ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Los Angeles, California » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #141  
Staro 28.04.2014, 17:19
johnny_nyc's Avatar
johnny_nyc johnny_nyc je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.05.2011
US lokacija: New York
YU lokacija: Rijeka
Poruke: 296
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Makovi Prikaz poruke
Dragi svi!

Svima pozdrav iz Starbucksa, West Hollywood. Posao koji sam cini mi se već ovdje spominjao prerastao je iz prvog u drugi intervju i upravo čekam 9 ujutro nakon 1h15 vožnje od Lakewooda do West Hollywooda. Nije ono stani-kreni nego kao polako gmižeš prema odredištu.

Pa evo tu bih dao i prvi savjet što mi je pomogao i Loperamid s kojim se čujem ovdje u LA: use google maps! Ako ih imate na smartphoneu zaista su korisne. Ja bio uzeo Garmin i sve super radi, ali Google maps još bilježe i promet pa nekako čovjek zna čemu da se nada. Ne znam je li ovo sreća sići za 1.15 jer su mi ovi s posla spominjali i 2-3 sata. U svakom slučaju, moram se buditi u 6.

Što smo napravili u ovih 10ak dana:

-prvi dan otišli po ssn. Rečeno nam je da se vratimo za 10 dana jer kako su nas odmah po dolasku prijavili na aerodromu za ssn, tako drugi dan ona nije mogla prijaviti ponovno jer bi bio "glitch in the system", tukle bi se prijave. I tako je nastao vakuum- ne može se nista bez ssn

- krenuli u potragu za autom, naišao na odličnog mehaničara na Yelp stranici/aplikaciji. Ona je ovdje zaista obavezna, ne samo da pronalazi dobra mjesta i ispisuje adrese, nego po komentarima drugih odmah znaš kakvo je mjesto. I tako ja našao mehaničara i shvatio da bi mi bilo najbolje da aute tražim bliže njemu i mom mjestu stanovanja da ga odmah mogu odvući na servis. Prvi Lexus iz 1996 koji se prodavao za cca $2500 (znak $ se obično pise ispred broja, to sam isto naučio) mi je čovjek pogledao i kaže "Hajdemo u vožnju" i kaže mi u autu "je velik i lijep ali nemoj kupovati". Inače pregled je $70 a nije mi naplatio. Dobar neki čovjek. Drugi dan nađem Nissan Sentru iz 1999, automatik, klima, 1.6 motor i kaže on "Odličan!" Ima 185000 milja, izgrebanu boju i malo nakrivljenu antenu, ali ide kao gluha svinja. Doma sam vozio 1.2. Cijena $1800, prijenos $170. Kod traženja auta pazite da se prije plaćanja napravi smog check kao nas eko test koji je ovdje jako strog ali ga može raditi baba neka u svojoj garaži samo ako ima certifikat na zidu. Treba pogledati i na stranici kalifornijskog dmv-a da li je ikad pao na testu ako je, možda će i opet pasti.... Gadna stvar to s autom. E, onda je i mene zateklo ono što je pričao Loperamid. Možeš ga kupiti, preneses ga na sebe, platiš prijenos, ali ga je ilegalno voziti bez osiguranja. Uzeo sam neko acces osiguranje i to tako da sam našao agenciju, kao nase putničke, koja u moru osiguranja nađe najpovoljnije. To dobro i naplate, ali zato mogu nazvati agenticu u vezi bilo čega, a naročito ako se desi neka nezgoda.

Vratili se u ssn za deset dana i kaže ja dobio mala dobila, a žena nije. Zna se desiti, kaže, nista strašno. A to "dobili" znači da on vidi nas ssn u konpjuteru, ali službena kartica će tek doći. I sad. S obzirom da smo mi dobili, stiže nam na rodakovu adresu u susjednu Arizonu (adresa koju smo prijavili kod prijave za lutriju), a ženi će preusmjeriti na našu (još uvijek airbnb privremenu) kalifornijsku adresu.

I javlja se rođak nakon sat vremena "stigle kartice u pošti"

A čovjek u uredu nam je napisao ssn na komad papira i dao nam neku potvrdu. Ipak, to je bilo dovoljno da otvorimo racune u banci. S obzirom da je Chase najbolja banka ovdje i ima najvise bankomata išao sam k njima. Jedina je caka što oni nemaju famozni secured credit card s kojom se gradi credit history. Pa sam otvorio u Chase tekuci (debit) i SAVINGS (štednja), a u wells fargo secured credit. Gdje god sam gledao minimalni polog je $300. Onda se troši do 20% toga i brzo se gradi historija.

/Nastavak slijedi.../
druže jako mi je drago čuti da preko bare sve ide po planu. s guštom sam pročitao ovaj report i jedva čekam nastavak
__________________
Prijave: 2001, 2009, 2010, 2011,2012...

06.05.2013. cura izvučena broj 15***
07.06.2013. poslani papiri za KCC
17.06.2013. papiri stigli u KCC
03.09.2013. odgovor iz KCC da su papiri u procesu
03.02.2014. interview odgođen
28.02.2014. liječnički odrađen
24.03.2014. novi datum interviewa

24.03.2014. green day
21.08.2014. USA LPR
Reply With Quote
  #142  
Staro 29.04.2014, 01:10
Makovi Makovi je offline
Drug član
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: LA
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 85
Nepromenjeno

Evo vratio se s posla- stavili me na probni rok pa ću možda sljedeći tjedan početi raditi. Čekaju još da im pošaljem ssn karticu skeniranu i upravo sam saznao da je u pošti. Poštar će doći oko 16, tako mi domaćini kažu da uvijek dolazi. Posao je neki part time. Ukratko radit ću 3 dana i zarađivati isti novac kao doma Full time. Samo to ovdje nije dovoljno. Mislim, cca 1000$ je pristojan smjestaj. Kad kažem pristojan mislim da nije jedan od onih kvartova gdje se ne odlazi. Prošao sam autom kroz neke. Razlika je samo i tome što ovaj nas "fini" ima fino pokošenu travu o uredne okućnice. Ne vidi se to toliko na van, osim što na glavnim avenijama u lošim kvartovima postoje ti neki 99centa dućani i dućani s alkoholom "liquor" i puno motela, jedan do drugoga. Zato naročito oprez ako planirate prvo vrijeme provesti u motelu. Mi smo sasvim slucajno odabrali grad (smatra se gradom za sebe, ali sve je to jos uvijek LA county, u downtownu jos nisam ni bio!!!) za koji se ispostavilo da je br1 najdosadniji grad u Kaliforniji jer su samo obiteljske kuće srednje radničke klase s djecom. I to nam savršeno odgovara u ovom jako delikatnom trenutku. Oko pola love se istopilo i sada treba brzo naci bilo kakav prihod. Najvise love otišlo na rentacar- tu bih upozorio na jednu stvar. Naime, najprije smo odlučili da ne rentamo na aerodromu-MUDRO. Sve poslovnice u trenutku našeg dolaska bile su zatvorene i ionako nas me bi imao tko usluziti, a osim toga na aerodromima se plaća posebna taksa jer je aerodrom. Bacanje novca. Zato smo drugi dan otišli u lokalni rent a car ured (tu u US su posvuda) i uzeli auto na tjedan dana BEZ PREHODNE REZERVACIJE. Tih tjedan dana ispalo je 40 po danu i to nas je samo naša ljubazna domaćica/domaćinka spasila. Naime, agent je najprije tražio 80 na dan, ona se izvikala na njega i on odmah "ok za vas 40". Kad nakon tjedan dana još uvijek nisam imao auto, otišao sam pitati za produženje, a prije toga sam na stranici Expedia.com našao istu agenciju na istoj lokaciji- cijena 23 po danu!!!

Dan prije isteka ovog tjednog renta donesem im tu cijenu i oni kažu: toliko jeftino vam ne možemo dati, osim ako se prijavite preko stranice gdje ste našli. I stvarno. Prijavim se s adresom na kojoj trenutno jesmo, besplatno, dobijem neki broj potvrde i sutradan me čeka u njihovom kompjuteru upravo ta ponuda na moje ime! Mogao sam i produziti ovu staru ali onda bi nastavio plaćati 80 na dan. Još je vazno spomenuti da je cijena na Expedia bez osiguranja. Amerikanci imaju ili svoje autoosiguranje koje im vrijedi za bilo koji auto koji voze ili im skoro svaka Visa kreditna kartica omogućava osiguranje rentanih auta. Onda oni na to ne misle, ali mi nismo mogli riskirati i odmah smo uzeli ful osiguranje, čak i u slučaju da se namjerno zaletim u drvo- rentacar firma plaća štetu. Cijena 24$ po danu. U Enterpriseu je štos i u tome da postoji tarifa za sat, nešto niža za dan, još niza za tjedan i za mjesec još niža. Tako da možete rezervirati mjesec dana pa ispadne oko 600-700 dolara po ovoj mojoj tarifi, ali s osiguranjem ispadne 1300... Ovih 24 dnevno, naime, ostaje uvijek fiksno bez obzira na trajanje. Još su mi objasnili da ako želim polagati na njihovom autu- nema problema, ali su mi u DMV potvrdili da se može ali samo onaj na čije ime glasi najam i samo ako je FUL OSIGURAN. Isto Enterprise nije htio primiti moju hrv Visa karticu nego samo American Express. To sam uzeo dodatnu na staroga jer su mi u Americanu rekli da može. Onda stari dobije doma račun a ja ću mu prebaciti pare. Uzeo sam ju jer je netko na forumu napisao da "ne može da budu ona s tiskanim slovima, mora da budu ispupčena!!! HA!!! Kad stvarno! Hoće samo american! I tako smo vratili auto u rent, rezerviran na mjesec, a platili samo tjedan. Uvijek se može ranije vratiti i manje platiti.

Zaboravio sam reci za Chase banku gdje sam otvorio račun- to je jedina banka gdje na licu mjesta dobijete Visa debit karticu sa vašim imenom. Ispupčena slova, naravno!!

Ako održavate stanje 1500$ onda ne plaćate nikakvo održavanje računa. Ili ako imate manje, ali vam poslodavac direktno uplaćuje bilo kakvu placu veću od 500$ na račun i onda je račun besplatan.

Evo ako vas još što zanima PITAJTE!!!

Pozdrav svima!

besplatan!
Reply With Quote
  #143  
Staro 29.04.2014, 02:30
igor79's Avatar
igor79 igor79 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 15.07.2013
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Niš
Poruke: 45
Nepromenjeno

Svaka cast Makovi na hronoloski detaljnom opisu onoga sto sve nas ocekuje ako budemo izvuceni. Nadamo se da ce nam vase iskustvo znatno pomoci kao i iskustva drugih forumasa koji su nastavili da se javljaju nakon odlaska u USA. Samo tako pozitivno nastavite i puno srece u novom zivotu i novoj domovini. Veliki pozdrav iz Nisa.
Reply With Quote
  #144  
Staro 29.04.2014, 19:59
Salec's Avatar
Salec Salec je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2013
US lokacija: Phoenix
Poruke: 168
Nepromenjeno

Svaka cast Makovi na snalazenju i podugackom postu!

Kakav posao je u pitanju? Sta si ti po struci?
__________________
DV 2014 – Case Number 46xxx - nismo stigli na red...
Reply With Quote
  #145  
Staro 03.05.2014, 05:56
Makovi Makovi je offline
Drug član
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: LA
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 85
Nepromenjeno

Ja sam muzičar i posao je jako teško dobiti. Traže da sviraš više instrumenata, orkestri su većinom zauzeti i svi drže mizernu satnicu. Krenulo je dobro ali traženje posla je zaista težak korak ako nisi ekonomista ili informatičar...
Reply With Quote
  #146  
Staro 13.05.2014, 02:59
RBSMC RBSMC je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Novi Sad/Zrenjanin
Poruke: 134
Nepromenjeno

Evo da se i ja zapljunem.
Stigao sam u LA 04.05. (Beograd-Dizeldorf-LA). Kartu mi je kupila sestra preko cheapoair-a za $680. Ovde sam u Costa Mesi kod brata i on mi je od ogromne pomoci posto me vozika svuda i zastupa pred raznim sluzbenicima .
Prvi dan smo bili u SSA kancelariji i podneli zahtev za SSN. Dva dana posle toga otisao sam po broj (printout, ne karticu). Sesti dan od dolaska stigao je i pravi SSN postom.
Sestra mi je uzela karticu kod at&t i dodala me je na neki njihov porodicni plan. Kartica radi na telefonu koji sam poneo iz Srbije ali samo u GSM modu tj. 2G.
Danas sam bio do DMV da se prijavim za ID i vozacku. Polozio sam testove i zakazali smo voznju za nedelju dana. Posle toga smo bili do Bank of America da otvorim racune i uzmem secured kreditnu karticu. Sve smo odradili i rekli su nam da ce debitna kartica stici za 5-7 radnih dana, a kreditna nesto kasnije.
Nakon sto smo i to zavrsili bacio sam se u potragu za nekim obicnim android telefonom u rangu $100-120 koji ce mi raditi na mojoj mrezi i ispade da je to najveca problematika - ili su contract ili namenjeni za odredjenog operatera ili ako ne to onda su skupi, mada imam jednog favorita pa cemo jos videti.
Sada mi preostaje najvazniji zadatak tj. pronalazenje posla.
Od znamenitosti sam video autoput , navedene kancelarije, dva supermarketa i jednom me je zet odveo do okeana .... svuda samo autom. E da i sa burazerom sam bio u jednom restoranu i jednom pabu. Nedostaju mi ljudi koji setaju ulicom i ulice po kojima je moguce setati, roditelji koji guraju kolica i klinci na biciklovima, limanski park, dunavski kej, bulevar - toga ovde nema.
__________________
15.10.2012. Poslao prijavu
02.05.2013. You have been randomly selected ... 2014EU00021XXX
13.05.2013. Poslao kovertu u KCC
15.05.2013. Stigla koverta u KCC
07.04.2014. Obavljen lekarski pregled
16.04.2014. Intervju uspešno obavljen
04.05.2014. Departure day
Reply With Quote
  #147  
Staro 13.05.2014, 03:08
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik RBSMC Prikaz poruke
Nedostaju mi ljudi koji setaju ulicom i ulice po kojima je moguce setati, roditelji koji guraju kolica i klinci na biciklovima...
Dodji u moj komsiluk, samo kolica, roditelji i deca (zivim izmedju dve osnovne skole).

Ima tu garant u nekim predgradjima...
Reply With Quote
  #148  
Staro 13.05.2014, 20:27
Loperamid's Avatar
Loperamid Loperamid je offline
Drug član
 
Datum prijave: 30.05.2012
YU lokacija: Čačak/Beograd
Poruke: 70
Pošalji Skype™ poruku korisniku Loperamid
Nepromenjeno

Welcome to Southern California :-)

Ti si nas sve zajebao sa brzinom dobijanja ssn-a, otkrij nam svoju tajnu! :-D
Reply With Quote
  #149  
Staro 13.05.2014, 21:01
Samir Javorovac Samir Javorovac je offline
Član
 
Datum prijave: 17.11.2013
US lokacija: Cikago
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 1
Pošalji AIM poruku korisniku Samir Javorovac Pošalji MSN poruku korisniku Samir Javorovac Pošalji Skype™ poruku korisniku Samir Javorovac
Nepromenjeno kako da vidim dali sam izvucen

pozz molim vas kazi te mi kako da vidim dali sam izvucen prvi put apliciram za Cikagoo tamo imam familiju ali neznam da vidim dali sam izvucen kako da vidim ... Hvala unaprjed
Reply With Quote
  #150  
Staro 13.05.2014, 22:32
RBSMC RBSMC je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Novi Sad/Zrenjanin
Poruke: 134
Nepromenjeno

Citat:
Welcome to Southern California :-)

Ti si nas sve zajebao sa brzinom dobijanja ssn-a, otkrij nam svoju tajnu! :-D
Hvala na dobrodoslici
Sto se SSN-a tice mislim da je presudno sto sam se pravio blesav i precutao onaj papir iz ambasade gde pise da ne treba ici u office. Rekao sam da sam juce stigao u USA i da mi treba SSN, dali mi prijavu, ja popunio i predao. Kosooka G-dja na salteru je na kraju unosa promrmljala nesto kao "It's already cleared", ali sam ja i dalje cutao .
Loperamid posalji PM, gde ste, mozemo se cuti ili videti ako ste blizu?
__________________
15.10.2012. Poslao prijavu
02.05.2013. You have been randomly selected ... 2014EU00021XXX
13.05.2013. Poslao kovertu u KCC
15.05.2013. Stigla koverta u KCC
07.04.2014. Obavljen lekarski pregled
16.04.2014. Intervju uspešno obavljen
04.05.2014. Departure day
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
San Diego, California pence Lokacije u USA 174 23.05.2019 18:14
San Francisco, California bibi Lokacije u USA 134 19.01.2019 09:14
San Jose, California (Bay Area) poshtica Lokacije u USA 28 23.06.2017 16:10
Beverly Hills, California Mitkoni Lokacije u USA 0 20.12.2014 13:43
Los Angeles - gluma mihael92 Vodič za emigrante 101 19.12.2013 22:48

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 07:30.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.