ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Prvi prelaz preko granice » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 18.04.2014, 02:39
hawai hawai je offline
Član
 
Datum prijave: 10.07.2013
Poruke: 1
Lightbulb Prvi prelaz preko granice

Prosao sam kroz mnogo tema na ovom forumu koji se delimicno doticu ovog pitanja, nisam nasao dovoljno informacija, pa sam mislio da pitam jos jednom.

Zamolio bih sve koji odgovaraju da, ako su u mogucnosti, daju sto vise informacija. Mislim da je najbitnije da se ne odstupa od pitanja - video sam teme sa po desetak stranica na kojima ima svega i svacega, na zalost ponajmanje onoga sto je pitanje u prvom postu, sto prilicno otezava nalazenje korisnih informacija, po cemu je sajt ipak vrlo poznat!

Interesuje me nekoliko stvari u vezi samo prelaska preko granice. Koliko sam skontao iz ostalih tema, trebalo bi da je sledece tacno:

- Prilikom prvog ulaska, ide se na Visitors red. Video sam postove gde kazu ljudi da su isli na Citizens i da nije bilo problema - mozda to zavisi od aerodroma, pa ako je moguce navedite na koji ste sleteli
- Na istu temu - da li ide prvo prtljag, koji moras posle da vuces sa sobom, ili prvo proces oko imigracije? Skontao sam da isto zavisi oda aerodroma, ali je verovatnije da se prodje prvi deo (pasoska kontrola), uzme prtljag i ide na drugi (imigracioni) deo. Je l' to tacno?
- Posto su u pitanju starije osobe koje ne stoje bas najbolje sa engleskim (plan: sto pre community college intensive ESL course!), interesuje me koja i koliko pitanja su postavljali i detalji tog dela procedure. Takodje, skapirao sam da se nesto potpisuje tamo - sta je to konkretno, koliko potpisivanja i slicno?
- U avionu, da li je potrebno popunjavati I94 i, ako jeste, koji od ona dva koji nude? Prema ovome: http://www.cbp.gov/travel/internatio...4-instructions u stvari kazu da se to vise i ne popunjava - je l' to tacno?
- Zna li neko da li je moguce da se osoba koja ulazi pozove na prijatelje? Mislim u smislu - da kaze CBP officer-u nesto tipa "Moj prijatelj me ceka ispred, moze li on da udje da pomogne?" ili barem da pozovu telefonom, nesto tog tipa?

Sta je moguce ili sta izgleda logicno se cesto ne poklapa sa stvarnoscu, pa me zato pre svega me zanimaju licna iskustva. Jos jednom molba ako je moguce sto manje odstupati od teme i sto vise detalja, ako nista drugo ono ponajvise za ljude koji ce, dok grickaju nokte, citati u narednim godinama kad, nadam se, ovde bude 100 odgovora. Meni licno najvise odgovaraju odgovori sa jasno odvojenim cinjenicama i iskustvima od licnih stavova. (Premda, moram da priznam, bilo je prilicno intersanto citati razne situacije u kojima su se ljudi nalazili i, cini mi se prilicno cesto dobro, snalazili - kao da citam neku vrlo dobru knjigu svetski poznatih autora.)

Svestan sam da se mnogi ljudi ovde stvarno trude i verovatno ce biti puno odgovora, unapred jedno veliko hvala svima!
Reply With Quote
  #2  
Staro 18.04.2014, 03:32
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik hawai Prikaz poruke
Prosao sam kroz mnogo tema na ovom forumu koji se delimicno doticu ovog pitanja, nisam nasao dovoljno informacija, pa sam mislio da pitam jos jednom.

Zamolio bih sve koji odgovaraju da, ako su u mogucnosti, daju sto vise informacija. Mislim da je najbitnije da se ne odstupa od pitanja - video sam teme sa po desetak stranica na kojima ima svega i svacega, na zalost ponajmanje onoga sto je pitanje u prvom postu, sto prilicno otezava nalazenje korisnih informacija, po cemu je sajt ipak vrlo poznat!

Interesuje me nekoliko stvari u vezi samo prelaska preko granice. Koliko sam skontao iz ostalih tema, trebalo bi da je sledece tacno:

- Prilikom prvog ulaska, ide se na Visitors red. Video sam postove gde kazu ljudi da su isli na Citizens i da nije bilo problema - mozda to zavisi od aerodroma, pa ako je moguce navedite na koji ste sleteli
- Na istu temu - da li ide prvo prtljag, koji moras posle da vuces sa sobom, ili prvo proces oko imigracije? Skontao sam da isto zavisi oda aerodroma, ali je verovatnije da se prodje prvi deo (pasoska kontrola), uzme prtljag i ide na drugi (imigracioni) deo. Je l' to tacno?
- Posto su u pitanju starije osobe koje ne stoje bas najbolje sa engleskim (plan: sto pre community college intensive ESL course!), interesuje me koja i koliko pitanja su postavljali i detalji tog dela procedure. Takodje, skapirao sam da se nesto potpisuje tamo - sta je to konkretno, koliko potpisivanja i slicno?
- U avionu, da li je potrebno popunjavati I94 i, ako jeste, koji od ona dva koji nude? Prema ovome: http://www.cbp.gov/travel/internatio...4-instructions u stvari kazu da se to vise i ne popunjava - je l' to tacno?
- Zna li neko da li je moguce da se osoba koja ulazi pozove na prijatelje? Mislim u smislu - da kaze CBP officer-u nesto tipa "Moj prijatelj me ceka ispred, moze li on da udje da pomogne?" ili barem da pozovu telefonom, nesto tog tipa?

Sta je moguce ili sta izgleda logicno se cesto ne poklapa sa stvarnoscu, pa me zato pre svega me zanimaju licna iskustva. Jos jednom molba ako je moguce sto manje odstupati od teme i sto vise detalja, ako nista drugo ono ponajvise za ljude koji ce, dok grickaju nokte, citati u narednim godinama kad, nadam se, ovde bude 100 odgovora. Meni licno najvise odgovaraju odgovori sa jasno odvojenim cinjenicama i iskustvima od licnih stavova. (Premda, moram da priznam, bilo je prilicno intersanto citati razne situacije u kojima su se ljudi nalazili i, cini mi se prilicno cesto dobro, snalazili - kao da citam neku vrlo dobru knjigu svetski poznatih autora.)

Svestan sam da se mnogi ljudi ovde stvarno trude i verovatno ce biti puno odgovora, unapred jedno veliko hvala svima!
Mi smo dosli preko JFK Aerodroma u New York-u, i morali smo da prodjemo niz posebne saltere koji su namenjeni za ljude koji ne poseduju Americki Pasos.
Kad smo stigli na red(to je bilo posle 2-3 sata cekanja u ogromnoj koloni), sluzbenik je potrazio dokumenta a isto kao u ambasadi postavljo pitanja, gde idete, dali vas neko ceka, pa nam proverio otiske prstiju i ocne zanice(biometriske podatke), na kraju su nas pitali koju adresu da zapisu, ja sam im dala adresu moje sestre- i na istu smo dobili nase grin karte.
Kad smo posle tih 3 sata izasli u hodnik,nasi kuferi su bili na sred praznog koridora, niko ih nije dirao.
Dali sme da dodje i da ti pomogne u razgovoru bilo ko izvan - NE.Isto kao i u ambasadi prepusten si samome sebi, pa kako se snadjes.
Jos moram da dodam da cak i prosle godine kad smo bili na odmoru u Makedoniji pa se vratili oped preko JFK Aerodroma, skoro ista procedura,na salteru nas nisu mnogo gnjavili samo su nam proverili pasos, ali red je bio nemoguc ,oped je cekanje trajalo 2-3 sata. Cak se i mislim dali da idem nazad u domovinu dok ne dobijem Americki Pasos, posto svi sto su imali Americki su prolazili odma bez cekanja.
Reply With Quote
  #3  
Staro 19.04.2014, 02:37
Smith6000's Avatar
Smith6000 Smith6000 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 13.01.2010
US lokacija: Seattle, WA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 102
Nepromenjeno

Ide:
1. imigracija
2. kofer
3. carina

Ne postoji vise I-94, vec samo carinski obrazac koji pupunjavas kao US resident (guglaj 6059B form) u avionu.

Moje iskustvo na JFK da smo isli na strance salter, cekali sat vremena, i kad nam je uzeo otiske i kovertu odveo do neke kancelarije gde smo samo sacekali negde 20 minuta dok su, valjda, obradili te podatke i pitali nas da li nam je to mailing adresa.

@noki, US Residents idu u isto red sa US Citizens. :P Na terminalu 1 i 4 JFK, za ostale ne znam, imaju cak salter za US Residents gde nikad nema guzve. Za prvi passos mora licno da se preda. Nije Amerika bas toliko digitalizovana i povezana sorry za offtopic.

Na granici te nece nesto previse ispitivati. Tu je znanje osnovnog engleskoj sasvim dovoljno, mislim.
__________________
D day - September 15, 2010
Reply With Quote
  #4  
Staro 19.04.2014, 02:47
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Smith6000 Prikaz poruke
Ide:
1. imigracija
2. kofer
3. carina

Ne postoji vise I-94, vec samo carinski obrazac koji pupunjavas kao US resident (guglaj 6059B form) u avionu.

Moje iskustvo na JFK da smo isli na strance salter, cekali sat vremena, i kad nam je uzeo otiske i kovertu odveo do neke kancelarije gde smo samo sacekali negde 20 minuta dok su, valjda, obradili te podatke i pitali nas da li nam je to mailing adresa.

@noki, US Residents idu u isto red sa US Citizens. :P Na terminalu 1 i 4 JFK, za ostale ne znam, imaju cak salter za US Residents gde nikad nema guzve. Za prvi passos mora licno da se preda. Nije Amerika bas toliko digitalizovana i povezana sorry za offtopic.

Na granici te nece nesto previse ispitivati. Tu je znanje osnovnog engleskoj sasvim dovoljno, mislim.
Ja eto iz mog iskustva,dva puta sam isla od kad sam ovde i oba cekala vise od 2 sata, a znam da su sluzbenici koji stoje sa strane upucivali ljude sa americkim pasosom u druge redove,nas u druge.
Sto se tice pasosa,znam iz prve ruke posto sam roditeljima terala celu papirologiju.(to je bilo pre par meseci)
Popunila sam im forme za naturalizaciju,otisli su na razgovor, tata polozio,mama nije,ona zadrzala grin kartu,a ocu oduzeli a dali mu kovertu sa formularima za pasos.
Ovde u Nju Dzersiju sa tom kovertom odes u postu kazes zasto si tu,imaju specijalnog sluzbenika u posti sto je zaduzen za pasose(moram da kazem da za svaki county ima po jedna posta sto prima pasoske molbe),posaljes forme sa slikama,i cekom i posle dve-tri nedelje posalju ti pasos.(mom tati pasos dosao posle tacno dve nedelje)
Reply With Quote
  #5  
Staro 19.04.2014, 13:34
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Smith6000 Prikaz poruke
Ide:

" Nije Amerika bas toliko digitalizovana i povezana sorry za offtopic. "
Sad se izvinjavam sto namerno izlazim iz teme, ali se ne slazem da nisu organizovani. Ima nekoliko stvari sto mi se ne svidjaju ovde ali bas ta njihova organiziranost je stvar sto najvise volim.
Na primer tati sam podigla pare sa dva penziska fonda ovde u Americi - sve preko interneta.
Kupila sam kucu pre 1-2 meseca, a nikog osim agentice za nekretnine nisam licno upoznala - sve telefonom, i kredit,i advokat i sve.
Sve sto placam ide internetom racuni, krediti i sl.
Ocene iz skole za decu sve proveravam na internetu, kao i domaci i izostanke
Poso koji radim je 90% internet, tako kad smo imali snezne dane radila iz kuce.
Ja bih volela kad bi i nazad kod kuce bila vakva:"neorganiziranost", Tada ne bi trebalo mom ocu da juri 3 godine dokumente za penziju,posle 30 godina staza.
Reply With Quote
  #6  
Staro 31.05.2014, 19:22
viki_86 viki_86 je offline
Član
 
Datum prijave: 02.06.2013
Poruke: 13
Nepromenjeno promena aviona u USA pri prvom dolasku

Postavicu pitanje onima koji us vec putovali preko Filadelfije ili drugog grada za Chicago: Iz Ciriha suprug i ja slecemo prvi put u Filadelfiju i posle 2 sata imamo avion za Chicago. Posto zapecacene koverte iz ambasade i pasose moramo da predamo imigracijskoj kontroli odmah na prvom aerodromu koji sletimo, azatim nastavljamo dalje za Chicago, da li je tih 2 sata pauze u Filadelfiji dovoljno za te sve procedure??? pretpostavljam da nema potrebe da cekamo i kofere, i na to dodatno gubili vreme, nego da njih uzimamo kad sletimo u Chicago??? Ako je neko imao iskustva sa promenom aviona u USA kad je prvi put dolazio jako bi nam koristilo to iskustvo!
Veliko hvala unapred!
Reply With Quote
  #7  
Staro 31.05.2014, 19:39
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Viki, vi cete proci imigraciju na prvom slijetanju, kad to zavrsite uzimate svoje kofere i prenosite u red za vas sljedeci let, jer one nece ici direktno za Chicago, nego kao i vi dolaze internacionalnim letom, a nastavljaju do krajnjeg odredista lokalnim/domestic letom. Zavisno kada dolazite mozete pogledati kakvi su im wait times za vas aerodrom: PHL je kod za Philadelphia:
http://awt.cbp.gov/
Kad to znate, mozete otprilike vidjeti hocete li stici na sljedeci let ( u vecini slucajeva hocete). Sretno!
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #8  
Staro 31.05.2014, 19:43
Nikolaniko Nikolaniko je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: Scottsdale, AZ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 147
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik viki_86 Prikaz poruke
pretpostavljam da nema potrebe da cekamo i kofere, i na to dodatno gubili vreme, nego da njih uzimamo kad sletimo u Chicago??? Ako je neko imao iskustva sa promenom aviona u USA kad je prvi put dolazio jako bi nam koristilo to iskustvo!
Veliko hvala unapred!
Viki_86,

Ja sam prosle godine nekoliko puta putovao za US i menjao avione na JFK (jednom konacna destinacija mi je bila Philly). Svaki put kada sam isao, morao sam da podignem kofere i da ih opet chekiram za finalnu destinaciju. Znam da je to nesto novo od pre neke godine, posto na prvi point of entry moras da prodjes proceduru ulaska u USA, i onda chekiras kofere za drugu destinaciju posto se taj let racuna kao lokalni (unutar USA) a ne internacionalni.

Opet, ako gresim, molim ostale kolege sa foruma da me isprave, ja samo opisujem moje licno iskustvo, i da postoji mogucnost da se desi i ovakva stvar.

Pozdrav,
Reply With Quote
  #9  
Staro 31.05.2014, 19:44
Nikolaniko Nikolaniko je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: Scottsdale, AZ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 147
Nepromenjeno

MikiSA je bio malo brzi od mene ali poklapaju se odgovori
Reply With Quote
  #10  
Staro 31.05.2014, 20:41
viki_86 viki_86 je offline
Član
 
Datum prijave: 02.06.2013
Poruke: 13
Nepromenjeno

hvala puno na brzom odgovoru i na sajtu o proveri wait times. posto sam citala da na imigracionoj kontroli nije komplikovana procedura, nadam se da ce tih 2 sata biti taman da uzmemo kofere i chekiramo se za sledeci let...
inace sa istom komponijom imamo sledeci let za chicago sa 4 sata pauze ali ja uzela ovaj sa 2 sata. tako da postoji i drugi avion u slucaju velike guzve. ili da zamenimo avion na vreme dok jos nismo krenuli...?! videcemo.
sreca je u svakom slucaju najbitniji faktor!
Reply With Quote
Odgovori

Tags
engleski, granica, imigracija, pasoš

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Prijavio sam se preko Kosova savke90 Stare teme 6 03.11.2010 00:21
Prvi koverat ali nisam u Srbiji altrix Prva koverta 22 24.11.2009 11:50
Court i police certificates u prvi koverat? vlatkoMK Prva koverta 4 20.06.2009 21:03
Prvi intervju za DV-2009 - 3. oktobar 2008. kolja Stare teme 39 14.10.2008 23:23
Privremeni rad preko infostud-a redapple Stare teme 19 26.08.2008 14:09

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:27.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.