ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 15.06.2014, 11:55
Taty2's Avatar
Taty2 Taty2 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.07.2013
US lokacija: Boston
YU lokacija: Sarajevo
Poruke: 122
Nepromenjeno

Ja sam živjela ranije u inostranstvu, imam ugrađen mehanizam da se automatski ne vežem samo za ljude. Na poslu radim od jutra do mraka, plata mala, premala a ljudi vezani jedni za druge. I još tvrde kako su super. E neću da se toliko vežem za njih, u inat neću, pa nek sve ide u vraga !
Ovdje u Bosni odeš kod zubara pola zuba ti može izvaditi a ljudi se vežu (kažu: to je MOJ zubar!)
Vezivanje prje svega za ljude, a puno manje za nešto materijalno je jedna od osnovnih razlika u mentalitetu, to se stekne od djetinjstva i zato je ponekad teško shvatiti Zapadnjake.
Reply With Quote
  #12  
Staro 14.11.2014, 21:59
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno Sanjari, Mastari i Transfer neprijatnosti...

Svoj osvrt ostavljam bas na ovoj temi jer bas mislim da mu je mesto ovde. Recimo da se ovaj post odnosi na jedan ciklicni psiholoski fenomen koji se na forumu manifestuje mahom u dva naleta u toku godine. Prvi je u jesen, uoci i tokom prijave za lutriju, drugi neposredno pre i par nedelja nakon izvlacenja u maju.

U poslednjih mesec-dva ponovo imamo talas novih clanova - sanjara... Ne bih zeleo niti da imenujem clanove, niti da navodim imena tema po kojima pisu. Suvisli citac ce razumeti poentu.

E sad, jos malo psihologije

Kukanje na sav glas kako je u exYU ziva katastrofa je mozda nekome ventil. Da je US Zelena lutrija jedina varijanta za izlaz iz tog ocaja - ne bih se bas slozio. Ako je bas toliko lose, tu su zemlje EU, tu je bliski istok, poslova ima, znaju se kriterijumi za dobijanje istih. No naravno, za to je potrebno uloziti trud, zar ne?

Ukoliko je 10-ak minuta potrosenih na popunjavanje prijave za lutriju i fotografisanje maksimalni trud koji je neko spreman da investira da bi se izvukao iz svoje lose situacije, US definitivno nije mesto za tog nekog i nije ni cudo sto se u exYU taj neko nalazi u beznadeznoj situaciji, jer i sa Zelenom kartom je potrebno uloziti mnogo veci trud i to konstantno, ne jednokratno, da bi se nesto ovde postiglo.

Cekanje i planiranje buducnosti samo na osnovu toga da li ce se na lutriji dobiti US Green Card, a pri tome ne raditi nista na poboljsanju svoje situacije, je krajnje i u najmanju ruku neozbiljno i infantilno. To je kao kad bi neko odlucio da se izvuce iz lose finansijske situacije, a jedini plan/strategija za to mu je da popuni tiket za loto. Mozes da popunis i taj tiket, ali zrelo i zdravorazumsko razmisljanje je da krenes i da trazis posao, da se dodatno obrazujes i slicno, pa ako te ubode i loto – super. Isto je i ovo za GC lutriju: Odigraj, ali ako hoces da se izvuces iz lose situacije na koju se toliko kuka, pokreni se, ulozi vise truda od popunjavanja online prijave, nece stvari same da se rese. I da vas izvuku na toj lutriji, mislite da ce sve ostalo samo da krene da se odvija i resava, samo treba da dodjete?

Postavljanje pitanja o skolskim distriktima, "najboljim mestima za start", mestima sa "dobrom" klimom, a da pri tom onaj koji pita jos uvek ceka da bude izvucen je teska nebuloza.
Nadanje i mastanje o dobitku na lutriji za zelenu kartu je ok, do onog momenta dok to ne krene da prelazi na papir i malo pocne da vredja inteliginciju nas koji smo ovde vec ohoho i znamo da je zelena karta u novcaniku samo potreban ali definitivno ne i dovoljan uslov da bi se u US uspelo i zivot doveo u kakvu takvu "normalu".

Irealna percepcija stvarnosti posmatrana iz ugla turiste ili zasnovana na "urbanim legendama" je poptuno pogresna premisa. Jako nezreli pristup. No, nekima je ocito bas potrebno da dodju ovde i probaju, ne kao turiste, nego kao imigranti. E onda krecu oni stadijumi - "stages of grief" i realnost kao cekic udara u glavu...

My 2 cents...
Reply With Quote
  #13  
Staro 14.11.2014, 22:35
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Slazem se sa svakim od tvojih dva centa. Pasivan pristup svojoj sudbini je delimicno i razlog za nas kolektivni defetizam kojim definisemo svoje stanje po default-u.
Reply With Quote
  #14  
Staro 14.11.2014, 23:55
MagedonMM MagedonMM je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.07.2014
Poruke: 89
Nepromenjeno

Bravo., tera na razmisljanje,
Pozdrav sto se je "vratila " tema
Reply With Quote
  #15  
Staro 16.11.2014, 01:49
Priceza's Avatar
Priceza Priceza je offline
Član
 
Datum prijave: 16.08.2013
US lokacija: Misliću o tome sutra
YU lokacija: Beograd
Poruke: 18
Nepromenjeno ...

A sada da pređem na Z(Ž)aninu temu (btw, nisam dovoljno na forumu da bih zaključila da li je Zana ili Žana, pa molim da mi se ne uzme za zlo, jako pažljivo čitam sve postove, ali nigde još nisam registrovala odgovor na ovu dilemu...). A možda i džabe komplikujem, možda samo treba da čitam kao što je žena napisala i ne naprežem krhki mozak previše.

Meni je jako zanimljiv još jedan psihološki momenat. Reč je o očekivanjima i uopšte o poimanju Amerike, sa kojim/a se čovek uputi tamo. Mislim, sve-razumnom svetu je već odavno jasno da se tamo crnči (i da onaj ko to kaže ne treba odmah da bude optužen za "omalovažavanje crnčenja na Balkanu"). I da se USA crnčenje isplati više nego Balkan crnčenje. I da je "crnčenje na Balkanu" zapravo jedan vrlo relativan pojam. Ja sam to skontala ovako: ljudi crnčenje verovatno mere kroz primanja koja imaju. Recimo, moj rad u štampariji je sigurno bar 30-40% opušteniji nego u Americi (pod uslovom da ne računamo stres oko neplaćenog prekovremenog, gazdinih rođaka zabušanata, nestručne i destruktivne uprave i sl; dakle samo fizički aspekt i vreme provedeno na nogama ili u trci). Ali plata nije isto toliko manja, nego je nekoliko puta manja. Tako da tu onda dođe do sukoba između ljudi, oko poimanja "crnčenja". Neki verovatno ne shvate da boravak u ova dva sveta, zahteva totalno drugačije poimanje svega (osim osnovnog ljudskog vaspitanja cenim...).

Poenta priče je da sam gledala neki intervju sa DC Lottery dobitnicom, čini mi se iz Indije. Žena ima fakultet, stručnjak je, mislim da se čaki i PHD pominjao negde, dakle OBRAZOVANA, REKAO BI ČOVEK - SVESNA ŽENA, ali cvrc... Intervju rađen 1,5 godinu nakon njenog dolaska. Kaže da je razočarana, da jedva sastavlja kraj sa krajem, ona i muž fakultetski obrazovani, u svojoj državi su stručnjaci, a u USA nema posla za njih u struci, kako je dozvolila da je uopšte i nagovore da proba, rekli su joj tamo ima više prilika, bla, bla, bla, kuka kao mi na temi "zašto otići iz Srbije"... I to sve nakon SAMO 1,5 godinu. A sada najbitnije - ceo intervju sa njom je rađen sa prevodiocem, jer ona ne zna jezik... E tu kažem - nakon ČAK 1,5 godinu ne zna jezik... Dakle, to je dovoljno vremena da se nauči bar toliko od jezika, intervju je bio krajnje jednostavan, "did your life change, are you happy, bla, bla".

E sad, znam da je tema počela sa stručnom definicijom o tome kako se ponaša skoro svaki čovek koji emigrira, ali čitajući ovaj forum, i informišući se šire, došla sam do zaključka da broj slučajeva kao u ove Indijke, uopšte nije mali. Šta više, mislim da je toliko veliki, da se ne sme više svrstavati u izuzetke, već mu treba stručna definicija. Imam utisak da je više takvih ljudi (totalno nebitno da li su u pitanju Indija, Balkan, ili neko treći) nego ljudi koji imaju koliko toliko realnu sliku (dok ne dođeš - ne znaš, ali znate na šta mislim). Da jedno stručno lice, misli da će je dočekati posao u firmi koja će svim zaposlenima da plati hindu kurs samo da bi ona radila tamo... To što sastavlja kraj sa krajem dok je pritom niko ne razume na jeziku zemlje u koju je došla... Pa sastavljanje kraja sa krajem je tu sasvim očekivana stvar. Trebalo bi valjda sa je srećna što može da ga sastavi i ako ne ume osnovnu komunikaciju na engleskom da izvede. Pa sve i da je tamo imala 10 puta bolji status nego u USA, nije mi jasno kako je obrazovana osoba mogla da iskroji takva očekivanja, sa tako ZERO rada na upgrade-u... Ne znam.

Koliko ste vi koji ste već u USA imali prilike da vidite tako nešto? Da li bi članovi koji tek idu trebalo da se zabrinu da će i njih da zvizne neko ludilo pri dolasku, i da će od šoka tražiti poslove mesecima, i birkati, i inatiti se možda, ne znam... Kao što mnogi misle da ih nostalgija neće mučiti, pa posle stavku po stavku prežive onaj post sa početka teme... Otkud znam, možda je i vas na kratko zviznulo neko slično razočarenje?

I da li se od dužine ova dva posta takođe može ustanoviti neka dijagnoza?

Last edited by Priceza; 16.11.2014 at 01:56.
Reply With Quote
  #16  
Staro 19.03.2016, 16:34
reg reg je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.02.2015
Poruke: 50
Nepromenjeno

"Za razliku od Srbije, i rekao bih dobrog dela Evrope (narocito mediterana), zivot u USA nema dve
poluperiode - aktivnu u kojoj covek svojim angazovanjem diktira zbivanja u zivotu, i pasivnu u kojoj
se prepusti da mu zivot nanese prijatne i zanimljive situacije, susrete sa prijateljima, lake zabave itd.
U USA ce se pasivnom cekacu malo toga desiti. Ukoliko covek nije u tokovima aktivnog zivota, prikacen
na clock svakodnevnog komunalnog stresa, moze vrlo lako i vrlo brzo da mu postane neizdrzivo dosadno.
Zivot je jednostavno namesten da covek svojom akcijom postigne strasno puno, da prosto ne veruje
ocima sta je sve uspeo da aranzira svojim planiranjem i neuporedivom kontrolom egzekucije, medjutim
na onu pasivnu stranu (sedeo sam danima za istim stolom u lokalnom kaficu pod lipom sa Perom, Zikom,
Mikom, Lazom, a onda je jednog dana naisla prilika koju sam dugo cekao...) je bolje da ne racuna uopste,
to se nece desiti. Prilike se ukazuju samo onome ko aktivno igra zivot. Za aktivne karaktere, one koji zive
i disu to sto rade, koji se odmaraju promenom pre nego lenstvovanjem, nema boljeg mesta na svetu.
Za pasivnije likove, ima mnogo boljih mesta, ukljucujuci i Evropu."

Izvor/Citat: Milanche

Odlazak u USA ce doneti ghost of chance ali samo za onoga koji
ima nesto na cemu je dugo radio, sto ima strasan potencijal, i sto tek treba da se ispili.

Last edited by Magelan; 19.04.2016 at 22:41. Razlog: Izvor/Citat
Reply With Quote
  #17  
Staro 06.05.2016, 22:00
Kilimandzaro's Avatar
Kilimandzaro Kilimandzaro je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2016
US lokacija: Chicago
YU lokacija: BG
Poruke: 198
Nepromenjeno

Posto smatram da je psiholoska tema vrlo bitna u kompletnom ovom procesu, iako je ova divno pocela a posle malo skrenula, ja bih ipak da je ösvezim. Elem, od kad sam saznala da sam izvucena, tri dana ne spavam. Fizicki sam postala potpuno iscrpljena. Tablete koje me inace komiraju, nista ne pomazu. Imam osecaj straha, pomesan sa osecajem srece, zelju da odustanem, koja se smenjuje s zeljom da sto pre odem, brigu kako ce se deca uklopiti, kako da isfinansiramo ceo proces. Mislim znam da je sve to normalno ali insomnija me fizicki ubi. Ima li jos neko ovakva iskustva?
Reply With Quote
  #18  
Staro 07.05.2016, 03:03
markoss markoss je offline
Proteran
 
Datum prijave: 19.05.2015
Poruke: 393
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Kilimandzaro Prikaz poruke
Posto smatram da je psiholoska tema vrlo bitna u kompletnom ovom procesu, iako je ova divno pocela a posle malo skrenula, ja bih ipak da je ösvezim. Elem, od kad sam saznala da sam izvucena, tri dana ne spavam. Fizicki sam postala potpuno iscrpljena. Tablete koje me inace komiraju, nista ne pomazu. Imam osecaj straha, pomesan sa osecajem srece, zelju da odustanem, koja se smenjuje s zeljom da sto pre odem, brigu kako ce se deca uklopiti, kako da isfinansiramo ceo proces. Mislim znam da je sve to normalno ali insomnija me fizicki ubi. Ima li jos neko ovakva iskustva?
Pa ja mislim da je vecina nas ovo iskusila pogotovo mi koji smo sa malom decom. Mene je slicno stanje drzalo jedno 2 meseca pa me je popustilo. Ko zna kako bi bilo da nije ovog foruma, mozda bi bilo lakse da ne znas mnoge informacije a opet jako je vazno i da znas dosta detalja.

Ja sam tek u decembru posle intervjua svojoj okolini, kolegama, prijteljima, familiji objavio da odlazim i 99% njih mi je cestitalo na hrabrosti ali bukvakno niko nije rekao nesto negativno..

Na dan odlaska..kad su me otpratili na aerodrom cerka, supruga, majka i zenin brat, i kad sam ostao sam na gejtu pred ulazak u avion, osetio sam ogroman strah...mislim da sam tek tada shvatio velicinu i ozbiljnost citave situacije.
U usa sam puna dva meseca i mislim da sam se lepo uklopio..video sam kako je ziveti u Chicago downtown a osetio sam i zivot u suburb medju mexicancima i crncima gde se policijske sirene cuju nonstop.

Ja na zivot gledam kao neko lavirint, gde lutate hodnicima i imate dva izbora, leva ili desna vrata...neka vam se otvaraju neka zatvaraju pa je izbor na vama koja cete odabrati ...dal rizikovati pa se pokajati.

Ja sam se licno bas dobro informisao oko svega vezano za posao u USA i da nisam zadnjih 12 godina radio kao vozac, verovatno se ne bih usudio da dodjem ovde, zapocnem obuku i nadam se od Juna krenem da radim.
I opet zahvaljujuci ovom forumu sam jako mnogo stvari saznao vezano za kamionski posao.

Kao sto sam pisao u prethodnim postovima, zapitajte se sta ostavljate iza sebe ako odete, koga ostavljate, da li imate samopouzdanje da cete svojim radom sebi i porodici doprineti bolji zivot. I za kraj, da se ne kajete posle par godina ako ne iskoristite ovu sansu.
Reply With Quote
  #19  
Staro 07.05.2016, 16:16
ejpril88 ejpril88 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 27.05.2015
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 191
Nepromenjeno

Muz i ja nismo hteli da se radujemo sve dok nismo podigli vizirane pasose, jer dosad su nam se mnogi planovi izjalovili pa smo ocekivali da tako bude i sa Amerikom. Ali evo nas vec mesec i po dana u Cikagu
Rastanak od dragih ljudi naravno nije bio lak, nije svejedno kad se okupljate sa drustvom ili rucate sa porodicom a znate da ce to biti poslednji put, odnosno da ce te ih videti tek za godinu, dve, mozda cak i vise. Moj savet svima koji su izvuceni jeste da obavezno pokusaju, u Americi ko je vredan ne moze da propadne, a cak i da ne uspete uvek imate gde da se vratite.
__________________
oktobar 2014 - prvi put aplicirali (dve prijave)
maj 2015 - muz izvucen
septembar 2015 - vencanje
oktobar 2015 - intervju, vize odobrene
mart 2016 - sleteli u Cikago
Reply With Quote
  #20  
Staro 07.05.2016, 16:27
Kilimandzaro's Avatar
Kilimandzaro Kilimandzaro je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2016
US lokacija: Chicago
YU lokacija: BG
Poruke: 198
Nepromenjeno

Ma nema sanse da je ne iskoristimo. Potpuno je jasno da cemo doci (isto u Chicago), ja vec uveliko iscitavam forum i jos ne postavljam pitanja jer je mozda neko dao odgovor. Prvo nema sanse da deci uskratim mogucnost dvojnog drzavljanstva. Mi ovde najbolje znamo da covek ne zna sta nosi dan sta nosi noc. Imam porodicu u Cikagu, pa je i tim lakse. Prosto kazem da me ova moja reakcija - ta insomnija- potpuno zbunila i paralisala. Inace sam ono sto kazu "jaka i stabilna".
Najvise me muci da odlucim kad da posaljem formular (nailazila sam na postove ali ne i na temu), Posto sam prilicno mali broj 23**, plasi me da ne dodjem prerano na red za intervju. Najradije bih da se iselimo sledece godine u junu (zbog starijeg deteta koje ide u skolu). A s druge strane imam osecaj da se necu smiriti dok ne posaljem i "zavrsim" s tim. Ako imate link na forumu, na kom se o ovome kontemplira, bila bih zahvalna,
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Hitno, posto mislim da je jos malo pa kraj :) Budala Stare teme 9 05.11.2010 01:06

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 19:25.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.