ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Indiana » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #31  
Staro 14.09.2013, 04:36
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
V777

Iskrena da budem, ono što nam je u cilju na prvom mjestu je upravo da nađemo poslove koji će kako kažeš da plaćaju račune. Obzirom da imamo dva klinca ne možemo si baš priuštiti luksuz da budemo izbirljivi.

E sad, što se tiče edukacije i daljeg usavršavanja tu sam uvijek za. Zapravo sam i završila fakultet u vrijeme kad sam već bila u braku imala dvoje djece. Naime, nakon srednje škole nisam baš bila u situaciji da se mogu opustiti, i školovati dalje na račun roditelja, a nisam htjela stati sa školovanjem jer sam htjela više od srednje škole. Ono što sam i tada htjela studirati je engleski jezik, ali filozofski fakultet nije nudio vanredni studij pa sam upisala pravo i počela raditi Dala sam ukupno 2 ispita i obnovila godinu 3 puta prije nego sam digla ruke i pomirila se sa činjenicom da pravo nije za mene. Svako ima određana interesovanja i afinitete prema nečemu i uvijek treba to slijediti, a ne pokušavati nešto na silu. Kad sam bila u mogućnosti upisala sam napokon engleski jezik i završila, kao što rekoh, uz puno radno vrijeme i dvoje djece. Da je bilo lako, nije, nakon što bi djeca zaspala i sve utihnulo, kad je svršeno vrijeme da bukvalno odahneš od svega ja sam sjedala za laptop i pisala eseje, čitala knjige, učila, prevodila tekstove itd, nekad i do 2-3h poslije ponoći. Ali nije mi bilo teško jer sam radila nešto što volim. Rado bih i dalje nastavila sa edukacijom kad bi vidjela nekakav smisao u tome ovdje, ali nažalost ne vidim ga. Ako budem imala prilike u USA, prije svega vremena i finansija neću se uopšte dvoumiti oko dalje edukacije. Tu me zanima ovaj dio gdje si napisala da nakon 1 godine postaješ resident i imaš iste uslove plaćanja kao i svi ostali, znači ne moraš imati državljanstvo već godinu dana boravka u državi? Jel' to važi za Indianu ili i za ostale države? Vidim da si iskusila i online studiranje, iskreno, to mi je savršeno rješenje za uslove u kakvim ću ja npr biti, gdje nisi u mogućnosti da cijeli dan provedeš na predavanjima i sl, ali to ne znači da nemaš volju i želju da uspiješ. Ako ti nije problem možeš malo više napisati kako to funkcioniše tamo. Možeš i na temi o studijima (da ne skrećemo ovdje sa teme), znam da ih ima više, ali nisam detaljno čitala, jer mi to sad nije prioritet, ali daleko od toga da me ne zanima.

Također baka servis je nešto o čemu ozbiljno razmišljamo, pa ću i to detaljno istražiti. To nam dođe kao savršeno rješenje i da oni ne polude ovdje, obzirom da sam ja jedinica i ako odemo odvodimo jedine unuke koje imaju, i da nama tamo dobro dođe.

I da, ako mene pitaš, djeluje mi da si se savršeno snašla. Posložila si kockice, napravila plan i živiš svoj život. Važno je da si zadovoljna onim što si do sada postigla i da vidiš prosperitet kad razmišljaš o budućnosti.


Via,
Sutra ti pisem detaljnije, a I ti pusti jos pitanja bez problema. Sad samo kratko da ti dam neke informacije I ideje. Drago mi je da hoces u skolu dalje. Veruj mi isplatice ti se. Ako si ti ovako kao sto pises zavrsavala fakultet po Srbiji/BiH, ovde ces da ga zavrsis sigurno. Pogotovo sto drzava daje loan pa ces moci da lakse studiras I placas skolarinu. Posto ti vec imas jedan fakultet odradjen, ici ces na evaluaciju fakulteta. Sta imas u vidu da studiras I koje studije (undergraduate, graduate)?
Posto zelis da studiras, lepo bi bilo da vec pre nego podjete znas u koji state idete I da vreme koje ti treba za resident status pocne da tece od momenta dolaska. Evo informacija sa jednog od kapusa Indiana University: http://www.iun.edu/registrar/residency.htm
Ne, ti ne moras da imas drzavljanstvo da bi studirala. Ne moras ti ako neces da cekas ni residence status da imas, mozes odmah da krenes, ali ce skolarina da bude mnogo veca.
Evo primera: http://www.iue.edu/admissions/costs/tuition.php
Online studiranje: izvanredna varijanta, zavisi opet sta hoces da studiras. Dobro je da upises skolu koja je drzavna I dobro rangirana. Drzavne skole su obicno I jeftinije nego privatne komplet online skole.
Pozdrav!
Reply With Quote
  #32  
Staro 15.09.2013, 10:52
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

V777

proučila sam ove linkove, wow, školarina je skoro i tri puta veća za non-resident studente. Jasno mi je da ne moraš biti državljanin da bi upisao studije, ali nisam znala da postaješ resident nakon 12 mj boravka i imaš uslove kao i svi ostali. Iskreno, nemam definisano mišljenje u kom smjeru bi mogla nastaviti edukaciju tamo. Razmišljam logikom da u nekom početnom periodu, dok se još snalazimo i privikavamo (jer vjerujem da početak neće uopšte bili lak i neću sigurno imati uslove da se bavim faxom), dobro ispipam šta je to što u budućnosti može donijeti solidnu zaradu i šta je traženo. Finansije i Business uopše mi također nije stran jer sam već 9 godina u toj branši, pa možda i nešto u tom smjeru ne bi bilo loše. Također koliko vidim zanimanja u Health Care sektoru su također interesantna (tipa administracija, billing, menadžment i sl.) Dakako, sve zavisi da li je sve to dostupno online. Kad budeš imala vremena svakako piši još (istražujem i sama, ali volim čuti i iskustva iz prve ruke), svaka informacija je dobrodošla i sve ih čuvam. Mislim da je pored sreće kao nekog X faktora u cijeloj ovoj priči kako će se tko snaći i dobra informisanost visoko na listi presudnih faktora "biti ili ne biti"

Ja ću se svakako javiti sa konkretnim pitanjima along the way i hvala ti na svim dosadašnjim i budućim odgovorima.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #33  
Staro 15.09.2013, 15:48
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Dok sam radila u Indijani, drzala sam dva potpuno onlajn kursa. U tom jednom programu cak je i nasa jedna Bosanka dekan klikni. Pa ako vam slabije ide Engleski, mozete nju zvati i raspitati se, prica maternji savrseno, dosla je u SAD kao devojcica za vreme rata.

Oni imaju Associate degre programs: klikni

ASSOCIATE DEGREES
  • Accounting
  • Business Administration
  • ...

BACHELOR DEGREES
  • Applied Management
  • Business Administration
  • Accounting
  • Healthcare Management
  • ...

Ja sam drzala dva na M.S. nivou na Leadership - International Studies.
Reply With Quote
  #34  
Staro 19.09.2013, 07:21
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Pa kolega naravno pitaj sta hoces. Pravo da ti kazem sad sam u gradu koji je mnogo veci, cela metro oblast ima dva miliona i nedostaje mi ona tamo mirnoca. Tamo ima oko 200 000 ljudi u onom sto spada u tu metro oblast, okolina lici na Vojvodinu samo umesto zita kukuruz, umesto Dunava nesto manja reka Vabas. Klima isto slicna kao u Vojvodini samo su leta nesto vlaznija, ali slicne temperature. Grad ima dva dela - zapadni Lafajet i Lafajet (slicno kao Petrovaradin i Novi Sad). Povrsinski je jako veliki grad jer su vecinom sve kuce sa velikim placevima. Javni prevoz je siguran zbog univerziteta i mozes busom bilo gde. Ovde gde sam ja sad i gde sam zivela (Soutfield, Michigen) malo morgen je sigurno ici busem. Tamo za 250 000 mozes da kupis kucerinu sa 3-4 sobe, podrumom a u celom Zapadnom Lafajetu gaje samo jednog pedofila. Ovde gde sam ja sad gde ima npr dva pedofila u komsiluku za te pare kupis kucu staru preko sto godina, bez klime, naravno bez podruma posto smo blizu nivoa mora. Mislim ima sve svoje prednosti i mane. Ali ja sam sad u periodu zivota kad imam malo dete i Lafajet bi mi bio mnogo pogodniji. Jeftiniji i manji. Sad sve zavisi od coveka do coveka i perioda zivota. Ja sam tamo zivela od svoje 31-e do 35-e godine, stekla jako puno drustva. Izlazili smo u grad i kuci se vracali peske ili busom kao sto smo radili i kuci. Ipak su mi to tamo bili studentski dani. Ja sam bila predsenik nekog udruzenja Prijatelji Evrope (Friends of Europe) pa smo imali lepu zajednicu ljudi iz Evrope i ostalih interancionalaca koji nam naginju tako da smo svako malo isli na neke vecere i pravili zurke. Mnogi od Evropljana su shizeli na Lafajet jer im nije dovoljno metropola a to su obicno bili ljudi iz jako velikih gradova. Ja sam zivot provela u dva grada pre toga mahom, jedan od 65000 i drugi od 250 000, u Beogradu npr nisam nikad zivela bio mi je prevelik za moj ukus tako da u skladu i sa tim cini mi se da je meni tamo bilo ok. Najvise su na Lafajet kukali ljudi iz velikih gradova iz Istocne Evrope. Ali su non stop isli u Cikago kad se pozele guzve, na 3.5 h je.
Lafajet mi se čini kao ok, miran, prijatan grad, pogotovo kad vidim ovaj dio da je gradski prevoz siguran i da njime možeš stići svagdje, malo je gradova u USA koji se mogu pohvaliti ovim. Malo sam istraživala na netu i ostale podatke vezane za ovaj grad. Jel' te posao odveo dalje ili nešto drugo, pošto mi ovo izgleda kao savršeno mjesto za život sa djetetom? Kakva je situacija sa zdravstvenim osiguranjem za djecu, nudi li Indiana besplatno zdravstveno za djecu bez obzira da li su resident određeni period ili ne?
Na poslu sam pa sam brzinski preletjela preko te teme na netu, naišla na sajt http://www.insurekidsnow.gov/state/indiana/, gdje se spominje Hoosier Healthwise Program - the State of Indiana's health care program for children, pregnant women, and families with low income, ali bukvalno ne mogu otvoriti ništa više na netu na tu temu. A nemam više ni vremena, mora se nešto i raditi
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #35  
Staro 19.09.2013, 12:29
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
Lafajet mi se čini kao ok, miran, prijatan grad, pogotovo kad vidim ovaj dio da je gradski prevoz siguran i da njime možeš stići svagdje, malo je gradova u USA koji se mogu pohvaliti ovim. Malo sam istraživala na netu i ostale podatke vezane za ovaj grad. Jel' te posao odveo dalje ili nešto drugo, pošto mi ovo izgleda kao savršeno mjesto za život sa djetetom? Kakva je situacija sa zdravstvenim osiguranjem za djecu, nudi li Indiana besplatno zdravstveno za djecu bez obzira da li su resident određeni period ili ne?
Na poslu sam pa sam brzinski preletjela preko te teme na netu, naišla na sajt http://www.insurekidsnow.gov/state/indiana/, gdje se spominje Hoosier Healthwise Program - the State of Indiana's health care program for children, pregnant women, and families with low income, ali bukvalno ne mogu otvoriti ništa više na netu na tu temu. A nemam više ni vremena, mora se nešto i raditi
Moja mala je kad se rodila godinu dana bila na Medicaid-u tj u Indijani se zove Hoosier Healthwise klikni
Evo vidi kako je sad eligibility

Npr. ako je zena trudna i ako je to prva trudnoca kvalifikuju se ako je ukupni porodicna zarada na godisnjem nivou ispod 39000 dolara. Moja je bila na oko 23 000 dok sam studirala.

Evo vidi i eligibility guide

A cifre na mesecnom nivou su cifre pre porez (bruto plata).

Napomena: Medicaid je za decu samo do 5 godina starosti.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 20:36.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.