ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Lexington, Kentucky » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 02.05.2016, 23:01
B&V B&V je offline
Drug član
 
Datum prijave: 26.05.2015
US lokacija: New York :)
YU lokacija: Bgd
Poruke: 55
Nepromenjeno

kdragan77 , zaista sam uzivao citajuci Vas post! Detaljan, koncizan, jasan, a opet sveobuhvatan. Hvala Vam na tome. I drago mi je da su za Vas stvari krenule super od samoog starta Kako pas podnosi promene?
Reply With Quote
  #12  
Staro 03.05.2016, 02:00
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik B&V Prikaz poruke
kdragan77 , zaista sam uzivao citajuci Vas post! Detaljan, koncizan, jasan, a opet sveobuhvatan. Hvala Vam na tome. I drago mi je da su za Vas stvari krenule super od samoog starta Kako pas podnosi promene?
Cuko je dobro sve imaju za kucne ljubimce I sve je povoljno, cak je I hrana za pse jeftinije za 20% nego u Bosni. Imaju 4 parka za pse I jedan je dosta blizu nas (oko 5 min autom).
Ona je pravi heroj sto je izdrzala , posto je jedini pas bila na svim letovima. Nekakvih trauma nema,vesela je I uziva. Bila je na ulici u Bosni sada je u Americi to ti je sudbina.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #13  
Staro 06.05.2016, 20:33
ducicm ducicm je offline
Član
 
Datum prijave: 06.05.2015
YU lokacija: Kikinda
Poruke: 11
Smile

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kdragan77 Prikaz poruke
Evo proslo je tacno dva mjeseca od kada smo doselili u ovaj grad pa je red da napisem svoje neke utiske o gradu i ljudima.

Lexington kao grad je poznat kao Konjska prijestolnica svijeta i smješten u srcu Regije Bluegrass savezna drzava Kentucky . To je drugi po veličini grad u Kentuckyju, iza Louisvillea, te 65. najveći grad SAD. Dana 1. januara 1974. Lexington je postao prva općina u Commonwealthu Kentucky koji je stvorio konsolidirani grad-okrug tako što se spojio s Okrugom Fayette. Godine 2005. je Biro za popis stanovništva SAD procijenio stanovništvo Lexingtona na oko 268 080 ljudi.

Grad je jako razudjen i ima jako slabo organizovan i uredjen javni prevoz ( ima otprilike oko 30 buseva ali nisu pokriveni svi djelovi grada) tako da je nemoguce se kretati bez automobila. Ono sto je dobro u ovom gradu je mala stopa poreza ( ako otvarate neki biznis) koja je privukla neke kompanije da se vrate svoju proizvodnju u Kentacky ( Toyota,Lexmark,Amazon itd) . Sto se tice nezaposlenosti , trenutna stopa je za drzavu Kentacky 4,9% a minimalna satnica je od jula 2016 godine 8,5$ sa tendencijom rasta do 2018 godine na 10,5$ ( tako zakon kaze ) .

Ovdje cu navesti mjesecne troskove za dvije osobe :
- Rentanje stana od 500$ - 900$ ( kvadatura 45 do 90 m3)
- Hrana je oko 300$ do 500$
- Rezije 180$ (internet,struja,voda, odrzavanje)
- Telefonski troskovi mobilni za dvije osobe oko 100$
- Osiguranje auta oko 100$
- Gorivo oko 80$ ( mjescno prelazimo oko 1300 km)
- Izlasci oko 150$ do 250$ ( restorani , kafici, parkovi, izleti )
- Gardaroba i obuca su jako povoljni



Ovdje je neka normalana prosjecna plata od 2300 $ - 2800$ za jednu osobu. Tako da dvije osobe koje rade mogu fino zivjeti i priustiti sebi osnovno za zivot i neki sasvim normalan zivotni standard. Neki nekvalifikovani poslovi ako je u pitanju "full time" su placeni oko 1200$ do 1500$ i tih poslova ima uvijek ( restorani brze hrane, dostavljaci, fizicki radnici itd) .

Ljudi u ovom gradu su veoma srdacni i gostoprimljivi i uvijek su spremni pomoci ako treba neka informacija ili imate problema u razumjevanju sistema na pocetku.
Sto se tice puteva to su jako dobro rijesili i nemaju nikakvih troskova ako se koriste te saobracajnice ( tipa cestarine, putarine,mostarine) . Oko grada postoji jedna velika zaobilaznica "new circle road" koja jako olaksava da se brzo prebacite iz jednog dijela grada u drugi i da ne upadate u gradsku guzvu.

Sto se tice vozackog ispita i dokumentacije to se ovdje sve expres rijesava mi smo sve dobili u roku mjesec dana. Ono sto je dobro u vezi vozacke da dobijete permanent driver's license kao i svi i samo polazete testove a ne i voznju.

Sto se tice populacije iz Bosne u Lexingtonu i okruzenju ima oko 500 doseljenika iz BiH , ali niko od amera nema pojma gdje se nalazi moja zemlja .

Sto se tice obrazovanja i zdravstva imaju nekoliko fakulteta( najpoznatiji Univerzitet Transylvania i University Kentuckyja (UK) ) i nekoliko jako dobrih bolnica (Baptist Health Lexington,The University of Kentucky and UK HealthCare) . Skole za klince( osnovne i srednje) su bolje i kvalitetnije sto ste blize centru gradu.

Sto se tice nas , nama se Lexington svidio i namjeravamo mozda i duze ostati ovdje , cak i planiramo kupovinu neke nekretnine za sledecu godinu.
Ono sto nas je iznenadilo (glavni razlog zasto smo ovdje dosli zato je supruga imala odmah posao ovdje ) da ovaj "manji" grad ima sve od svih tih velikih trznih centara, parkova,aerodroma,bazena itd . Za nas licno je najbolje rijesenje za sada apartman community u kojem imamo sve od bazena ,teretane, saune , dosta zelenila, malog parka itd.

Ako nekoga nesto interesuje ili je zainteresovan za zivot i dolazak u Lexingtonu stojimo na raspolaganju da pomognemo i da damo neke savjete i pomoc koji su od velike vaznosti na pocetku.

Ako imate nekih pitanja slobodno "pucajte" rado cu vam odgovoriti

Ovo je post koji nam je, bez sumnje, najviše konkretnih informacija pružio do sada na celom forumu. Hvala Vam puno! A i ono što sam do sada pročitao su uglavnom bili podaci tipa da ovde (Ex Juga) već treba biti milioner da bi imao šta da tražiš u USA po ciframa koje se spominju da su potrebne za početak. Zbog vas upravo guglam o Lexingtonu
Reply With Quote
  #14  
Staro 07.05.2016, 00:52
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ducicm Prikaz poruke
Ovo je post koji nam je, bez sumnje, najviše konkretnih informacija pružio do sada na celom forumu. Hvala Vam puno! A i ono što sam do sada pročitao su uglavnom bili podaci tipa da ovde (Ex Juga) već treba biti milioner da bi imao šta da tražiš u USA po ciframa koje se spominju da su potrebne za početak. Zbog vas upravo guglam o Lexingtonu
Hvala ducicm i cestitke na dobitku , trudio sam se da podjelim na forumu sto vise informacija o Lexingtonu. Mozda nije najbogatija drzava u USA ali se meni svidja, mi smo se fino snasli za ova dva i po mjeseca i mogu reci da ide sve po planu.
Samo oko mjesta gdje ja zivim ( u precniku 1 milje) brojao sam ima 11 tabli da traze radnike, znaci odmah da krenete raditi.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #15  
Staro 07.05.2016, 15:19
ducicm ducicm je offline
Član
 
Datum prijave: 06.05.2015
YU lokacija: Kikinda
Poruke: 11
Nepromenjeno

Jedino vi koji ste ovo prošli možete realno da pomognete i učinite odluku lakšom, koliko god svi oko nas dobronamerno savetovali, ipak ste Vi ti koji u suštini znaju o čemu pričaju. Situacija je ovakva: Juče smo saznali da smo izvučeni za GC (supruga, sin 3god, ćerka na putu - u Julu i ja), oboje smo dipl.ekon., trenutno imamo mesečna primanja oko 100.000din + sve beneficije života u manjem gradu, kuća, auto, jeftiniji život, pomoć roditelja, status... Oboje smo već imali iskustva sa životom u USA jer smo učestvovali u programima Work and travel par puta. Kontakte imamo preko ali nikog koga bi želeli previše da opteretimo sa našim dolaskom. Znači eventalno par noći da se smestimo kad stignemo i to je to. Ne zanosimo se o kulama i gradovima, već smo svesni težine kada se počinje iz minus pozicije. Koliko sam upoznat sa troškovima pre odlaska moramo spremiti za nas četvoro oko $5.000 za vize, lekarske i karte. Što bi nam ostavilo prostora za poneti možda još oko $5.000 koji mi se čini da nisu dovoljni za početak tamo. Samo još da podvučem da smo svesni života i budućnosti ovde i tamo. Vaše mišljenje bi nam bilo više nego dobrodošlo! Šta raditi? Kakvo je vaše iskustvo, da li ste išli sa decom? Da li vam je mesto odredilo to gde ste imali nekog da vas sačeka? Da li ste lako došli do posla koji vas zadovoljava? Hvala puno još jednom na vremenu i strpljenju!
Reply With Quote
  #16  
Staro 10.05.2016, 20:13
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ducicm Prikaz poruke
Jedino vi koji ste ovo prošli možete realno da pomognete i učinite odluku lakšom, koliko god svi oko nas dobronamerno savetovali, ipak ste Vi ti koji u suštini znaju o čemu pričaju. Situacija je ovakva: Juče smo saznali da smo izvučeni za GC (supruga, sin 3god, ćerka na putu - u Julu i ja), oboje smo dipl.ekon., trenutno imamo mesečna primanja oko 100.000din + sve beneficije života u manjem gradu, kuća, auto, jeftiniji život, pomoć roditelja, status... Oboje smo već imali iskustva sa životom u USA jer smo učestvovali u programima Work and travel par puta. Kontakte imamo preko ali nikog koga bi želeli previše da opteretimo sa našim dolaskom. Znači eventalno par noći da se smestimo kad stignemo i to je to. Ne zanosimo se o kulama i gradovima, već smo svesni težine kada se počinje iz minus pozicije. Koliko sam upoznat sa troškovima pre odlaska moramo spremiti za nas četvoro oko $5.000 za vize, lekarske i karte. Što bi nam ostavilo prostora za poneti možda još oko $5.000 koji mi se čini da nisu dovoljni za početak tamo. Samo još da podvučem da smo svesni života i budućnosti ovde i tamo. Vaše mišljenje bi nam bilo više nego dobrodošlo! Šta raditi? Kakvo je vaše iskustvo, da li ste išli sa decom? Da li vam je mesto odredilo to gde ste imali nekog da vas sačeka? Da li ste lako došli do posla koji vas zadovoljava? Hvala puno još jednom na vremenu i strpljenju!
Svako bi odluku trebao donijeti sam sa svojom porodicom. Nije jednostavno sve prekinuti i krenuti u nepoznato sa nadom u bolje sutra za sebe i svoje najvoljenije. Ova Amerika je zemlja u kojoj nikada niste stranci i na svakom cosku ove drzave mozete cuti da ljudi pricaju razlicite jezike, spoj razlicitih kultura , ovo je zemlja emigranata. A sada cu pokusati odgovoriti na pitanja:

1. Što bi nam ostavilo prostora za poneti možda još oko $5.000 koji mi se čini da nisu dovoljni za početak tamo?

Ovo nije dovoljno ili je dovoljno za prva dva mjeseca ( znaci knap) , svi savjetuju oko 10k zelembaca po osobi ali moze se i manje ako se odmah krene raditi ali veliki je problem taj kreditni rejting i za sve morate ostaviti depozite. Mislim da za vas bi bilo dovoljno oko 10k do 15k za pocetak uz tvoje intenzivno trazenje posla.

2. Šta raditi? Kakvo je vaše iskustvo, da li ste išli sa decom?

Ovo je na svakom da odluci. mi nemamo jos dijece ali mislim da bi odluka bila ista , bolje sutra za sve nas.

3. Da li vam je mesto odredilo to gde ste imali nekog da vas sačeka?

Ovo je za nas igralo veliku ulogu, posto je supruga imala odmah posao u firmi u kojoj je radila i u Bosni, a imali smo prijatelja amerikanca koji nas je docekao i garantovao za sve.

4. Da li ste lako došli do posla koji vas zadovoljava?

Meni licno se sadasnji posao ne svidja toliko ali sam u stalnoj potraznji za novim radnim mjestom koje ce biti ubrzo . Na pocetku covjek prihvata svasta ali kasnije ipak sve dodje na svoje.



Mi smo prodali sve sto smo imali i stekli u zadnjih 10 godina zivota i krenuli ponovo da gradimo neko nase bolje sutra. Nije bilo previse diskusije da li cemo i kako cemo , to je ono sto smo cekali i preduzeli smo korake koji su neophodni. Mislim da za prvi 6 mjeseci cemo imati sve osnovno za zivot i da cemo uci u rutinu a za 2 godine cemo rijesiti i stambeno pitanje i malo se ustabiliti na radnim mjestima i uci u rutinu.

I da nismo imali pomoc i da nismo imali odmah posao ista bi bila odluka
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #17  
Staro 11.05.2016, 02:30
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ducicm Prikaz poruke
Jedino vi koji ste ovo prošli možete realno da pomognete i učinite odluku lakšom, koliko god svi oko nas dobronamerno savetovali, ipak ste Vi ti koji u suštini znaju o čemu pričaju. Situacija je ovakva: Juče smo saznali da smo izvučeni za GC (supruga, sin 3god, ćerka na putu - u Julu i ja), oboje smo dipl.ekon., trenutno imamo mesečna primanja oko 100.000din + sve beneficije života u manjem gradu, kuća, auto, jeftiniji život, pomoć roditelja, status... Oboje smo već imali iskustva sa životom u USA jer smo učestvovali u programima Work and travel par puta. Kontakte imamo preko ali nikog koga bi želeli previše da opteretimo sa našim dolaskom. Znači eventalno par noći da se smestimo kad stignemo i to je to. Ne zanosimo se o kulama i gradovima, već smo svesni težine kada se počinje iz minus pozicije. Koliko sam upoznat sa troškovima pre odlaska moramo spremiti za nas četvoro oko $5.000 za vize, lekarske i karte. Što bi nam ostavilo prostora za poneti možda još oko $5.000 koji mi se čini da nisu dovoljni za početak tamo. Samo još da podvučem da smo svesni života i budućnosti ovde i tamo. Vaše mišljenje bi nam bilo više nego dobrodošlo! Šta raditi? Kakvo je vaše iskustvo, da li ste išli sa decom? Da li vam je mesto odredilo to gde ste imali nekog da vas sačeka? Da li ste lako došli do posla koji vas zadovoljava? Hvala puno još jednom na vremenu i strpljenju!
Kolicina novca koja je potrebna zavisi od vise faktora, a, po meni, najvazniji su da li imate nekoga da vas primi za prvo vrijeme, kao i da li dolazite svi zajedno ili cete da odlucite za preseljenje prvo ti, a porodica kasnije kada se malo snadjes. Ali da ne davimo ovu temu koja je o Lexingtonu, jer sve je to vec razradjeno u drugim temama.

Samo opusteni. Nema zurbe. Iscitavaj forum pa ce ti se mnoge stvari razjasniti
Reply With Quote
  #18  
Staro 16.06.2016, 18:27
zeki.zeki zeki.zeki je offline
Član
 
Datum prijave: 15.06.2016
YU lokacija: banja luka
Poruke: 3
Nepromenjeno

Pozdrav, ja sam nova na ovom forumu. Vidjela sam tvoje postove i vidim da smo iz istog grada. Prvi put sam aplicirala za lutriju 28.10.2015 god i izvucena. Imam redovno zavrsenu trogodisnju i nakon 11 godina cetvrti stepen iste strucne spreme. Vidim da si imao isti slucaj, ja sam u velikoj dilemi da li da saljem DS zbog tog vanrednog 4-og stepena. Jer sam procitala ovde na forumu kako su ljudi odbijeni na interviu a puno mi je da platim vize jer nas je troje. Pa me zanima tvoje misljenje?
Poruka se odnosila na Kdragan77 izvinjavam se slabo se snalazim jos uvjek

Last edited by zeki.zeki; 16.06.2016 at 18:34.
Reply With Quote
  #19  
Staro 16.06.2016, 23:44
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik zeki.zeki Prikaz poruke
Pozdrav, ja sam nova na ovom forumu. Vidjela sam tvoje postove i vidim da smo iz istog grada. Prvi put sam aplicirala za lutriju 28.10.2015 god i izvucena. Imam redovno zavrsenu trogodisnju i nakon 11 godina cetvrti stepen iste strucne spreme. Vidim da si imao isti slucaj, ja sam u velikoj dilemi da li da saljem DS zbog tog vanrednog 4-og stepena. Jer sam procitala ovde na forumu kako su ljudi odbijeni na interviu a puno mi je da platim vize jer nas je troje. Pa me zanima tvoje misljenje?
Poruka se odnosila na Kdragan77 izvinjavam se slabo se snalazim jos uvjek
Lijep pozdrav

Prvo da vam cestitam posto ste u 1% koji su izvuceni od svih prijavljenih na lutriju iz BIH.

Ne znam sta da Vam kazem , mislim da je sve na konzulu i da on ima diskreciono pravo da odobri ili ne odobri vizu . Mi smo imali sve potrebne papire i nismo se brinuli, vjerovali smo da ispunjavamo sve uslove i bili smo u pravu. Veliki su troskovi i nije jednostavno donijeti odluku. Osjecao sam se jako neprijatno kada sam prosli put cestitao jednom clanu na forumu a ispostavilo se da covjek kasnije nije prosao na interviju... Covjek je mozda pokusao na osnovu mozda mog posta ( koje sam pisao iz svog iskustva) i pao velike pare pa ne zelim da napravim istu gresku .

Kako god odlucite zelim vam svu srecu

Srdacan pozdrav iz USA
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #20  
Staro 17.06.2016, 05:09
Walter White Walter White je offline
Član
 
Datum prijave: 17.06.2016
Poruke: 1
Nepromenjeno

Lexington je jako lep grad i ljudi su jako prijatni.
Sve je priustivo, jedino cene kuca su pocele da rastu znatno u zadnjih godinu dana jel se par velikih firma useljavaju/povecavaju kapacitete.
Jedino sto bih ispravio iz tvog posta (razlika u vidjenju) je da je saobracaj za vreme 'rush hour' gadan i postaje sve gori i gori.

Ako trazis posao, pogledaj Tojotinu fabriku. Georgetown, KY. u blizini izlaza 126 na I-75, to ti je u komsiluku. Traze dosta ljudi - otvorili su Lexus ES liniju i povecavaju proizvodnju.

Last edited by Walter White; 17.06.2016 at 05:20. Razlog: dodat materijal
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 23:15.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.