ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Koliko smem da razvlacim odsustvo van USA? » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 03.06.2008, 11:34
Enter Enter je offline
Član
 
Datum prijave: 02.06.2008
Poruke: 9
Nepromenjeno Koliko smem da razvlacim odsustvo van USA?

Cao! Procitavsi ovo
"...Dalje, kazu da imas prava da sa tom vizom udjes u Ameriku u roku od 6 meseci, ali da kada udjes u USA, ne smes da boravis van nje duze od godinu dana (bez posebne dozvole), jer ti onda istice viza. Takodje, ako 'immigration officer' skonta da koristis vizu samo da bi je odrzavao dolazeci jednom godisnje (na godisnji odmor), ima pravo da ti je oduzme."
u rubrici Zelena lutrija - Retro autora Srdjevica upitao sam se da li neko moze da potvrdi ove navode ili doda jos neku informaciju, iskustvo itd.
Zapravo, interesuje me:
1. Koliko najduze moram da boravim u USA po prvom dolasku (kada dobijem GC) da bih stekao pravo da se vratim kuci da npr vidim svoje, a da ne izazovem negativne posledice? Da li je to uopste limitirano?
2. Koliko najduze smem da boravim kuci pa da se vratim u USA?
Jednostavno, koliki su ti rasponi boravak u USA - kuci?
Hvala.
Reply With Quote
  #2  
Staro 03.06.2008, 17:57
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

1. Nisam siguran da je limitirano, ali ne znam da li mozes da se vratis samo sa pasosem (u kome je viza). Ti kad udjes u USA, oni te uvedu u sistem, a za mesec dana ti stize zelena karta. Do tada, viza u pasosu sluzi kao temporary proof of residency (malo o tome imas u temi Birokratija), sto znaci da bi teoretski mogao da se setas samo sa pasosom.
Predlog: vidi da se vrces tek posle dobijanja zelene, da te ne cimaju za razloge i ostalo (ako uopste budu)... Mada ne bi trebalo. Oni intervenisu samo ako radis ono: 6 meseci kuci, 5 dana u USA, pa tako u krug....

2. Kuci mozes da ides kad god hoces. Jedini uslov: ako ides na duze od 6 meseci, moras da im se javis (popunis re-entry permit). Mozes da se setas koliko cesto hoces. Samo, sto si duze kuci, kasnije dobijas drzavljanstvo (imaju neku foru da ti racunaju 5 godina boravka na 3 meseca blokove, znaci ako si cesto kuci, onda ti vise treba da skupis taj broj meseci da apliciras za drzavljanstvo... treba se raspitati...)

I da, kad jednom udjes u masinu, nema teorije da ides kuci cesce nego jednom godisnje...

Nadam se da neko nema drugacije iskustvo...

*Ranije je ogranicenje bilo 1god van USA, ali je promenjeno na 6 meseci!
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #3  
Staro 04.06.2008, 05:01
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno

Na sajtu http://www.welcometousa.gov/, postoji sa leve strane baner sa nazivom A guide to Naturalization...tu se nalaze obavestenja o proceduri za dobijanje us pasosa, kao i o uslovima koji treba da budu ispunjeni sto se tice proteka vremena http://www.uscis.gov/portal/site/usc...0045f3d6a1RCRD (sve je veoma lepo i tabelarno prikazano, tako da ne moze da bude nikakve zabune...).

Pozdrav!

Last edited by V777; 20.06.2008 at 05:13.
Reply With Quote
  #4  
Staro 27.11.2016, 15:58
markoni markoni je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 12.10.2014
Poruke: 148
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik srdjevic Prikaz poruke
2. Kuci mozes da ides kad god hoces. Jedini uslov: ako ides na duze od 6 meseci, moras da im se javis (popunis re-entry permit). Mozes da se setas koliko cesto hoces. Samo, sto si duze kuci, kasnije dobijas drzavljanstvo (imaju neku foru da ti racunaju 5 godina boravka na 3 meseca blokove, znaci ako si cesto kuci, onda ti vise treba da skupis taj broj meseci da apliciras za drzavljanstvo... treba se raspitati...)

I da, kad jednom udjes u masinu, nema teorije da ides kuci cesce nego jednom godisnje...

Nadam se da neko nema drugacije iskustvo...

*Ranije je ogranicenje bilo 1god van USA, ali je promenjeno na 6 meseci!
Citam ovaj stari post, pa se pitam, da li se mora traziti re-entry permit ako nosilac zelene karte boravi van USA 10-11 meseci u jednom (prvom) izlasku iz Amerike?... u ovom postu pise za svaki izlazak preko 6 meseci mora re entry permit, a ja se pitam da li je to i sada tako obzirom da je ovo post star vise godina... a i cini mi se da sam na drugom mestu procitao da je mozda malo drukcije to pravilo
Reply With Quote
  #5  
Staro 27.11.2016, 17:46
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik markoni Prikaz poruke
Citam ovaj stari post, pa se pitam, da li se mora traziti re-entry permit ako nosilac zelene karte boravi van USA 10-11 meseci u jednom (prvom) izlasku iz Amerike?... u ovom postu pise za svaki izlazak preko 6 meseci mora re entry permit, a ja se pitam da li je to i sada tako obzirom da je ovo post star vise godina... a i cini mi se da sam na drugom mestu procitao da je mozda malo drukcije to pravilo
Problem je sto "pravilo" na ulasku u zemlju sluzbenici tumace po nekom svom nahodjenju tako da nije zgoreg uzeti Re-Entry Permit.

Meni je pre godinu dana jedan napravio scenu zato sto sam bio napolju 4 meseca i provukao kroz kontekst kako moja situacija zahteva taj "neki" dokument. Nije ni znao kako se zove "taj dokument" dok ja nisam upitao posle 30 sekundi da li on u stvari misli na Re-Entry permit. "DA!" - na sta sam ja rekao da nikada nisam bio duze od 6 meseci van US i da sam napolju zbog skole i to ne u domovini nego na totalno desetom mestu. Pustio me je nakon kraceg natezanja, ali svakako nije bila prijatna situacija. To neko vidjenje i poimanje ostatka sveta medju velikim brojem Amerikanaca ocito ide u smeru da je Amerika najbolja zemlja na svetu, da niko ko moze da zivi u Americi nema potrebe da provodi van zemlje duze od par nedelja koliko mozda moze da traje odmor, neka hitna situacija ili poslovni put. Svako ko se zadrzi van zemlje duze je vecini njih "sumnjivo lice" i onda krece propitivanje i maltretiranje...

Ima ljudi koji bez permita udju i posle 11 meseci... Bukvalno na koga naletis...
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #6  
Staro 13.12.2016, 18:39
markoni markoni je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 12.10.2014
Poruke: 148
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
nikada nisam bio duze od 6 meseci van US i da sam napolju zbog skole i to ne u domovini nego na totalno desetom mestu. Pustio me je nakon kraceg natezanja, ali svakako nije bila prijatna situacija
Gledajuci ovu stranu (ako je to pravi link gde pise pravilo...) https://www.uscis.gov/sites/default/...urces/B5en.pdf

stekao sam utisak da je pravilo u prvoj tacki (izvukao sam nize dve tacke) da treba imati re entry permit, u slucaju ako smo izvan amerike punih 12 meseci ili vise, a da za odsustvo krace od godinu dana izvan amerike nije neophodan re entry permit, pa mi nije jasno kakvu ulogu ima Vas odgovor tom sluzbeniku da ste van amerike bili manje od 6 meseci, obzirom da se u pravilu nigde ne spominje 6 meseci... ako je po pravilu sa ovog linka, granica od koje treba imati taj dokument je punih 12 meseci van amerike, gresim li?

Ali mi nije bas jasno znacenje ove druge tacke, koja navodi odsustvo krace od 1 godine ako "if you take up residence in another country." sta se pod tim podrazumeva...

• Your Permanent Resident Card becomes technically invalid for
reentry into the United States if you are absent from the United
States for 1 year or more.
• Your U.S. permanent residence may be considered as abandoned
for absences shorter than 1 year if you take up residence in
another country.

Last edited by markoni; 13.12.2016 at 18:46.
Reply With Quote
  #7  
Staro 12.02.2018, 23:27
kuki kuki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.06.2015
Poruke: 95
Nepromenjeno

Kog datuma najkasnije nosilac GC treba da udje u USA da mu se ne bi prekidalo brojanje za drzavljanstvo, ako je iz USA izasao 3-eg septembra 2017, a u Srbiju usao 4-og septembra 2017. godine?

Tj. kog datuma najkasnije da hvata let iz Beograda, jer datum kada udjemo u avion u Beogradu, tamo stizemo istog tog kalendarskog dana...

Last edited by kuki; 12.02.2018 at 23:36.
Reply With Quote
  #8  
Staro 13.02.2018, 00:06
ikac89's Avatar
ikac89 ikac89 je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.10.2012
US lokacija: Chicago (Niles), IL
YU lokacija: Srb
Poruke: 809
Nepromenjeno

Nekom najprostijom računicom (6 meseci minus 1 dan), 02. marta, ali ja ne bih rizikovao, već bi otišao nekoliko dana pre tog roka.
Reply With Quote
  #9  
Staro 13.02.2018, 13:31
kuki kuki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.06.2015
Poruke: 95
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ikac89 Prikaz poruke
Nekom najprostijom računicom (6 meseci minus 1 dan), 02. marta, ali ja ne bih rizikovao, već bi otišao nekoliko dana pre tog roka.
182+183=365 dana
Ako se racuna po danima, znaci maksimalno 182 dana van US tokom 365 dana, to bi bio koji dan nakon 2-og marta...

E sad je pitanje, obzirom da martu prethodi februar (28 dana), da li se za drzavljanstvo racuna po danima (npr. najvise 182 dana van US a npr. najmanje 183 unutar US, od 365 dana, to bi bilo dan vise u USA nego van USA)

Ili se gleda grublje, kao sto je Ikac89 pretpostavio (pretpostavka na prvi pogled... tj. po datumima)

Pitam jer razmatram kartu za 3-ci mart, jer mi ta karta najvise odgovara, pa se raspitujem, dal bi mi ako sam US napustio 3-eg septembra 2017 a ako ponovo udjem u US 3-eg marta 2018 bilo prekinuto brojanje za drzavljanstvo ili ne... ponavljam... ulazak za 3-ci mart bi bilo ne vise od 182 dana provedenih van Amerike po mom shvatanju... gresim li, ili se ipak gleda po datumima grublje?

Last edited by kuki; 13.02.2018 at 13:36.
Reply With Quote
  #10  
Staro 13.02.2018, 15:35
misternice's Avatar
misternice misternice je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 18.05.2017
US lokacija: New York, NY
YU lokacija: Beograd
Poruke: 136
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kuki Prikaz poruke
182+183=365 dana
Ako se racuna po danima, znaci maksimalno 182 dana van US tokom 365 dana, to bi bio koji dan nakon 2-og marta...

E sad je pitanje, obzirom da martu prethodi februar (28 dana), da li se za drzavljanstvo racuna po danima (npr. najvise 182 dana van US a npr. najmanje 183 unutar US, od 365 dana, to bi bilo dan vise u USA nego van USA)

Ili se gleda grublje, kao sto je Ikac89 pretpostavio (pretpostavka na prvi pogled... tj. po datumima)

Pitam jer razmatram kartu za 3-ci mart, jer mi ta karta najvise odgovara, pa se raspitujem, dal bi mi ako sam US napustio 3-eg septembra 2017 a ako ponovo udjem u US 3-eg marta 2018 bilo prekinuto brojanje za drzavljanstvo ili ne... ponavljam... ulazak za 3-ci mart bi bilo ne vise od 182 dana provedenih van Amerike po mom shvatanju... gresim li, ili se ipak gleda po datumima grublje?
U svakoj godini morate imati minimum sest meseci plus jedan dan UKUPNO boravka u SAD. Neka me neko obavesteniji ispravi ako gresim, ali vama se nista iz prethodne godine ne racuna jer niste tamo boravili vise od 6 meseci... Tako da je 2018 ponovo nova godina za sebe, dakle sad mozete uci kad god zelite (tj.bar do kraja juna ako cete ostajati do kraja godine u US) a da imate ukupno 6 meseci u kalendarskoj godini.
Konkretnije: nemojte ni posmatrati proslu godinu, ako ste bili samo jedan dan nista se ne racuna.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
koliko je sigurno da cu dobiti zelenu kartu? wingreen Druga koverta 61 28.06.2009 22:05

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 20:31.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.