ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Školovanje u USA - lični primer » Bitni linkovi
Uspešan početak Školovanje u USA Vrste školi Stipendije Učlanite se

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #121  
Staro 07.10.2012, 14:18
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Amerashi Prikaz poruke
Elektro Tehnicar Energetike . je specijalizovan za visokonaponske struje ,
Dok je Elektro mehanicar (3 godisnja ) za niskonaponske .
Ako si Tehnicar znas raditi sa visokom a i niskom ,zavrsis tamo obuku i nema ti problema oko pronalazenja posla
Ovde cela amerika ima struju tako da bilo gde ima posao za takvo zanimanje. Zezam se, karikiram. Ali ovde moraju da se poloze ti neki kursevi vezani za standarde i zastitu na radu. Ostalo sve bar sto se struje tice nije problem kao masincima, sve su iste jedinice i sve su isti principi. Ja licno mislim da ko ima elektro skolu da najbolje da se fokusira na to kako da dobije tu njihovu licencu, to je daleko potrebnije ovde na trzistu rada i isplativije od nekih konobarisanja i slicno.

Ja sam elektrotehnicar pogona (moja prva skola), znam te nase srednje skole samo pitam koji je ko smer.

Evo ti primer community college programa klikni

A dosta njihovih visih skola radi po principu vecernje skole, imaju nastavu petkom uvece i subotom pa moze da se radi neki drugi posao i da se zavrsi visa.

Last edited by vuxanne; 07.10.2012 at 14:24.
Reply With Quote
  #122  
Staro 07.10.2012, 19:50
dejancic's Avatar
dejancic dejancic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 14.05.2008
US lokacija: LA
YU lokacija: BG
Poruke: 529
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Ostalo sve bar sto se struje tice nije problem kao masincima, sve su iste jedinice i sve su isti principi.
Strujne i naponske jedinice su iste, ali ce te sigurno zakaciti dosta kablova za cije merenje ne koriste metricni sistem. Na to dodaj razlicite naponske vrednosti njihove elektro mreze i razlicite standarde po pitanju boja izolacije. Sve se naravno da nauciti, samo treba poceti...
__________________
If you refuse to accept anything but the best, you very often get it.
Reply With Quote
  #123  
Staro 07.10.2012, 21:36
mijan mijan je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.09.2010
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 412
Nepromenjeno

Hvala sto se interesujete za zanimanje i zelji za savetom.
Zavrsio sam Visu elektrotehnicku skolu smer Automatika sto mu dodje kao nekada kod nas pogonski inzenjer u fabrikama, ali s obzirom da je kod nas proizvodnja unistena tog posla i automatskih linija u proizvodnji nema ili jako malo. Usred nekih porodicnih problema sa ocevim zdravljem nisam se tim poslom ni bavio kada sam diplomirao pre 6 godina kada je trebalo krenuti u tom smeru. Moje interesovanje je blize elektronici nego energetici. Radim u jednom servisu za mobilne telefone i svestan sam da od tog servisiranja nema nista u Americi. Zanima me sta bih mogao upisati tamo i na koji nacin biti koristan na trzistu rada sa nekim mojim znanjem i diplomom Vise skole elektro smera.
Ja bih radio neki obican posao a pokusao bih da se doskolujem, standardizujem paralelno sa tim radom. Recimo kad bih mogao tako nesto u vecernjim satima da se skolujem a preko dana da radim to je ekstra. Opet znam da za sve to treba i novca, naravno.
Reply With Quote
  #124  
Staro 08.10.2012, 02:34
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dejancic Prikaz poruke
Strujne i naponske jedinice su iste, ali ce te sigurno zakaciti dosta kablova za cije merenje ne koriste metricni sistem. Na to dodaj razlicite naponske vrednosti njihove elektro mreze i razlicite standarde po pitanju boja izolacije. Sve se naravno da nauciti, samo treba poceti...
Ma to je mala maca kako je masincima. Sve levo. I inci i konjske snage i neke pish jedinice.

Pogle ovo za kablove (American Wire Gauge- AWG): klikni







Citat:
Prvobitno poslao korisnik mijan Prikaz poruke
Hvala sto se interesujete za zanimanje i zelji za savetom.
Zavrsio sam Visu elektrotehnicku skolu smer Automatika sto mu dodje kao nekada kod nas pogonski inzenjer u fabrikama, ali s obzirom da je kod nas proizvodnja unistena tog posla i automatskih linija u proizvodnji nema ili jako malo. Usred nekih porodicnih problema sa ocevim zdravljem nisam se tim poslom ni bavio kada sam diplomirao pre 6 godina kada je trebalo krenuti u tom smeru. Moje interesovanje je blize elektronici nego energetici. Radim u jednom servisu za mobilne telefone i svestan sam da od tog servisiranja nema nista u Americi. Zanima me sta bih mogao upisati tamo i na koji nacin biti koristan na trzistu rada sa nekim mojim znanjem i diplomom Vise skole elektro smera.
Ja bih radio neki obican posao a pokusao bih da se doskolujem, standardizujem paralelno sa tim radom. Recimo kad bih mogao tako nesto u vecernjim satima da se skolujem a preko dana da radim to je ekstra. Opet znam da za sve to treba i novca, naravno.
Elektroniku oni prave u Kini a ovde u Americi najcesce PCBs i neke high tech stvari (naravno najcesce blizu Silikonske doline, u Oregonu i Teksasu). A ja licno mislim da apdejtujes tu svoju diplomu, naucis programiranje PLC-ova i neke SCADA sisteme i na konju si. To imaju maltene u svakoj fabrici. A to su ti kursevi koje bi savladao naravno jer imas dobru bazu. Nije bitno kakav je krs kod nas, bitno je da ti kapiras osnovne elektro zakone, to ti je osnova za sve. A ne bi zavrsio tu nasu visu da ne kapiras.
Reply With Quote
  #125  
Staro 08.10.2012, 02:36
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

A mozete ako imate vremena poceti i odatle da gledate sta kako gde

pregled programa

pregled zanimanja - primer drzava Vasington
Reply With Quote
  #126  
Staro 08.10.2012, 11:39
mijan mijan je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.09.2010
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 412
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Elektroniku oni prave u Kini a ovde u Americi najcesce PCBs i neke high tech stvari (naravno najcesce blizu Silikonske doline, u Oregonu i Teksasu). A ja licno mislim da apdejtujes tu svoju diplomu, naucis programiranje PLC-ova i neke SCADA sisteme i na konju si. To imaju maltene u svakoj fabrici. A to su ti kursevi koje bi savladao naravno jer imas dobru bazu. Nije bitno kakav je krs kod nas, bitno je da ti kapiras osnovne elektro zakone, to ti je osnova za sve. A ne bi zavrsio tu nasu visu da ne kapiras.
Ako sam razumeo tvoj savet bi bio da se ne ide na klasicno skolovanje pored ove vise koju imam nego da se zavrse kursevi u USA oko PLC i SCADA?!
Da li znas koliko traju i kostaju takvi kursevi u USA?
Koliko je placen takav posao i koji je proizvodjac najzastupljeniji na trzistu sa PLC-ovima? U Srbiji su to Omron i Siemens.

Last edited by mijan; 08.10.2012 at 11:45.
Reply With Quote
  #127  
Staro 08.10.2012, 17:29
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mijan Prikaz poruke
Ako sam razumeo tvoj savet bi bio da se ne ide na klasicno skolovanje pored ove vise koju imam nego da se zavrse kursevi u USA oko PLC i SCADA?!
Da li znas koliko traju i kostaju takvi kursevi u USA?
Koliko je placen takav posao i koji je proizvodjac najzastupljeniji na trzistu sa PLC-ovima? U Srbiji su to Omron i Siemens.
Ne znam koliko kostaju. Ali mislim ako bi otisao na neki community college da bi ti priznali brdo ispita sa tvoje vise i da bi mogao da prebacis svoje ispite ovde i da zaradis neki A.A.S. (Associate of Applied Sciences).

Ovde sam najvise vidjala Allen Bradley (Rockwell Automation) mad aima i Omronovih i Simensovih isto cesto.

Sto se tice para pogledaj ovde npr. klikni Ovo je sa nekog lokalnog koledza ovde. Znaci ako ides na ovaj i zivis u ovoj drzavi (a mislim da se sa zelenom kartom kvalifikuje za resident cenu od $151.85 mislim da je po kreditu). Obicno ko radi moze da postigne jedan do dva kursa po semestru.

Pogledaj ovde Electromechanical Controls Technology program ili Electronics Technology program. Tu imas koliko je koji kurs kredita pa to pomnozi sa onih 151 dolar i dobices cenu po kursu.

Ja bi lisno na tvom mestu gledala da prebacim sta se moze ovde a ovo zavrsavala uz neki drugi posao. Jer kad imas americku diplomu, lakse je naci posao. Imaju i ostale, ne samo A.A.S. programe vidi sa strane levo:

Pogle ispod za Electrical wiring certificate

The Career Studies Certificate in Electrical Wiring for Technicians provides classroom instruction - required by the Commonwealth of Virginia - to take the electrician licensing examination. (14 kredita da poznajes njihov standard). Pretpostavljam da ovo kosta 14 x 151 = 2114 dolara (ali opet nisam sigurna,m pitaj ove sa community college-om bolje ce znati da ti kazu)

Meni se cini da zavrsis ovaj program svih 66 kredita da treba nesto ispod 10 000 dolara. A mislim da bi ti mogao da preneses garant neke ispite (ako ne i vecinu) sa svoje vise skole. A opet ti kazem, polazes po max dva kursa po semestru (oni se mahom drze petkom uvece, subotom ujutru) pa se to razvuce po godinama i semestrima. Ne platis to odjednom. Ove varijante su znatno povoljnije neko univerzitetsko studiranje, mnogo studenata koji nemaju novca odmah da idu na univerzsitet prvo zavrse community college pa predju na univerzitet na trecu godinu, jeftinije im je tako.
Reply With Quote
  #128  
Staro 08.10.2012, 18:42
mijan mijan je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.09.2010
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 412
Nepromenjeno

Hvala na svim informacijama.
Verovatno u slucaju priznavanja ispita treba prevesti i plan i program za svaki predmet posebno uz diplomu? Ako sam dobro razumeo na forumu tamo nije blam ni posle 35 pa ni 40 godina (mada jos nisam blizu 35) studirati tako nesto?
Procitacu sad ove linkove i malo se upoznati sa informacijama i kako to funkcionise oko placanja.
Reply With Quote
  #129  
Staro 08.10.2012, 19:24
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mijan Prikaz poruke
Hvala na svim informacijama.
Verovatno u slucaju priznavanja ispita treba prevesti i plan i program za svaki predmet posebno uz diplomu? Ako sam dobro razumeo na forumu tamo nije blam ni posle 35 pa ni 40 godina (mada jos nisam blizu 35) studirati tako nesto?
Procitacu sad ove linkove i malo se upoznati sa informacijama i kako to funkcionise oko placanja.
Nemam nesto vremena, kuckam vec 5 sati ovaj post s posla, a I ponavljam se (samo sa par godina razlike), ali cisto mali reality check…

Da, svaki College je voljan da prihvati transfer kredita iz strane zemlje samo sto to u praksi ne ide bas tako. Student mora prvo da aplicira I bude primljen da bi uopste dobio informaciju koliko bi ispita eventualno bilo priznato. I taj process ume da potraje.

Postoji minimum broj ispita koji mora da se polozi na americkoj instituciji da bi student mogao da dobije ovdasnju diplomu. Akademski programi u Srbiji nemaju opste obrazovanje sto je automatski problem ovde. Evaluacija diplome se radi kod agencija, ali onda ovdasnja skola trazi detaljnu listu tema sa ispita, detaljnu analizu knjige - odredjeni procenat mora da se poklopi. Ako se I poklopi, oni kazu da ti priznaju ispit ali za drugi major I ne za taj koji si ti izabrao. Ali, na papiru ti stoji da oni priznaju taj ispit samo ne mogu da ga broje za tvoju diplomu.

Postoji limit I koliko godina je proslo od ispita (isto pravilo vazi I za ispite polozene ovde). Reality: sanse da ti college prizna neke ispite iz Srbije su mizerne. Sanse da ti Univerzitet prizna ispite su malo vece ali oni ne prihvataju upper level I imaju iste sve ove kriterijume navedene prethodno.

Sve u svemu, prvo upisivanje I posle cimanje – unapred se ne zna nista.

Broj kredita potrebnih za diplomu se ne poklapa sa objavljenim spiskovima potrebnih ispita, jer postoje prerequisites.

Diploma iz Srbije plus test ovde I upisivanje Master programa ili nekog drugog post-graduate programa – to radi. Priznavanje ispita – radi na papiru. Znaci – ovo nije nagadjanje, ovo je iskustvo u datoj oblasti. Tako radi system u praksi, bez obzira na sta sve pise na internetu I pamfletima. Na papiru ti je ovde sve moguce. Negotiation 101 ti je da se izvezbas kako da nikad ne kazes “ne” – ovde ti je sve “Da, ali…”.

Taktika za ispitivanje sansi za priznavanje ispita – pogledati starosni limit za transfer (na pr., polozeno pre 2006-te se ne priznaje, itd), uzeti predmete sa liste I pronaci syllabus I knjigu. Uporediti knjigu sa knjigom u Srbiji – ako se poklapa 70% postoje sanse da priznaju. Takodje, institucija iz Srbije mora da ima odgovarajuce sertifikate da bi oni uopste I razmisljali da priznaju bilo sta. Ako skola I program nisu na njihovom spisku, nema nista od toga.

To je iz iskustva mog I prijatelja koji su bili ili su u toku pokusavanja da transferuju, ne znam za svaku instituciju niti sam pretrazivala, niti me je interesovalo. Ja sam odustala od te price prebacivanja ispita. U CA nece da ti transferuju gomilu units sa public College na public University po potpisanom ugovoru o transferu – I ne mozes im nista. Transfer na privatni – blaga jeza. Iz inostranstva – jos jezivije. Svaki College ima svoj sajt I sve moze da se pronadje – osim kako zaista system radi, toga nema na internetu. To se sazna od studenata.

CA: predavanja krecu ujutro I traju do kasno uvece – dok ne dodje do budget cuts. Onda se ukidaju vecernji casovi. Onda se generalno ukidaju svi casovi I smanjuje broj upisanih. Univerziteti uglavnom nemaju predavanja kasno popodne. Ako si part time – gubis prednost na upisu – pa se onda snalazi (mnogi upisuju I sta im ne treba da bi imali dovoljan fond za financial aid). Kvalitet skolovanja u CA je I dalje na zavidnom novou (pricamo o “normalnim” skolama a ne nekim otvorenim za studiranje ne znam ni ja cega), situacija je katastrofalna sto se tice para – dobro je za izbegavanje ako imas posao I nisi fleksibilan. Ili, ako nemas gomilu para da studiras na privatnim skolama. U principu – za izbegavanje je trenutno.

Full time job + full time studying – been there, done that… nije za svakoga.

Ali ono, u teoriji sve moze…
Reply With Quote
  #130  
Staro 08.10.2012, 21:49
valigia's Avatar
valigia valigia je offline
Član
 
Datum prijave: 30.06.2012
YU lokacija: Beograd
Poruke: 26
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
Diploma iz Srbije plus test ovde I upisivanje Master programa ili nekog drugog post-graduate programa – to radi.
Univerzitet u Beogradu, Ekonomski fakultet, smer Finansije, bankarstvo i osiguranje (cetvorogodisnje studije). Cemu mogu da se nadam? Sta kaze praksa, ima li slicnih primera?


Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
Full time job + full time studying – been there, done that… nije za svakoga.

Ali ono, u teoriji sve moze…
Ja bih ovo 'zagrizla' u praksi, pa ono... ko prezivi.
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Primer pozivnog pisma mvp977 Intervju (interview) - Ambasada 3 30.10.2008 17:31
Popunjeni formulari iz prve koverte - PRIMER srdjevic Prva koverta 0 20.04.2008 07:05

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 06:31.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.