ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 25.06.2009, 23:52
greenie greenie je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2009
Poruke: 41
Nepromenjeno Mora li bas odmah da se ode?

Pozdrav svima! Ovaj forum je verovatno najvece otkrice koje sam napravio na Internetu, toliko korisnih informacija sa toliko malo shuma mislim da nije proizveo nijedan nash forum do sada :)
Dobila supruga pre neku nedelju kovertu i bili smo :wtf:. Tek kad je otvorila, skontali smo da je to bas ono za sta smo se iz zezanja prijavili jesenas :), i to oboje, da bi povecali sanse. I evo, od tad smo zbunjeni. Toliko nismo ocekivali da smo i zaboravili da smo aplicirali, a jos manje smo planirali odlazak. Naime, ne ide nam se bas odmah, beba je tek godinu dana, ovde je solidno sa poslom, kupili smo i stan (na kredit, 30 godina, naravno). Sa druge strane, ovo je prilika koju nikako ne bismo zeleli da propustimo, i voleli bismo da imamo malo vise vremena da "pripremimo teren".
Kako sam skontao iz prica sa ovog foruma, dobijas drugu kovertu, zovu te na intervju i imas 6 meseci da sletis u US. Mogu li da odem kasnije? Mogu li da samo sletim tamo, udare mi pecat, posetim Googleplex i MIT i vratim se odmah nazad? Moramo li svi odmah da idemo ('de cu sa zvrkom od godinu dana da se jurim po avionu :) ), ili moze samo supruga, koja je inace srecna dobitnica? Ili smo umesto ovoga ipak trebali da probamo loto :) ? Imali bismo manje glavobolja...
  #2  
Staro 26.06.2009, 05:31
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

poz,

prvo da ti cestitam na koverti. Drugo, da ti odgovorim na pitanja. Nakon intervjua, kada ti udare pecat u pasos, imas 6 mjeseci da udjes u USA. Trebate svi da udjete u tom roku, ali ne mozete ici bez supruge. Dakle, ona mora biti sa vama, ili mora prva da udje da aktivira svoju vizu.

Odmah nakon ulaska u USA, razgledanja znamanitosti koje vas zanimaju, mozete se vratiti nazad kuci. Ja sam evo u USA vec mjeseci jedan dan :).. i jos uvijek cekam da dobijem SSN (Social security number) i zelenu kartu. Ovo vam moze neko poslati iz USA-a, mada se ja licno ne bih vracao bez ova dva papirica.
Jedina fora je ta da oni kao ne dozvoljavaju da budes van zemlje duze od 6 mjeseci, ili ako iams bas neki razlog mozes uzeti re-entry doyvolu i mozes biti duze od godine odsutan, a da nemas nikakvih problema.

Evo da te malo utjesim. Supruga i ja smo bili u slicnoj poziciji kao i vi, samo sto nismo imali dijete. Dakle, imali stan, super placene poslove i ipak smo se odlucili da iskoristimo sansu. Doduse u medjuvremenu je supruga dobila otkaz, tako da smo zbog toga samo ranije otisli, u maju umjesto u septembru kako smo ranije planirali.
Ako procitas ranije postove, vidjet ces koliko smo se svi mi lomili i dvoumili oko odlaska.

Mogu ti samo reci da se jos nisam pokajao, niti jednom zapitao sta mi je ovo sve trebalo.

Srecno.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #3  
Staro 26.06.2009, 09:21
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Moj slucaj je potpuno obrnut - nemamo stan, vec placamo gazdi, plate su nam relativno mizerne, posebno posle novih mera stednje u drzavnoj administraciji, nemamo ustedjevine. Planiramo da se preselimo kod mojih da bi ustedeli barem na kiriji, a da sljakamo honorarno koliko bude moguce da bi sakupili koliko - toliko kinte za poneti. Sa jedne strane, ide mi se sto pre odavde, a sa druge - sto kasnije, da bi barm nesto sakupili za pocetak tamo. Neko bi rekao - slatke su to muke, ali nije bas tako...
  #4  
Staro 26.06.2009, 15:30
greenie greenie je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2009
Poruke: 41
Nepromenjeno

landlord, hvala na odgovoru! Ako sam dobro razumeo, mozemo da sletimo u USA, posedimo x meseci dok ne uzmemo SSN i zelenu kartu, vratimo se u SRB, ali ne smemo da budemo odsutni iz USA duze od 6 meseci? Izgleda da je onda ipak bolje da odmah nadjemo stan i posao :) Nista, krenucu da listam ovaj "Vodic za emigrante" deo, pa ako ne pomogne ono sto je napisano do sada, eto nas sa novim pitanjima.

dreadnot, pa i nije bas skroz obrnut slucaj. I mi placamo stan gazdi (tek od sledeceg meseca se selimo, ali prakticno menjamo gazdu, nije Pera, vec Alpha banka), ustedjevina 0, plata doduse nije losa, ali je jedna, mada ono sto uspeh da provalim na forumu desava se (i to vrlo cesto) da i u USA nasi sa zelenom kartom zive sa jednom platom, sto ne znam koliko je izvodljivo.
  #5  
Staro 29.06.2009, 01:08
tapir.hr tapir.hr je offline
Član
 
Datum prijave: 30.08.2008
Poruke: 28
Nepromenjeno

Ja sam napravio tako nešto. Par dana prije isteka roka od 6 mjeseci sam otišao u USA na 2 tjedna i vratio se kući, a gc će mi poslat poštom. Namjeravam nazad u USA kroz koji mjesec, ako uopće. Navodno se može tako i ne bi trebalo bit problema.
__________________
2009EU00006xxx
Intervju: 3.11.
 


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 06:39.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.