ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Banke, kreditne kartice, računi u Americi » Bitni linkovi
Uspešan početak Krediti u USA Kreditna istorija Kreditne kartice Pomoć oko kredita

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 31.08.2008, 22:41
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno Banke, kreditne kartice, računi u Americi

Ajmo malo govorit o financiskom aspektu zivota u Americi. Jeste li se vec raspitivali ili trazili po netu gde cete stavit svoj novac kad dodete. Koja banka, koji racun (checking, savings)? Hocete li npr. staviti dio novca u checking (tekuci racun) u banci a dio novca odma ulozit u npr. CD ili MMR, ili u savings account.

Kako cete rjesit problem dobivanja kreditne kartice, s obzirom da nemamo credit history? Hocete koristiti neke od navedenih savjeta po raznim websiteovima kao npr. http://financialplan.about.com/od/cr...a/nocredit.htm, pa uzet secured credit card ili uzet neku od department store kreditnih kartica?

Ja dosta o tome razmisljam, pa me zanima dali je vama neko nesto dobro savjetovao pa da podjelimo medusobno.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #2  
Staro 01.09.2008, 09:22
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Smile

evo jos malo konkretnije. Dolazite tamo, uzmete prazan stan i zelite si kupit nesto namestaja. Osobno mislimo dio namestaja kupit u Ikei, koja nam je relativno blizu. S kojom karticom platit s obizirom da ce se radit o vecoj sumi? Dali uzet njihovu kreditnu karticu (one imaju limit, kako onda da platim sve snjom ako ima limit)? Ili dali platit kesom? (tamo navodno ljudi ne nose cash u velikim kolicinama). Ili npr. ako otvorimo checking account (iliti tekuci racun), sve pare stavimo unutra i onda nam banka izda valjda debit karticu (????) pa s njom platimo.

Pa npr. sto za svakodnevne troskove, hrana, nesto obleke. Dali je i to najbolje kupovat debitnim karticama, posto opet, npr. ako odem u Walmart i treba kupit hrpetinu stvari za doma, od tanjura, lonaca i sto drugih cuda (jer ti sve trebe), to ce opet bit golem racun, s cim onda da platim? (pod pretpostavkom da zelim trosit svoj novac, ne posuden...kao da bi mi dali )

Prije sam mislila da cu odma uzet npr. Ikeinu i Walmart kreditnu karticu, ali kad sam malo i o tim vrstama kartica citala, izgleda da ti oni daju limit, plus za credit building je bitno da ne trosis vise od 50% limita, kako onda mogu uopce nesto kupit s tim karticama kad mi ne daju dosta para na njima?

Pa onda racuni, ako nam daju da uopce ukkljucimo struju, tv, grijanje kako nam dolaze racuni? Postom? Ili dolazi inkasator... hehehe, to preptostavljam da ne Kako se onda to placa? Dali ima nacin da te kompanije direktno uzimaju pare s naseg tekuceg racuna?

Eto sad sam vas opet izbombardirala, ali s ovim cemo se brzo svi susresti, pa je red da se i to ima u predvid.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #3  
Staro 01.09.2008, 09:43
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Ja iskreno o ovome jos nisam razmisljala, ali je tema odlicna....mozda sada pocnem da razmisljam
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
Reply With Quote
  #4  
Staro 01.09.2008, 09:47
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Moje razmisljanje - uzmes neku kreditnu karticu na osnovu depozita ($1.000-$2.000), kupis sta ti treba i sutradan uplatis taj iznos ponovo na racun (od onih para koje si zadrzala u kesu) i tako polako ali sigurno kreces da kreiras pozitivnu kreditnu istoriju.
Ovi nasi Ameri neka predloze koju karticu, gde i kako.
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #5  
Staro 01.09.2008, 10:48
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik xeg Prikaz poruke
Moje razmisljanje - uzmes neku kreditnu karticu na osnovu depozita ($1.000-$2.000), kupis sta ti treba i sutradan uplatis taj iznos ponovo na racun (od onih para koje si zadrzala u kesu) i tako polako ali sigurno kreces da kreiras pozitivnu kreditnu istoriju.
Ovi nasi Ameri neka predloze koju karticu, gde i kako.
Mislis na secured credit card? mene osim placanja kucnih potrepstina, hrane, robe, zanima i da izaberem nacin placanja koji ce biti dobar za moj FICO score. Znaci mislis da se sa secured kreditnom na ovaj nacin moze graditi kreditna povijest? To pitam jer ako placam sa debit karticom, ona mi ne ide u credit history, tj. transakcije se ne biljeze u ta njihova tri biroa? Jesam u pravu?
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #6  
Staro 01.09.2008, 11:26
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Da, secured credit card, tako sam ja to shvatio, moraju nam potvrditi to srdjevic i ekipa od preko
Evo nekih linkova:

10 questions before getting a secured credit card

Isecak iz drugog linka:
Citat:
What you -- and most secured credit cardholders -- really want is to graduate from a secured card to a credit card. The secured card is helping you build a credit history. You need a good payment history over a long enough time period before the lender will approve your credit card application.
I npr. Secured Visa ® Credit Card

Edited:
Mene interesuje koji je prosecan long enough time period koji se spominje u quote-ovanom tekstu?
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #7  
Staro 01.09.2008, 11:36
moni's Avatar
moni moni je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.07.2008
US lokacija: Colorado Springs, CO
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 189
Nepromenjeno

Bravo za stizeljeto.
Koliko ja znam stan bez americke istorije ne mozes tako lako da iznajmis bez garanta. Neko ko ti je vec tamo (ako ga imas), barem u normalnom kraju. Ako imas nekog onda ce ti oni vec pomoci. Bez GC ne mozes da otvoris racun u banci,ali neke viza card sa balkana prolaze. To sam procitala valda negde na ovom forumu ili mozda na: Kakav je zivot u Americi?-elite security.
Namestaj ne moras sav odmah nov, bar ne onaj tvrdi, oribas, meki je ipak dobro uzeti nov narocito zbog bebe.Nasi rodjaci koji ce nam pomoci kazu da nemogu da veruju sta Ameri izbaciju, takoreci nove stvari.Deo para koje imamo nameru da nosimo cemo verovatno ostaviti njihovima ovde,jer im oni redovno salju.
To je nas plan mozda ti pomogne.
Reply With Quote
  #8  
Staro 01.09.2008, 12:20
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

moni: Bez GC ne mozes da otvoris racun u banci

Ako je ovo tocno, a pretpostavljam da jest, onda stvarno treba imati plan ssto sa novcima, dali kupovati stvari kesom, jer ako ti odma trebaju stvari, nemozes cekat da ti dode green card pa da tek onda sa npr. secured credit karticom pocinjes kupovati.

Jel neko zna o debit kartici. Dali se uopce moze otvoriti checking account, bez GC/a ili moze uz npr. SSN? ako moze, onda bi ja osobno kupovala preko debit ili ako bi mi dali neku od tih kartica iz npr. Walmarta.

Inace nasi prijatelji su nam rekli da ne brinemo za namestaj i za auto, oni imaju pa ce nam dati za prvu ruku. Ako mi se to dopada uzela bi, nesto mozda dokupila, u svakom slucaju bitno mi je da znam sto sa parama i kako manipulirat s njima u slucaju placanja svakodnevnih potreba (hrana, racuni, roba itd.)
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #9  
Staro 01.09.2008, 15:23
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

Debitnu karticu dobijas nakon otvaranja checking racuna u banci i najbolje je koristiti je za sva placanja u pocetku. Za to ti ne treba green card. Ovde niko ne nosi kes ili nosi jako malo. Ova placanja ne uticu na kreditnu istoriju. Da bi ste pravili kreditnu istoriju otvorite secure credit card. Das $200-$1000 depozita i dobijes toliki kredit limit na kartici i onda je svakog meseca redovno otplatis. Posle nekih 6 meseci pocinju da stizu ponude za usecured kartice na kucnu adresu i na kraju od njih ne mozes da se odbranis. Sama visina limita uopste nije bitna BITNO je sa sve otplati ili bar veci deo.
Reply With Quote
  #10  
Staro 01.09.2008, 15:35
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lucky Prikaz poruke
Debitnu karticu dobijas nakon otvaranja checking racuna u banci i najbolje je koristiti je za sva placanja u pocetku. Za to ti ne treba green card. Ovde niko ne nosi kes ili nosi jako malo. Ova placanja ne uticu na kreditnu istoriju. Da bi ste pravili kreditnu istoriju otvorite secure credit card. Das $200-$1000 depozita i dobijes toliki kredit limit na kartici i onda je svakog meseca redovno otplatis. Posle nekih 6 meseci pocinju da stizu ponude za usecured kartice na kucnu adresu i na kraju od njih ne mozes da se odbranis. Sama visina limita uopste nije bitna BITNO je sa sve otplati ili bar veci deo.
Upravo me ovo zanima, znaci najprije otvorim checking account, tamo mi izdaju debit i njome placam sve sto kupujem. Potom kad dobijem GC ili SSN (sto se trazi?) vadim secured credit card, stavim recimo 1000$, potrosim npr. 500 i kako ih vracam? Opisi postupak molim te
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina auta na kredit i građenje kreditne istorije zvercica Vodič za emigrante 97 31.08.2021 23:46
Prevara - Ponuda za kreditne kartice Citi banke (CITIGLOBAL) bora Stare teme 36 14.12.2012 23:39
Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije dreamerns Stare teme 93 02.09.2010 05:11
Top 5 razloga zasto volim kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 18.12.2008 08:55
Ukradeni broj kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 05.11.2007 16:59

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 18:28.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.