ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Reno, Nevada » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 10.12.2008, 15:31
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno Colorado Springs, Colorado - početak života u USA

Evo mene nakon duzeg vremena, ovog puta preko Bare. Ma ovaj forum je tolko narastao da vise neznam gdje da upisem prve dojmove nakon selidbe. Ali ja cu ovdje pa Sredjevic neka sreduje ako hoce.

Neko vrijeme smo odsjeli kod mojih u Hrvatskoj i od tamo putovali ovako: Zagreb-Frankfurt, Frankfurt-:Philadelphija, Philadelphija-Denver, autom: Denver-colorado springs. Sve skupa oko 19 sati.

Htjeli smo cekirati djecja kolica u Zagrebu da ih tokom cijelog putovanja imamo kao Delivery at gate, znaci da nam ih daju za koristenje na aerodromima, a ostalu prtljagu do Denvera. Sluzbenik u Zagrebu nam je savjetovao da sto manje prtljage rucke po Frankfurtskom aerodromu jer je ogroman i da necemo stici ako budemo petljali sa previse stvari. Tako smo olducili da ne koristimo kolica. Isti taj odma je primjetio da imamo boarding pass i brojeve sjedala za sva tri leta, sto mu je bilo neobicno. Navodno on ima uvid samo u prvi let. On je to nama sve isprintao i onda vidio da to postoji samo za mene, a za sina i muza da nema, te da potrazimo salter od US Airways (s kojom smo letili na druga dva leta) ili Lufthanse jer su partneri. Trcanje po frankf. aerodromu je bilo koma. Ogroman, idi gore, dolje, u ovaj hodnik, onaj, da bi dosli do pravog terminala. A cak smo bili terminal do terminala, a trebalo nam je sigurno oko 40 minuta. To ubrojeno sa djetetom na ramenu od 13 kila, diaper bag i kaputi (bilo uzasno vruce), jer mali nije htio tolko hodati dok ga ja vucem kako bi sto prije stigli. Prosli mi kontrolu i dosli zadnji na salter za ukrcavanje. TAmo smo izvadili smedu kovertu, pa su nesto provjeravali i to je trajalo sigurno oko 10 minuta. Onda smo na istom salteru uzeli karte za sina i muza koje nije mogao isprintati onaj u Hrvatskoj. Stigli nekako na vrijeme i nasli sjedala u ekonomskoj klasi. Posto smo imali tri sjedala, dobili smo red u sredini od cetri, pa je i nas sin mogao u sredini spavati na dva sjedala. Druga prica je sto je on to nakratko napravio samo jednom, a ostatak devetosatnog leta smo se snalazili s njim kak smo znali. Uzasno glasne obavjesti su ga budile kad bi god zakunjao, tako da za njega a ni za nas u uskim sjedalima to nije bio piknik. Hrana je bila dobra, sluzili su tri puta, od kojih je jedan bio relativno dobar topli rucak. U startu su zbog jakog vjetra objavili da ce let kasniti sat vremena sto znaci da smo putovali deset sati, te da cemo umjesto 2:20 minuta u Philadelphiji imati sat manje. To nas je prepalo jer smo tamo morali proci imigraciju i kako smo tek na americkom aerodomru shvatili, morali smo ponovo chekirati torbe jer je to prvi aerodrom u Americi. Stigli mi nekako u Philly. Tamo smo opet isli kroz dugacak tunel do naseg terminala, sve je izgledalo puno raskosnije, sjajnije i samo sto nas je uhvatila euforija da smo u Americi, dosli mi na kontrolu prije naseg leta gdje smo zaboravili ispuniti neki bijeli papir. Oznojeni od trcanja da stignemo pokupiti kofere, muz ispunjava papire, a ja trcim za uplakanim malim, jer kod nas je bilo vec 2 u noci, a tamo tek pet popodne. Mali je bio u komi. Ajd nekako prosli i to i onda je dosla pasoska kontrola i davanje smede koverte sluzbeniku na salteru. TAj nam je sve to pogledao i poslao nas na sekundary inspection gdje smo cekali dvadesetak minuta. Znali smo da nemamo puno vermenena jer nam je let trebao krenuti, a koferi nisu bili uzeti sa jedne lente i stavljeni na drugu za Denver. U cekaoni je bilo jos petnaestak ljudi. Dosli smo konacno na red, dali otiske. dobili pecat kojim je viza postala valjana na godinu dana i nista nam nije bilo receno, ni Welcome, niti smo dobili neke informacije u vezi npr. SSN ili neceg drugog. Olaksani za smedu debelu kovertu, krenuli smo po kofere, kad ono osim djecjih kolica nista drugo nije ni krenulo iz Frankfurta. Nista, prijavili mi to i trcali i vozili se kroz pokretne trake, oko nas milina, bljeskavi ducani, Starbuck i ostala cuda, a mi nemamo vremena ni da se okrenemo. Ta kolica su nam dusu dala, jer je Daniel vec bio spreman da poludi, pa je bio presretan da sjedi u njima, a mi smo onda ko metak prolazili kroz aerodrom kako bi Dosli na nas GATE na poslejdnji poziv nasih imena, dvije crnkinje vec zatvarale salter. Bile su sretne kad su nas vidjele i pomogle nam da se ukrcamo do aviona. Posto smo dosli zadnji nije bilo mjesta za rucnu prtljagu, onaj najmanji kofer, te smo nakon cetri sata leta, dosavsi na Denverski aerodrom morali claim luggage i traziti gdje se to nalazi po cijelom aerodromu. SVe fino pise ali nam je opet trebalo desetak minuta da to pronademo. Tad smo sreli naseg prijatleja koji nas je dosao pokupiti s aerodroma i odvesti doma kod sebe u Colorado Springs. Morali smo otici u kancelariju gdje se prijavljuje nestala prtljaga. Tamo su bas mijenjali sistem i starija gospoda je petljala i petljala i konacno prijavila nasih pet kofera.

E sve ostalo je povijest. Sada sjedimo u Springsu, fenomenalno nam je s nasim frendovima, bracnim parom kod kojih smo se skucili dok ne nade muz posao. Privh cetri dana smo se budili redovno u 2, pa u 3, pa u 4 ujutro jer nismo mogli spavati. A onda nas je uhvatio trbusni virus, sa mucninom, povracanjem, proljevom. Sad smo bolje, al sad je muza snasla neka prehlada. Sve to mozemo vjerojatno zahvaliti drukcijoj vodi i bakterijama u njoj na koje mi nismo navikli, drasticnoj promjeni vremena, drukcijoj hrani i nepoznatim virusima, a vjerojanto i oslabljenom imunitetu zbog cijelog ovog puta.

Prtljaga je stigla, privh cetri kfoera nakon 1 dan, a posljednji nakon 2 dana, ali do tada smo obavili neophodni shoping u Walmartu jer nismo imali ni gaca, ni carapa, ni majica za obuci.

Eto sad uzivamo u snijegu, sunce sija po cijeli dan, pred neki dan najavili Extreme weather alert, kao bit ce Snow storm, a ono samo noramlno padao snijeg, pa se samo mora voziti po zimskm uvjetima. Ajd dobro!!

Pozdrav svima iz snjeznog Colorado Springa
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #2  
Staro 10.12.2008, 15:34
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

E zaboravila sam reci da smo pokusavali nazvati nakon sto smo se dobili od bolestina, Social Security Office, da vidimo dal su ovi aplicirali za nas kako smo naglasili da zelimo u papirima za Zelenu kartu. Na kraju nikog nismo dobili pa smo odlucili otic sami to tamo. Tamo je salterski sustav sa cetri salter, i ide se po broju koju. To je super jer ako neko zagalvi duze, oni iza idu na sljedeci slobodan salter. Tako smo mi nakon sat i pol cekanja u cekaoni dosli na red i bila tamo sigurno pola sata. Niko nas nije prijavio, tj. aplicirao za Social Security Number tako da smo mi to za svo troje tamo odradili. Jednom kad dodes na salter sve se odma sredi. Odma tamo dobijate obavjestenje u kojem pise da ste aplicirali za SSN i da se mozete zaposliti. SSN bi trebao stici za do cetri tjedna na navedenu adresu u aplikaciji.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #3  
Staro 10.12.2008, 16:00
Olivera's Avatar
Olivera Olivera je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.07.2008
US lokacija: Scottsdale, AZ
YU lokacija: Skopje, Macedonia
Poruke: 172
Pošalji MSN poruku korisniku Olivera Pošalji Skype™ poruku korisniku Olivera
Nepromenjeno

Superrrrrrrrrrrrr.!!!!
Stigli ste.
Iako ste imali Bogami interesantno putovanje.

Ajde sad brzo malo vise o prvi utiscima.
Kakav je gradic Colorado Springs?
__________________
2009EU00010xxx
Negde krajem Maja 2008- dobila sam prvu kovertu
24/5/2008- poslala prvu kovertu u KCC
17/07/2008-Dobila sam potvrdni mail iz KCC da su dobili moju kovertu
04/11/2008- Zakazan intervju u US Embassy - Skopje
15/10/2008- Stigla druga koverta
20/10/2008- Zakazan lekarski pregled u IOM
04/11/2008 - Uspesno zavrsen intervju, viza odobrena.
01/03/2010 - Prva stanica Williamsburg, VA
16/06/2010 - Selidba "za stalno" Scottsdale, AZ
Reply With Quote
  #4  
Staro 10.12.2008, 16:03
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

aaaa cestitam..
super prica.. hvala ti sto si je podijelila sa nama..

A reci mi jesu oni vama dali nesto umjesto te koverte kojuu ste predali?
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #5  
Staro 10.12.2008, 16:29
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Nisu nam dali nista osim te koverte. Samo nam vratili putovnice sa pecatom.

A Colorado Springs je grad od oko 400 000 stanovnika, mislim da mu je povrsina cak ko od nekog malo veceg glavnog grada u Evorpi, kao npr. Skoplja. Do sada nismo isli do downtown/a ali tamo je kazu najslicnije nasim setalistima uz trgovine, kafice i slicno. ostalo sve treba voziti, naravno ima mall/ova i ostalih vecih poznatih trgovina. ovih dana zelimo posjetiti Barns and Noble jer zelimo kupiti knjige za Bozic. Prije neki dan u centru je bio Festival of Lights gdje ljudi pale svijece na gradskom boru. To bi bio divan prizor ali smo bili bolesni. Medutim u Zooloskom vrtu ima isto nesto slicno pa cemo i tamo. Malo izvan grada ima i Djed mraz u svom ''gradicu'', sa Raindeers, kocijama i to cemo posjetiti da bude zanimljivo djeci.

Inace grad je dosta rastrkan i od sjevera do juga nekad treba i sat vremena. ZAto kazem da me podjseca na Skopje jer je tolko i tamo trebalo od jednog kraja do drugog. Inace mi smo u sjevernom djelu grada koji slovi za najbolji i najsigurniji, a do juga, gdje je Downtown nismo imali potrebu ici, a i nije najsigurnije za zivjeti. Nama na sjeveru pa do centralnog Springsa nista ne fali, sve nam je u relativnoj blizini, mada zelimo otici do Old Colorado springsa koji treba biti jedan od najljepsih dijelova grada.

bili smo na igralistu djecjem, to je nesto fantasticno, ovdje ima puno parkova i aktivnosti i mogucnost za djecu. A okolo se vide planine. Najveci vrh je Pikes Peak od Rockiesa koji se vidi iz Springsa i pogled je ocaravajuci, pogotovo sto je i sunce stalno pa to jos ljepse izgleda. Inace cijeli Colorado je totalno namijenjen za one koji vole vanjske aktivnosti tako da je skijanje samo jedna od brojnih aktivnosti.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #6  
Staro 10.12.2008, 17:01
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Super Stizeljeto, bas sam uzivala citajuci postove! Nastavi da pises i dalje, nemoj nas zaboraviti!
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
Reply With Quote
  #7  
Staro 10.12.2008, 19:04
steficacvek's Avatar
steficacvek steficacvek je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 19.05.2008
US lokacija: Phoenix, Az
YU lokacija: BiH
Poruke: 648
Nepromenjeno

super!!!

nek' ste vi fino sretno stigli! samo pozitivno, a mi cekamo daljnji razvoj situacije.
i nek je sa srecom
__________________
2009EU17xxx
22.4.2008 Koverta poslana
14.5.2008 Koverta primljena
23.5.2008. Koverta poslana nazad u KCC
28.5.2008. Koverta stigla u KCC
13.3.2008. zavrsen ljekarski pregled
The Day - 20.3.2009.
Visa granted

In US since May 26, 2009!
Reply With Quote
  #8  
Staro 10.12.2008, 20:10
moni's Avatar
moni moni je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.07.2008
US lokacija: Colorado Springs, CO
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 189
Nepromenjeno

Super , srecno u novom zivotu.
__________________
Case Number: 21xxy
Prva koverta: 14.05.2008.
Poslati obrasci i slike:26.05.2008.
U KCC stigla nasa koverta: 29.05.2008.
Zakazan interviju: 15.05.2009.
Druga koverta:26.03.2009.
Viza u pasosu: 22.05.2009.
U Americi od 20.08.2009.
Reply With Quote
  #9  
Staro 11.12.2008, 02:52
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Stizeljeto, dobro dosla u USA!
Otvoricu novu temu za prve utiske i useljenje, samo da pohvatam i ostale postove i poredjam hronoloski...
Srecno!
Z
Reply With Quote
  #10  
Staro 11.12.2008, 03:51
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Da bilo bi dobro. Jer sam se i sama pitala gdje da to stavim, pa sam se nadovezala na tuda iskustva. Forum se stvarno razvezao i neki se threadovi ispreplicu. Pozdrav svima i javim kad bude nesto novo ))))
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Denver, Colorado stizeljeto Lokacije u USA 43 13.06.2023 07:38
Hot Springs, Arkansas flops Lokacije u USA 4 18.03.2014 23:06
Chicago i početak života u njemu D$D Lokacije u USA 53 31.01.2011 17:49

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 18:24.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.