ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Intervju (interview) - Ambasada

Intervju (interview) - Ambasada Pitanja vezana za dokumentaciju, specijalne slučajeve i pitanja tokom intervjua

Intervju (interview) - Ambasada » Intervjui - iskustva od ranije » Bitni linkovi
O drugoj koverti Lekarski pregled Ambasade Intervju Korisne informacije

Zatvorena tema
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 19.08.2008, 19:15
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno Intervjui - iskustva od ranije

S obzirom da smo proslu temu ukakali, dobrim dijelom i mojom krivicom, ajd da krenemo ponovo. S obzirom da se oktobar priblizava i da cemo imati dosta clanova koji imaju intervju, potrudit cu se i ovde zalijepiti iskustva sa onog velikog posta. Neka iskustva su samo sa intervjua neka su i intervju i ljekarski pregled.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #2  
Staro 19.08.2008, 19:17
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Od clana ASMIKI

Evo naseg iskustva vezanog za DV od pocetka do kraja

Ja i supruga smo prosli intervju i dobili imigracione vize. Da ne ostanemo anonimni ja sam Miljan(27), supruga Jelena(22). Jelena je izvucena na lutriji i ona je nosilac imigracione vize.

1. APLIKACIJA. Poslali smo odvojene aplikacije (nismo se bili vencali tada) na http://dvlottery.state.gov poslednjeg dana za aplikaciju za DV2008. Inace slikali smo se sami digitalnim aparatom ispred belih ulaznih vrata. Meni je to bio treci put, a njoj drugi.

2. PRVA KOVERTA. Prva koverta je stigla 26. aprila (poslata iz KCC 26. marta) na moju kucnu adresu posto je Jelena moje ime i adresu upisala u "In Care Of" polje na aplikaciji. Po trazenoj proceduri iz KCC vratili smo njene popunjene obrasce u nazad posle nekoliko dana. Poslali smo ih DHL-om i stigli su za 2-3 dana tamo.

3. PROMENA STATUSA. Posto smo hteli zajedno da idemo sledeci korak je bio da se vencamo kako bi zajedno usli u ceo proces. Vencanje i svadbu smo obavili 4. avgusta. Nase sledece razmisljanje je bilo kada i kako da obavestimo KCC o ovome jer smo se plasili da nesto ne podje naopako. Sada kada gledam sa ove distance mislim da treba ici sve posteno, jer nije njima u interesu da diskvalifikuju bilo koga bezveze. Mail KCC-u smo poslali 27. avgusta gde smo ih obavestili o vencanju i promeni prezimena. Kada saljete mail pored onih vasih podataka obavezno dodajte i datum rodjena da vas ne bi vracali zbog nedostatka te informacije. Mailove koje je Jelena slala su imali ovakav potpis posle teksta poruke:

-----------------------------------------------------------
Case Number: 2008EU0000XXXX
PA Name: LAST NAME, FIRST NAME
Preference Category: DV DIVERSITY
Foreign State Chargeability: SERBIA
Post: BELGRADE

Birth Date: Month Day, Year
-----------------------------------------------------------

Odgovor smo dobili 28. avgusta gde nam traze vencani list i obrazac DS230 za mene. 4. septembra smo poslali skenirano na njihov mail vencani list i prevod od sudskog tumaca, ds230 obrazac popunjen i potpisan i moju sliku. Sledeceg dana smo dobili obavestenje da je intervju zakazan za 9. oktobar, a da je druga koverta poslata 29. avgusta i da se za sve informacije na dalje obracamo nasoj ambasadi u BG. Takodje su rekli da ce sve sto stigne kod njih posle slanja druge koverte oni proslediti BG ambasadi, sto se kasnije ispostavilo da nisu uradili Pozvali smo tih dana nasu ambasadu i rekli su nam da donesemo sto pre vencani list. Kada smo odneli rekli su nam da je to to i da spremimo papire i da dodjemo zajedno u zakazani termin na intervju.

4. DRUGA KOVERTA. Stigla 12. septembra. Poslata 29. avgusta iz KCC

5. LEKARSKI PREGLED. Na redu je bio lekarski pregled. Zvali smo obe ove ustanove da se raspitamo. Odlucili smo se za privatnu u Smiljanicevoj posto smo mogli na pregled da dodjemo i van radnog vremena i subotom, a to nam je odgovaralo zbog poslova. Na pismu iz USA je pogresan telefon za privatnu kliniku, treba dodati 2 ispred broja koja je naveden. Jedan dan smo otisli ujutro da damo krv i snimimo pluca. Taj dan smo platili osnovni deo pregleda koji je $85 po osobi. Posle smo se dogovorili sa doktorkom i dosli jedno popodne na pregled i vakcinaciju. Prema godistu su nam dali po dve vakcine neki MMR (valjda set vakcina) i tetanus i kostale su 3400 din. po osobi. Poznajemo jos tri osobe koje su potpuno isto prosle sa po dve vakcine. Sve se zavrsava veoma brzo. Pregled traje 10-15 min. Na kraju dobijete lekarski pregled zapecacen u koverti (na obrascu koji ste dobili od KCC ili dodatne obrasce mozete uzeti u nasoj ambasadi, mada i na lekarskom treba da imaju te obrasce). Takodje i snimke pluca cuvate ako vam zatraze na intervjuu.
6. DOKUMENTA. Ponesite tacno ona dokumenta koja vam pisu u pismu iz KCC-a i tu nema greske. Jedna napomena za slike. Kad smo bili u ambasadi da dostavimo vencani list, sluzbenik nam je rekao da ili donesemo jos jednu istu sliku koja je poslata u KCC zajedno sa obrascima ili druge dve iste slike. Sad ne znam da li to bas mora tako, ali nije vam tesko jos jednom da se slikate i donesete dve nove slike.

Jelena (nosilac) je ponela sledeca dokumenta:
- Pozivno pismo iz Kentakija, iz druge koverte, gde pise kad je zakazan razgovor u ambasadi
- Pasos
- Dve slike
- Izvod iz maticne knjige rodjenih (kopija, original na uvid) prevod
- Potvrda iz suda (original) prevod (neki kazu da ne treba, ali nama su uzeli)
- Potvrda iz SUP-a (original) prevod
- Diploma o zavrsenoj srednjoj skoli (kopija, original na uvid) prevod (Jelena je ponela i diplomu sa vise skole, pa su joj nju uzeli, a iz srednje vratili)
- Lekarski pregled zapecacen u koverti
- Snimak pluca (uglavnom ne traze na uvid, ali moze da se desi)
- Vencani list (kopija, original na uvid) prevod (naravno ovo samo za ozenjene/udate)

Ja sam spremio sledece dokumente:
- Pasos
- Dve slike
- Izvod iz maticne knjige rodjenih (kopija, original na uvid) prevod
- Potvrda iz suda (original) prevod (neki kazu da ne treba, ali nama su uzeli)
- Potvrda iz SUP-a (original) prevod
- Lekarski pregled zapecacen u koverti
- Snimak pluca (uglavnom ne traze na uvid, ali moze da se desi)
- Potvrda iz vojnog odseka prevod (ovo mi nisu uzeli, iako ljudi kazu da ne treba ja sam je poneo za svaki slucaj, jer pise u onom prvom pismu da treba da se ponese "military records")
- Popunjen DS230 obrazac posto sam naknadno ukljucen u proces.

Kao dokaz o finansijkoj podrsci poneli smo:
- Garanciju prijatelja iz USA (I-134)
- Dokument iz banke na kom pise da Jelena ima 10.000 evra na deviznom racunu (ovaj novac je na tom racunu bio samo jedan dan)
Za finansijsku podrsku stvarno ne mogu da kazem sta je dovoljno ili potrebno da imate da biste prosli. Ivana (koja je vec pisala na ovom blogu) nosila je email od prijatelja i dokaz o 10.000 evra na racunu i prosla je. Mozda je i samo email dovoljan. Mozda i nista nije potrebno, ako imate plan kako da se snadjete za pocetak tamo. Uglavnom, ako imate od koga da pozajmite, stavite neke pare na devizni racun samo da biste uzeli tu potvrdu i neka vam neko odande posalje mail da ce vas primiti u stan dok se ne snadjete. Inace Banca Intesa izdaje potvrdu na engleskom jeziku koju ne morate prevoditi. Za tu potvrdu neophodno je da pare budu bar 24h na racunu.

Ako imate isti slucaj kao i mi (uzeli smo se u medjuvremenu) ponesite slike sa svadbe i neke stare slike kao dokaz o vezi.

To je to za dokumenta...nadam se da nisam nesto izostavio.

7. INTERVJU. Dosli smo ispred ambasade nekih 15-ak minuta ranije (u 8.30 smo imali zakazano). Oko 8.30 pocelo je prozivanje sa spiska za turisticke i druge neimigracione vize, nama je rekao da se pomerimo malo sa strane. Oko 8.45 nas je prozvao (taj dan je bio jos jedan momak dobitnik DV lutrije). Usli smo u ambasadu, ostavili mobilne, sisli u cekaonicu. Prvi put smo prozvani oko 9h da odemo do saltera koji je kao mala sobica. Otisli smo kod sluzbenika koji je nase, vec lepo slozene papire, slozio onako kako njemu odgovara, pitao nas neka pitanja onako neformalno tipa cime cemo se baviti tamo, jel smo bili nekad u americi i slicno...skroz opusteno i pricali smo sve na srpskom. Ako zapocnete pricu na srpskom niko vas nece terati da pricate engleski. Jednu rec nismo engleskog progovorili. Taj prvi razgovor je trajao 5-10 minuta. Rekao nam je da necemo imati pauzu pre razgovora sa konzulom i da cemo sacekati u cekaonici. Sledece prozivanje je bilo placanje, nesto posle 10 sati. Jelena je otisla sama do saltera 5 i obavila to. Ukupno $1550 dolara za nas dvoje. Tu su joj rekli da ce ubrzo biti razgovor sa konzulom. Na razgovor sa konzulom smo prozvani oko 11h. Zena/devojka konzul je bila jako prijatna, nije nas previse pitala, opet slicne stvari, kod koga idemo, ko je taj sto smo ga naveli u obrascu, sta planiramo da radimo, jesmo bili u americi i na svaki nas odgovor je odgovarala "odlicno" na simpatcno srpskom jeziku. Zakleli smo se da je sve istina sto smo pisali i pricali, zatim potpisali obrasce i to je bilo to. Rekla nam je da dodjemo sutradan u 15 po pasose sa vizama i da ne moramo oboje da dolazimo. Jelena je sama otisla po to posto sam ja imao posla u to vreme. Sve u svemu jedno skroz prijatno iskustvo u prvom kontaktu sa Amerikancima i ljudi u ambasadi (posebno devojke) su mnogo simpaticni kad govore srpski, videcete o cemu pricam kad odete tamo.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #3  
Staro 19.08.2008, 19:19
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Iskustvo od druga clana S@leta:

Supruga i ja smo dobili vize pre tačno tri nedelje (03.10.2007) i evo pokušaću ukratko da napišem neka naša iskustva i savete u postupku dobijanja green card mada je moja osnovna preporuka da je potrebno samo pratiti uputstva koja se dobiju u kovertama i cela procedura će uspešno biti završena... Po dobijanju notification letter potrebno je formulare čitko popuniti štampanim slovima i crnom hemijskom olovkom. Nisam siguran ali misli i da je dozvoljeno skinuti formulare sa net-a ( http://www.state.gov/m/a/dir/forms/ ), popuniti ih na računaru i odštampati na nekom laserskom štampaču. Savetujem svima da prilikom popunjavanja formulara napišu samo tačne i istinite podatke. Istina ma koliko bila crna je uvek bolja nego laž. Popunjene formulare je potrebno što pre poslati u KCC. Najbolje i najsigurnije je koristiti DHL ili FedEx. Cena je oko 2.700 din. i koverta stiže u KCC za samo dva dana. Transport koverte svo vreme možete pratiti putem interneta. Mišljenja sam da ako su vas izvukli na lutriji i dobili ste priliku o kojoj sanja bar pola planete, a vi onda formulare pošaljete za KCC običnim pismom da bi prošli što jeftinije i time rizikujete da ti formulari možda nikada nestignu – vi po meni sa takvim postupkom i razmišljanjem nezaslužujete da dobijete green card. Nas (supruga i ja) je cela procedura dobijanja GC koštala 2.000 Eura, a planiramo da ponesemo još 5.000-7.000 Eura neračunajući u pomenutu cifru karte koje u jednom pravcu sa svim taksama koštaju oko 1.100 Eura. Sami procenite svoje želje i mogućnosti. Netvrdim da je za prvo vreme neophodna gore pomenuta suma novca. Neko ko je snalažljiviji a pogotovo oni koji imaju rođake i prijatelje u USA koji će im pomoći mogu da računaju da im je potrebno daleko manje novca. Počnite blagovremeno sa prikupljanjem i prevođenjem dokumenata. Ako imate neku nekretninu na svom imenu obavezno uzmite izvod iz katastra i takođe prevedite sa ostalim dokumentima. Za lekarski nazovite neku od ordinacija par nedelja pre intervjua i sam pregled zakažite oko nedelju dana pre intervjua. Procedura u IOM-u je sledeća: na dan pregleda možete normalno doručkovati i popiti jutarnju kafu... Nemorate se suzdržavati za mokrenje jer mokraća nije potrebna za pregled. Ako ste imali bilo kakvu operaciju obavezno ponesite medicinsku dokumentaciju. Prvo veoma kratko uzmu vaše podatke i odmah potom vade krv za analizu. Ima jedan veoma komunikativan i krajnje prijatan lik i jedna nakrivo nasađena gospođa. Obratite pažnju jer sam mišljenja da je jedan od njenih zadataka da provociranjem proveri koliko ste vi stabilna odnosno labilna ličnost. Nakon toga imate kratku pauzu a zatim idete na pregled kod lekarke. Opet napominjem da budete potpuno iskreni i da je istina ma kakva bila uvek bolja od laži. Lekarka vas veoma kratko pregleda, posluša srce i pluća, pregleda da li imate neki ožiljak ili neku tetovažu, ukratko popriča sa vama i ako je sve u redu pošalje vas da primite vakcine (Gradski Zavod za Zaštitu Zdravlja) i snimite pluća (privatni Rö kabinet - Južni Bulevar). Odmah vam kaže da li će rezultati biti gotovi isti dan ili neki drugi, i kada da dođete po rezultate. Rezultate dobijate u velikoj zapečaćenoj koverti koju tako nosite sa sobom na intervju. Ispred ambasade dođite 15 min. pre zakazanog vremena. Valjda to svi znate ali hajde par saveta iz bontona. Ma kolika gužva bila ispred ambasade i kada radnik obezbeđenja dođe da formira redosled po kom će se ulaziti u zgradu vi se nikada nemojte gurati jer će vas jasno i glasno prozvati i reći vam gde da stanete i kada da uđete u zgradu. Ako ste sa svojom lepšom polovinom nemojte dozvoliti da ona sama otvara vrata. Uvek vi ulazite i izlazite prvi i držite vrata dok ona prolazi. U čekaonici nemojte glasno razgovarati, glasno se smejati, češkati ili čačkati nos ili uho... Kada vas pozovu da platite taksu nemojte biti seljak i vaditi izgužvani novac iz zadnjeg džepa pantalona. Oslovljavajte službenike i konzula sa gospodine ili gospođo. Na pitanje (bilo na srpskom ili engleskom) : kako ste? – obavezno odgovarajte: dobro, hvala na pitanju gospodine/gospođo. Kada vam se službenik ili konzul obraća nikako mu ne upadajte u reč. Kada službenik ili konzul pita nešto vašu suprugu/supruga vi nemojte upadati njoj u reč i obrnuto. Nikada nemojte uglas oboje odgovarati na neko pitanje već zapamtite šta ste hteli reći pa kada vaša supruga/suprug završi tražite odobrenje da i vi nešta kažete po tom pitanju. Budite ubeđeni da je neko plaćen da prati svako vaše ponašanje i na osnovu njega daje svoju preporuku dali ste između ostalog i na osnovu vašeg ponašanja podobni da vam se izda GC. Prvo će te biti prozvani po prezimenu u kabinu na intervju sa službenikom na srpskom. Po meni je taj deo najvažniji. Tražiće od vas dokumenta koje ste doneli i rezultate (kovertu) lekarskog pregleda. Jedan savet vezano za dokumenta: u knjižari kupite neku jednostavnu (jednobojnu, nikako šarenu) i kvalitetnu fasciklu (oko100 din) i 10-20 onih tankih providnih fasciklica (neznam im tačno naziv a cena im je oko 5din/kom) što ih proizvode u raznim bojama. Te providne fasciklice uzmite u jednoj boji koja vam se najviše sviđa. Svaki dokument sa njegovim prevodom i fotokopiom stavite u jednu providnu fasciklicu i na kraju sve fasciklice sa dokumentima u fasciklu. Kada službeniku tako "servirate" dokumenta budite ubeđeni da ste 50% posla uspešno uradili. To mnogo govori o vama i to da ste pre svega sistematični, pedantni ... jednostavno da ste prava osoba da vam se odobri GC. Supruga i ja smo se veoma razočarali u čekaonici gledajući koliko su ljudi nemarni u pogledu oblačenja, ponašanja i u kakvim su sve nakaradnim fasciklama donosili izgužvana dokumenta. �*to je najzanimljivije dok smo čekali da nas prozovu niko od njih koji su bili prozvani na intervju nije bio odbijen. Službenik će pregledati vaša dokumenta i ako je sve u redu krenuti razgovor sa vama. Pretpostavljam da ako imate nekoga u USA ko će vam pomoći za početak da razgovor neće trajati dugo. Mi nemamo nikoga i razgovor je trajao oko 20 min. Zbog vas je veoma važno da napravite plan šta će te raditi po dolasku u USA , a ujedno je to i jedno od glavnih pitanja od kojeg vam po mom mišljenju zavisi da li ćete dobiti GC. Odgovori tipa: videćemo kada stignemo u USA, neznam snaćemo se nekako – nikako vam neće obezbediti GC. Još jednom ponavljam napravite plan i budite pre svega realni u vašim željama i mogućnostima. Po mom mišljenju odluka dali će vam biti izdata GC pada upravo tokom razgovora sa ovim službenikom, a on kasnije svoje mišljenje iznosi konzulu. Posle ovog razgovora idete na pauzu (mi smo imali pauzu oko 90 min.) u međuvremenu platite taksu i ponovo vas prozivaju u kabinu na razgovor ali ovaj put sa konzulom. Naš razgovor sa kozulom nije trajao duže od 5 min. i stekli smo utisak da je odluka da li ćemo dobiti GC već doneta, a da je intervju sa njim čisto zbog toga da se ispoštuje neka procedura. Pitanja su bila tipa: koliko se dugo poznajete, kada ste se venčali... Zaboravio sam da pomenem za sve one koji nisu naveli adresu u USA na koju će im stići GC da će im u slučaju da prođu intervju viza biti izdata uz obavezu da naknadno dostave poštansku adresu u USA neke njima pouzdane osobe, ili će im viza biti odobrena ali ne i izdata sve dok ne dostave adresu. Za kraj svim ljudima koji su dobili GC supruga i ja želimo mnogo uspeha na drugom kontinentu, onima koji tek treba da idu na intervju da se opuste i samo prate uputstva iz koverti, a onima koji igraju DV2009 mnogo sreće u izvlačenju.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #4  
Staro 19.08.2008, 19:23
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Uz moj 100ti post stavljam Nikolni iskustvo:

Ja i supruga smo imali intervju u ambasadi pre neki dan i sve je u principu proslo bez problema,vise godina smo bili u SAD,zavrsili fakultet,garanci-je,potpisali smo papire i kada smo ocekivali da privedemo kraju ispostavilo se da mi nedostaje policijska potvrda iz Pristine i to iz vremena kada sam studirao dole.Pokusao sam da im objasnim kako dole stoje stvari medjutim moram da to naknadno nabavim i odnesem u ambasadu.
Inace pasosi su tamo ostali i sada jurim na sve strane da nabavim to uverenje a da vam ne pricam kakav je haos dole u administraciji i da policija dole uopste to ne izdaje vec sud a sud je vec 5 dana u strajku!!!


P.S. Da, da..xeg znam da ces reci da mi se ovi postovi ne racunaju jer stavljam tudja iskustva, ali post je post..
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #5  
Staro 19.08.2008, 19:25
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Uh, ovo je iskustvo od clana Prika, ovde moze naci clan iz Makedonije mozda nesto sto joj moze pomoci, jer treba da ganja potvrdu iz policije iz Hrvatske:



Nikola,
probaj da dobijes broj telefona od Umnika na Kosovu.
Nazovi direktno i reci kakakv imas problem.
Zamoli ih da ti dostave to uverenje postom.
Kada im kazes o cemu se radi ne verujem da ce neko da te odbije.
Malo da razjasnimo.
Tebi treba izvod iz kaznene evidencije.
Taj izvod se vadi u Mupu bilo na Kosovu ili u Srbiju.
Ustvari tebi treba jedan sa Kosova a jedan iz Srbije.
Dokument iz suda i iz policije nisu dva ista dokumenta i onaj iz suda ti moze samo dati da se protiv tebe
ne vodi nikakav krivicni postupak trenutno, a onaj iz policije ti je naj bitniji jer on potvrduje da
nisi bio u zatvoru, da nemas neku kriminalnu istoriju itd...
S toga proveri jos jedan put gde se to vadi verovatno je isto za celu bisu Jugu.
Ovo ti govorim iz razloga sto ja vadim uverenje iz Srbije i iz BIH.
Razlika izmedju Srbije i Bosne je u tome sto se izvod iz kaznene evidencije iz Bosne vadi po mestu rodenja,
bez obzira gde si prijavljen i u kojoj drzavi zivis.
U nekoj doglednoj buducnosti ce da se vade ti papiri o nekaznjavanju i kod nas po mestu rodjenja.
Druga stvar je uverenje iz suda koje ja ne mogu da dobijem iz Bosne. iako sam rodjen i ziveo tamo do svoje 18 godine.
Ne mogu da dobijem to uverenje upravo iz razloga sto oni daju uverenje iz suda samo trenutno i ako si prijavljen u Bosni.
Posto ja nisam prijavljen u Bih ja ne mogu da dobijem to iz suda.
Iz policije nema problema da se dobije.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao
bojim se da ako dobijes uverenje iz suda sa Kosova da ce da ti kazu da im treba i iz policije
Koliko sam ja video to iz policije je najbitnije.
Samo jos da ti kazem da kada sam zvao Ambasadu povodom dokumenata da mi je lik iz ambasade rekao da mi iz BIH ne treba nista kada sam mu rekao da sam bio tamo do 1992.
Ipak ja cu da nabavim sve sto je potrebno za ne daj boze.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #6  
Staro 19.08.2008, 19:33
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Ovo je od nase V777 koju nisam vidio na forumu jos od pada Vizantije:


Evo I mene s izvestajem o tome kako sam uspesno okoncala svoje dobijanje useljenicke vize za USA.

Prvo I najvaznije: Milose, svaka ti cast na postavljanju ovog bloga. Meni je veoma veoma mnogo pomogao, bila sam pripremljena super za gotovo kompletan postupak.

Ja nemam generalno nista mnogo vise da dodam u odnosu na sve napred navedeno mojih prethodnika, a da se ne ponovim.

Lekarski pregled: zakaz dan ranije u Smiljanicevoj, uradjen izuzetno efikasno, brzo, sve za jedan dan, 85$ pregled 3400 din. 2 vakcine. Vadjenje krvi ujutro, moze se doruckovati pre dolaska, zatim odlazak u Studentsku polikliniku koja je u ulici Prote Mateje, (druga paralelno od Smiljaniceve, 2 minuta hoda), dolazak u zakazano vreme na pregled, dobijanje vakcina, odlazak…

Intervju: dolazak malko ranije od 8 I 30 ujutro. Kad sam ja bila na intervjuu, osim mene, bio je jos jedan stariji bracni par za useljenicku vizu, I dosta ljudi za turisticke vize. Predaja dokumenata (ja sam imala originale I po jednu kopiju od svega), ukoliko imate zavrsen faks, ponesite I Diplomu, ne samo Uverenje o diplomiranju (ja sam prevela Uverenje, ne Diplomu, jer mi je do sada uvek trazeno Uverenje, a ne Diploma, slucajno sam ponela Diplomu tj. Overenu kopiju iste na srpskom jeziku, koja mi je kasnije vracena)), ponela sam I spisak ocena, ali mi je vracen, uzeta je i diploma srednje (naravno prevodena na engleski) Medjunarodni izvod iz MK Rodjenih, moze onaj s vise jezika, uzeta mi je kopija, vracen original, izvodi iz kaznenih evidencija (ukoliko ste ziveli u nekoj drugoj zemlji duze od 6 meseci, obavezno pribavite Izvod I iz te zemlje), samo su izvodi iz kaznene evidencije uzeti originali, a vracene kopije, svi ostali dokumenti su uzete kopije I vraceni originali. Garanciju sam imala I-134, (davalac garancije poslao mi je I izvod s bankovnog racuna kao I document – potvrdu od poslodavca da radi u toj companiji), nisam imala potvrde od banaka koliko imam novca na racunu, niti mi ih je ko trazio.

Vizu sam platila $755.

Intervju s visa officerom: krajnje opusten I kulturan, u veoma vedrom duhu, nekoliko minuta, prvo na Srpskom, kasnije na Engleskom, o dokumentima (koja je vec ujutro pregledao nas sluzbenik u ambasadi I koji je takodje bio prisutan u toku intervjua), o mojim planovima cime zelim da se bavim u USA, gde cu da idem za prvo vreme, kada cu da idem, uzimanje otisaka prstiju I to je to…Vizu sam dobila narednog dana u 15 sati po podne, a intervju je bio negde oko 11 I 30 pre podne prethodnog dana.

Pri dobijanju vize, dobila sam I zapecacen koverat, koji treba da se odnese u rucnom prtljagu, ne otvara se, I predaje se na aerodromu, dobila sam I obavestenje o dobijanju SSN-a, gde se navodi da, ukoliko ne stigne SSN u roku od 3 nedelje, treba da se ode I vidi gde je, te ukoliko jos nije stigao, da ce se poslati, u roku od 2 nedelje po predaji sve potrebne dokumentacije…Znaci, SSN najkasnije za 5 nedelja.

Moji utisci iz USA ambasade I celokupne organizacije oko dobijanja useljenicke vize su izuzetno pozitivni, tako da nemam apsolutno nikakvih zamerki ( u poredjenju s nekim drugim ambasadama), svi zaposleni su krajnje opusteni, prijatni i predusretljivi. Zelim jos jednom da se zahvalim Milosu na postavljanju ovog bloga, a svim ostalima koji tek treba da prodju ceo ovaj process, da pozelim da prodju kao ja pa I jos bolje.

Ukoliko neko ima dodatnih pitanja slobodno moze da mi postavi pitanje, odgovoricu sve sto mogu. Izvinjavam se zbog izostavljanja mozda jos nekih detalja…ako se setim, sigurno cu da ih dopisem.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #7  
Staro 19.08.2008, 19:34
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Jedno tuzno iskustvo covjeka koji je vanredno zavrsio srednju skolu:


Danas sam bio u ambasadi na razgovoru kod sluzbenika, pregledao je sva dokumenta i rekao da sacekam do 11 casova, nakon samo 15 minuta (bilo je pola deset) sluzbenik me je ponovo prozvao kako bi hteo da me "posavetuje" da kako kaze ne bacam 755 dolara za razgovor sa konzulom jer sam cetvorogodisnju srednju skolu zavrsio vanredno, a to kod njih po njihovim zakonima ne postoji, tako da po tom osnovu nisam mogao da se kvalifikujem. Ja zaista prvi put cujem za ovako nesto, s obzirom da je u uputstvu koje se dobija u prvoj koverti navedeno da mogu da se kvalifikujem na osnovu zavrsene srednje skole IV stepena, odnosno dvanaestogodisneg skolovanja, ja sve to imam, i na fakultetu sam regularno bio upisan, na diplomi nigde i ne pise da sam zavrsio vanredno, ali sta da se radi. Rekao mi je da mogu da uplatim novac, pa potom da razgovaram sa konzulom, ali da ce mi gotovo sigurno odbiti vizu i da za za tu varijantu "bacanja para" mogu da se odlucim do 30 septembra 2008, cak mi je i rekao da zbog vanrednog skolovanja su mi daleko vece sanse da dobijem sedmicu na lotou nego vizu. I tako vam ja smoren odoh kuci, za jedan minut mi se razbio san :-(
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #8  
Staro 21.08.2008, 09:03
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Nije mi jasno za ovo lose iskustvo, da li je covek zavrsio fakultet ili ga je samo upisao?
Kad sam zvala ambasadu rekli su mi da nije vazno sto je srednja zavrsena vanredno ako imas zavrsen fakultet,trazi se samo najvisi zavrsen stepen, a srednja je minimum.
Pretpostavljam da ako imas samo srednju da je onda bitno da nije zavrsena vanredno?!
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
  #9  
Staro 21.08.2008, 09:16
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Bogme si tu u pravu, ako imas zavrsen faks, nije ti bitno kako je zavrsena srednja.. Mada i pored toga ja bih ti savjetovao da doneses na razgovor samo diplomu faksa.. diplomu srednje ostavi kod kuce..
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #10  
Staro 21.08.2008, 09:29
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Tako sam i mislila....vidim i ovde na forumu uvek uzimaju diplomu viseg stepena a diplomu srednje vracaju....kad postoji visi stepen.
__________________
2009EU000237xx
15.05.2008. stigla prva koverta
23.05.2008. vracena nazad u KCC
26.03.2009. stigla druga koverta
15.05.2009. zakazan intervju
14.05.2009. obavljen lekarski
15.05.2009. odobrene vize
18.05.2009. podigli vizirane pasose
02.09.2009. Stigli u USA
Zatvorena tema

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Lekarksi pregledi - iskustva landlord Uputstva za dobitnike 926 07.12.2021 12:29
DV2009 - Iskustva i intervjui iz sveta landlord Stare teme 7 08.10.2008 22:58
Intervju-ranije nego sto smo planirali Macedonia Ohrid Stare teme 6 03.10.2008 06:19

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:03.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.