ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 10.06.2011, 20:38
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno Ksenofobija-vasa iskustva

Evo da postavim jednu temu posle duzeg vremena.

Moje iskustvo:

U poslednje vreme sam u potrazi za poslom, znam da je situacija teska, ali nakon 5 godina iskustva ovde da posle bar 30-ak prijava za poslove koje sam vec radio ne dobijem ni jedan poziv ...nisam ocekivao.
Sretnem jednog coveka poreklom Rus(po ocu) koji je radio u HR i on mi kaze da je njemu licno njegov shef rekao da odbaci odmah sve rezimee(CV-je) ako ne moze da iz cuga izgovori ime kandidata!
On covek isfrustriran - Ceo zivot mu, iako je rodjen ovde...zove se Joseph Hughes (uzeo majcino prezime) govore da ima evropski izgled i pitaju ga "...but where are you originally from?"

Moja supruga na novom poslu...svako ali bukvalno svako koga je susrela je pitao odakle je posle prvih maksimalno pola sata konverzacije, iako joj je engleski dobar, zbog akcenta. Shefica ima deset puta gori akcent ali ona je iz Venecuele pa je to ...nekako normalno.

Na kraju promenim ti ja ime na rezimeu...prijava za posao i...eto poziva...(no medjutim, malo placaju (hehe)).

Vasa iskustva...
Reply With Quote
  #2  
Staro 11.06.2011, 05:59
Orange Orange je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.03.2011
US lokacija: California
YU lokacija: Srbija
Poruke: 105
Nepromenjeno

Sa Floride vruca tema .... tacno je da nas bukvalno svi obavezno pitaju odakle smo cim cuju drugaciji akcenat, ali nisam nijednom osetila nista negativno u tome, verovatno im je nas izgovor interesantan jer nije cest ovde za razliku od npr. latinosa - normalno je da neko kome je engleski maternji primecuje razlike. Recimo amerima se iz nekog razloga mnogo svidja moj akcenat (vuce na meksi engleski izgovor) i non-stop komentarisu kako super zvuci i da se trudim da ostane takav i odusevljavaju se kao da je to ne znam sta. Ja to sa akcentima dozivljavam kao njihovu radoznalost i zelju za komunikacijom, jednostavno reaguju na nesto sto je drugacije. Sto puta smo se ispricali sa potpuno nepoznatim ljudima (na primer dok cekamo u redu za kasu) a sve krene od akcenta. I uvek reaguju pozitivno, raspituju se o Evropi, pozele nam da se snadjemo ovde.... meni se svidja ta njihova otvorenost.

Ali naci ili promeniti posao je cesto nocna mora. Zaglavila mi se knedla u grlu kad sam procitala ovo sa odbacivanjem rezimea , i jos jedna zbog rezultata tvog experimenta . Vrlo interesantno. Ne znam... ja nisam problem u dobijanju posla povezivala sa tim odakle sam, pre svega zato sto americko drustvo dozivljavam kao mnogo otvorenije od vecine drugih i sa toliko integrisanih emigranata sa svih strana sveta i uopste ne osecam da me gledaju drugacije. Efekat krize se oseca i dalje, znam za kompanije u kojima je zbog krize predhodnih godina zatvoreno dosta ogranaka firme i puno ljudi je spusteno na nize pozicije i sad su automatski u prednosti kad se otvori novo radno mesto u rangu na kojem su predhodno bili. Tako da, iako daju javne oglase, svako ko aplicira sa strane nema takoreci nikakve sanse, kao i svi oni koji su vec u firmi ali su noviji. Sa druge strane, znam za nekoliko primera da, ako vec dovode kandidata sa strane, vrlo rado zaposljavaju Engleze , sto naravno ne mora da znaci nista jer zaposljavaju i nase ljude, ali opet... nekad mi se cini da se u ravnopravnoj konkurenciji lakse odluce za Engleza, mozda me utisak vara ali takav je....

Jako je tesko proceniti da li je problem u nalazenju posla isti za sve u Americi zbog krize ili smo mi sa Balkana na neki nacin sesta rupa na svirali pa na nas utice i jedno i drugo, ali tvoji primeri za imena ipak govore nesto… da li je moguce da je ime problem... nije mi jasno
Reply With Quote
  #3  
Staro 11.06.2011, 15:58
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Moje iskustvo sa zaposljavanjem u CHGO je zasad bilo pozitivno u smislu da sam promenio tri poslodavca i niko nije pravio pitanje oko akcenta, imena ili prezimena (i da, imam jedno od onih prezimena koje rodjeni amer ne ume da izgovori). Posle nekog vremena provalis da ovde u CHGO, pogotovo ako je radno mesto u DuPage county ili na NorthShore, boja koze igra ogromnu ulogu... Rasizam je ovde vrlo izrazen. Prosle godine, dok sam radio kao caregiver, nisam mogao da zivim od ovih iz agencije jer su me zivkali svaki cas sto mi je posle, onako u poverenju, jedna od supervizorki i objasnila. Problem je bio sto je firma manjkala sa belim osobljem, a klijenti nisu hteli da se bakcu sa africkom ili azijatskom ekipom... Slicno je bilo i na drugom poslu. Od nas 9 na spratu ja sam bio jedini belac i u X situacija sam imao problem da sam ja taj koji mora da smiruje situaciju sa porodicom pacijenta jer filipinke ne zele da ulaze u raspravu sa belcima (sto se vrlo cesto dogadjalo)

Na trenutnom poslu, nisam imao problema oko zaposlenja, ali sad se dogodi da akcenat bude "issue". Assessmenti za zdravstvena osiguranja se rade telefonski i tu ljudi ne mogu da vide sa kim razgovaraju i cesto se dogodi da im moj akcenat u startu zasmeta (pogotovo ekipi iz Indijane, Ohaja, Dzordzije i vrlo cesto Teksasa) i tu onda krece maltretiranje u pravom smislu te reci uz obavezno pitanje da li se kompanija nalazi u USA :-D (A uglavnom ti koji prave probleme su iz nekih neopevanih vuko.ebina gde je Bog odavno rekao laku noc). Zapusim ja usta takvima jako brzo, ali ipak nije prijatno... Ekipa iz CA, FL, IL i NV mi nikada nije pravila problem (cak im i bude interesantan akcenat) ali "red neck" ekipa...
Reply With Quote
  #4  
Staro 11.06.2011, 16:30
Score's Avatar
Score Score je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: San Francisco Bay
YU lokacija: Beograd
Poruke: 448
Nepromenjeno

Brate, mogu da zamislim sta ce sa mnom biti ako je to zaista situacija, a nema razloga da sumnjam. Ja imam srpsko dugaaacko prezime u kombinaciji sa madjarskim (znate ono, u fazonu szgyigydzs), tako da bice zanimacije.
Sa druge strane, ono sto sam ja video u CA je da je vecina stanovnistva koje sam ja uspeo da sretnem kineskog porekla, a oni su poznati po "jednostavnim" imenima.
Samo i to moze da bude problem sto je tamo gomila kineza na mestima poslodavca, a Bog ce ga znati sta oni smatraju jednostavnim imenom. A to verovatno i nije vazno, verovatno, jer oni svi vuku svoje kineze gde god mogu.
Ma otvaram ja svoju firmu pa cu ja da vedrim i oblacim
__________________
Score
Reply With Quote
  #5  
Staro 12.06.2011, 01:41
dare_ns's Avatar
dare_ns dare_ns je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2008
US lokacija: West Dover, VT
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 276
Nepromenjeno

Ovim mojim Vermontersima je moje ime zanimljivo. Pogotovu kada odemo u kafanu... Darko drinks dark beer ... i to ponove jedno 20 puta s nekoliko varijacija ...

I svi su komunikativni. Malo mesto dodushe, 1000 stanovnika, a upoznao sam vecj sigurno 400
__________________
6. prijava na lutriju - 06.10.2013.
J-1 visa approved - 16.03.2011.
C1/D visa approved - 09.04.2013.
Već dugo samo turista.
Reply With Quote
  #6  
Staro 15.06.2011, 18:52
milelj milelj je offline
Drug član
 
Datum prijave: 31.08.2009
Poruke: 51
Nepromenjeno

Pitanje odakle si je ovde sasvim normalno, jer svi znaju da nisu "dugo" u Americi. Meni je kolega kome je cak pradeda rodjen ovde rekao da je on "iz Nemacke", mada nemacku nije ni na slici video, a inace je mormon.

Tako da to nije generalno nista cudno sto te pitaju i nemaju nikakvih zajedljivih razloga za tako nesto. I to sto joj je sefica iz Venecuele, realno nema veze, u USA imas hispano ljudi koliko hoces.

To da odbiju tvoj rezime cim ne mogu da izgovore ime, mozda. Zavisi od branse kojom se bavis. Ako treba da radis sa klijentima ili nesto slicno, mozda i prave selekciju izmedju ostalog i po imenu.

Moje ime je prosto, prezime ni ljudi sa naseg govornog pordrucja ne mogu odmah da izgovore i da upamte, a uvek (bukvalno uvek) kada me pitaju za prezime i hoce da ga zapisu, na kraju se zavrsi da im sricem slovo po slovo ili ja da upisem...

Pa mi ovde to niko nije uzeo za zlo. Niko i ne zna kako se prezivam, malo je zajebano kada moram da ostavim e-mail i tako to, ali mislim da im ne smeta toliko.
Reply With Quote
  #7  
Staro 15.06.2011, 19:30
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

Nisam znao da ima toliko hispanosa ovde. Ovde na Floridi ih bas nesto ne vidjam
Reply With Quote
  #8  
Staro 15.06.2011, 19:40
milelj milelj je offline
Drug član
 
Datum prijave: 31.08.2009
Poruke: 51
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lucky Prikaz poruke
Nisam znao da ima toliko hispanosa ovde. Ovde na Floridi ih bas nesto ne vidjam


Dodji malo do NYC-a, ili L.A.

Mada u NYC ne znam cega nema... Ima "nasih" azijata, arapa, afrikaca, afro-amerikanaca i kojekakvih anaca...
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
IT poslovi (iskustva) pericp Vodič za emigrante 67 27.10.2017 18:20
iskustva sa USAFIS-om boba i sale Vaša strana 12 22.12.2014 14:19
Intervjui DV2011 - Iskustva Bode Stare teme 361 02.08.2011 13:45
Intervjui - iskustva od ranije landlord Intervju (interview) - Ambasada 337 12.05.2011 23:42
savet..vasa iskustva... nelson Vaša strana 3 09.06.2009 11:47

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:09.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.