ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Prije iseljenja - stvari koje moramo uraditi » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 31.03.2009, 11:41
Gringo Gringo je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.09.2008
Poruke: 73
Nepromenjeno

Lande i ostali, punomoci za racune u bankama se rjesavaju u bankama: koliko znam nema potrebe da ides kod notara, ali zato kod notara ides za druga ovlascenja, punomoci, ovjere ugovora i sl. I ja mislim da nema potrebe da se odjavljujes sa sadasnje adrese, u stvari ja to ne planiram iz prakticnih a i psiholoskih razloga- bar dok ne steknem drugo, zaista stalno, mjesto boravka. Osim toga, u nasoj drzavi (sad nagadjam) mislim da bi to povuklo i gomilu drugih pitanja jer ti je mjesto boravka vezano za CIPS, a onda kad krene...

Mislim da ti ovaj apostil koji Marky spominje ti ne treba ako vadis sva ova medjunarodna uvjerenja, listove i ostalo.

A sto se tice telekoma (mnozina), reci cu samo:

PS
Ako slucajno budes navracao u moje krajeve a jos uvijek ti budu trebali prevodi dokumenata- javi se!
__________________
Lokacija: BiH
Case No: 2009EU00017XXX
Prva koverta: 2.6.2008.
Prva koverta poslana u KCC: 9.6.2008.
Prva koverta stigla u KCC: 12.6.2008.
Druga koverta: 6.2.2009.
Intervju u Sarajevu zakazan za 27.3.2009.
Ljekarski pregled obavljen 9.3.2009.

Intervju obavljen i viza odobrena 26.3.2009.

U USA od 25.9.2009.
Reply With Quote
  #12  
Staro 31.03.2009, 14:19
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

@Landlord
Kao sto je Gringo rekao, u banci sam to resio. Za ostale stvari nisam davao punomoc, nije trebalo. Nemam stan, nemam kola...sta reci...savrseni emigrant :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #13  
Staro 31.03.2009, 18:14
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

Sto se Haske konvencije tice nama je maticar rekao da USA nije potpisnik i da nam internacionalni vencani list tamo ne vazi..!!!??

Postoje agencije koje rade nostrifikaciju a vi ponesite prevedene papire i to je to!
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
Reply With Quote
  #14  
Staro 31.03.2009, 21:42
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Apropo ove priče o odjavljivanju sa adrese, ja mislim da to nije neophodno, ali ono što mislim da je čak i zakonski obavezno (ispravite me ako grešim) da ako će osoba biti više od 6 meseci van svog mesta prebivališta mora da u bilo kojoj policijskoj stanici da se prijavi. Tako da ako dođe eventualno do nekog poziva za nešto ili bilo čega nepredviđenog nadležni organi imaji informaciju gde se nalazite i kada (ako) se vraćate.
Reply With Quote
  #15  
Staro 31.03.2009, 23:00
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

U Hrvatskoj se mora odjaviti mjesto prebivalista i u roku od 8 dana vratiti osobnu iskaznicu Policijskoj upravi, tj. nadleznom tijelu. To se odnosi na emigraciju, tj. bilo kakvo mijenjanje mjesta zivljenja u cilju trajnog nastanjenja. U protivnom slijedi novcana kazna.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #16  
Staro 01.04.2009, 06:09
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Informacije za Srbiju:

1. boravak nije potrebno odjaviti u lokalnom MUP-u, ali po zakonu ste dužni da se u roku od 30 dana po sletanju prijavite lokalnom konzulatu/ambasadi.
2. vojni obveznici (ispod 27god) moraju da se prijave vojnom odseku i valjda da im tamo ostave vojnu knjižicu, jer je nelegalno iznositi je iz zemlje, što se nekim budalama desilo...
3. ako možete, povadite nova dokumenta, jer u konzulatima se još ne zna ni kada će početi izdavanje novih pasoša. (ja vijam varijantu da odradim novi pasoš na frku kad dođem sad u junu, jer će mi ovaj nesretni plavi isteći u novembru a onda mogu se slikam ako ove naše kornjače nastave da se zajebavaju sa nama) Naravno, ovo valja pre intervjua obavit', da vam ne bi pravili problem jer vam je viza u starom (poništenom) pasošu...

Konzulat/ambasada i prevod dokumenata:
pošto naši pretpostavljaju da znate engleski kad ste već ovde, ovako radi prevod/overa: vi prevedete dokument, a njima odnesete original i prevod i date im $24 da vam lupe pečat. Dakle, razmislite šta se više isplati. Iako mislim da će ovi ovde (ameri) ipak da vrednuju pečat ambasade, a ne Malog Perice - sudskog tumača. Možda da vidite sa prevodiocem da vam prevede po manjoj ceni pa ne lupa pečate....

Izvadite uverenje o državljanstvu i izvod iz matične što kasnije pred polazak, jer naši imaju čudan običaj da vam traže to i ovde, a ako nemate, možete izvaditi, je li, skuplje... Chicago Konzulat ima dosta informacija, valja proći malo to da znate šta vas čeka kad krenete u neke procedure odavde.

Korisni linkovi:
Bosanska ambasada
Hrvatski konzulat
Makedonska ambasada

Ako se setim još koječega, utefteriću...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #17  
Staro 01.04.2009, 15:02
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Srdjevicu, nadero si. Burazer mi kaze da se po mesec dana ceka novi pasos...vijaj neke veze tamo pre nego sto sletis...pa onda odmah u SUP.

Ja se nikuda odjavio nisam...nisam znao da treba (vidis, toliko sam se raspitivao o USA, da sam zaboravio da se raspitam o sopstvenoj drzavi). Sta sada da radim, da se javim ovde u Chicago u konzulat?
Sta im treba reci....ja stigo? :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #18  
Staro 01.04.2009, 15:41
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

[kašlj-kašlj]Neki su se prijavili 2.5 godine kasnije, tek kad su napunili 27mu, pa su počeli da i' vijaju na staroj adresi za vojsku... Niko, srećom, problem nije pravio. [/kašlj-kašlj]

A što se tiče pasoša, znam za to. Kažu da se čeka 30 dana, a da je NS u samom vrhu što se tiče gužvi. Srećom, piše im na sajtu da za "hitno putovanje" može da se traži (sa dokazom) da ti se izda za 48h. Tako da ću ja šefa za gušu da mi napiše nešto da imam neodložne sastanke ovde (a i nije da nemam)... Pasoš mi ističe u novembru, tako da ako do tad našima ne svane (a neće), ja bi' puko k'o zvečka. Ni u Mexico ne bi mogo da skočim.

Srećom, imam brutalne veze u MUPu, pa ne verujem da će biti trzavica...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #19  
Staro 01.04.2009, 18:00
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik srdjevic Prikaz poruke
[kašlj-kašlj]Neki su se prijavili 2.5 godine kasnije, tek kad su napunili 27mu, pa su počeli da i' vijaju na staroj adresi za vojsku... Niko, srećom, problem nije pravio. [/kašlj-kašlj]

A što se tiče pasoša, znam za to. Kažu da se čeka 30 dana, a da je NS u samom vrhu što se tiče gužvi. Srećom, piše im na sajtu da za "hitno putovanje" može da se traži (sa dokazom) da ti se izda za 48h. Tako da ću ja šefa za gušu da mi napiše nešto da imam neodložne sastanke ovde (a i nije da nemam)... Pasoš mi ističe u novembru, tako da ako do tad našima ne svane (a neće), ja bi' puko k'o zvečka. Ni u Mexico ne bi mogo da skočim.

Srećom, imam brutalne veze u MUPu, pa ne verujem da će biti trzavica...
Mi smo pasose dobili za 4 dana samo sa papirom o zakazanom intervjuu a ti ces ga dobiti isto tako sa kartom ili sa vizom u pasosu ili sa nekim dokumentom kada putujes nazad.
Sto se odjavljivanja tice to kao treba da se radi ali ja ne vidim razlog za to.
Sto se vojske tice toliko su azurni da se ja vodim na adresi (imenu ulice) koje je promenjeno 1996-e pa vi vidite.
O pasosu preko konzulata znam ali su informacije malo bajate. Licno konzul u Chicagu mi je jos 2007 rekao da platis malo i dobijes pasos brzo.
Mada posle slucaja Kovacevic verujem da je to malo poostreno posebno prema nasima koji nemaju papire (takav je bio status mog cimera tada ali je konzul rekao da se moze gledati kroz prste)
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
Reply With Quote
  #20  
Staro 01.04.2009, 18:04
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Moja devojka je pre dve nedelje vadila pasoš. Bila je rano ujutru u MUP-u Voždovac, dobila je broj da dođe i preda dokumenta u 16sati istog dana i podigla je pasoš posle 7 radnih dana.

Sada se ubrzalo malo, mada su joj rekli da LK ne može u isto vreme da vadi, nego kada dođe po pasoš tada da podnese zahtev za novu?!
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pravila nosenja stvari u avion stizeljeto Stare teme 21 18.12.2008 21:17

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:05.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.