ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Medicinske sestre-tehničari u Americi - NURSES IN USA » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 18.11.2011, 08:18
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

@kruzni

Sto se placanja tice, vecina skola i funkcionise po sistemu placanja na rate. Uvek se naravno pre upisa definise nacin placanja tako da to u principu nije problem (ukoliko postoji stalni izvor prihoda).

Engleski je jako bitan, pogotovo sto se u velikoj vecini skola polaze prijemni (na engleskom naravno) pa tu isto treba napraviti dobro istrazivanje u smislu skola u koje je lakse upisati se tj. gde na prijemnom nisu previse striktni. Isto tako, i kad se upise skola, potrebno je sigurno nekih par meseci da se udje u stos sto se terminlologije tice i strucnih izraza.

Kao sto sam vec naveo, do licence bolje placenih zanimanja u zdravstvenoj struci se ne dolazi ni malo lako i potrebo je uloziti jako puno truda, vremena i novca.

Zlatno pravilo: fokusiraj se prvo na obrazovni profil koji te interesuje. Zatim napravi detaljno istrazivanje vezano za skole koje skoluju zeljeni kadar. A onda kreni u proces filtriranja - cena, prijemni, trajanje, nacin nastave (klasicni, on-line, hibrid ili distant learning), uslovi upisa, nacin placanja itd. Kad sve to isfiltriras, i izanaliziras pozitivne i negativne strane svake skole, ona koja u tvom slucaju ima najvise pluseva je prava.

Kako je ovo tema vezana za medicinske sestre-tehnicare, nisam ti od neke preterane pomoci sto se tice informacija o medical technologist zanimanju pa ces morati da krenes u cesljanje po netu kad za to dodje vreme.

Srecno!
Reply With Quote
  #22  
Staro 02.01.2013, 22:25
cro007 cro007 je offline
Član
 
Datum prijave: 02.01.2013
Poruke: 1
Nepromenjeno

pozdrav Magelan, imam pitanje. znaci ako netko zavrsi prvo srednju medicinsku (kao sto si rekao nije od pomoci tamo), i onda nastavi svoje skolovanje na visokoj skoli za medicinske sestre i zavrsi tocnije dodiplomski i diplomski studij sestrinstva, koje zvanje od:

CNA - Certified Nurse Aide

LPN - Licensed Practical Nurse (LVN - Licensed Vocational Nurse je ekvivalent u CA i TX)

RN-ADN - Registered Nurse - Associate Degree

RN-BSN - Registered Nurse - Bachelor of Science in Nursing

RN-MSN - Registered Nurse - Master of Science in Nursing

NP - Nurse Practitioner

DNP - Doctor of Nursing Practice

dobiva?
hvala na odgovoru!!
Reply With Quote
  #23  
Staro 03.01.2013, 10:55
Hertzog's Avatar
Hertzog Hertzog je offline
Drug član
 
Datum prijave: 21.10.2012
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 56
Nepromenjeno

Kod nas na fakultetu se pre par godina pojavio smer Zdravstvena nega, koji (cini mi se) traje krace nego stomatologija/farmacija/opsta med...

Kako se to tretira u USA?

Mozda gresim, ali cini mi se da je se sa tim zvanjem kod nas postaje visa medicinska sestra (kod nas)... Racunam da je to u USA priznato



p.s. Magelan, do kojeg si ti stepena dosao u ovom skolovanju za nurse
Reply With Quote
  #24  
Staro 03.01.2013, 17:34
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Hertzog Prikaz poruke
Kako se to tretira u USA?

Mozda gresim, ali cini mi se da je se sa tim zvanjem kod nas postaje visa medicinska sestra (kod nas)... Racunam da je to u USA priznato
Ja znam djevojku koja je zavrsila nursing u Poljskoj. To je bilo poslije srednje skole + 2 godine. Znaci kao college level. Ovde je samo iradila drzavni ispit.
Medjutim, sve vise i vise traze od nurse da ima BA stepen. Tako da je ona otisla ponovo u skolu da polozi ralziku da dobije BA degree. Ovo se moze i online zavrsiti.

Tako da vjerujem da bi mogli pustiti te sa visom skolom da urade ovde smao drzavni ispit, ali nsiam 100 % siguran.

Isto je dobra fora za one koji vec imaju kod nas neki fakultet zavrsen (BA), i zele da promijene zanimanja i postanu nurse, mogu da za nekih 18-20 mjeseci da zavrse ovde. Naravno ovde nisu uracunati neki prerequisites. Zavisino od faksa, trebace vam 6 ili vise ispita polozenih.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #25  
Staro 03.01.2013, 17:59
Hertzog's Avatar
Hertzog Hertzog je offline
Drug član
 
Datum prijave: 21.10.2012
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 56
Nepromenjeno

Nasao sam jos jedan privatni fakultet sa medicinskim smerovima, poslao sam im mail da vidim sta bi mi priznali od ispita sto sam polozio na stomatologiji...

Izabrao sam da zavrsim najgori fakultet... Mucis se 100 godina da zavrsis, a onda nema posla, mi smo jedina drzava gde su stomatolozi suficitarna zanimanja... Jbt kod privatnika radis kao stomatolog za 300 evra, pa vise konobar zavrsi bez dana skole... Sto je najcrnje, eto odes u USA i sa srednjom medicinskom i stomatoloskim fakultetom si niko i nista, gradjanin treceg reda, a neki elektircar ili vodoinstalater odmah nadje posao koji je placeniji od onog sto mi mozemo raditi tamo...

Ribaj podove za minimalac...
Reply With Quote
  #26  
Staro 03.01.2013, 21:18
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Nije bas tako lako ni za elektricare. Ovde postoje kodovi po kojima moras raditi. Da bi uopste radio kao elektricar, moras da zavrsis skolu i dobijes licencu.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #27  
Staro 04.01.2013, 11:57
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
Nije bas tako lako ni za elektricare. Ovde postoje kodovi po kojima moras raditi. Da bi uopste radio kao elektricar, moras da zavrsis skolu i dobijes licencu.
Naravno da nije. To svi misle pre nego sto dodju ovde, a onda provalis da je manje vremena potrebno da postanes nurse nego licencirani vodoinstalater ili elektricar...

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cro007 Prikaz poruke
pozdrav Magelan, imam pitanje. znaci ako netko zavrsi prvo srednju medicinsku (kao sto si rekao nije od pomoci tamo), i onda nastavi svoje skolovanje na visokoj skoli za medicinske sestre i zavrsi tocnije dodiplomski i diplomski studij sestrinstva, koje zvanje od:

CNA - Certified Nurse Aide

LPN - Licensed Practical Nurse (LVN - Licensed Vocational Nurse je ekvivalent u CA i TX)

RN-ADN - Registered Nurse - Associate Degree

RN-BSN - Registered Nurse - Bachelor of Science in Nursing

RN-MSN - Registered Nurse - Master of Science in Nursing

NP - Nurse Practitioner

DNP - Doctor of Nursing Practice

dobiva?
hvala na odgovoru!!
Ako je visa medicinska tj. sada strukovna zavrsena u BGD, to je ekvivalent
RN-ADN tj. RN koja si se skoluje po Junior/Community Colleges. Kako se kotiraju Banja Luka i Zagreb - nisam siguran jer se tamo isto nesto menjalo. Treba uvek proveriti sa www.cgfns.org

To sto u exYU drzavama po privatnim novopecenim skolama, a cak i po nekim drzavnim zovu "bachelor", u US je to po broju kredita daleko od Bachelor Degree... Sa tim se ne treba zanositi jer kad se ovde uradi ekvivalencija i preracuna broj sati, to je daleko manje od minimuma neophodnog za Bachelor Degree.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Hertzog Prikaz poruke
Kod nas na fakultetu se pre par godina pojavio smer Zdravstvena nega, koji (cini mi se) traje krace nego stomatologija/farmacija/opsta med...

Kako se to tretira u USA?

Mozda gresim, ali cini mi se da je se sa tim zvanjem kod nas postaje visa medicinska sestra (kod nas)... Racunam da je to u USA priznato



p.s. Magelan, do kojeg si ti stepena dosao u ovom skolovanju za nurse
Ja sam LPN - Licensed Practical Nurse. To je advanced certificate. Satnica je u CHGO $20-25/hour.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
Ja znam djevojku koja je zavrsila nursing u Poljskoj. To je bilo poslije srednje skole + 2 godine. Znaci kao college level. Ovde je samo iradila drzavni ispit.
Medjutim, sve vise i vise traze od nurse da ima BA stepen. Tako da je ona otisla ponovo u skolu da polozi ralziku da dobije BA degree. Ovo se moze i online zavrsiti.

Tako da vjerujem da bi mogli pustiti te sa visom skolom da urade ovde smao drzavni ispit, ali nsiam 100 % siguran.

Isto je dobra fora za one koji vec imaju kod nas neki fakultet zavrsen (BA), i zele da promijene zanimanja i postanu nurse, mogu da za nekih 18-20 mjeseci da zavrse ovde. Naravno ovde nisu uracunati neki prerequisites. Zavisino od faksa, trebace vam 6 ili vise ispita polozenih.
Da, ona je iz Poljske dobila ekvivalent RN-ADN. A sad ide na RN-BSN bridge program. To je uglavnom online. Samo je akademska titula u pitanju, ne polaze ponovo drzavni kad dobije titulu BSN.

Tacno je da bolnice po CHGO sve vise i vise traze BSN. To je prosto zato sto je u CHGO iz nekog razloga prezasiceno trziste. Inace po nursing & rehab centrima ima posla za sve
Reply With Quote
  #28  
Staro 04.01.2013, 16:46
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Naravno da nije. To svi misle pre nego sto dodju ovde, a onda provalis da je manje vremena potrebno da postanes nurse nego licencirani vodoinstalater ili elektricar...



Ako je visa medicinska tj. sada strukovna zavrsena u BGD, to je ekvivalent
RN-ADN tj. RN koja si se skoluje po Junior/Community Colleges. Kako se kotiraju Banja Luka i Zagreb - nisam siguran jer se tamo isto nesto menjalo. Treba uvek proveriti sa www.cgfns.org

To sto u exYU drzavama po privatnim novopecenim skolama, a cak i po nekim drzavnim zovu "bachelor", u US je to po broju kredita daleko od Bachelor Degree... Sa tim se ne treba zanositi jer kad se ovde uradi ekvivalencija i preracuna broj sati, to je daleko manje od minimuma neophodnog za Bachelor Degree.



Ja sam LPN - Licensed Practical Nurse. To je advanced certificate. Satnica je u CHGO $20-25/hour.



Da, ona je iz Poljske dobila ekvivalent RN-ADN. A sad ide na RN-BSN bridge program. To je uglavnom online. Samo je akademska titula u pitanju, ne polaze ponovo drzavni kad dobije titulu BSN.

Tacno je da bolnice po CHGO sve vise i vise traze BSN. To je prosto zato sto je u CHGO iz nekog razloga prezasiceno trziste. Inace po nursing & rehab centrima ima posla za sve
Fina satnica za LPN. Kolika je onda tek za nurse?
Ja sam mislio da traze BSN zbog nekog certifikata koji su nedavno uveli. Ako bolnica hoce da ima taj certifikat onda mora da ima sve nurses koji imaju BSN.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #29  
Staro 04.01.2013, 19:44
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Za RN-ADN & RN-BSN imaju istu satnicu - $25-30. Recimo u mojoj ustanovi je razlika izmedju LPN i RN (nebitno da li je ADN ili BSN) samo $3.

U vecini ustanova, kako bolnica tako i rehab&nursing centara, rad vikendom se placa dodatnih $2-3 na sat, a bolnice imaju i dodatak na nocni rad.

Razlika izmedju ADN i BSN je samo u akademskoj tituli. Domen rada je identican. Medjutim, ovde kod nas u Chicagoland-u je situacija takva da je market prezasicen i prosto ne postoji drugi nacin da se napravi selekcija. Po debelim unutrasnjostima i zabitima je vec drugacija situacija, ali su i satnice znatno manje. To sa sertifikacijom bolnica je "sarena laza". Moja ustanova je u procesu dobijanja par nekih sertifikacija, a pola nas zaposlenih smo Licensed Practical Nurses.

Po rehab&nursing centrima 90% radne snage su filipinci Ostalo su nesto malo amera, po koja istocna Evropa, po koji jos neki azijat (nefilipinac) dok su po bolnicama uglavnom beli i Afro-Ameri. Filipini su jos odavno svoje skole kompletno prilagodili americkom sistemu, svi iz tih istih skola izlaze sa 19-20 godina kao RN-BSN (srednju skolu zavrse vec sa 16 godina starosti), i cim dipolomiraju konkurentni su na trzistu. Ranije su u USA dolazili u rekama dok 2008. nije nastupio "visa retrogression" i sad se uvuce tek po koja samo ako sredi papire na ovaj ili onaj nacin. Kad se tako napravi poredjenje, nase srednje sestre na exYU prostorima imaju isto godina obrazovanja u struci ali je kod nas to high school level, a kod njih je to university level... Stoji da su nase sestre samo sa srednjom mnogo izvezbanije, ali filipinci su napravili trik u skolskoj hijerarhiji i sad haraju amerikom. USA je poznata po tome da uvozi apsolutno nekvalitetan kadar iz zemalja treceg sveta samo da bi ustedeli i taj uvezeni kadar placali manje. Vise od pola lekara je Indija-Pakistan, a pola sestara su filipinke... Ako samo uzmemo u obzir da se u tim zemljama umire od banalnih stvari, da su higijenske prilike neprihvatljive onda je jasno i kakav kadar stize odande... Koliko para - toliko muzike - to je amerima tek skoro postalo jasno.

Last edited by Magelan; 04.01.2013 at 19:59.
Reply With Quote
  #30  
Staro 04.01.2013, 20:17
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Ja koliko sam cuo je da ce uskoro ukintu skole za RN-ADN i da ce biti samo BSN. Ali to nije 100% provjereno.

u koju skolu ti ides?
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
Odgovori

Tags
medicinske sestre, nurse

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pitanje vezano za tehničke stvari... Smith6000 ZelenaLutrija.com - O sajtu 69 07.05.2021 14:59
Hotelijersko-turistički tehničar(HITNO) Volf Vodič za emigrante 4 28.06.2014 02:11
Medicinske sestra zanesena Vaša strana 16 24.07.2013 17:12
Kako do zvanja sestre ili lekara u USA makijana Stare teme 1 18.01.2011 02:35

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:55.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.