ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Rentiranje kola u Americi kako sam se proveo kao bos po trnju » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 02.10.2018, 08:42
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ikac89 Prikaz poruke
Evo našao sam ovo za Texas. Deluje mi da je to to.

https://driving-tests.org/texas/tx-d...ndbook-manual/
Hvala @ikac89, tako nešto mi je trebalo.
Sad sledi priprema i prilagođavanje USA propisima. Jedino me brine menjač. Moraću negde da nađem auto sa manuelnim menjačem.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #22  
Staro 02.10.2018, 15:06
Fitz's Avatar
Fitz Fitz je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.10.2012
US lokacija: TX/GA/CO
YU lokacija: Behind The Wall Of Sleep
Poruke: 36
Nepromenjeno

Uh prijatelju, imao sam i ja dramu sa rent a carom. Prvi put 2016 gledam ja po netu cijene i vidim Enterprise nudi solidan deal pa rezerviram. Dođe subota ujutro i zamolim frenda da me odveze u ''selo'' Sylacauga, Alabama da si podignem auto jer sam radio roadtrip od 5000km.

Uđem u ured, dam međunarodnu vozačku i karticu i kaže žena ''Ne može, mora biti kreditna.'' Nakon što smo probali sve, čak je frend ponudio da plati svojom karticom pa mu ja refundam novce, nisu htjeli.

Bilo je 11:15am, sve radi do 12. Zivkamo sve moguce kompanije u krugu 30 milja i oko pola 12 nazovemo Hertz u Hoover, AL i kažu oni ide debitna bez problema ali radimo do 12.

Kad smo se dovezli do ureda, bilo je 5 do 12, a ljubazna gospođica je ostala duže od 12 samo da mi naplati i dovede auto i to za $100 manje nego što je bila moja prvotna rezervacija u Enterprise-u. Platio sam sa debitnom Visom Zagrebačke banke.

Dvije godine kasnije, idem ja u Kaliforniju nakon što sam godinu dana živio na Novom Zelandu. Bez IMALO razmišljanja odem na Hertzovu stranicu, rezerviram i piše malim printom dolje da može debitna ali moraš imati dva dokumenta sa slikom i avionsku kartu za odlazak doma.

Sletim na LAX, odem u Hertz, vadim debitnu Visu koju sam otvorio na NZ, prođe bez problema i 5min kasnije kruzam po gradu autom.

Zvuči ko reklama za Hertz, ali botoom line mojeg iskustva je da sa njima nikad problema nisam imao pa ako kome zatreba informacija neka prvo vidi s njima.

LP iz Varaždina!!
__________________
01.05.2013. ništa
01.05.2014. ništa
10.05.2015. ništa
08.05.2016. ništa
07.05.2017. ništa
10.05.2018. ništa
05.05.2019. ništa
06.06.2020. ništa
25.05.2021. ništa
15.06.2022. ništa
20.10.2022. prijavljen 11.put


________________
Reply With Quote
  #23  
Staro 02.10.2018, 15:48
slucajni_prolaznik slucajni_prolaznik je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.05.2016
Poruke: 571
Nepromenjeno

To sve oko kreditne ili debitne je prilicno drugacije nego kod nas. Mislim da me skoro svuda (sem u velikim marketima) pitaju da li je debitna ili kreditna kartica pre nego je provuku, a cak i na automatima za tocenje goriva pre tocenja korisnik sam mora da odredi da li je kreditna ili debitna iako ju je vec provukao. Definitivno "ima nesto", samo sam jos prekratko ovde da shvatim mora li to bas tako.
Reply With Quote
  #24  
Staro 02.10.2018, 17:33
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Svaka cast na snalazenju i na putesestviju, a i na tom sto si improvizovao treci dokument.
haha hvala, mada je cilj mog posta bio da UPOZORIM ljude koji tek stizu da im se ne desi ovaj propust koji sam ja napravio.

Naravano, ne iskljucujem mogucnost da nekome negde uvaze i kreditnu katicu pa i cash ali ovi moji su bili izriciti.

Uostalom i Avis i Hertz dozvoljavaju vam da uplatite i preko interneta. Tako da mozete i pre dolaska u SAD verifikovati prolazi li vam placanje tom karticom ili ne. Dakle platite auto vec iz Srbije i onda ponaseti tu karticu sa sobom.

Ja sam platio ukupno $539 dolara od toga je depozit bio $200 i nekih $223 penal za vracanje auta u drugom mestu, a samo $110 za auto od tri dana sa total coverage B segment shevy cruze. Racunajte dakle na depozit jer eto meni je prijatelj stavio 500EUR a to je oko $580 znaci zamalo pa nije bilo dovoljno.

Sto se tice mog snalazenja u banci, nek izvinu, ali sta oni hoce. Pa americka viza izgleda kao i prva strana pasosa i to je vladina agencija koja je prekontrolisala da sam ja - ja. Sigurno stoput veca garancija od nekog bank statementa, pa cak i ugovora o stanu !!!

Mada, u banci sluzbenica je malo bila oklevala da me autocertifikuje za adresu, ali ja sam joj rekao znate ja sam tek dosao i nemam nisa. A banka mi trzi adresu od DMV, DMV statement od banke, LOL, pa moram nekako krenuti. Dajte mi vi priznajte adresu jer ja svakako na njoj cekam karticu.
Reply With Quote
  #25  
Staro 02.10.2018, 18:50
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

inace,

dok sam cekao da mi ovaj uplati lovu i da otvore Hertz malo sam pricao sa taxistima i raspitivao se o nekim stvarima.

Uglavnom su bili Pakistanci. Ja sam mislio da su Hindusi kako govore engleski to je bila muka slusati cak sam im hteo predloziti da oni pricaju sanskrit a ja srpski. Medjutim kasnije sam skontao da su muslimani najvervotnije Pakistan ili Bangladesh jer kad je svitalo parkiraju se trojica izlaze i iz gepeka vade tepihe prostiru ih izmedju kola i krenu da se mole. A 15metara dijagonalno osoblje aerodroma spusta zastavu amerike i CA na pola koplja zbog 9/11. Hiperrealizam rekao bih.

Elem, jedan mi iskreno kaze mozemo te i mi odvesti do Oregona ali evo ja sam juce vozio jednog za Los Angeles i otkucalo je $1,200.... Taxi je inace strahovito skup. Ja sam zato iznajmio kola i onda otisao da spavam u motel daleko 6 milja. nekome se to moze uciniti neracionalno. Ja spavam 20 sati a rentiran auto mi parkiran ispred sobe. Ali taxi do motela je bio $25 dolara sa tip-om i nazad to je $50 skuplje od rentiranja dakle.

Dalje, jedan taxista mi predlozi da idem Greyhound busovima. I stvarno karta do Oregona je $100 dolara, ali stanica buska je u 3PM i opet treba taxi. Bus ide neki minimum 15h i ima i presedanja. Neki opet kazu da je Greyhound super, a neki kazu da moze biti i pravi pakao narocito ako putujes sa nekim smrdljivim trasherima i ko zna kakvim freakovima kakvih u AMerici narocito oko vecih gradova, verujte mi, ne manjka.

SUMA SUMARUM

RENTIRAJTE AUTO OBAVEZNO

I to uradite odmah. Platite i rezervisite vec iz Srbije tako cete videti da li vam radi KREDITNA NA VASE IME. Zatim obavezno ponesite dozvolu. Proverite da li drzava gde iznajmljujete auto i kuda nameravate da idete trazi i INTERNACIONalnu. Ako trazi pribavite je jer postoji opasnost da vam ne rentiraju kola. Srecom meni za CA i OR nije trebalo. Verujte mi na aerodromima rentacar agencije imaju gomilu klijenata i ako nemate sve ladno ce vas odbiti jer vec iza vas stoji njih 10 da iznajmi auto. Ja sam odabrao B segment i onda su mi rekli idi na parking i odaberi koji hoces i samo pokazi na rampi dokumente.

Kad imate auto imate sve. Za $40 dolara i smesnu cenu bezina dobili ste pokretljivost, gde da stavite prtljag (pretpostavljam da necete doleteti u ameriku samo sa pederusom ?), zatim u krajnjoj liniji i krov nad glavom. Mozete uvek dremnuti ili se odvesti 30 milja van grada u neki motel $40 jeftiniji. Klopati gde hocete.

Taxi je jezivo skup, a rentiranje smesno jeftino.

MOBILNI

ima nekoliko provajdera i ne mogu vam sad reci koji je najbolji za vas ali uglavnom manje vise su isti sa cenama. Nazalost kad sletite u AMeriku u administrativnom smislu vi ste NULA. I zato mozete uzeti samo PREPAID sto i nije nikakav problem. Ja preporucujem da nadjete posto ste uzeli auto najblizi AT&T jer on prima i evropske iPhone-ove za razliku od Verizona. Ja sam uzeo za $75 mesec dana sve flat, a najjeftiniji je bio $35 ali samo 500MB WiFi. Posle kad istekne svaki mesec mozete menjati plan kako vam odgovara ili prosto otkazati broj. Meni su dali samo sa pasosem i platio sam cashom.

-----

ajd sad srecno vam bilo i pisite kad stignete !
Reply With Quote
  #26  
Staro 02.10.2018, 20:28
Jorda Jorda je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.08.2017
US lokacija: San Diego, California
YU lokacija: Pozega
Poruke: 128
Nepromenjeno

Tvoja greska je samo sto se nisi dovoljno raspitao.

Ja sam od kuce sredio stan, namestaj( sa sve krevecem za bebu), napravio plan da me drug doceka u LA, odatle mi on iznajmio auto do San Diega gde sam ga i ostavio bez dodadnih troskova, prvi dan otvorio racun u BOA, izvadio SSN (vec drugi dan sam znao koji je br), i uzeo telefone.

Jbg opet su nam razlicite situacije, nisam mogao nista da prepustim slucaju jer sam dolazio sa zenom i bebom od 7 meseci.

Elem sto se tice telefona u Tmobile mozete dobiti no credit check flat rate sa 10gb interneta sto je dovoljno za pocetak. Dve linije su $80. Nije ni mnogo.
Jedino sto je coverage los, ne mnogo ali je los.

Ko pomenu gore da mu je $3 za gorivo mnogo u CA je ~$4...
Kad vozis matori V6 ko ja koji trosi 12-13l/100km mesecno $150-$200 samo za gorivo....
Reply With Quote
  #27  
Staro 02.10.2018, 20:36
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

yup moj propust definitivno.

kad zivis na obali Californije mozda nije bitan coverage jel ce ga biti, ali ja sam u sumama Oregona sam se ipak drzao AT&T.



kako si odabrao bas San Diego ?
Reply With Quote
  #28  
Staro 02.10.2018, 21:02
Jorda Jorda je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.08.2017
US lokacija: San Diego, California
YU lokacija: Pozega
Poruke: 128
Nepromenjeno

Sunce svaki dan. Najlepsa klima u US.
Reply With Quote
  #29  
Staro 02.10.2018, 21:03
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Sad kad smo pomenuli buseve, ja sam koristio par puta megabus, karta je bila 1$ (sa svim taksama 4.5$ i rezervacijom sedista) putovao od Atlante do Sarlota.

Prosle godine sam uzeo pripejd karticu straightalk sa neogranicnim netom (u stvari je 10gb po normalnoj brzini a neograniceno sporo kao i kod svih) mislim da je paket bio 35$. Mnogo mi je bas ovo 75$ mesecno (ne kazem da nisi platio toliko nego je skupo).
Reply With Quote
  #30  
Staro 03.10.2018, 02:01
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

nema sta da mi verujes ili ne evo link:

https://www.att.com/prepaid/plans.html

posle sam uzeo iPhone 6 nov za $199 dolara i sledeci mesec imam plan od $45 gratis i onda cu uzeti minimalni $35 i prebaciti se na autopay a to ce biti $30. Posle 6 meseci mogu da mi otkljucaju iPhone i posle ga nosim u Evropu.



on ima nekih 500Mb ili 1gb WiFi ali imam kuci i na poslu net tako da...

uostalom ako usfali za $5 mogu uvek doplatiti 1GB
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako se prijaviti za intervju ako vec zivis u Americi - AOS procedure? plava princeza Uputstva za dobitnike 38 14.05.2023 17:54
Rentiranje auta pence Vodič za emigrante 6 09.07.2015 21:19
Rentiranje ili kupovina nekretnine elefteros Vaša strana 0 24.05.2014 06:58
Rentiranje stana/kuce i sve sto ide uz to dmi Vaša strana 6 09.11.2009 11:46

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 11:11.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.