ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Posao u Americi » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 18.01.2013, 20:52
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno Kad ostanete bez posla, ali ne svojom krivicom...

Svasta smo pricali o tome sta moze da vas snadje kad dodjete u USA, mislim da o ovome nije bilo puno reci. Elem, pre jedno dva meseca sam dobio obavestenje da zbog teske materijalne situacije i zbog toga sto moji sefovi nisu uspeli da obezbede grantove, tj. finansijsku potporu za istrazivanja, moje radno mesto (zajedno sa jos par) mora da bude ukinuto i da cu, zakljucno sa danasnjim danom, ostati bez posla. Ovakva informacija vas, u trenutku kada ste potpuno oslonjeni na sopstvena primanja i od njih zavisite, a uz to znate da dobro radite svoj posao i da vas sefovi hvale i oslanjaju se na vas rad, ostavlja u prilicno nezgodnom osecanju bespomocnosti i pitanja "A sta sad?". Sve je jasno - nista niste pogresili, naprotiv, ali zbog loseg rada onih iznad vas ostajete bez posla. Tu su sve pohvale, tapsanja po ramenu, cestitke na odlicno odradjenom poslu, briga za vasu buducnost, obecanja da ce vam u svemu pomoci da nadjete novi posao i da ce vam dati odlicne preporuke. Ipak, sve to ne donosi hranu na sto niti placa racune. U tom trenutku izrone na povrsinu slike sa pocetka, slanje stotina prijava za posao, cekanje na poziv, odlazak na interevju, cekanje rezultata... puno cekanja i nerviranja. Srecom, ono sto je dobro u celoj prici je da sam bio svestan da vec imam dve godine iskustva, da zaista imam pomoc i preporuke odavde, a ne samo iz Srbije, da imam nekakvu proverljivu radnu istoriju i da ce me sve to predstaviti u mnogo boljem svetlu nego kada sam tek stigao.
Slao sam prijave, jurio regrutere, priujavljivao se i za poslove koje inace ne bih zeleo da radim, ali kad nuzda tera sve je ok ako ce da donese lovu u kucni budzet. Pre dve nedelje sam konacno dobio poziv na intervju. Bilo je dobro, osecaj posle razgovora je bio da sam ih kupio pricom. Danas, poslednji dan na starom poslu, pravimo oprostajni rucak, a meni stize zvanicna ponuda za novi posao. Naravno, odmah prihvatim, nesto bolja plata i vise godisnjeg odmora (tri umesto dve nedelje) i pocinjem u ponedeljak...
Sve se lepo zavrsilo, srecom, ali nije ni malo prijatno prolaziti kroz ovakvu situaciju. Ipak, budite spremni da slicno uvek moze da se desi, ocas posla smisle nekakvu racionalizaciju i ukinu nekoliko radnih mesta, pa se nadjete u nebranom grozdju ni krivi ni duzni. Po ko zna koji put se potvrdjuje osnovno pravilo zivota u USA - dok imas posao sve je u redu, zivis kao covek, kad izgubis posao sve ide pod led...
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #2  
Staro 18.01.2013, 21:47
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Dreadnote, baš mi je žao što si morao da prolaziš kroz sve to. Mogu samo da zamislim koliko je sve to stresno bilo. Ali bitno je da si uspeo da nadješ drugi posao. I to još bolje plaćen i sa više odmora. Na kraju se sve dobro završilo.

Naravno da nije svejedno ali zamisli da se to desilo u Srbiji. Da li misliš da bi uspeo da za dva meseca nadješ novi posao, da ne pričam bolji? Ne verujem. Borba je svugde ali tamo bar imaš mogućnosti, otvaraju se nove prilike, ovde bi mogao samo da sedneš, da plačeš i da moliš Boga da se nešto desi.

Veliki pozdrav od mene
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
Reply With Quote
  #3  
Staro 18.01.2013, 23:46
Danero Danero je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.11.2012
YU lokacija: BiH
Poruke: 52
Nepromenjeno

Ovo tvoje iskustvo, dreadnot, je vrlo poučno za sve nas. treba uvijek imati oči širom otvorene i pratiti šta se dešava oko tebe. Nikad ne možeš biti spreman na takvo nešto, ali biti oprezan i osigurati sebi neku ušteđevinu ako bi se, ne dao bog, takvo šta desilo je više nego neophodno.
Reply With Quote
  #4  
Staro 18.01.2013, 23:49
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Uh drug na trenutak si me bio zabrinuo.

Ajd neka je sa srecom novi posao. Ko zna zasto je to dobro...
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #5  
Staro 19.01.2013, 01:28
chicagopn's Avatar
chicagopn chicagopn je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 29.10.2008
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Srbija
Poruke: 200
Nepromenjeno

Pa slusaj nije lako prolaziti kroz sve to,stres je najgori od svega ,kako cu,sta cu?
To je nas mentalni sklop takav, kad kazem nash mislim i na sebe i ja isto tako reagujem kao i vecina nasih ljudi.
Ali ovde ima potez koji se zove "bankruptcy" naravno za svakog porodicnog domacina coveka ova rec je teska .Naravno ne kazem da sada dreadnot ili bilo ko izgubi posao odmah treba da fajla bankrupsi ,nego voleo bih da prokomentarisem ovu fazu.
Bankruptcy je kao kad restartujes kompjuter i krenes sa fresh log on od pocetka.
To se ovde shvata kao druga sansa ,to je stanje gde se sva tvoja dugovanja brisu i kreces od pocetka.Recimo kod nas u Srbiji moras staviti domacinstvo,auto,njivu,plac,decu ,zenu pod hipoteku da bih uzeo stan od 40kvm dok ovde stavljas svoju kreditnu istoriju i nista vise.
Sve ovo pisem iz razloga sto smo mi balkanski narod tako vaspitavani da ce mo se boriti do poslednjeg daha za nasu porodicu i za ocuvanje nase familije ,i s druge strane da niko ne upire prst u nas saputajuci "evo ga ovaj sto sve izgubio".
Dok s druge strane imate ljude koji to vrlo dobro koriste i znaju da povuku pravi potez u datom momentu.
Ja cu vam navesti par primera.
Drugar sa posla je kupio dvosoban stan 2005 godine kad su cene bile WOW, za 180k placao je 1750$ mesecno sa svim troskovima tip je prosle godine kupio stan preko puta njega znaci vrata u vrata gledaju mesecna rata mu je 1000$ sa svim troskovima. On je isao u banku da trazi neki refajnanc ili neke malo bolje povoljnosti ili ustupke da mu daju jer nije realno a i nije fer misleci da moze bar da ga razumeju ali se to sve svodi na nista, nemogu oni tu nista to je jednostavno rintaj i placaj sve dok mozes i dok imas .
On je covek uradio bankrupsi jer nije hteo vise da placa nesto sto nema tu vrednost.Izrentao je stan u istoj zgradi za 900$ mesecno i kaze preporodio se kao da mu je pao neki teret sa ledja.
I zamislite banka je listala njegov stan forcloser za 80k.Hocu da kazem izvinite na izrazu ali zar nije ovo pederski nacin poslovanja ,covek je hteo da mu naprave neki ustupak placao advokate i nista, a sada isti stan ce dati drugom kom ce payment biti oko 1000$ mesecno .Ali jbg to je taj sistem ovde .
Treba samo biti pametan i vuci prave poteze u pravom momentu.
S druge strane imate za primer American Airlines to je gigant od avio kompanije ,oni su fajlali bankrupsi...pametno ljudi vide da nema svrhe da placaju radnike po 25$ na sat jer mogu uposliti kontraktore koji imaju radnike za po 10$ po satu i plus skidaju svu odgovornost sa sebe.
Koja je razlika izmedju mene i American airlinesa zasto bih se ja lomio i rintao ko konj do verovatno srcanog udara za nesto sto vise ne ide ,mozda samo zato sto ne bih da ljudi pricaju kako sam sve izgubio da kockam svoj zivot !
Jos jedan pametan potez u bankrupsi u pitanju su nasi ljudi ...ljudi su takodje videli da nema svrhe placati kucu koja vise nema vrednost,i brzo su reagovali imali su nesto ustedjevinu u slamarici i prestali su jednostavno da placaju kucu,niko ih nije dirao 3 godine oni su radili i stekali lovu znali su da ce doci dan kada moraju da napuste kucu,jer je ovde politika u pocetku bila da kad izgubis kucu ides za 3 dana na ulicu sada vise nije tako jer su se proracunali da su u tom slucaju svi na gubitku i struja i gas i telefonske kompanije a zatvorenih kuca ima da vise i oni neznaju sta ce sa njima,tako da su doneli odluku da mozez biti u kuci dok oni ne kazu da letis napolje ,placaj bar te racune da neko ima vajde.
Njih su nakon 3 godine bacili na ulicu oni su otisli ujutru u agenciju odabrali stan od 1100sf dvosoban i iskeshirali ga za 70k.
Uh nastavicu kasnije ....
Reply With Quote
  #6  
Staro 19.01.2013, 02:28
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

@chicagopn - malo si s brda s dola opisao sve, pa ne znam da ce te bas razumjeti ovi koji tek treba da dodju ovamo. Ali sve sto si napisao si u pravu 100%.

Mada kad covjek izgubi posao, ima i unemployment i ne treba nista raditi naglo. Pogotovo ako dvoje radi, onda sa jednom platom i unemploymentom se moze nekako krpiti. Pa ako se ni nakon unemploymenta ne nadje posao onda se moze razmisljati o prestanku placanja kuce/stana.

Sasvim druga stvar je to sto ti pricas za kuce. To se desavalo ljudima koji su od 2003. do 2009. kupovali kuce koje su imale preveliku vrijednost. Nakon 2009. vrijednost kuca je drasticno pala. Ko je imao srece pa uradio kao porodica koju si opisao u drugom primjeru ti su napraivli pravu stvar. Medjutim ima i onih koji nisu placali po tri godine, ali nisu ni stedili te pare, vec zivjeli na visokoj nozi kao da taj dan kad ce ih izbaciti nece nikad doci.

@danero - jako je tesko ustedjeti dovoljno novca da te moze pokriti i 3 mjeseca a kamoli duze kad nemas nikakav priliv novca. Ali mislim da smo mjesecne troskove spominjali ranije pa da s ene vracam na to.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #7  
Staro 19.01.2013, 03:35
chicagopn's Avatar
chicagopn chicagopn je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 29.10.2008
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Srbija
Poruke: 200
Nepromenjeno

@landlord primetio sam i ja hahaha... kucao sam sa telefona zato sam i napisao na kraju da cu nastaviti,reko nasta li ce ovo da lici sto sam napisao sad.
Ali voleo bih da u dahu sve to ljudima docaram.

Znas sta me najvise izludjuje generalno, sto mi kao civilizacija nismo se izgradili do te mere da svi zivimo lepo i lako, jer smo najinteligentnija stvorenja na planeti zemlji.
Sto u 21 veku a to su 2000 i kusur godina u novoj eri onu staru necu ni da racunam, nismo sebi ugodili zivot kao civilizacija .
Reply With Quote
  #8  
Staro 19.01.2013, 10:25
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Ja sam sve razumela Chicagopn-a i jako zanimljivo. Koliko shvatam, kada stvari postanu crne, u stvari i nisu tako crne i dalje imate još opcija za manevrisanje...

Neverovanto mi je ovo za 3 godine... pa šta radi banka? Kod nas, koliko mi se čini, posle tri meseca neplaćanja rate za kredit pokreće se postupak za prinudnu naplatu i aktivira se hipoteka. Da li neko zna kakav je proces, šta se dešava kad prestanete da plaćate? Ja verujem da prvo idu nekakva obaveštenja, pa verovatno u nekom trenutku neko dodje i proba ponovo da se nagodi (lupam, šta god), ali kako to da to traje čitave tri godine?
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
Reply With Quote
  #9  
Staro 19.01.2013, 10:48
free's Avatar
free free je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.09.2011
US lokacija: Schaumburg, IL
YU lokacija: Beograd
Poruke: 126
Pošalji Skype™ poruku korisniku free
Nepromenjeno

"Jos jedan calv na lesu" zasto da bezim iz ove kanalizacije zvana Nebeska zemlja. 4 godine (slovima cetiri) sam cekao izmedju poslova. Dzaba Cisco i Microsoft sertifikati, dzaba diplome, vecito nesto drugi. A covek za 2 meseca se nekako izvuce, i to je jos dobro prosao, a ja ovde samo idem sa konja na magarca svaki sledeci posao sve gori od goreg, al jbg moram dete treba da jede( za to samo i radim) cale i keva kao i tasta i tast nam placaju reziju jer moja mizerna plata jedva pomiri bebine potrebe, a posto u ovoj zemlji nedaj boze da si zensko i da imas neke sulude ideje da rodis dete, odma se oprosti od posla, sto je bila i situacija sa mojom zenom. Mnogo me je ovo obradovalo i dalo nade da i za nas ima sanse kad stignemo tamo, i da ideja da begamo odavde jos vise ima smisla.
__________________
U Americi od 21.10.2013
Reply With Quote
  #10  
Staro 19.01.2013, 11:18
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Bar su bili korektni u tom nekom smislu da unapred najave ukidanje radnog mesta... No opet, sva ta neizvesnot u medjuvremenu, trka oko pronalazenja novog posla, sve je to tezak stres. Ovakve situacije nisu tako retke... Bas jedan poznanik pre par nedelja je pominjao da je jedan sektor u njegovoj firmi zatvoren zbog loseg menadzmenta odozgo, a u pitanju je poprilicno velika firma...

Ja sam u Srbiji imao takvu situaciju, bio poprilicno potresen i bez posla skoro godinu dana, ali to je ipak druga arena... Ovde... Nezgodno... Sto rece lanlord vecina nas, i da hoce, ne moze nesto preterano da ustedi. Preziveti u USA tri meseca bez prihoda ravno je podvigu, pogotovo ako je tu rata za auto ili stan/kucu...

Moj je neki stav da uvek treba imati plan B tj. zanimanje B. To je bila moja logika kada sam dosao u USA - da postanem kompetentan (licenciran) za bar dva zanimanja koja su dobro placena, a da se pri tom posao nalazi lako. Napravio debelo istrazivanje, seo, razmislio i bacio se na dva fronta. Ja sam u USA i med. tech (nurse) i profesionalni vozac (kamiondzija ), trenutno radim kao nurse, pa ako nesto zapne ili nekim slucajem ostanem bez posla, mogu da se vratim u kamion koliko sutra. Plata na oba posla je skroz ok. Isto tako, oba zanimanja su trazena i posao se nalazi. I nema vise glavobolje. To je bilo u "fazi 1", malo sam se skrasio i opet gledam kuda i kako dalje dok ponovo ne postanem u USA ono sto sam bio u Srbiji (a i tada cu odrzavati sve ove licence koje imam, zlu ne trebalo).

To sto je dreadnot gore opisao je u mojoj hijerarhiji nepozeljnih stvari jedna od "Top 3". Nema potrebe biti preterano veran poslodavcu. Iz prostog razloga - poslodavac ce vas se prvi otarasiti ako mu niste potrebni radili vi posao kako valja ili ne. Ja stalno pratim oglase za poslove u struci i ne bih ni trepnuo da promenim radno mesto ako negde ponude bolje uslove. Nezgodno je ovo tlo, drugacije od onog na koje smo mi navikli gde su mame i tate odlazile u penziju sa prvog i jedinog posla... Zacas se promene stvari, na to treba i te kako biti spreman. Treba hvatati i kontakte u struci u kojoj ste i uvek imati "keca u rukavu".
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pronalaženje prvog posla u Americi stizeljeto Vodič za emigrante 492 25.03.2019 13:34
Zelena karta preko posla vuxanne Ne-imigrantske vize 61 08.01.2014 15:17
Kako do posla kad se jednom udje? dreadnot Stare teme 84 13.12.2011 19:13
Nasa srpska posla... Score Vaša strana 8 04.01.2011 20:05
Nalazenje posla sa EU pasosem LjudskoBice Stare teme 3 30.11.2010 07:44

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 16:47.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.