ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 05.02.2013, 23:24
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno Posedovanje nekretnine u Srbiji i GC

Ne mogu da se setim da li je o ovome bilo priče, ali interesuje me sledeće: imam nekretninu koju planiram da prodam i na netu sam negde našla da bih je trebala prodati pre nego uđem u USA, jer ako to uradim nakon ulaska plaćam porez američkoj vladi od 50%. Da li je to tačno i da li neko ima slična iskustva?
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
Reply With Quote
  #2  
Staro 05.02.2013, 23:45
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Delimicno tacno, platices svoju redovnu tax rate ali to nikako ne moze da bude 50%. Tax is due bez obzira da li si prebacila pare ovde ili ne, jer treba da se prijavi kao income. Mozes da oduzmes od dugovanja iznos koji je placen Srbiji.

Mozes i da precutis, to ce mnogi isto da te savetuju. Mozes da to uradis i onda ne znam, mozes da imas zbog toga probleme kasnije a mozda i neces. U te vrste "mutljavina" se ne razumem. Moja imovina preko je prijavljena IRS (pisala sam o tim pravilima onomad). Kad sredim jos neke stvari i to novo ce da bude prijavljeno. Ako i kad prodam, platicu porez i onima i ovima. Mozda sam ja luda, ali lepo spavam i ne treba mi advokat na retainer
Reply With Quote
  #3  
Staro 06.02.2013, 05:45
chicagopn's Avatar
chicagopn chicagopn je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 29.10.2008
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Srbija
Poruke: 200
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik zvercica Prikaz poruke
Ne mogu da se setim da li je o ovome bilo priče, ali interesuje me sledeće: imam nekretninu koju planiram da prodam i na netu sam negde našla da bih je trebala prodati pre nego uđem u USA, jer ako to uradim nakon ulaska plaćam porez američkoj vladi od 50%. Da li je to tačno i da li neko ima slična iskustva?


nadam se da se salis,

zar stvarno mislis da trebas da platis taxu Americi ako ti prodas svoju kucu koja nema ama bas nikakve veze sa ovom drzavom?

Naravno pozovi sutra IRS i pitaj .da li ja trebam da platim taxu u US ako prodam svoju kucu ,odgovor ce biti naravno da trebas da platis niko ovde pare ne odbija posebno IRS.

nemoj da poklanjas i da zuris u prodaji svoje kuce na silu zbog nekog clanka procitanog sa IRS saita.

Ti nisi rodjena u USA pa da imas takve obaveze prema ovoj zemlji.
Reply With Quote
  #4  
Staro 06.02.2013, 06:58
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik chicagopn Prikaz poruke
nadam se da se salis,

zar stvarno mislis da trebas da platis taxu Americi ako ti prodas svoju kucu koja nema ama bas nikakve veze sa ovom drzavom?

Naravno pozovi sutra IRS i pitaj .da li ja trebam da platim taxu u US ako prodam svoju kucu ,odgovor ce biti naravno da trebas da platis niko ovde pare ne odbija posebno IRS.

nemoj da poklanjas i da zuris u prodaji svoje kuce na silu zbog nekog clanka procitanog sa IRS saita.

Ti nisi rodjena u USA pa da imas takve obaveze prema ovoj zemlji.
Izvini, ali ako neces obaveze prema ovoj drzavi niko te ne tera: jednostavno vratis Green Card i sve je ok. Gde je ko rodjen nema veze sa porezom na prihod. A mozda bi i mogao da procitas neki article na IRS jer bi onda saznao da je vrednost te kuce (imajuci u vidu vrednost nekretnina u Srbiji) verovatno ispod iznosa koji je exception za prihod iz strane zemlje Btw, meni je jedan jednostavan poziv IRS sacuvao hiljade dolara jedne godine jer su mi objasnili kako da maximize deductions... Sta ja znam, ako i to ne valja - prijavi ih na BBB, ima IRS odma' da odustane od svojih "zlih" namera
Reply With Quote
  #5  
Staro 06.02.2013, 09:22
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Meni samo treba tačna informacija pa da na osnovu toga vidim šta ću i kako i sa koje strane da se čuvam. Ako ćemo zaista biti u obavezi da platimo porez, možda je bolje da vlasništvo nad nekretninom prenesem na nekog dok sam još ovde ili slično.

Ja razumem Zanu i ljude poput nje koji bi radije platili gde god treba nego da ih boli glava. To je jednostavno stvar izbora, tako se bolje oseća.

Da li ću platiti ili ne, dobro ću razmisliti i zavisiće od toga koliko treba da platim naspram mogućnosti IRS da me provale. Jednostavno tako. To što su oni meni dali GC ni jednog trenutka me neće naterati da kažem "Jao hvala vam puno, evo vam pola moje kuće".

Ne kažem da ne treba poštovati zakone, naprotiv, biće mi jako drago da živim u zemlji u kojoj postoji red. Ali, dobro ću razmisliti u ovom slučaju i ukoliko ne uspem da prodam kuću pre nego krenemo pokušaću da eventualno prenesem vlasništvo na nekog ili sl.
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
Reply With Quote
  #6  
Staro 06.02.2013, 10:20
chicagopn's Avatar
chicagopn chicagopn je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 29.10.2008
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Srbija
Poruke: 200
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
Izvini, ali ako neces obaveze prema ovoj drzavi niko te ne tera: jednostavno vratis Green Card i sve je ok. Gde je ko rodjen nema veze sa porezom na prihod. A mozda bi i mogao da procitas neki article na IRS jer bi onda saznao da je vrednost te kuce (imajuci u vidu vrednost nekretnina u Srbiji) verovatno ispod iznosa koji je exception za prihod iz strane zemlje Btw, meni je jedan jednostavan poziv IRS sacuvao hiljade dolara jedne godine jer su mi objasnili kako da maximize deductions... Sta ja znam, ako i to ne valja - prijavi ih na BBB, ima IRS odma' da odustane od svojih "zlih" namera


Ne bih da ulazim u polemiku ali....

prvo ja nisam citirao tebe dao sam odgovor na postavljeno pitanje i ja nemam green card jer sam US citizen.

Ja neznam zasto bih ja trebao da joj napisem da proda kucu jos sutra i da plati taxu u USA kad to nije tako.
Ja na moj komentar ne stavljam gard kao ti da moram biti u pravu i daleko bilo da se nekom podsmevam na komentar.Sto se mene tice moze da proda kucu jos sutra i sve pare da da Obami ja je necu ubedjivati da to ne uradi ,samo nemora da zuri eto toliko.

drugo ne razumem zasto me ovako demantujes sa podsmevanjem? izgleda ironicno i nekulturno jer ja tebe neznam.

trece da te podsetim da si isto tako i meni davno dala negativan neobjektivan odgovor za green card da nemam sanse da dobijem nazad pa sam ja ipak dobio i to ne green card nego drzavljanstvo ,tako da nije lepo se podsmevati na tudjim komentarima i misliti da sve znas.

Ja sve svoje komentare pisem iz licnog iskustva ne googlam internet da trazim odgovore, a svako kome smetaju moji komentari moze da ih jednostavno i ne cita.
Ovde tipkam samo zbog moje dobrote da kolko tolko pruzim ljudima pomoc kome treba ,a mogu i da ne tipkam jer mi se ovde ovo vreme ne placa,situiran sam i ja i familija hvala Bogu. Ali ne volim podsmevanje,to je nekulturno



ne odgovaram
Reply With Quote
  #7  
Staro 06.02.2013, 17:14
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik chicagopn Prikaz poruke
Ne bih da ulazim u polemiku ali....

prvo ja nisam citirao tebe dao sam odgovor na postavljeno pitanje i ja nemam green card jer sam US citizen.

Ja neznam zasto bih ja trebao da joj napisem da proda kucu jos sutra i da plati taxu u USA kad to nije tako.
Ja na moj komentar ne stavljam gard kao ti da moram biti u pravu i daleko bilo da se nekom podsmevam na komentar.Sto se mene tice moze da proda kucu jos sutra i sve pare da da Obami ja je necu ubedjivati da to ne uradi ,samo nemora da zuri eto toliko.

drugo ne razumem zasto me ovako demantujes sa podsmevanjem? izgleda ironicno i nekulturno jer ja tebe neznam.

trece da te podsetim da si isto tako i meni davno dala negativan neobjektivan odgovor za green card da nemam sanse da dobijem nazad pa sam ja ipak dobio i to ne green card nego drzavljanstvo ,tako da nije lepo se podsmevati na tudjim komentarima i misliti da sve znas.

Ja sve svoje komentare pisem iz licnog iskustva ne googlam internet da trazim odgovore, a svako kome smetaju moji komentari moze da ih jednostavno i ne cita.
Ovde tipkam samo zbog moje dobrote da kolko tolko pruzim ljudima pomoc kome treba ,a mogu i da ne tipkam jer mi se ovde ovo vreme ne placa,situiran sam i ja i familija hvala Bogu. Ali ne volim podsmevanje,to je nekulturno



ne odgovaram
Nije bila ta namera, ali ajde da napisem duze pa da se pojasni - doduse, ovaj forum i postoji za polemike. Ne mogu da trazim sad unazad postove, ali odgovori se daju na osnovu ponudjenih informacija ovde (da ne ulazim sad u to koje bajke se pricaju ovde). Znaci ovo je konkretno za tebe - ja verujem da je moj odgovor tebi bio tacan, imajuci u vidu koje si informacije pruzio. Kao i ovom slucaju konkretnom oko kuce - da li je novac od prodaje kuce u Americi prihod? Jeste. Da li je taj iznos ukljucen u osnovicu na porez? Jeste. E sad - koliko vredi kuca, nemamo podatak. Da li bi se novac prebacio ovde ili tamo, na licni ili koji racun - nemamo podatak. Koja ce da bude osnovica poreza i koja tax rate osobe koja postavlja pitanje? Ne znamo. Za koje tax credits je osoba eligible? Ne znamo. Sta sad ja treba i kako da odgovorim na postavljeno pitanje nego sa generalnim informacijama - a to je ovo odozgo. Ja ne mogu da pisem tax almanah, niti zelim. U principu - kako se postavi pitanje, takav i odgovor.

Rekla, kazala ima mnogo, ne samo ovde nego uopsteno. Ono sto ja znam je da nikad necu nekom reci nista u duhu koji si ti imao u prethodnom postu, vec cu da odgovorim sa onim sto znam da je zakonski (uz naravno obrazlozenje da nisam advokat). Znam da zvuci neprijateljski sad, ali pokusavati iz Srbije da se "provali" takseni sistem ovde je suludo. Nema potrebe da se ide 10 koraka unapred, nego kad dodje vreme a na osnovu tadasnjih potreba se ili zove IRS ili se plati CPA ako ima potrebe. Odredjeni iznos prihoda iz inostranstva je oslobodjen poreza, da li se novac od prodaje kuce uklapa u to, kako ja sad to da znam? Ili bilo ko na ovom forumu. Uopsteno pitanje, uopsten i odgovor. Tako je bilo i u tvom slucaju (verujem).

Moje licno misljenje je da je tamo odakle smo dosli postojao dobar poreski sistem i da ljudi nisu varali niti birali ove sto kradu, mnogo nas ne bi bilo ovde. Zato i reagujem na izjave tipa da li je neko lud ili ne da placa porez Americi. Ovde ima toliko poreskih kredita da nema potrebe da se ima takav stav, a ako u startu postoji bez pokusaja da se nesto odradi kako treba - e to ni meni ni drugim ljudima koji ovde zive nece da donese nista dobro. No... moram da radim pa te stvari na drugoj temi i posle radnog vremena

Sto se tice opaske za BBB, to je upravo zbog polovicnih informacija i nepotpunih podataka: kako sam ja koja je sa drugom kompanijom totalno znala da taj rebate je za easy pay a ti nisi? Potrosaci treba da budu zasticeni, ali u isto vreme imaju i obavezu da se obaveste sta kupuju i pod kojim uslovima. Ne moze drzava da trci za svakim od nas i da proverava da li smo mi razumeli sta kupujemo. Discounting je ovde vrlo uobicajen za easypay, i ta promocija se uopste nije razlikovala od mnogih drugih. Super sto su ti vratili pare, njima se i ne isplati da se ganjaju za te novce - ali zvati BBB za sve sto nam nije po volji je...pa ajde, malo diskutabilno. A i Google nije los u tim situacijima, cak je i pozeljan Jer, licno iskustvo je jedno, a realno stanje stvari moze da bude sasvim drugo, zar ne?

Tako. I pozdravi Milevu
Z
Reply With Quote
  #8  
Staro 06.02.2013, 21:54
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

@Zana sta god si uzela prije nego si napisala ovaj iznad post, posalji i meni. Salim se malo. Nisam razumio ni rijeci, ali izgleda d a se vi poznajete od ranije.


A sad back to the topic. Ovo sam nasao uz pomoc googleta:

US citizens and resident aliens are taxed on their worldwide income. The gain will be taxed as a long-term capital gain at the 15% tax rate since you owned the property for more than a year. If you lived in the property for at least 24 months in the 5-year period ending on the date of sale, then you could exclude the gain of up to $250,000. The taxes you paid to the other country would qualify you for a foreign tax credit on your US return.

Dakle ako si zivjela u kuci bar 24 mjeseca u zadnjih 5 godina prije nego si prodala kucu mogu ti "odvaditi" 250.000, a ako si bila udata i do $500.000.
Nadam se za tvoje dobro da vrijednost tvoje kuce ne premasuje ovaj iznos.


@EDIT: Mozda sam ja ovo nesto i pogresno shvatio. Pogledaj i ovaj link: http://www.askmehelpdesk.com/taxes/d...ad-663311.html
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.

Last edited by landlord; 06.02.2013 at 22:00.
Reply With Quote
  #9  
Staro 06.02.2013, 22:04
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
@Zana sta god si uzela prije nego si napisala ovaj iznad post, posalji i meni. Salim se malo. Nisam razumio ni rijeci, ali izgleda d a se vi poznajete od ranije.


A sad back to the topic. Ovo sam nasao uz pomoc googleta:

US citizens and resident aliens are taxed on their worldwide income. The gain will be taxed as a long-term capital gain at the 15% tax rate since you owned the property for more than a year. If you lived in the property for at least 24 months in the 5-year period ending on the date of sale, then you could exclude the gain of up to $250,000. The taxes you paid to the other country would qualify you for a foreign tax credit on your US return.

Dakle ako si zivjela u kuci bar 24 mjeseca u zadnjih 5 godina prije nego si prodala kucu mogu ti "odvaditi" 250.000, a ako si bila udata i do $500.000.
Nadam se za tvoje dobro da vrijednost tvoje kuce ne premasuje ovaj iznos.


@EDIT: Mozda sam ja ovo nesto i pogresno shvatio. Pogledaj i ovaj link: http://www.askmehelpdesk.com/taxes/d...ad-663311.html

there you go o tome pricam!
btw, avocado brate, izgleda ima neke cudne moci
Reply With Quote
  #10  
Staro 21.02.2013, 09:55
vrhunski vrhunski je offline
Proteran
 
Datum prijave: 17.06.2010
US lokacija: San Jose, CA
YU lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 488
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik zvercica Prikaz poruke
Ne mogu da se setim da li je o ovome bilo priče, ali interesuje me sledeće: imam nekretninu koju planiram da prodam i na netu sam negde našla da bih je trebala prodati pre nego uđem u USA, jer ako to uradim nakon ulaska plaćam porez američkoj vladi od 50%. Da li je to tačno i da li neko ima slična iskustva?
Zvercice tacno je. Ako nakon dobijanja zelene karte PRODAS nekretninu u Srbiji moraces da platis 50% poreza. (pisao sam vec nesto o tome na svom blogu). Jedini izuzetak je ako je nekretnina stecena poklonom ili ako je to bilo tvoje glavno mesto boravka onda se porez ne placa. IRS takodje zaradzrava pravo 6 godina da kontrolise unazad.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kreditna istorija sa American Express kreditnom karticom u Srbiji ivkodrg Stare teme 13 22.12.2011 22:47
Nekretnine u Americi - Real Estate in USA stefan840 Stare teme 21 29.09.2010 23:01
Posedovanje SSN pre dobijanja GC Nikolica014 Stare teme 10 09.05.2010 02:00
Prvi koverat ali nisam u Srbiji altrix Prva koverta 22 24.11.2009 11:50
Internacionalni izvodi u Srbiji xeg Stare teme 8 16.12.2008 17:44

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 10:43.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.