ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Banke, kreditne kartice, računi u Americi » Bitni linkovi
Uspešan početak Krediti u USA Kreditna istorija Kreditne kartice Pomoć oko kredita

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #461  
Staro 29.07.2016, 04:29
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Sada cemo kao politicari da izvlacimo stvari iz konteksta i citiramo samo one delove kako bismo se ovde nadmudrili? Samo napred

Na toj istoj strani pise i sledece: "
If you never borrow, lenders have no way of knowing about your repayment habits—but borrowing too much could lead to bills you can't afford to pay". Drugim recima, ukoliko sve platis na kraju meseca ti se ni ne tretiras kao neki "borrower" jer u funkciji vremena banka/kreditni biro nije u stanju da tako lako odredi tvoj rizik jer nisi odredjeni iznos platio u roku od npr. 3-4 meseca i tako pokazao doslednost. Bas iz tog razloga, mnogo vecu "tezinu" imaju krediti za auto ili kucu/stan jer su nosioci takvog kredita neuporedivo kredibilniji od nekog ko provuce kreditnu karticu jednom mesecno u Walmart-u i ceo iznos plati sutradan. Koliko god sve to zvucalo nenormalno i u neskladu sa logikom, u praksi to radi...

Sa 6 godina kreditne istorije i nakon nebrojenih eksperimenata sa vise kreditnih kartica moj credit score je 750+, a na kreditnim linijama imam preko 100k. Saveti za idealni credit score se dijametralno razlikuju u zavisnosti od izvora, i nije sve bas tako crno belo. Preveliki je broj promenljivih u igri. Pisali o tome vec ranije u ovoj temi.
__________________
In US since 02.02.2010.

Last edited by Magelan; 29.07.2016 at 04:46.
Reply With Quote
  #462  
Staro 29.07.2016, 04:55
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dulei86 Prikaz poruke
Tomislave, u kojoj banci ako možeš da kažeš? Trebao bih ja otvarati račun u nekoj banci tu u Čikagu, pa po tebi koja je najbolji izbor?
Ja sam u PNC banci.
To je i banka kod koje sam otvorio prvi racun kada sam dosao u SAD i dobio prvu kreditnu karticu.
Ja, kao korisnik, sam bio zadovoljan njihovim uslugama, a igrom slucaja sam na kraju i dobio posao kod njih

Sta da ti kazem - dodji do mene pa cemo da vidimo sta je najbolje za tebe
Reply With Quote
  #463  
Staro 29.07.2016, 06:47
MilosWorldwide MilosWorldwide je offline
Član
 
Datum prijave: 07.05.2015
US lokacija: Seattle, WA
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 27
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Sada cemo kao politicari da izvlacimo stvari iz konteksta i citiramo samo one delove kako bismo se ovde nadmudrili? Samo napred
Svako ko ima i koristi kreditnu karticu postaje "borrower". Svaki potrosen dolar na kreditnoj kartici je pozajmljen dolar. Jasno je da se na to misli u tekstu.

Svaka cast na 750+ ali ja mislim da si ti bez potrebe 6 godina placao kamate bankama, mozda bi imao isti kreditni skor i da nisi

Cim se u roku plati onaj minimalac, to je zeleno svetlo za kreditne biroe. Neplacanjem celog iznosa se samo povecava "utilization" jer se preneseni dug sabira sa novim...

Nije mi se svidelo sto si dao savet da se racuni ne placaju na vreme, sto odmah znaci visoke kamatne stope, pa sam zeleo da forumasi cuju i drugacije misljenje.

U svakom slucaju treba prouciti vise izvora pa doneti odluku. Ja tek 4 meseca gradim svoj credit score, cim dodje na 750 pohvalicu se ovde
Reply With Quote
  #464  
Staro 29.07.2016, 09:41
johnywalker johnywalker je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2014
Poruke: 388
Nepromenjeno

moj trenutni credit score je 751 - a nisam nikada digao kredit ili se zaduzio. jedina stvar koju sam radio jeste da sam koristio kreditnu karticu i svaki račun na vrijeme platio. evo već 6 mjeseci nikako ne koristim ni jednu od dvije kartice a credit score svaki mjesec se poveća za par bodova, a ušao sam u Ameriku 19.7., a napustio je početkom januara 2016.
Reply With Quote
  #465  
Staro 29.07.2016, 19:43
oskark's Avatar
oskark oskark je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.06.2010
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zrenjanin
Poruke: 676
Nepromenjeno

Meni je 772 a ja vucem kredit na recimo 5-7% utilization, Na pocetku ove godine mi je bio 35% ali sam isplatio dosta, pa sad ti vidi.
__________________
27.10.2011. Prijava prvi put
01.05.2012. 2013EU00011XXX
14.05.2012. Poslata Koverta
22.05.2012. Stigla koverta u Kentucky
29.01.2013. Obavljen lekrski pregled
20.02.2013. Interview Uspesno Obavljen
21.02.2013. Viza u pasosu!!!
08.03.2013. Avionska karta
27.04.2013. Vezite se, Polecemo POE Seattle

Oskarov Blog

zelenadvlutrija.blogspot.com
Reply With Quote
  #466  
Staro 29.07.2016, 21:57
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Kreditno i finansijsko stanje, plata, godine, seksualna orjentacija, zdravstvene kondicije i slicno, u Americi se svrstavaju u privatne podatke i kao takve ih je neukusno isticati u javnosti, ako za to ne postoji poseban razlog.

Sup.Mod.
Reply With Quote
  #467  
Staro 31.07.2016, 15:44
USABIH's Avatar
USABIH USABIH je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2015
US lokacija: NYC
YU lokacija: BIJELJINA
Poruke: 57
Nepromenjeno CH

Vidim da ovdje neki koji su prije par mjeseci stigli u USA pisu o kreditnoj historiji od 700 i vise... Da, mozda vam to pokazuje trenutno tako, ali probaj otici u banku da kupis auto ili stan... Dzaba ti veliki skor kada oni traze i DUZINU te kreditne historije, te koliko si bio do tog momenta zaduzivan, odnosno koliki su ti limiti na karticama itd. Pa meni u NYC za osiguranje auta zavalili vecu cijenu jer mi je kreditna historija "too short". Ja im kazem da je to logicno jer sam tek stigao prije par mjeseci, ali oni kazu zao nam je, iako po mojoj logici nigdje veze, ali eto.
Tako da je dobro, kao sto je neko vec gore rekao, da se pomalo dize neki veci kredit cisto da se tamo zabiljezi da su ti posudjivali vece kolicine novca i da je to uredno vraceno.
__________________
2016. - Dvije prijave - POGODAK
05.05. - Izvuceni 2016EU00013xxx
10.05. - Poslali DS-260
22.07. - Izmjena DS-260
21.10. - Zakazan intervju
07.12. - Intervju - VIZE ODOBRENE 🇺🇸
Reply With Quote
  #468  
Staro 01.08.2016, 00:41
MilosWorldwide MilosWorldwide je offline
Član
 
Datum prijave: 07.05.2015
US lokacija: Seattle, WA
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 27
Nepromenjeno

USABIH, kazes ne vredi dobar "credit score" ako je istorija kratka. Slazem se.

Ali kakve veze ima "too short" kreditna istorija sa kolicinom zaduzivanja? Nece ti vece zaduzivanje i eventualno placanje kamate pretvoriti 5 meseci kreditne istorije u 8.

Jel moze neko od Vas koji tvrde da je placanje kamate bankama dobro za "credit score" da pruze bilo kakav dokaz? Postoji li barem jedan ekspert u Americi koji deli Vase misljenje? Link?
Reply With Quote
  #469  
Staro 01.08.2016, 19:11
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik MilosWorldwide Prikaz poruke
USABIH, kazes ne vredi dobar "credit score" ako je istorija kratka. Slazem se.

Ali kakve veze ima "too short" kreditna istorija sa kolicinom zaduzivanja? Nece ti vece zaduzivanje i eventualno placanje kamate pretvoriti 5 meseci kreditne istorije u 8.

Jel moze neko od Vas koji tvrde da je placanje kamate bankama dobro za "credit score" da pruze bilo kakav dokaz? Postoji li barem jedan ekspert u Americi koji deli Vase misljenje? Link?
Nijedna stavka ne utice na 100% kreditnog skora, duzina kreditne istorije je samo jedna od njih. Raznovrsnost kreditnih linija isto tako (auto loan, line of credit, revolving credits, etc.). Procenat potrosnje od ukupne kreditne linije takodje. Prijavljivanje balansa na vasoj kartici kreditnim biroima utice na otprilike 30% vaseg kreditnog skora: cak i kad platite ceo zaduzeni iznos sa kreditne kartice, to kreditne agencije ne vide jer se vasi podaci ne prijavljuju na dan vaseg placanja, vec za sve korisnike istog dana u mesecu. Ono sto agencije vide je koliki vam je iznos zaduzenja na dan prijavljivanja banke, koji je najveci iznos u proteklom billing cycle i da li ste platili na vreme (y/n).

Pojedini finansijski strucnjaci savetuju prebacivanje balansa za sledeci mesec - u slucaju da banka radi prijavljivanje bas na dan kad ste vi platili racun, kako bi se videlo da koristite karticu i da vam je u stvari potrebna odobrena kreditna linija (desava se da banke umanje limit zbog nekoriscenja kartice). Razliciti experti daju razlicite savete, mozete ih pronaci na Bankrate, CreditCarma, ConsumerReports, WSJ... Saveti su razliciti zato sto landers ne koriste Credit Score koji vi vidite, vec drugacije proizvode iz ponude agencija koje vise odgovaraju njihovim merilima, tesko da ce se score koji vi imate poklopiti sa onim koji lander dobije od istih agencija.

Nicija finansijska situacija nije ista, tako da su iskustva i saveti razliciti, drugacijim nacinima se moze doci do istog rezultata - rasprava oko toga ko je u pravu kada je kreditna linija u pitanju tesko da moze da dovede do bilo kakvog rezultata. Radije razmenite iskustva koja mogu da koristite i drugim korisnicima Foruma, nego da se raspravljate. Mozete oboje da budete u pravu, a neko treci da ima sasvim razlicito iskustvo i da ima bolji credit score. Ili losiji. Mozete svi da budete u pravu, kao i niko od vas.


Sup.Mod.
Reply With Quote
  #470  
Staro 10.10.2016, 16:03
LJ75 LJ75 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.09.2016
Poruke: 126
Nepromenjeno

Ima li neko iskustva sa implikacijama prebacivanja veceg iznosa novca na racun u USA, i sta se tada desava sa credit score itd.

Konkretno, na nekim lokacijama je omjer kirija i cijena nekretnina daleko u korist kupovine (versus rent). Recimo da je u tom slucaju meni, kao buducem useljeniku, u interesu da sto prije kupim nekretninu.

Problem je sto je moja kreditna istorija nepostojeca. Ali isto tako, recimo da dolazim sa npr 100,000 USD ustedjevine (a zanima me npr. nekretnina od 150,000). Teoretski, banka je zasticena sa hipotekom i 100,000 depozita.

Je li neko imao slicno iskustvo, ili nema sanse da se dobije kredit bez istorije, ili bi eventualno bilo odlucivano na 'case-by-case' osnovi.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina auta na kredit i građenje kreditne istorije zvercica Vodič za emigrante 97 31.08.2021 23:46
Prevara - Ponuda za kreditne kartice Citi banke (CITIGLOBAL) bora Stare teme 36 14.12.2012 23:39
Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije dreamerns Stare teme 93 02.09.2010 05:11
Top 5 razloga zasto volim kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 18.12.2008 08:55
Ukradeni broj kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 05.11.2007 16:59

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 02:10.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.