ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 12.01.2009, 11:29
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Sloba_Kg Prikaz poruke
to je individualno a priznaces i da je za nekog 150$ skupo a za nekog nije (kada vec o toj cifri pricas)
pa pazi, ni polovan Mercedes M class-e koji u USA kosta recimo 15,000 doara nije uopste skup kad se poredi sa cenom istog u Srbiji koja ide i do 35,000 evra pa to opet ne znaci da treba odmah da ga kupi kad stigne u Ameriku, samo zato sto su joj gladne oci i jer joj se ucinilo jeftino. znaci sve je stvar prioriteta...meni bi bilo vaznije da mi je dete osigurano nego da namestim stan. nista lakse nego potrositi pare! ko da je to neka mudrost. poenta je kako ih sacuvati i umnoziti. zar ne?
Reply With Quote
  #12  
Staro 12.01.2009, 11:59
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

WINGREEN,

naravno da pratimo sta se desava u nasim skolama, a pratili smo i odande i ne samo u skolama, vec i u celokupnom drustvu. kao sto smo pratili i pratimo i dalje sta se desava i tamo. u usa imas dve vrste skole. imas "public" i "private". public su ti drzavne i one su besplatne, private su privatne i placaju se. e sad, americki skolski sistem u nacelu vazi za los. ne samo zbog loseg kvaliteta nastave, vec u mnogim public schools ti je i pravi gangsteraj. droga, oruzje, nasilje. zato i postoje privatne koje dosta kostaju i ne moze svako da ih plati. opet, ruku na srce ima i dobrih public schools koje su uglavnom u boljim a samim tim i skupljim krajevima. znaci da bi ti dete islo u dobru besplatnu public school moraces da se preselis u dobar kraj a samim tim i da placas vise za stanarinu. ili da ostanes u jeftinijem kraju ali da ti dete ide u privatnu sto ces opet platiti. znaci vrtis se u zacaranom krugu, kako god da okrenes, moras da platis! ali tako ti je za sve u usa...sve se placa. osim besplatnog kursa za ESL na city college-u.

sto se tice vrtica, kod njih ne postoji institucija vrtica kao kod nas. kod nas vrtic po organizaciji vise lici na skolu. pocev od zgrade, grupa u kojima su deca itd. u americi ti je uglavnom tzv. home-daycare. znaci naprave kao privatan vrtic u svojoj kuci, ali to ne bih nikome preporucio. zasto? pa zato sto je to obicno u nekakvim podrumskim prostorijama, znaci ljudi zive gore a ispod je "vrtic", a ko zna kako su americke kuce pravljene, zna da obavezno ima i vlage, itd. tako da mislim da ta varijanta nije bas najzdravija. imas i drzavne koji su jeftiniji, i koji lice na nase vrtice, ali barem u san francisco bay gde smo mi ziveli, za njih su bile liste cekanja, i morao si da upises dete na listu jos pre nego sto se rodi. medjutim postoje i veca privatna obdanista, koja nisu u kuci, nego su veca i lice na ta drzavna. nas stariji sin je isao u jedan takav vrtic koji je bio najpristojniji od svega sto smo videli, ali je to zadovoljstvo kostalo 1,000 mesecno, a u nekim malo boljim i do 2,000. medjutim cak ni na takvim mestima, ti cesto ne prijavljuju sve sto se desava u toku dana iako bi trebalo. moj sin je imao problema sa jelom, ali nama niko nije rekao da on tamo nista zivo ne jede, a mi placali punu cenu sto je ukljucivalo i obroke. nekoliko puta je dolazio kuci i sa modricama i ogrebotinama, o kojima nam niko nista nije rekao, iako po zakonu moraju da ti podnesu pismeni report za takvu stvar. i tako....uglavnom cene vrtica ti se krecu od 500-1,000 mesecno, a u nekim krajevima i do 2,000+.

mislim, to ti je sve individualno, od vrtica do vrtica, od skole do skole, ali daleko od toga da je savrseno. i cini mi se da si na nekoj temi pitala o nekakvoj finansijskoj pomoci za majku sa decom. koliko ja znam tako nesto ne postoji.
Reply With Quote
  #13  
Staro 12.01.2009, 12:19
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik xeg Prikaz poruke
Pa samo ove 2 stvari koje si naveo pokazuju koliko ste bogatiji (ne mislim materijalno) od drugara koji su se izuzetno dobro snasli, a da pri tome nisu nikada nigde ni isli iz Srbije, ako nista vise vase iskustvo i mogucnost izbora koji ste drugim drzavljanstvom omogucili sebi i deci su od neprocenjive vrednosti...

vidi druze, slazem se sa tobom, zato smo na kraju krajeva i isli da sebi stvorimo i bolji zivot, i vise mogucnosti, narocito za decu! i mislim da smo to uglavnom i ostvarili, e sad.....sta ce dalje biti, i sa amerikom, i sa celim svetom to ne zna niko. u zivotu ti je sve relativno. u USA recimo vec duze vreme razgovaraju o ponovnom uvodjenju draft-a, a to ti je obavezna mobilizacija u slucaju rata. a ti znas da oni stalno ratuju. znaci ako to opet uvedu, moji sinovi realno mogu biti pozvani da ginu po iraku, afganistanu i slicno. takodje social security tj. obavezna drzavna penzija koja je ranije postojala, nece postojati dok mi dodjemo na red, a skidali su nam kintu za to od svakog paycheck-a. znaci ako idete tamo morate voditi racuna i o takvim stvarima i poceti da uplacujete IRA sto mu ga dodje individual retirement account i tako dalje, i tako dalje....i kao sto rekoh Stize Ljeto, jedna od najvaznijih stvari je HEALTH INSURANCE koji morate imati, ne salite se glavom!!! jedna obicna operacija slepog creva kosta i do 45,000!!! to pricam iz licnog iskustva, i iako je osiguranje koje sam hvala bogu imao, pokrilo veci deo, moj deo je bio skoro 3,000! zamisli da nisam bio osiguran i da sam morao iz p-dze da platim! ako se ozbiljnije razbolis u USA a nemas osiguranje, i ne mozes da se lecis, ne mozes cak da se vratis ni kuci! nece da te puste na avion. znaci treba o svemu misliti... druga uzasno vazna stvar je car insurance, i tu nemojte skrtariti da bi ustedeli 10-20 dolara. car insurance ne pokriva samo stetu na tvojim kolima nego i na tudjim kao i telesne povrede. a ta razlika od 10-20 dolara mesecno moze znaciti neverovatnu razliku u pokrivanju stete koju nanesete nekom trecem licu. ne daj boze nekog da povredis, i da taj mora u bolnicu, to su sve astronomske cifre, i ljudi zbog takvih stvari i kuce gube kad im se desi.

eto ja tu svasta napisah z'brda z'dola nadam se da se razume, iako se pribojavam da ce sada da me optuze da sam teski pesimista, to su ipak sve realnosti zivota u USA.
Reply With Quote
  #14  
Staro 12.01.2009, 13:07
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Nemoj pogresno da me razumes ali napisi i neko pozitivno iskustvo da ima neku ravnotezu...ipak si tamo bio 10 godina nije valjda sve tako crni i realno, imali li nesto realno dobro?
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
Reply With Quote
  #15  
Staro 12.01.2009, 14:26
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik wingreen Prikaz poruke
Nemoj pogresno da me razumes ali napisi i neko pozitivno iskustvo da ima neku ravnotezu...ipak si tamo bio 10 godina nije valjda sve tako crni i realno, imali li nesto realno dobro?
ok, pa evo, San Francisko je jako lep grad, na atraktivnom mestu, u kome je mix ljudi iz celog sveta. ima znaci mnogo toga zanimljivog, u okolini su planine, sume, jezera, pustinje, okean, znaci prelepa priroda itd. grad je isto jako lep, i ja sam imao srecu da mi je posao bio na najlepsoj ulici u samom downtown-u, i imao sam iz kancelarije pogled na Bay Bridge. znaci ko iz filma. upoznao sam mnogo interesantnih ljudi, i druzio se sa njima. dosta smo putovali uz i niz obalu...ako te zanima shopping kao Stize Ljeto, garderoba i tehnika su pristupacne, jeftinije nego u Evropi. Hrana isto nije skupa, i ja nisam skoro nikad nosio rucak na posao, nego sam se hranio u gradu, gde mozes solidno da rucas za 5-10 dolara. znaci hrana je jeftina, mozda neke stvari cak jeftinije nego u Srbiji, imas obilje raznolikih restorana sa kuhinjom iz celog sveta, klubovi, bioskopi, pozorista, koncerti gde dolaze sve svetske zvezde itd. muzeji su malo slabiji, nisu kao recimo u NY i Chicagu, ali ima par koje vredi posetiti. i tako....a da, ziveli smo i u Cikagu, koji je isto lep grad i ima puno toga da se vidi, ali nam se nisu dopale duge i ledene zime.

eto, jel sad malo bolje?
Reply With Quote
  #16  
Staro 12.01.2009, 14:51
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ex-usa Prikaz poruke
eto, jel sad malo bolje?
Hehehe... kako nije, vidis da nema zelene - ode vec da pakuje kofere
Ljeto izvini na silnom off-u ali tvoja tema prerasta u jednu od najaktivnijih, zato i ne preporucujem odvajanje ovih postova u nove teme jer se mogu ugasiti.
A jel' vas iz Chicaga posao odveo u SF ili vas oterala hladnoca?
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #17  
Staro 12.01.2009, 15:14
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Naravno da je bolje! Tako sam i mislila da imamo pravu sliku i dobru i losu.
Naravno da je dobro da znamo i lose strane, na dobro se covek lako navikne.
Meni je kao i svima sa malom deci najbitnije sve vezano za njih, mi stariji mozemo i da se prilagodimo a deca ne treba da ispastaju zbog nase avanture.
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
Reply With Quote
  #18  
Staro 12.01.2009, 15:50
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

xeg,

iz cikaga nas je "oterala" zenina skola u SF, losa klima, tj. jezivo ledene i preduge zime, i naravno cuveni serbian community! stay away from those mo-fos! LoL salim se, ima ih i dobrih likova, mislim, nadje se poneki. hehehe


wingreen,

pa znam, zeznuto je kad si sa decom, narocito malom zato ti sve to i pricam. gledaj zato od cega se zivi, a ne kakva je scenografija i provod, jer to nije za vas. znaci, po mom misljenju, klonite se zapadne i istocne obale jer su preskupe, izvikane, nafurane, i tamo je OK zivot za ljude koji su single ili parove bez dece. za porodicne ljude najbolji je MidWest, jer ima najbolji balans izmedju plata i cene zivljenja, niske stope kriminala, dobrih skola....i na zalost moram da kazem iako ce Zana da popiz*di sad, ima najveci procenat belaca. da. to je isto jako vazno. jer na obalama, i u velikim gradurinama belci su manjina, i mozemo mi njih da volimo koliko ocemo, mislim te druge, asians, latinos, blacks itd....ali oni nesto malo manje vole nas i ne prihvataju nas ko belci. zato ja smatram da je najbolje ici u neku pretezno belacku sredinu. jeste da se ni tamo neces osecati ko svoj na svome, ali ce ti makar biti manje strano, sigurnije je, manje kriminala, i bolje ce te prihvatiti.

that's my version and I'm sticking to it!
Reply With Quote
  #19  
Staro 12.01.2009, 17:23
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Ex usa vidim sad si se raspisao i nekako si mi malo drazi nakon tvoja 2cents. Uvijek je lakse da te ispljuje i neko o kome znas nesto, nego nego ko se uvali tek tako i prosipa pamet.

Svi tvoji argumenti i iskustvo su validni, moras shvatiti da ne gledaju svi ljudi isto na zivot. Isto tako mislim da nije u redu i dalje prozivati u postovima i vracati se na neke potrosene cifre, te pretpostavljati koliko ko ima novaca i sto su mu prioriteti u zivotu. Moji sigurno nisu shoping, jest da mi je vazno ko i svakoj zeni medutim prije sopinga su slijedile godine stednje i pametnog ulaganja novca, te istrazivanja u koji grad doci i odgajati porodicu. Vecina odluka koje donosimo ima svoje zasto, kao npr. zasto smo dosli u grad u kojem zivimo. U obzir smo uzeli i mogucnost zaposljenja, sanse su bile izvanredne, no naravno sve se oduljilo radi ekonomske krize koja je zahvatilo cijelu zemlju. No, naravno da cemo raditi i izvan struke ako je to potrebno. Drugi od razloga je bio i taj sto je ovo grad koji je vrlo siguran za podizanje djece, sa mnogim odlicnim skolama (i da zivjeli bi u tom dijelu gradu da nam dijete ide u odlicnu javnu skolu i to nije uopce bitno skuplje od losijeg dijela grada) ima mnogobrojne mogucnosti za vanjske aktivnosti, grad sa izvanrednom klimom, pitkom vodom i svjezim zrakom, sto su sve kvalitete koje su nam vrlo bitne, mnostvo vanjskih aktivnosti za djecu i odrasle...

Jedino sto nam uz posao nedostaje je veliki krug prijatelja koje smo ostavili za nama i naravno obitelj. Ali znali smo da ce tako biti i ako shvatimo da ce nas to jednog dana ciniti iznimno nesretnima i ako ovdje ne nademo krug podrske i prijateljstva onda cemo se vratiti. Do tada je ovo za nas velika avantura, prilika da iskusimo nesto novo i vidimo dali to pali za nas ili ne.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #20  
Staro 12.01.2009, 17:46
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

OK, that’s you version ex-USA – ja te necu definisati kao pesimistu ili realistu iz prostog razloga sto to radim samo kad ocenjujem potencijalne prijatelje ili buduce poslovne saradnike, ali dacu sebi pravo da definisem tvoje postove kao vrlo subjektivne. Tvoja odluka (i pravo) je da posmatras svoj zivot i uslove zivota u nekoj zemlji kroz zatamnjene naocare, selektivno i da ti odgovorim isto kao i ti Stizeljeto – onako kako je tebi ocigledno lakse. I ja cu tebi reci isto kao i ti njoj – ja mislim da i tebe ceka otreznjenje ali u drugoj drzavi. Deca ovde rastu, idu u skolu i postanu divni ljudi. Milioni i milioni dece. Ljudi zive na zapadnoj i istocnoj obali i u sredini. Svi zive – nekima je dobro, nekima i nije – that’s life. Ja licno ne mogu da se usaglasim sa “baka i deka” kao razlogom za preseljenje u Srbiju jer mi isto ne bi palo na pamet. Kao ni da settle za Mid-west. Ali to je opet moje, vrlo subjektivno razmisljanje. Najezim se cim ugledam rec “belci” te shodno tome – necu nista o tome da komentarisem ali jos jednom uvideh koliko u sam u stvari srecna osoba jer ne delim ljude na slican nacin te valjda zbog toga i nemam slicnih problema/razmisljanja o istom. Ne vidim da me neko cudno gleda ili da me ne prihvata.

Ja ne iskljucujem mogucnost da odavde odem ali ne u Srbiju, vec u neku drugu evropsku zemlju – Francusku ili Italiju na primer. I ja sad necu da se udubljujem u to, jer kao sto rekoh - stvar je licnog razmisljanja i odgovarajuce analize mojih potreba koja drugim ljudima moze ali i ne mora da bude na mestu.

Neke skole su ovde dobre, neke nisu. Kao i u Srbiji. Day care takodje. Da se opet vratim na prethodne postove – nije americki trositi dok ne zaradjujes novac. I isto tako nije ni srpski, francuski, hrvatski, bugarski... ali se ja u tudji novcanik ne mesam, jer – neko ko se preseli ovde uveren da ostaje ovde, mozda ima kuce i ko zna sta jos koje moze da proda za stotine hiljada evra... i zeli da stvori ovde uslove slicne kao i tamo. Te onda 10k i nije nesto mnogo... Nismo deca – ne dodju ljudi ovde ispranog mozga, trebalo bi da znaju koliki im je budget i koliko sebi mogu da priuste. Ako ne znaju, pitace. A ako ne pitaju – there is nothing we can do.

Ja sam na poslu i kao sto znas ex-USA – ne moze odavde da se bas “raspise” jer posao zove a i dosta od toga je vec napisano i receno na drugim temama pa ja ne bih da se ponavljam. Ja ne kritikujem, samo bih htela da situaciju osvetlim – ti kazes SSA propada i to navodis kao argument, ja jedva cekam da do toga napokon dodje jer ako system ne valja treba ga menjati. I to je americki. Kao sto je i americki da se udara direktno u problem i pronalazi novo resenje. Pa se testira da li valja. Pa ako ne valja radi se drugo. Pa je tako i SSA radila dobro jedan period pa vise ne radi pa ce se promeniti. To mozda uzme deceniju, ali nece da uzme 3 decenije samo da bi se konstatovao problem (kao u nekim poznatim nam zemljama). Ti kazes draft – ja kazem ne. Nije se ovaj narod borio za civil rights uzalud. Pa i ako se desi, izacice ponovo svi na ulicu. I to je tako americki. Ekonomska kriza – da, trese celu Ameriku. I da, izvucice se ove americke drzave iz toga. E vidis – ja za sebe kazem da sam realna. I svi koji me znaju kazu isto

Dakle, kao i Akira Kurosawa ja ovde tvrdim da nije samo jedna “istina”, sve receno je istina – samo different point of view...

Ajd, odo’ sad da zaradjujem novce ...Poz

Last edited by Zana; 12.01.2009 at 18:56. Razlog: spelling
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 01:43.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.