo, fluidi, mehanika, upravljanje .... ?)
Reply With Quote
  #8  
Staro 15.01.2015, 09:55
BorisF BorisF je offline
Član
 
Datum prijave: 12.06.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Radovis
Poruke: 16
Pošalji Skype™ poruku korisniku BorisF
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Mi inzenjeri ocigledno imamo srece sto se priznavanja diploma tice. Kad vidim druge struke kako prolaze (zubari, ekonomisti, pravnici, ucitelji) - nama sto se toga tice mnogo lakse ide. Pogotovu masinski. Jednostavno - mechanical engienering. Jedino sto petogodisnji program (dipl.ing. ili B.S. + M.S - kako god ga mi sad posle Bolonje zvali) oni ipak klaisfikuju kao B.S. ili Bachelor of Sciences (nezenja nauke).

Kod gradjevinaca, saobracajaca malo bude komplikovanije naci pravu klasifikaciju (civil, traffic, kako li vec).

Koji si smer (termo, fluidi, mehanika, upravljanje .... ?)
Epa uste sum mlad no imam veke 4 godini iskustvo kako masinski inziner, jas sum na smer Mehatronika(4 godini) dali znaes sto treba da napravam za da mi se priznae diplomata ili dali treba da zemam nekakov sertifikat vo usa?
Reply With Quote
  #9  
Staro 15.01.2015, 15:41
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik BorisF Prikaz poruke
Epa uste sum mlad no imam veke 4 godini iskustvo kako masinski inziner, jas sum na smer Mehatronika(4 godini) dali znaes sto treba da napravam za da mi se priznae diplomata ili dali treba da zemam nekakov sertifikat vo usa?
De me nadje. Predajem Mehatroniku A na diplomi nasoj mi je to bilo usmerenje... Mehatronika je za njih malo nova stvar ali polako otvaraju Bachelor programe sirom zemlje... Ja mislim da ne treba. Trebao bi ti da si tehnicar Siemens Mechatronic Systems Certification Program
Reply With Quote
  #10  
Staro 18.01.2015, 01:19
Anthony9 Anthony9 je offline
Član
 
Datum prijave: 17.01.2015
Poruke: 4
Nepromenjeno

Vuxanne, molim te za savjet. Naime, ja sam pri kraju prvostupničke diplome na DIF-u, po Bologni, dakle imam 180 bodova koja mogu prenijeti bilo gdje u EU ( mislim samo da UK ima sustav kao što smo i mi nekad imali, prije Bologne ) da idem na još +2 godine i 120 bodova i imam Masters degree. Pošto me jedna oblast jako zanima ( Physical Activity for Health ) to bi se pokušao i usmjeriti i tko zna - ako sve bude ok možda i usavršiti, dakle PhD.

No, ono što mene jako zanima - kako Ameri tretiraju naše Bachelor's degree ( ili prvostupnik ) , dali je moguć izravan upis na Masters pošto je njihov Bachelor u trajanju od 4 godine a Masters od 1 godinu?

Hvala unaprijed.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 16:00.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.