ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Atlanta, Georgia » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #91  
Staro 13.06.2012, 13:54
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik sonofamom Prikaz poruke
pa mnogo, mnogo nego sta. ti si verovatno kao i mnogi od nas cuo bajke da je u Americi jeftino.
Jeftina je odeca (imaju akcije i outlet-e), jeftina je tehnika (u odnosu na to koliko deru kod nas), jeftina su kola (imas povoljnije kredite) ali zivot dan za dan nije. Skuplji su stanovi, komunalije, vrtici, skole i ostalo. A plus faktor skoci ti standard u glavi pa ne mozes odjednom bez stvari koje kuci nikad nisi koristio/la. Npr. mnogi od nas su ziveli i odrasli bez auta, a ovde je to druga prica samo za one bez para i totalne entuzijaste tipa bas sam ekolog ili idem bajsom na posao cisto vezbe radi nije zbog para (u mnogim gradovima ici peske ili bajsom je maltene totalno nemoguce ili ti treba jako puno vremena jer gradovi imaju ogomne povrsine, autoputeve, nemaju trake za bajsove itd).

1000 dolara u Srbiji i 1000 dolara u SAD nebo i zemlja. Jedino kolicina garderobe, cipela i tehnike (bele, sive kakve vec boje) je veca za ove pare u SAD nego u Srbiji. Sve ostalo ne.

Evo jedan od primera (dacu primer mojih nekih mesecnih troskova - dvosoban stan od oko 80 m2, selo u Indijani):
- stan 525 dolara
- struja 55 dolara
- gas (grejem se na njega ) 43 dolara (konstantno placam 12 meseci) - hladne su zime ovde
- voda, kanalizacija i djubre su mi 100 dolara mesecno
- internet, kablovska i fiksni telefon (mogu da pricam ceo dan da hocu u okviru Amerike i Kanade) - 100 dolara

- mobilni dve linije bez neta - 80 dolara
- osiguranje za stan (drvene kuce, sta znas a i trazi gazda) - 25 dolara
- rata za kola (ako imas kredit za kola - opet zavisi kakva imas nova, stara, mala, velika, domaca, japanska, nemacka itd.)
- osiguranje za kola - 95 dolara (ovo moze jeftinije zavisi koliko si paranoican/a)

P.S. garant sam nesto preskocila (moji ti "fiksni" troskovi bez automobila (kredita i osiguranja) su oko 1000 dolara mesecno)

U Srbiji mi je struja uvek bila skuplja od komunalija (a u njih je spadalo grejanje). Ako me secanje dobro sluzi.

Naravno da troskovi debelo zavisi od lokacije i od toga od koga dobijas usluge.

Last edited by vuxanne; 13.06.2012 at 14:01.
Reply With Quote
  #92  
Staro 13.06.2012, 17:52
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
J

Evo jedan od primera (dacu primer mojih nekih mesecnih troskova - dvosoban stan od oko 80 m2, selo u Indijani):
- stan 525 dolara
- struja 55 dolara
- gas (grejem se na njega ) 43 dolara (konstantno placam 12 meseci) - hladne su zime ovde
- voda, kanalizacija i djubre su mi 100 dolara mesecno
- internet, kablovska i fiksni telefon (mogu da pricam ceo dan da hocu u okviru Amerike i Kanade) - 100 dolara

- mobilni dve linije bez neta - 80 dolara
- osiguranje za stan (drvene kuce, sta znas a i trazi gazda) - 25 dolara
- rata za kola (ako imas kredit za kola - opet zavisi kakva imas nova, stara, mala, velika, domaca, japanska, nemacka itd.)
- osiguranje za kola - 95 dolara (ovo moze jeftinije zavisi koliko si paranoican/a)
Dosta vam je skupa voda, kanalizacija i djubre. Pogotovo sto ste u stanu. Ovde u Illinois-u, u apartmanima je to uglavnom ukljuceno u cijenu. Imaju onaj zajednicki kontejner u koji svi bacaju.
Osiguranje za stan ovde se placa vise dobrovoljno - tipa ako hoces. Ako posjedujes nekretninu pod hipotekom, onda je obavezno placanje osiguranja.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #93  
Staro 13.06.2012, 19:47
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
Dosta vam je skupa voda, kanalizacija i djubre. Pogotovo sto ste u stanu. Ovde u Illinois-u, u apartmanima je to uglavnom ukljuceno u cijenu. Imaju onaj zajednicki kontejner u koji svi bacaju.
Osiguranje za stan ovde se placa vise dobrovoljno - tipa ako hoces. Ako posjedujes nekretninu pod hipotekom, onda je obavezno placanje osiguranja.
Jeste, bas je skupa. Nismo u stanu, zivimo u kuci. Imamo svoju veliku kantu koje djubretari kupe jednom sedmicno. To za osiguranje zavisi od gazde, nas je trazio da uzmemo. Ne za kucu, nego za nase stvari - tkz. "renters inssurance". Npr. desio se pozar zbog dotrajale instalacije i ja da ne bi tuzila svog gazdu kako odrzava ovu kucu, ja lepo pokupim pare od osiguranja i mirna Backa. Sve zavisi sta je ko od njih doziveo od stanara...
Reply With Quote
  #94  
Staro 13.06.2012, 22:55
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Stanovi u kojima sam ja zivio do sada:

- jednosoban (ne znam kolika kvadratura) sa garazom oko $625, Spokane, Washington. Grijanje bilo na struju ali sam zivio samo neka 4 mjeseca tokom ljeta tako da nije bas validno.

-dvosoban Naperville, Il oko 100 kvadrata mjesecno bio $1235.(sad je isti stan oko $1400) Struja strasno jeftina u Naperville-u posto imaju neku svoju struju nevezanu za Comed. Od $25 do $45 dollara. Racun za gas zimi bio od $80-$110.

-dvosoban Naperville, IL oko 90 kvadrata, placali oko $900. Grijanje i sve ostale komunalije osim struje bile ukljucene u cijenu stana.

-Wheaton, IL kuca oko 150 kvadrata, placamo kredit oko 1380 dollara (ovo je sa taksom). Grijanje placam za sada $50 mjesecno. Ovu zimu su racuni bili od 80-125$. Struja je izmedju 60 i 70. Voda je izmedju 25 i 30. Kanalizacija isto kao i voda.

Kablovsku i telefon nisam ukljucivao jer svako bira sebi plan koji hoce, pa to drasticno mijenja cijenu.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #95  
Staro 13.06.2012, 23:14
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Bas su ti ok komunalije. A deluje mi povoljno i koliko ti dodje za kredit za kucu, da li ti je to sa svim porezima i osiguranjima ili bez njih? Ma ta njivoa predgradja su sasvim ok. Da zivis tamo blize sto spada u Cikago uzu oblast, sta bi mogao da kupis za te pare? Garazu?

Mene prosto fascinira koliko ima je struja povoljnija od nase. A glavni izvor el. energije im je ugalj.
Reply With Quote
  #96  
Staro 14.06.2012, 01:07
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Ova cijena je sa taxama, ali ne ukljucuje osiguranje, jer to platis godinu dana unaprijed kad kupis nekretninu.

Pa ja sam kupio jednu od jeftinijih kuca u ovom gradicu. Ustvari to je townhouse da budem precizniji, a ne klasicna kuca.

Pa u Chicagu mozes da nadjes dosta povoljne stanove. Problem sa Chicagom je da su public skole jako lose i ne zelis da ti dijete ide u te skole. Poredjenja radi, public school u gradu imaju ocjene 1-3 od 10, a u boljim predgradjima su od 7-10.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #97  
Staro 17.06.2012, 21:33
Ajdina Ajdina je offline
Član
 
Datum prijave: 17.06.2012
Poruke: 1
Nepromenjeno Univerziteti u Atlanti

Pozz svima...

Nova sam na forumu i bas sam ovu temu pretrazivala-zivot u Atlanti a izmedju ostalog trebala bih koju info vezano za visoko skolstvo u Atlanti
plsss ...

Zanima me prvenstveno kakve su cijene univerziteta i da li nasi mogu dobiti stipendije? ima li uopste "affordable" univerziteta (farmacija ili medicina)

Za sina je uradjena evaluacija diplome osnovne i srednje medicinske skole by IES US kao "above average"..trenutno studira farmaciju prva god je pri kraju...

Za Atlantu bi trebali ici kao turisti kod prijateljice sredinom Septembra mada ja to nebih nazvala turisticki nego vise kao izvidnica te "razgledavanje terena"
Po povratku mozda i ja budem u mogucnosti nekome pruziti konkretan odgovor ili pomoc kakva meni evo sada treba..

Unaprijed hvala!
Reply With Quote
  #98  
Staro 20.06.2012, 12:23
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Radila sam u firmi (letnja praksa) u kojoj ljudi sa MS diplomom dobijaju oko 65 000 dolara pocetnu platu u ekspozituri u gradu Alpharetta, Georgia kliknikoji se racuna u jedno od severnijih predgradja Atlante. Primetila sam da dosta firmi se locira daleko od centra jer je sigurno zivot povoljniji u tim predgradjima. Nisam radila tu, zamalo da dodjem tu, radila sam u jednim od predgradja Detorita (Southfield). U obe firme radnicima daju istu pocetnu platu. E sad, gde to vise vredi - ne znam.
Reply With Quote
  #99  
Staro 12.04.2014, 11:55
valocean's Avatar
valocean valocean je offline
Drug član
 
Datum prijave: 24.12.2013
US lokacija: ATL
Poruke: 50
Cool Atlanta, Georgia

Vidim da nema tema o Atlanti (ispravite ako griješim), pa ako netko živi tamo neka podijeli svoja iskustva i mišljenja za nas kojima je taj grad na listi poželjnjih za selidbu!

Osobno me zanima kako se krecu cijene smještaja, ima li poslova, koliko je siguran grad, kakva je klima, kakav je mentalitet ljudi? Koliko je istinita ona njihova 'southern hospitality' etc... Hvala unaprijed!
Reply With Quote
  #100  
Staro 12.04.2014, 12:42
luka224 luka224 je offline
Član
 
Datum prijave: 10.04.2014
YU lokacija: Beograd
Poruke: 11
Nepromenjeno

Kako nema?! Nemoj duplirati teme. Ja se juce registrovao pa nasao.

http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=384
Reply With Quote
Odgovori

Tags
atl, atlanta, dirty south, georgia, southside

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:30.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.