ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Ulazak u SAD » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #181  
Staro 11.01.2018, 22:57
BetterFuture's Avatar
BetterFuture BetterFuture je offline
Amer
 
Datum prijave: 01.10.2015
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 1 061
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kuki Prikaz poruke
Hvala, u postu 173 sam sve na forumu pitao jos i ovo:

1. Prvi put usao u US na 1,5 mesec, prvi put izasao iz US na 10 meseci,

2. Drugi put usao na 2 meseca, drugi put izasao na 5 meseci.

Da li nakon tih 5 meseci u Srbiji treba ocekivati neko ispitivanje ili deportaciju prilikom treceg pokusaja ulasku u USA?

Pitam da znam kakvu pricu da spremam ako treba (star otac koji se lose oseca zdravstveno i koji negoduje moj odlazak, devojka sa kojom treba videti ima li buducnosti u vezi obzirom da ona nece van Srbije da zivi nikad ili nesto trece sto ljudi uglavnom navode... mozete dati koju ideju sta je dobro navesti)
Da li ce biti nekog ispitivanja zavisi od samog sluzbenika na ulasku u USA. Vi ste ipak LPR tako da bi Vam bilo oduzeto to pravo, morali bi da idete kod sudije koji bi odlucivao o Vasoj daljoj sudbini. Sustina je da se od Vas ocekuje da kao LPR, zivite, radite, placate porez i trosite u USA. Smislite odgovor koji ce zadovoljiti ta ocekivanja.
__________________
1. DV-2017 Dobitnici Tabela
2. DV-2018 Dobitnici Tabela
3. DV-2019 Dobitnici Tabela
4. DV-2020 Dobitnici Tabela

-----------------------------------
DV2017 - Has not been selected
DV2018 - Has not been selected
DV2019 - Has not been selected
DV2020 - Has not been selected
DV2021 - Has not been selected
DV2022 - Has not been selected
Reply With Quote
  #182  
Staro 11.01.2018, 23:41
elefteros elefteros je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2014
US lokacija: Boston
YU lokacija: Beograd
Poruke: 132
Pošalji Skype™ poruku korisniku elefteros
Nepromenjeno

Ranije sam pitao slična pitanja, sada mogu da dodam pa možda nekome bude značilo

2015. sam ušao u martu u Boston i živeo do Novembra kada sam se vratio u Srbiju

2016. sam tek krajem septembra ponovo ušao u Ameriku, Njujork i tu su me pitali zašto sam bio toliko odsutan. Ostao sam samo tri nedelje. Prilikom "čekiranja" na onim kompjuterima/terminalima, nisam mogao da prođem sa zelenom kartom, već sa pasošem, i dobio sam papirić na kome je bio X. Moja devojka je bila sa turističkom vizom i prošla je bez problema (nije imala X).

2017. mart mesec sam sleteo u Majami, ponovo dobio X i ponovo imao problem da čekiram zelenu kartu na onim terminalima, međutim neki gotivac mi je bio na proveri i nije me ništa posebno pitao, osim što je pokušao da izvede zaključak zašto dobijam X.

Ostao sam samo dve nedelje.

2017. decembar, slećem u LA, po prvi put čekiram zelenu kartu bez problema i dobijam potvrdu bez X-a. Uputstvo na terminalu nije dobro urađeno za GC. Treba suprotno da se radi od onoga kako video pokazuje da GC treba da se skenira.

Ovo je do sada najlakši prolazak. Prišao sam zajedno sa devojkom i jedino što su nas pitali je koliko smo dugo zajedno i odakle se znamo. Nju dodatno, koliko je ostala ove godine kada smo bili u Majamiju jer toga naravno u pasošu nema..

Inače, moja je priča da se obučavam za pilota trenutno (što sam u Njujorku rekao) i da privodim kraju školovanje u Srbiji..
__________________
Urednik sajta Work and Travel iskustvo
Reply With Quote
  #183  
Staro 12.01.2018, 22:57
kuki kuki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.06.2015
Poruke: 95
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik elefteros Prikaz poruke
Ranije sam pitao slična pitanja, sada mogu da dodam pa možda nekome bude značilo

2015. sam ušao u martu u Boston i živeo do Novembra kada sam se vratio u Srbiju

2016. sam tek krajem septembra ponovo ušao u Ameriku, Njujork i tu su me pitali zašto sam bio toliko odsutan. Ostao sam samo tri nedelje. Prilikom "čekiranja" na onim kompjuterima/terminalima, nisam mogao da prođem sa zelenom kartom, već sa pasošem, i dobio sam papirić na kome je bio X. Moja devojka je bila sa turističkom vizom i prošla je bez problema (nije imala X).

2017. mart mesec sam sleteo u Majami, ponovo dobio X i ponovo imao problem da čekiram zelenu kartu na onim terminalima, međutim neki gotivac mi je bio na proveri i nije me ništa posebno pitao, osim što je pokušao da izvede zaključak zašto dobijam X.

Ostao sam samo dve nedelje.

2017. decembar, slećem u LA, po prvi put čekiram zelenu kartu bez problema i dobijam potvrdu bez X-a. Uputstvo na terminalu nije dobro urađeno za GC. Treba suprotno da se radi od onoga kako video pokazuje da GC treba da se skenira.

Ovo je do sada najlakši prolazak. Prišao sam zajedno sa devojkom i jedino što su nas pitali je koliko smo dugo zajedno i odakle se znamo. Nju dodatno, koliko je ostala ove godine kada smo bili u Majamiju jer toga naravno u pasošu nema..

Inače, moja je priča da se obučavam za pilota trenutno (što sam u Njujorku rekao) i da privodim kraju školovanje u Srbiji..
Jako zanimljivo iskustvo, znaci:

1. Prvi ulazak ostao 8 meseci, prvi izlazak iz US 10 meseci.

2. Drugi ulazak ostao 3 nedelje, drugi izlazak iz US trajao 5 meseci,

3. Treci ulazak ostao samo 2 nedelje, treci izlazak iz US 9 meseci...

4. Cetvrti ulazak jos uvek traje pretpostavljam...

Da li si nesto radio dok si bio u US, da li si prijavljivao prihode ako si radio?

Sta li pretstavljaju ti papirici sa X?

I koji su izgovori dobri i piju vodu sto bi se reklo, a oni ne mogu da vrse provere tih izgovora (a koji izgovodi nikako ne dolaze u obzir npr)?
Reply With Quote
  #184  
Staro 13.01.2018, 12:18
elefteros elefteros je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2014
US lokacija: Boston
YU lokacija: Beograd
Poruke: 132
Pošalji Skype™ poruku korisniku elefteros
Nepromenjeno

Četvrti ulazak i boravak se završio pre neki dan. Vratio sam se u Beograd.

Samo sam prve godine kada sam proveo 8 meseci radio. Ovo ostalo je bilo turistički i istraživački.

Što se tiče planiranih izgovora, imam samo jedan - obučavam se za profesiju koju ću verovatno obavljati, tj. raditi u Americi.

Ostali izgovori su pominjani na drugim temama ovde na forumu, i ljudi su uglavnom pominjali porodične probleme, administrativne stvari i sl.

Porez sam prijavio samo prve godine, i to sam radio povrat jer su mi primanja bila minimalna. Naredne dve godine nisam prijavljivao ništa i to moram i trebam da se konsultujem sa prijateljem u Novom Sadu, a koji mi je i radio povrat 2015.

Što se tiče "X"-a, ne bih umeo bolje da objasnim od onoga što piše na zvaničnom sajtu Kontrole Granica SAD-a:
https://help.cbp.gov/app/answers/det...t-with-x-on-it

Kako sam i naveo gore, nakon dobijene zelene karte i izlaska iz zemlje, svaki naredni ulazak počev od septembra 2016. godine, bio je praćen prolaskom kroz proceduru na takozvanim kioscima, odnosno kompjuterskim stanicama u kojima se skreniraju pasoši/zelene karte i unose podaci vezani za carinu, pre finalnog razgovora sa službenikom koji vam pregleda dokumenta i odlučuje o dužini boravka (ako je neko na turističkoj).

Ulazak u zemlju 2016. i u martu 2017. - nisam mogao da skeniram Zelenu kartu jer je prijavljivao grešku, pa sam skenirao pasoš.

Ulazak u zemlju dec. 2017. - uz pomoć službenika sam uspeo da skeniram Zelenu kartu i napomenuo mi je da uputstvo na "kiosku" nije urađeno kako treba i da zelenu kartu treba skenirati suprotno od onoga kako je objašnjeno u uputstvu. Ovoga puta nisam dobio X na potvrdi koja je izašla iz Kioska.

Inače, evo kako taj X izgleda, i ko može da otvori članak, nije loše za pročitati:
https://www.google.rs/search?q=i+got...FRXIGmGpCGj0M:
__________________
Urednik sajta Work and Travel iskustvo

Last edited by SEEUSAIC; 14.01.2018 at 03:57. Razlog: Uklonjeno reklamiranje firme koja siri dezinformacije. Sup.Mod.
Reply With Quote
  #185  
Staro 14.01.2018, 03:37
kuki kuki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.06.2015
Poruke: 95
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik elefteros Prikaz poruke
Samo sam prve godine kada sam proveo 8 meseci radio.

Porez sam prijavio samo prve godine, i to sam radio povrat jer su mi primanja bila minimalna. Naredne dve godine nisam prijavljivao ništa i to moram i trebam da se konsultujem sa prijateljem u Novom Sadu, a koji mi je i radio povrat 2015.
Ja sam pitao tu firmu u vezi 2016. godine, rekli su mi sledece:

1. U vezi zarade u USA za 2016. godinu, sve ispod 4150$ (godisnjeg standard deduction-a) ne mora da se fajluje.

Ti ako si radio 8 meseci, sigurno si imao zaradu koja je bila iznad godisnjeg standard deduction-a za tu godinu u kojoj si radio. Ja sam zaradio bruto ispod te cifre, te nisam to ni prijavljivao, iz ove firme su mi rekli da ni nisam bio duzan da za tako malu zaradu fajlujem porez... i kazu da mi to ne bi trebalo praviti nikakve probleme...

2. U vezi zarade van USA, porez se ne placa za zaradu do 104.000$ na godisnjem nivou za 2016. To se zove exclusion, tek ako je zarada preko te cifre mogu biti penali. Moja plata van US (u Srbiji) je za 2016. bila manja od 10.000 $ bruto, tako da ni to nisam prijavio uopste... Takodje, rekli su mi da USA trazi od svih svojih drzavljanja da prijave zaradu i van USA bez obzira kolika je, ali u praksi se pokazalo da ih ne diraju.

Obzirom da USA ipak trazi da se ta zarada van US prijavi bez obzira kolika je, cak i ako ne mora da se placa drzavi Americi porez na tu zaradu (a ja ni to nisam prijavio), zanima me da li je neko sa foruma sa zelenom kartom pokusao da izbegne prijavu zarade van US ili u US i koje kazne je zbog toga imao?

Da li je morao da placa kazne (penale), ili je cak mogao da zbog toga ostane bez zelene karte, ili nesto trece?

Last edited by SEEUSAIC; 14.01.2018 at 04:02.
Reply With Quote
  #186  
Staro 14.01.2018, 04:14
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kuki Prikaz poruke
Ja sam pitao tu firmu u vezi 2016. godine, rekli su mi sledece:

1. U vezi zarade u USA za 2016. godinu, sve ispod 4150$ (godisnjeg standard deduction-a) ne mora da se fajluje.
NETACNO: 2016 single $10,350; married filing jointly $20,700; married filing separately $4,050. Ovo iznosi se NE POKLAPAJU sa godisnjim standard deductions.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kuki Prikaz poruke
2. U vezi zarade van USA, porez se ne placa za zaradu do 104.000$ na godisnjem nivou za 2016. To se zove exclusion, tek ako je zarada preko te cifre mogu biti penali. Moja plata van US (u Srbiji) je za 2016. bila manja od 10.000 $ bruto, tako da ni to nisam prijavio uopste... Takodje, rekli su mi da USA trazi od svih svojih drzavljanja da prijave zaradu i van USA bez obzira kolika je, ali u praksi se pokazalo da ih ne diraju.
Foreign income exclusion za 2016-tu je bio $101,300 i to ne znaci da ne mora da se prijavi porez, naprotiv: mora da se prijavi porez da bi se zatrazio exclusion.

Dalje dezinformacije, bez obzira na to da li su dosle od clanova foruma ili od firmi iz Srbije, bice sankcionisane.

Sup.Mod.
Reply With Quote
  #187  
Staro 14.01.2018, 13:24
kuki kuki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.06.2015
Poruke: 95
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SEEUSAIC Prikaz poruke
NETACNO: 2016 single $10,350; married filing jointly $20,700; married filing separately $4,050. Ovo iznosi se NE POKLAPAJU sa godisnjim standard deductions.



Foreign income exclusion za 2016-tu je bio $101,300 i to ne znaci da ne mora da se prijavi porez, naprotiv: mora da se prijavi porez da bi se zatrazio exclusion.

Dalje dezinformacije, bez obzira na to da li su dosle od clanova foruma ili od firmi iz Srbije, bice sankcionisane.

Sup.Mod.
Oprostite ako ispada da sirim dezinformacije, ali meni su tako rekli iz te izvesne firme, koja se time bavi... ja samo pokusavam da se informisem o pravilima koja vaze za nosioce zelene karte, koja pretpostavljam da treba da znaju i ostali sa ovog foruma, tj. da je svima nama u interesu znati...

Moje pitanje u vezi zarade u US glasi, da li zarada ako je bila ispod godisnjeg standard deduction-a mora ili ne mora da se prijavljuje? (moja je bila ispod 1000$ za tu godinu, sto definitivno jeste ispod te cifre)

Ako mora, a to se ne ucini, koje ce posledice snositi nosilac zelene karte i u kom vremenskom intervalu ce ih snositi (bilo da nije prijavljena zarada u US, van US ili i jedna i druga da nije prijavljena)?

Izvinjavam se jos jednom ako sirim netacne informacije, to mi nije cilj, cilj mi je da dodjem do tacnih informacija nekako.
Reply With Quote
  #188  
Staro 14.01.2018, 18:26
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kuki Prikaz poruke
Oprostite ako ispada da sirim dezinformacije, ali meni su tako rekli iz te izvesne firme, koja se time bavi... ja samo pokusavam da se informisem o pravilima koja vaze za nosioce zelene karte, koja pretpostavljam da treba da znaju i ostali sa ovog foruma, tj. da je svima nama u interesu znati...

Moje pitanje u vezi zarade u US glasi, da li zarada ako je bila ispod godisnjeg standard deduction-a mora ili ne mora da se prijavljuje? (moja je bila ispod 1000$ za tu godinu, sto definitivno jeste ispod te cifre)

Ako mora, a to se ne ucini, koje ce posledice snositi nosilac zelene karte i u kom vremenskom intervalu ce ih snositi (bilo da nije prijavljena zarada u US, van US ili i jedna i druga da nije prijavljena)?

Izvinjavam se jos jednom ako sirim netacne informacije, to mi nije cilj, cilj mi je da dodjem do tacnih informacija nekako.
Ako ste zaradili ispod limita, ne dugujete porez drzavi. Samim tim, niste duzni ni da prijavite prihod. Medjutim, prijavljivanje prihoda je jedini nacin da dobijete nazad novac koji vam je kompanija za koju ste radili automatski uzela i prosledila drzavi pre nego sto su vas platili (osim ako niste radili za cash ili po ugovoru (1099). Takodje, prijava prihoda je uslov za svaku welfare aplikaciju.

Sup.Mod.
Reply With Quote
  #189  
Staro 15.01.2018, 01:09
slucajni_prolaznik slucajni_prolaznik je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.05.2016
Poruke: 571
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SEEUSAIC Prikaz poruke
Ako ste zaradili ispod limita, ne dugujete porez drzavi. Samim tim, niste duzni ni da prijavite prihod. Medjutim, prijavljivanje prihoda je jedini nacin da dobijete nazad novac koji vam je kompanija za koju ste radili automatski uzela i prosledila drzavi pre nego sto su vas platili (osim ako niste radili za cash ili po ugovoru (1099). Takodje, prijava prihoda je uslov za svaku welfare aplikaciju.

Sup.Mod.
Samo da potvrdim prethodno. Upravo sam u slicnom procesu. Zaradili smo ispod minimuma (married filing jointly $20,700) u 2017., ali smo i stigli skoro krajem godine. Izvinjavam se na reklami, ali sam sam proverio koliko bih poreza mogao da dobijem nazad na adresi: https://turbotax.intuit.com/tax-tool...ors/taxcaster/ i resio da svakako prijavim prihode jer cu dobiti povrat poreza. Ne vidim zasto svako ne bi proverio svoju situaciju na slican nacin, jer je aplikacija intuitivna i cak i u free verziji vam predlaze vam dalje korake.
Reply With Quote
  #190  
Staro 19.01.2018, 05:10
kuki kuki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.06.2015
Poruke: 95
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SEEUSAIC Prikaz poruke
Ako ste zaradili ispod limita, ne dugujete porez drzavi. Samim tim, niste duzni ni da prijavite prihod. Medjutim, prijavljivanje prihoda je jedini nacin da dobijete nazad novac koji vam je kompanija za koju ste radili automatski uzela i prosledila drzavi pre nego sto su vas platili (osim ako niste radili za cash ili po ugovoru (1099). Takodje, prijava prihoda je uslov za svaku welfare aplikaciju.

Sup.Mod.
Razumem, znaci u nasem je interesu da prijavimo prihod i ako smo ispod limita zaradili, jer ce nam samo u tom slucaju verovatno biti vracen novac koji nam je odbijan od cekova.

Zanima me i sta je kazna za nekoga ko ne prijavi prihod van US, (jer koliko sam shvatio, svaku i najmanju zaradu van US smo duzni da prijavimo, pa tek tada trazimo exclusion... ) a u trenutku kada je to trebalo da uradi, nije ni bio u Americi fizicki prisutan?

Da li neprijavljivanje prihoda moze da dovede u pitanje status Permanent Resident-a ( tj. dal moze da izazove oduzimanje zelene karte)?

ili samo novcane kazne mogu biti izrecene i nakon koliko vremena mogu biti novcane kazne?
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 11:52.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.