ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Prazan ili namešten stan » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 14.09.2008, 21:36
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Stanovi

Zbog nepostojanja credit history malo je teze da se renta stan, sto se resava tako sto stanodavci traze veci deposit i uslovljavaju placanje sa cashier check. Mozda je dobra ideja rentati stan u zgradi koju odrzava i manage neko od nasih ljudi (sto dosta nasih radi jer im se umanjuje kirija a dodatni je posao sto je super) tako da to privremeno pomogne). Nema potrebe da se renta namesten stan jer moze da se nadje jeftin namestaj na moving sale i garage sale, a drugo i ja sam stavljala na trotoar dosta vrlo lepog namestaja koji pokupe oni kojima je potreban. Drugo, nasi ljudi ce vam pomoci kad cuju da ste novi i dati vam namestaj koji im nije potreban. Kad pocnete da radite idete u Ikea super su cene. Kuhinja je skroz namestena, tu su vam potrebni sudovi (Ross prodaje servise za 6 za $15, pribor za $20), serpe mogu da se nadju u kompletu za $40 - to je sve za pocetak). Masine za ves su zajednicke u zgradi i placaju se novcicima tako da i to u vecini slucajeva nije problem... kad pocnete da pravite novac onda razmisljajte o boljem namestaju i boljim, luksuznijim stanovima. Za konkretne situcije postavite pitanja....Poz, Zana
Reply With Quote
  #22  
Staro 14.09.2008, 22:31
Seekimo Seekimo je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.08.2008
Poruke: 105
Nepromenjeno

Hvala Zana,daj nam primer za neki pristojan stan.Kolike je velicine prvo,pa onda cena rente,vode,gasa,a/c,struje i sve troskove oko takvog ,,model,,stana,cisto da imamo reper.Da li se moze spustiti cena ako se placa recimo za 6 mes. ili 1god. unapred,pretpostavljam da ako placas cashom da niko nepita ni za kakvu kreditnu istoriju.Eto,otprilike to su konkretna pitanja.
Reply With Quote
  #23  
Staro 14.09.2008, 22:58
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Stan

Ne mozes da platis gotovim novcem - nijedan ozbiljan stanodavac nece pristati na to. Placa se checkom - to je ujedno i dokaz da je nesto placeno. Onaj ko naplacuje u cash verovatno ilegalno renta stan sto je kaznjivo zakonom za stanodavca a i za rentera ako to zna od pocetka. Isto tako ne verujem da postoji popust ali iskreno nisam ni cula da neko placa za godinu dana unapred - to je suludo zarobljavanje novca. Ako nemas kreditnu istoriju placa se obicno kao i svi ostali - deposit, prva i zadnja renta plus jedna ekstra ako prestanes da placas - jer im otprilike toliko vremena treba da odu na housing court, dobiju presudu i posalju ti serifa da te iseli. To se desilo mojim komsijama- nije bas interesantna situacija... Ako ipak odlucis da nesto placas u gotovom novcu treba da trazis receipt u slucaju da nesto podje kako ne treba da bi mogao da dokazes da si nesto platio. Inace za dvoje ljudi je sasvim ok jednosoban stan (moze i garsonjera za pocetak) koji je obicno oko 650 sq.f.toliki je moj stan, converter kaze da je to oko 60 kvadrata. Racuni su zavisno od toga koliko trosis - moze da se i ustedi, moja prijateljica ima daleko manje troskove od nas. Ja mogu da ti kazem koliko ja placam ziveci u LA gde zime nisu toliko hladne te nema velikih troskova za grejanje. Otprilike ovako - cene su u proseku, nekad dolar vise ili manje: struju placam $120 na dva meseca, telefon fiksni sa extra features i dsl $90 mesecno, satelitsku $84 bez filmskih i sportskih kanala za dva hd dvr (preko Bozica ukljucim sve kanale na mesec dana, ovako nema potrebe jer nemam vremena da gledam - naravno ne moras da imas hd onda je oko $30 manje), gas od decembra do marta placam po $80 ostalim mesecima $15, cell phones family plan $100 (ako nemas iphones onda je $50 plus takse), osiguranje za auto $115 mesecno (ne moras da imas 300/100/300 kao ja mozes da platis minimum sto je oko $300 na svakih 6 meseci ali ne savetujem pogotovu kad te neko "otkine" kao mene pa pobegne, sva sreca pa sam imala full coverage). To je ja mislim to - ali svaku od stavki mozes da smanjis za skoro pola ako uzmes drugacije pakete. Dalje sto se tice stanova, ja placam $1166 (rent control, startovalo je sa $975 pre 5 godina mada se i to tada cinilo kao veoma skupo ali se tokom godina dovede na pristojnu cenu ako je rent control). Pitaj dalje sta te interesuje, nista mi drugo ne pada na pamet naravno troskovi su razliciti od grada do grada, ja mislim da je ovo sasvim ok imajuci u vidu gde zivim...
Poz Zana
Reply With Quote
  #24  
Staro 15.09.2008, 14:56
Seekimo Seekimo je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.08.2008
Poruke: 105
Nepromenjeno

Ovo su Zana odlicni podaci i stvarno su od koristi kao nekavi reperi.Naravno da sve zavisi od grada do grada i drzave ali to je to za nekakve vece urbane celine.Ako mozes nesto da mi kazes o porezima.Naime da li znas kako se tretira novac od rentiranja nekretnina u drugim zemljama(van USA) a koji se unosi u USA i koristi za zivot.Da li se to prijavljuje u toj nekakvoj godisnjoj poreskoj prijavi i da li se oporezuje?Hvala
Reply With Quote
  #25  
Staro 18.09.2008, 20:22
mvp977's Avatar
mvp977 mvp977 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 19.05.2008
Poruke: 86
Nepromenjeno

Stvarno smo mi ljudi sa balkana(namjerno sa malim b) tragicni.
Razgovarao sam nekim Slovacima i njihovi imigranti samo trebaju da se prijave u neki od njihovih klubova i oni im sve traže , sobu posao,...
Koliko sam čuo i Poljaci, Česi , Bugari , ... da ne pričam za azijate (Filipince, Indijce)
A gradovi koji imaju veliku populaciju ljudi iz bivše Yuge ; Čikago-Srbi , Pittsburg-Hrvati , New Jersey-Makedonci , i njihovi tj. naši klubovi i ljudi generalno samo daju neke savjete, preporuke , bla,bla, ... a kad im se čovjek obrati konkretno za pomoć -------------------------- oprostite na izrazu ćuna!!! (ne mislim na nekog sa ovog site-a nedaj bože , već na ljude koji iole bolje stoje).
Ja sam j...te spreman da na neviđeno pošaljem 2-3000$ nekom da mi iznajmi sobičak , garsonjericu , šupicu. Za posao se mogu i sam snaći.
Strašno sam isfrustriran jer sam pokušao na više strana da se obratim tim tzv. klubovima.
E ovako :
ja bih trebao imati intervju i novembru , išao bih tamo u aprilu.
Ako iko bude trebao cimera i namjerava da ide tad neka se javi .
Ako iko ikad bude trebao bilo šta kad budem tamo , neka se javi. Spreman sam svakom da pomognem koliko god mogu. Toliko.
Reply With Quote
  #26  
Staro 18.09.2008, 20:32
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Pa i meni je to bez veze kad cujem...Nadam se da cemo mi promeniti to
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
Reply With Quote
  #27  
Staro 18.09.2008, 21:08
Veronika's Avatar
Veronika Veronika je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2008
US lokacija: Croatia
Poruke: 89
Nepromenjeno

Da bas zalosno ...al biti ce bolje...nadam se da cemo mi to promjeniti
Reply With Quote
  #28  
Staro 18.09.2008, 21:16
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Pomoc

Pa dobro nije bas tako - neki su ljudi ok neki nisu, isto kao i tamo. Nije ni u tvom gradu svaki covek ok pa nije ni svaki nas covek ovde. Ne dolaze i ne sele se ovde samo dobri i pametni ljudi. Ne budi ogorcen - postavi oglas na sajt da ti treba soba za iznajmljivanje i neko ce ti se javiti. Mi smo tako isto uradili. Ljudi koji su nam izdali sobu su mi i pomogli da nadjem prvi posao. Drugi ljudi su mi pomogli sa drugim poslom dok se nismo snasli... Nije sve tako crno. U situaciji kad je tvoja odluka da dodjes negde (dobrovoljno) nemoj da ocekujes previse - dobri saveti ponekad mogu da ucine daleko vise dobrog za tebe nego da ti neko da besplatno sobu za par meseci. Ne moze niko drugi da ide na intervju za posao umesto tebe niti da garantuje da si dobar radnik. To moras da uradis sam - a oni mogu da ti posavetuju kako najbolje i najbrze da pronadjes posao. Usput, iako si umoran od saveta ipak evo jos jednog - sta ti znaci to da hoces da posaljes par hiljada dolara? Za sta? Kiriju placas kad udjes u stan... Ne salji nikakav novac bilo kome bez potpisanog ugovora.
Pozdrav
Zana
Reply With Quote
  #29  
Staro 18.09.2008, 22:39
Seekimo Seekimo je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.08.2008
Poruke: 105
Nepromenjeno

Mvp977,neuzbudjuj se previse,use i u svoje kljuse,Sto je covek bolji smradovi ce vise da ga iz...u.Neracunaj ninakoga,pa ako se neko i nadje da ti pomogne,odlicno.ako ne, neces biti razocaran jer nisi nista ni ocekivao,jednostavna filozofija.Mogu da ti dam jedan savet gde da se uputis u USA i gde ces 99% dobro proci.Kada u Aprilu budes palio za USA idi pravac Las Vegas(kakav Chigago kakav LA i ostali bakraci)Posla po hotelima koliko hoces,jeftini stanovi,jeftina hrana,dobra klima,Nek ti kazu ovi iz Chikaga kakve su zime u tom gradu,kao na severnom polu.Dakle zaposlices se sigurno odmah,nije vazno koji je posao u pocetku,kasnije otidji na kurs za dilera(krupije)zaposlices se u manjem hotelu gde je manji baksis a onda ides ka vecim hotelima.I tamo ima dosta nasih ljudi ako ti je do njih.Plata dilera je od 3000 do 5000$ u zavisnosti od hotela...sve su ovo provereni podaci jer moji kumovi tamo zive i rade taj posao vec 15god.Evo jos nekih podataka,momci koji parkiraju kola ispred hotela mogu da uzmu i do 5000$ verovali ili ne naravno u boljim hotelima(Belagio,Cesar Palace,MGM,...itd),devojke koje sluze pice(takozvane koktelke) uzimaju ladno po 3000$,dakle sve je tu u pitanju baksis(plate su male)ali po njihovim propisima sve je to na kraju plata jer se isplacuje preko ceka.Eto toliko,mozda sam nekome dao ideju gde ce i sta ce,pa sretno.
Reply With Quote
  #30  
Staro 19.09.2008, 00:03
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mvp977 Prikaz poruke
Stvarno smo mi ljudi sa balkana(namjerno sa malim b) tragicni.
Razgovarao sam nekim Slovacima i njihovi imigranti samo trebaju da se prijave u neki od njihovih klubova i oni im sve traže , sobu posao,...
Koliko sam čuo i Poljaci, Česi , Bugari , ... da ne pričam za azijate (Filipince, Indijce)
A gradovi koji imaju veliku populaciju ljudi iz bivše Yuge ; Čikago-Srbi , Pittsburg-Hrvati , New Jersey-Makedonci , i njihovi tj. naši klubovi i ljudi generalno samo daju neke savjete, preporuke , bla,bla, ... a kad im se čovjek obrati konkretno za pomoć -------------------------- oprostite na izrazu ćuna!!! (ne mislim na nekog sa ovog site-a nedaj bože , već na ljude koji iole bolje stoje).
Ja sam j...te spreman da na neviđeno pošaljem 2-3000$ nekom da mi iznajmi sobičak , garsonjericu , šupicu. Za posao se mogu i sam snaći.
Strašno sam isfrustriran jer sam pokušao na više strana da se obratim tim tzv. klubovima.
E ovako :
ja bih trebao imati intervju i novembru , išao bih tamo u aprilu.
Ako iko bude trebao cimera i namjerava da ide tad neka se javi .
Ako iko ikad bude trebao bilo šta kad budem tamo , neka se javi. Spreman sam svakom da pomognem koliko god mogu. Toliko.
Tvoj komentar je na mestu i ja se potpuno slazem sa tobom.
Ovde ti niko nece pomoci osim ako ti nije rod direktno ili onaj glavni koji preuzima sve na sebe.
Oko stvari i stana jos ce neko i da ti pomogne jer uglavnom ti svako da ono sto mu ne treba vise ( to mozes da nadjes i na garaz sejlovima).
Posao tu ti tek niko nece pomoci od nasih znas kako su meni pomogli odveli me do agencije ispred vrata i rekli evo ovde se trazi posao.
Ustvari tako ces da ga nadjes na svetog nikad a mozda ni tad.
Salu na stranu covek oseca veliku nesigurnost kad dodje ovde i to je sasvim normalno,ako te neko jos od nasih pocne da zeza pa makar i u sali eto jos veceg problema.
Posao od nasih neces dobiti niti preko nasih ljudi( ima izuzetaka), jer svako ko i ima poene cuva ih za sebe,mislim to da urgira za tebe kod nekog da dobijes posao,ne sekiraj se naci ces posao toliko da mozes da se pokrijes za mesec dana zivota.
Ne znam za druge nacije ali za Srbe uvek postoje razna srpska udruzenja koja ti mogu pomoci na neki nacin.
Na kraju tu je i SPC crkva kojoj mozes uvek da se obratis za pomoc ukiliko ti bas toliko gori pod nogama
Evo ti nekoliko korisnih linkova gde mozes da vidis ima li sta interesantno za tebe iliu sve druge koje interesuje.
WWW.serbianwellowpages.com
http://www.serbiancathedral.org/
Mozda nadjete nesto interesantno
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Placanje rezija za stan u Srbiji online iz Amerike snowflake Vaša strana 3 28.04.2015 08:45
Stan i posao pre dolaska Skullnick Stare teme 39 17.03.2013 14:21

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:25.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.