ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Limit za prenos novca » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #101  
Staro 25.12.2013, 09:01
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Mi smo jednostavno stavili pare u torbicu, drzali je uza sebe i niko nas nista nije pitao dok nismo dosli u USA. Tu su nas pitali koliko para unosite, mi im rekli tacnu cifru i to je sve.
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
Reply With Quote
  #102  
Staro 25.12.2013, 12:20
loreley loreley je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.09.2013
Poruke: 73
Nepromenjeno

Via, ja sam sigurna da uopste ne treba toliko da brines. Da, prijavices novac ako te budu pitali. Ali te 99% hrvatski carinici to nece pitati. Ti si za njih strani drzavljanin (putujes sa BiH pasosem, pretpostavljam) koji putuje u USA i njih zaista nece interesovati koliko novca imas kod sebe. Plus, odavno je normalno da se sa sobom nose kartice tako da pitanja o novcu gotovo da vise i nema. Ne pitaju cak ni kad ides kod njih, a kamoli ako kroz njihovu drzavu samo prolazis. Neces, pretpostavljam, nositi koferce sa milioncetom u njemu , iznosi koji mi odavde nosimo su za carinike sica. Ali svakako popuni taj obrazac koji pominjes i ponesi ga sa sobom.
Kad stignes u USA, verovatno ce te pitati za novac, reci ces koliko nosis u gotovini, te da imas i kartice i sve ce biti ok. Njima je i bitno da donosis dosta novaca i da imas od cega da zivis u pocetku. A par desetina hiljada je za pocetak novog zivota smesan iznos.

Ja bih samo ponela potvrdu od banke da sam podigla taj novac sa svog racuna, i to je sve (i taj obrazac koji pominjes popunila, kad ga vec imaju, a super je sto ga imaju - to ti resava problem u startu). Ako ne bih dizala novac sa racuna, nego na primer prodala stan za gotovinu i taj novac nosila sa sobom, ponela bih sve papire koji potvrdjuju tu kupoprodaju stana i na kojima se vidi iznos. Upravo da predupredim bilo kakve komplikacije. Ali to nije nesto oko cega treba brinuti i stresirati se, to su normalne stvari, ljudi putuju svaki dan i nose novac u mnogo vecim iznosima od ovih o kojima mi pricamo.

Mi sa prostora bivse SFRJ smo, nazalost, navikli da brinemo i vise nego sto je potrebno zbog situacije u kojoj smo ziveli i tretmana koje smo imali na granicama 90-tih godina. Medjutim, mnogo toga se promenilo od tada i nema vise razloga za tu vrstu brige. Da te utesim, ja sam putovala u Hrvatsku 3 dana nakon njenog ulaska u EU. Tada je na sve strane dizana frka kako ce Hrvati sad traziti sve i svasta, a posebno veliku kolicinu novca za svaki dan boravka tamo (pricalo se i o 100 E po danu). Takodje se previse pricalo o tome sta sve ne sme da se unese. Kad smo dosli na granicu, carinik nas je pitao samo jesmo li posli malo na more, pozeleo nam srecan put i prijatan boravak i to je bilo sve. Nismo se zadrzali ni celih 5 minuta.
Reply With Quote
  #103  
Staro 26.12.2013, 10:27
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Možda maaalo pretjerujem, to mi i suprug kaže
Samo se trudim da isključim sve moguće komplikacije i da budemo spremni na bilo kakvu situaciju ili pitanje. Oprezna sam, šta bih, takva sam. Da nosim to milonče u koferu onda vjerovatno ne bih ni brinula, takvi se ne opterećuju ovakvim "glupostima" kao ja.

U pravi si loreley, da smo ovdje preživjeli svakakve torture, izvarani smo na sve moguće načine i sad smo preoprezni i kad radimo nešto legalno bojimo se "da nas ne uhvate". Prelazili smo mi granicu bezbroj puta, nikad nas nitko nije ništa pitao, također i odmah nakon tog famoznog 1.jula, doslovce smo naišli carinicima u sred partije karata, samo su mahnuli da prolazimo sa sve kartama u rukama
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #104  
Staro 08.07.2014, 06:06
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Da ne ostanem ovdje dužna info. Dakle, nismo vadili nikakve dozvole, plaćali takse itd. za iznošenje novca iz zemlje. Ja sam se bila baš opteretila ovom temom, ali kao što su mi ljudi ovdje govorili, bez potrebe.

Na kraju uopšte nismo letjeli iz ZG, već iz BG, tako da nismo ni imali tu granicu BiH-EU. Na granici sa Srbijom nas nitko ništa nije pitao. Išli smo autom, natrpani sa četiri velika kofera, četiri mala, iseljeničkom vizom u pasošima i apsolutno nitko nije postavio nikakvo pitanje oko količine novca koju nosimo. Prvo pitanje je bilo na ulazu u US gdje naravno prijavite sve do centa, jer vam nitko ne brani unos novca niti postavlja limit.

Dakle, nemojte se zamarati ovakvim "problemima".
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #105  
Staro 31.08.2015, 15:31
sile2302 sile2302 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.10.2010
US lokacija: Saint Louis, MO
YU lokacija: Zavidovici, BiH
Poruke: 93
Nepromenjeno

Ja sam nešto razmišljao o svemu ovome, pošto idemo za koji dan, da uopšte ne prebacujem sav novac u dolare i da ga nosim sa sobom, nego samo jedan dio, a ostalo da koristim i dižem sa debitne maestro kartice kada dođem tamo.

Imam debitnu maestro karticu Raiffeisen banke i za svako plaćanje sa njom u Americi plaćam 1% za konverziju i za svako dizanje novca sa bankomata 2,5 % provizije + 1 % konverziju.
Konverzija se računa po kursnoj listi Mastercarda, koji za danas iznosi 1$ = 1,733 KM, a ako bi kupovao dolare u banci to je 1$=1,791 KM.

Da bih kupio 1000 $, danas bi me koštalo 1791 KM (cca 916 eura), ako tamo podignem 1000 $, koštalo bi me 1733 KM + 60 KM to je 1793 KM (cca 917 eura), a ako platim nešto sa karticom to je onda za 1000 $ potrošenih 1750 KM (cca 895 eura).

Plaća se i vođenje računa 2 KM (1 euro) mjesečno, a ako želite da ugasite račun to možete učiniti putem maila.

Još je prednost svega ovoga što neko Vaš može da ima drugu karticu u Vašoj matičnoj državi ili punomoć i vrši transakcije na istom računu ...

Razmišljao sam i o drugim varijantama: western union, uplate sa banke na nečiji devizni račun u Americi itd., ali su velike provizije, tako da mi se ovo što sam gore napisao čini možda i najboljom varijantom.

Ne znam da li je neko nešto slično radio ili ima neki bolji prijedlog?
__________________
08.10.2013. - Prijava za DV2015
01.05.2014. - Izvučen - CN 2015EU00039xxx
17.06.2014. - Poslao DS260
16.07.2015. - Ljekarski pregled
13.08.2015. - Intervju
03.09.2015. - Zakazan let
28.09.2015. - Stigao SSN
09.10.2015. - Stigao GC
Reply With Quote
  #106  
Staro 31.08.2015, 18:03
USABIH's Avatar
USABIH USABIH je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2015
US lokacija: NYC
YU lokacija: BIJELJINA
Poruke: 57
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik sile2302 Prikaz poruke
Ja sam nešto razmišljao o svemu ovome, pošto idemo za koji dan, da uopšte ne prebacujem sav novac u dolare i da ga nosim sa sobom, nego samo jedan dio, a ostalo da koristim i dižem sa debitne maestro kartice kada dođem tamo.

Imam debitnu maestro karticu Raiffeisen banke i za svako plaćanje sa njom u Americi plaćam 1% za konverziju i za svako dizanje novca sa bankomata 2,5 % provizije + 1 % konverziju.
Konverzija se računa po kursnoj listi Mastercarda, koji za danas iznosi 1$ = 1,733 KM, a ako bi kupovao dolare u banci to je 1$=1,791 KM.

Da bih kupio 1000 $, danas bi me koštalo 1791 KM (cca 916 eura), ako tamo podignem 1000 $, koštalo bi me 1733 KM + 60 KM to je 1793 KM (cca 917 eura), a ako platim nešto sa karticom to je onda za 1000 $ potrošenih 1750 KM (cca 895 eura).

Plaća se i vođenje računa 2 KM (1 euro) mjesečno, a ako želite da ugasite račun to možete učiniti putem maila.

Još je prednost svega ovoga što neko Vaš može da ima drugu karticu u Vašoj matičnoj državi ili punomoć i vrši transakcije na istom računu ...

Razmišljao sam i o drugim varijantama: western union, uplate sa banke na nečiji devizni račun u Americi itd., ali su velike provizije, tako da mi se ovo što sam gore napisao čini možda i najboljom varijantom.

Ne znam da li je neko nešto slično radio ili ima neki bolji prijedlog?
Nije ti to loša opcija, pogotovo jer je sad dolar jak, a mozda u narednom periodu opadne vrijednost, pa ako ti ne trebaju sad pare, ne treba zuriti
Reply With Quote
  #107  
Staro 02.09.2015, 21:31
roki_rd roki_rd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 15.11.2013
Poruke: 46
Nepromenjeno Hi

Zdravo svima
Imam jedno pitanje
Ja i supruga smo dosli na odmoru i sada se opet vracamo u USA potocno Chicago. Pa mene zanima koliko novac mozemo ponjeti sa nama. Neki nama kazu da je maksimum 10.000 dolara po familju, a drugi 10.000 po covek.
Pa ako vec neko je prosao kroz ovo i zna molio bi za pomoc. Ili ako neko zna gde mozemo ovo proveriti da budemo sigurni
Pozz

Last edited by Magelan; 03.09.2015 at 19:16. Razlog: Pomeren post sa teme "Chicago, Illinois"
Reply With Quote
  #108  
Staro 03.09.2015, 01:57
chicagopn's Avatar
chicagopn chicagopn je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 29.10.2008
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Srbija
Poruke: 200
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik roki_rd Prikaz poruke
Zdravo svima
Imam jedno pitanje
Ja i supruga smo dosli na odmoru i sada se opet vracamo u USA potocno Chicago. Pa mene zanima koliko novac mozemo ponjeti sa nama. Neki nama kazu da je maksimum 10.000 dolara po familju, a drugi 10.000 po covek.
Pa ako vec neko je prosao kroz ovo i zna molio bi za pomoc. Ili ako neko zna gde mozemo ovo proveriti da budemo sigurni
Pozz
10000 po familiji ne mozete deliti recimo sebi 5000 i muz 6000 to je vec 11000 osim ako ne putujete odvojeno

https://help.cbp.gov/app/answers/det...o-or-leave-the

Last edited by Magelan; 03.09.2015 at 19:16. Razlog: Pomeren post sa teme "Chicago, Illinois"
Reply With Quote
  #109  
Staro 03.09.2015, 21:35
roki_rd roki_rd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 15.11.2013
Poruke: 46
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik chicagopn Prikaz poruke
10000 po familiji ne mozete deliti recimo sebi 5000 i muz 6000 to je vec 11000 osim ako ne putujete odvojeno

https://help.cbp.gov/app/answers/det...o-or-leave-the
hvala prijatelju. Nisam zanao da ova tema postoi. Sada sam procitao da mozemo unositi i vise novca, samo treba to da prijavimo na carini pri ulaskom u USA. I nadam se da oni nece nama ocariniti hehehe
pozz
Reply With Quote
  #110  
Staro 04.09.2015, 08:43
stpetebeach stpetebeach je offline
Član
 
Datum prijave: 03.04.2015
Poruke: 16
Nepromenjeno

10 000e(deset hiljada evra) po osobi moze da se iznese...
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 23:49.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.